mirka77

Zakup na Radę Rodziców

czwartek 08 lis 2012, 10:11

Powiedzcie mi, jak to jest z tą radą rodziców? Czy książki przez nią zakupione powinny się znaleźć w bibliotece, czy nie? A jeśli powinny, to czy wszystkie, bez względu na to, w jakim celu były kupione? A jeśli już znajdą się u mnie, to czy dowodem wpływu jest faktura od księgowej, czy traktować je jako dar i wycenić? Oświećcie mnie w tym temacie, bo moja księgowa jest zielona, a ja mam za mały staż, żeby to wiedzieć.

Aqa

Re: W obronie szkolnych bibliotek

czwartek 08 lis 2012, 11:30

U mnie- RR ma fakturę zakupu książek/płyt/ innych zbiorów. RR sporządza /czyli ja to robię/ protokół ofiarowania darów szkole:
Protokół z dnia...
RR ofiarowuje bibliotece szkolnej wymienione woluminy:
1. .............. /ilość, cena egz, razem /

podsumowanie zł

Przekazujacy dar w imieniu RR Przyjmujący dar w imieniu szkoły

Mam sporo darów RR, Audiobooki, DVD, książki

mirka77

czwartek 08 lis 2012, 12:10

Rozumiem, że do inwentarza wpisuję tylko te książki, które ktoś z rady rodziców przyniesie do biblioteki jako darowiznę, tak? A potem mam ten fakt zgłosić księgowej, tak?

Aqa

czwartek 08 lis 2012, 12:43

Od razu oryginał protokołu darów dajesz księgowej, kopię wpinasz do swoich dokumentów nabytków /faktur/. Księgowość musi na bieżąco znać wpływy, musi zaksięgowywać dary itp. zbiory w określonym okresie rozliczeniowym, zależnym od daty spisania dowodu wpływu.
Oczywiście, wprowadzasz do inwentarza wyłącznie te zbiory, na które masz sporządzone dokumenty wpływów.

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Zakup na Radę Rodziców

piątek 09 lis 2012, 00:13

mirka77 pisze:Powiedzcie mi, jak to jest z tą radą rodziców? Czy książki przez nią zakupione powinny się znaleźć w bibliotece, czy nie? A jeśli powinny, to czy wszystkie, bez względu na to, w jakim celu były kupione? A jeśli już znajdą się u mnie, to czy dowodem wpływu jest faktura od księgowej, czy traktować je jako dar i wycenić? Oświećcie mnie w tym temacie, bo moja księgowa jest zielona, a ja mam za mały staż, żeby to wiedzieć.
U mnie jest tak, że Rada Rodziców wyraża zgodę na zakup książek do biblioteki na określona kwotę, książki wraz z fakturą trafiają do biblioteki, fakturę oryginał daję do osoby odpowiedzialnej za fundusz RR, kopię dla księgowości i dla mnie. Dla mnie to nie jest dar tylko zakup, a księgowa traktuje jako dar. U mnie dary to wszystko to co dostaje bez faktur.

Aqa

piątek 09 lis 2012, 09:42

Też sądzę, że wystarczyła by faktura zakupu z funduszy RR, a przyjęcie jako daru.
Jednak u mnie księgowa uważa, że nie może księgować zakupów z RR, posiadać "ich" rachunków.
Stąd polecenie do mnie, bym sporządzania protokoły darów.
Zatem- trzeba to skonsultować z ksiegowoscią, bo kto wie, co siedzi w głowach mądrych osób z OP- kontrolujących szkołę?
Moja księgowa ma wiele doswiadczenia z udowadnianiem faktu nie bycia słoniem.

halinah

piątek 09 lis 2012, 15:11

Książki kupione z funduszy RR zapisuję na podstawie faktury. Jej kopia jest dla mnie dowodem nabycia. A w księgowości figurują jako dary.

bomila

piątek 09 lis 2012, 22:42

Ja mam podobnie. Tylko u mnie w bibliotece też wykazuję to jako dar. Do faktur dopinam potwierdzenie nieodpłatnego przekazania. Po pierwsze, żeby spójność była z księgowością. Po drugie - żeby się nie mówiło, że szkoła "zakupuje" książki, jeśli NIE zakupuje. :D

halinah

sobota 10 lis 2012, 13:09

Kiedy sporządzam zestawienie wszystkich dowodów wpływu - w kolumnie "sposób nabycia" wpisuję: kupno (najrzadziej), dar RR lub dar IO (indywidualnej osoby). I jest jasność :)

Maria

sobota 10 lis 2012, 17:03

U mnie, na koniec roku wykazuję razem wartość zakupów (wszystkie faktury) plus dary. Wykazuję odrębnie wartość faktur (szkoła i RR) a dary księgowość dopisuje do wartości na podst sporządzonych przeze mnie dowodów wpływu.

laik

wtorek 13 lis 2012, 20:03

No dobrze, ale czy książki zakupione przez Radę Rodziców muszą być wpisane do inwentarza biblioteki, czy niekoniecznie?

Maria

wtorek 13 lis 2012, 21:13

laik pisze:No dobrze, ale czy książki zakupione przez Radę Rodziców muszą być wpisane do inwentarza biblioteki, czy niekoniecznie?
Wszystko typy dokumentów, które trafiają do biblioteki obojętnie jaką drogą (zakup, dar, przejęcie z innej biblioteki itp) i decyzją bibliotekarza są zgodne z typem biblioteki i przydatnością dla czytelnika muszą być wpisane do ksiąg inwentarzowych.

bomila

wtorek 13 lis 2012, 21:53

laik pisze:No dobrze, ale czy książki zakupione przez Radę Rodziców muszą być wpisane do inwentarza biblioteki, czy niekoniecznie?
A gdzie je chcesz wpisywać? W zeszycik? Gdzieś musisz, bo na podstawie czego będziesz wypożyczać? Nie ma sensu komplikować sobie sprawy i tworzyć dziwnych bytów.

laik

wtorek 13 lis 2012, 23:03

Czyli rozumiem, że każdy zakup książek dokonany przez Radę Rodziców powinien być wpisany do inwentarza biblioteki, tak?

Tara

środa 14 lis 2012, 00:51

Jak najbardziej - tak
Tara

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”