Strona 1 z 1

Księga broszur pa Mol i skontrum

: środa 09 sty 2019, 10:05
autor: witka55
Czy macie wpisane do Mola pozycje z księgi broszur? Czy podczas przeprowadzania skontrum bierzecie też pod uwagę broszury?

Kiedyś obiło mi się o uszy, że po kilku latach pozycje z księgi broszur ulegają anulacji - czy to prawda?

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

: środa 09 sty 2019, 15:27
autor: Aqa
Skontrum obejmuje wszystkie zbiory, w tym broszury. Nie można ich tak po prostu "anulować", ale można nieaktualne spisać protokołem i oddać na makulaturę.
Mam broszury wprowadzone do systemu MOL. Drukuję strony tak, jak księgi głównej, co jakiś czas. /minimum raz w roku/

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

: poniedziałek 28 sty 2019, 23:01
autor: KaJu
Nigdy nie robiłam skontrum broszur, nie są one wliczane do majątku szkoły.

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

: poniedziałek 28 sty 2019, 23:19
autor: Maria
U mnie zawsze była księga podręczników i broszur i zawsze jej stan był doliczany do ogólnej wartości księgozbioru, więc skontrum dla całości zbiorów jest oczywiste.
W niektórych bibliotekach (przy dużej ilości podręczników i broszur (tego samego tytułu) i z założenia ich krótkiego czasu użytkowania czy aktualności co do treści, prowadzono tzw uproszczoną ewidencję a co za tym idzie nie wliczano ich wartości do całości wartości księgozbioru. ja jednak rzadko spotkałam się z taką praktyką w szkolnych bibliotekach. Wszystko zależy od dyrektora i księgowej placówki.

Re: Księga broszur pa Mol i skontrum

: środa 30 sty 2019, 00:59
autor: EMT
Mam tak samo jak Maria - ta księga zawsze była wliczana do wartości księgozbioru, więc również uwzględniana przy skontrum. Dla podręczników dotowanych założyłam odrębne księgi.
Różne takie materiały z wartością "zero" też miewamy, ale do tego zawsze był (w wielu bibliotekach) dodatkowy, jakby "nieoficjalny" rejestr.