Strona 1 z 1

Łączenie księgozbioru

: czwartek 09 mar 2017, 12:52
autor: ksanna
Czy jest możliwość połączenia dwóch baz - szkoły podstawowej i likwidowanego gimnazjum? Gimnazjum całość księgozbioru w bazie, szkoła podstawowa ok. 2/3. Czy ktoś umie mi coś konkretnie odpowiedzieć - ciężko mi jakoś wyobrazić sobie połączenie baz, (np. książki o tych samych numerach inwent.). Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i podzielenie się Waszymi opiniami.

Re: Łączenie księgozbioru

: czwartek 09 mar 2017, 17:17
autor: Kuba
ksanna pisze:Czy jest możliwość połączenia dwóch baz - szkoły podstawowej i likwidowanego gimnazjum? Gimnazjum całość księgozbioru w bazie, szkoła podstawowa ok. 2/3. Czy ktoś umie mi coś konkretnie odpowiedzieć - ciężko mi jakoś wyobrazić sobie połączenie baz, (np. książki o tych samych numerach inwent.). Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi i podzielenie się Waszymi opiniami.
Połączenie baz jest możliwe. Wymaga to co prawda trochę pracy, ale możemy to zrobić :)
Wszystkich szczegółów udzieli MOL :)

Re: Łączenie księgozbioru

: piątek 10 mar 2017, 10:11
autor: ksanna
Połączenie baz jest możliwe. Wymaga to co prawda trochę pracy, ale możemy to zrobić :)
Wszystkich szczegółów udzieli MOL :)
Bardzo dziękuję za odpowiedź. A może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

Re: Łączenie księgozbioru

: środa 20 wrz 2017, 10:44
autor: Hanka1000
Niewiele na forum jest informacji na temat łączenia bibliotek a przecież to jest chyba bardzo częsty problem, bo księgozbiór z likwidowanych bibliotek przewaznie wyląduje w podstawówce? Ja średnio sobie wyobrażam ten proces, bo jak to bedzie praktycznie? ksiązki z gimnazjum będą miały nowy numer i pieczątkę ? numer kolejny z inwetarza podstawówki? podobnie z w Molu?
Proszę Was o jakieś wskazówki...

Re: Łączenie księgozbioru

: wtorek 08 sty 2019, 15:08
autor: eja
Witam
Dołączam się do pytania. Czy mogę prosić o pomoc w sprawie łączenia dwóch bibliotek gimnazjum i szkoły podstawowej? A dokładnie ksiąg inwentarzowych? Jak wykazać stan finansowy obu bibliotek?

Re: Łączenie księgozbioru

: wtorek 08 sty 2019, 20:36
autor: EMT
Zastanawiałam się nad tym w zeszłym roku. Ponieważ u nas (byłe gimnazjum) księgozbiór jest mniejszy, gotowe byłyśmy nawet dodać do numerów literkę "g" (lub inną), żeby nie ubytkować, a potem nie dopisywać całości. Po prostu byłoby więcej ksiąg. Zresztą i tak mamy odrębne na podręczniki dotowane. Po połączeniu baz nasze księgi zamknęłybyśmy i już wszystko wpisywałybyśmy w jednych.
Pomysł "urodził się" dlatego, że przejęłyśmy do naszego budynku klasy szóste oraz siódme, a lektury i podręczniki dla nich znajdowały się w tamtej bibliotece.
Na szczęście do tego połączenia baz nie doszło, chociaż "stan zastany" kosztuje nas sporo pracy. Utworzyłyśmy dodatkowe księgi dla przejętych lektur i podręczników, w książki wpisałyśmy numery (bez cen i dowodów wpływu - żeby tylko można było je wypożyczać).

Re: Łączenie księgozbioru

: środa 09 sty 2019, 13:10
autor: eja
Dziękuje za odpowiedz

Re: Łączenie księgozbioru

: piątek 11 sty 2019, 22:03
autor: EMT
Radzę przed decyzją o połączeniu księgozbiorów poznać stan tego drugiego. Na szczęście takie sprawy u nas toczą się dość wolno, więc miałam na to czas. Okazało się, że tam nie wprowadzano do MOL-a podręczników dotowanych co najmniej od dwóch lat, w księdze głównej też są również takie kwiatki - braki, a ubytki w programie komputerowym mają się nijak do ich rejestru. Czy wyobrażacie sobie na przykład skontrum po scaleniu takich baz? A i w ogóle jakąkolwiek odpowiedzialność za ten bałagan?

Re: Łączenie księgozbioru

: wtorek 15 sty 2019, 09:51
autor: zanja
Witam. Moja biblioteka kilka lat temu została połączona z inną. Pisałam wtedy do MOL czy można połączyć księgi i odpisali mi wtedy, że nie ma takiej możliwości. Więc zostawało mi albo przepisanie jednej księgi do drugiej (ale to było bardzo dużo książek) albo tak jak zrobiłam, oznaczyłam literką drugą księgę i już do niej nic nie wpisywałam. Fakt są cztery księgi, ale nie wiedziałam wtedy jak to ugryźć.

Re: Łączenie księgozbioru

: poniedziałek 18 mar 2019, 15:01
autor: kamilla250
W tym roku szkolnym połączyliśmy dwa księgozbiory: skomputeryzowany w całości w Mol Net+ likwidowanego gimnazjum i w połowie wpisany do Mola Optivum szkoły podstawowej.
W razie pytań służę pomocą.