halinah
Posty: 922
Rejestracja: poniedziałek 04 gru 2006, 13:23

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

sobota 17 lis 2012, 15:55

Nie umiem wyjść z podziwu dla relatywizmu poglądów samorządowców. Minusem szkolnych bibliotek jest ich zdaniem przestarzały ksiegozbiór i otwarcie przez 5 godzin dziennie. A czy zastanawiali się, kto powinien finansować zbiory biblioteki i kto ograniczył zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza do niecałego etatu? Nie było funduszy na zakupy w szkolnych bibliotekach, ale na publiczne - pieniądze są (czy też będą - natychmiast po zastąpieniu nimi tych szkolnych).
Nie chce mi się po raz tysiąc pięćsetny tłumaczyć, czym różni się praca bibliotekarza w placówce publicznej od pracy nauczyciela bibliotekarza w szkole.
Nie ma też, jak się okazuje, sensu przypominanie obowiązujących wciąż przepisów prawnych.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 lis 2012, 10:47 przez halinah, łącznie zmieniany 1 raz.

Aqa
Posty: 2273
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

niedziela 18 lis 2012, 17:25

Mam wrażenie, że te artykuły powstają na zamówienie niektórych osób/jednostek, jak samorządy. Nie ma kompletnie w nich analizy faktów: czym jest szkolna biblioteka, kto ją finansuje, jakie ma zadania, jaki cel i sens; czym biblioteka publiczna, dla jakiego grona, jak jest finansowana, jakie ma zadania.
Artykuł po odkreślone cele: udowodnić społeczeństwu rację jedynie słuszną.

Podobne artykuły powstają w celu zdyskredytowania nauczycieli jako grupy. Z wielu, jak w Gazecie Wyborczej, do której sama parę razy pisałam, wynika jasny przekaz: KN to zło, które przeszkadza dyrektorom zawsze świetnym zwalniać nauczycieli- głownie złych i niedouczonych, daje sama wolne dni w nadmiarze etc.

Stąd trudno czuć się uspokojonym tabelką w projekcie samorządowym, w której jest ostatnia ramka: bibliotekarze 30 godzin.
Bez zaznaczenia w art. pozycji bibliotekarza jako nauczyciela i określenia standardów pracy bibliotekarza w szkole, zawsze można pójść drogą Jarocina, Wrocławia, Poznania- 1/30 godzin w bibliotece i przecież nauczyciel bibliotekarz jest.

Maria
Posty: 3330
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

niedziela 18 lis 2012, 20:27

Artykuły powstają głównie na zamówienie polityków, a polityka wiadomo jaka była, jest i będzie. Ludzie czytają, słuchają tylko sensacji, robi się zamęt. Pojęcie etyki dziennikarskiej dawno odeszło do lamusa. Mam wrażenie,że o ten zamęt i chaos tutaj chodzi, zawsze coś można wprowadzić tylnymi drzwiami...
W tym miejscy cytuję komentarz do artykułu, pod którym się podpisuję "rękami i nogami"
Artykuł z gatunku "po lekturze ciemnieje w oczach". Licealistce Martynie, a także decydentom przypomnę tylko, że 16% rodzin w naszym mieście nie stać na jakiekolwiek dodatkowe wydatki, a czytelnictwo w Polsce to 0,6 książki ROCZNIE. Łopatologicznie - Martyno, oznacza to ni mniej ni więcej, że w 30 osobowej klasie statystycznie pięć twoich koleżanek na kupno książki stać nie będzie, bo nie stać ich nawet często na wyprawkę, a co dopiero lektury. Drodzy decydenci, wiadomo "czym skorupka za młodu", zaś przed paroma laty zlikwidowaliście m.in. stanowiska pedagogów i higienistki. Oczywiście z gruźlicą i dość powszechną w poznańskich szkołach wszawicą nie ma to nic wspólnego, bo nic prostszego jak uczeń uda się na ostry dyżur na drugim końcu miasta i powie, że kolega z ławki ma wszy.
Tak więc po likwidacji bibliotek szkolnych życzę dalszych sukcesów edukacyjnych. Z pewnością takowe nadejdą.

ANETA2244
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 19 lip 2009, 17:06

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

poniedziałek 19 lis 2012, 09:49

a pod tym artykułem przeczytałam że zamiast biblioteki, i to nie byle jakiej bo brytyjskiej....będzie MARKET...Poznań nie lubi bibliotek ?
http://poznan.gazeta.pl/poznan/1,36001, ... arket.html


aLeena
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 28 cze 2012, 14:43

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

wtorek 20 lis 2012, 10:02

A co na to wszystko ZNP? W artykule o likwidacji szkolnych bibliotek w Poznaniu wypowiada się Miśko z Solidarności i co? I pstro! czemu służy jego wypowiedź? Jest za czy przeciw? Co to znaczy, ze "dobry nauczyciel bibliotekarz" potrafi pokazać dzieciom nie wypożyczalnie a nowoczesne centrum medialne?
Najpierw te nowoczesne centrum medialne trzeba stworzyć a nie przyzwalać milcząco, na to by biblioteki szkolne były niedofinansowane i traktowane jako relikt przeszłości. Za własne pieniądze kupuję dzieciakom czasopisma, by zobaczyły, że coś takiego w ogóle istnieje. Gdzie jest pan Miśko wtedy? I wszyscy im podobni? Książki też kupuję. Ostatnio nawet audiobooki. Mam teraz kupić komputery?
A może pan Miśko zacząłby się wypowiadać o tym, ze to skandal, jak traktowane są szkolne biblioteki?
Ale czy komuś z ZNP na bibliotekach szkolnych zależy? Na podstawie tego, co się dzieje i jak na to reagują (vide Wrocław i Jarocin) śmiem wątpić:(

misiajagodka
Posty: 58
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2007, 18:27

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

środa 21 lis 2012, 10:52

ZNP uspokaja nauczycieli bibliotekarzy w "Głosie nauczycielskim" farmazonami w stylu "nic o was bez was"

Anna
Posty: 767
Rejestracja: wtorek 26 wrz 2006, 10:28

Re: Wrogie przejęcie bibliotek szkolnych w Poznaniu?

sobota 15 gru 2012, 21:54

Temat powraca tym razem w ogólnopolskim wydaniu gazety.

http://wyborcza.pl/1,76842,13055045,Szk ... cieli.html

Sugerują, że przejście bibliotekarzy na etat administracyjny uratowałoby szkoły przed likwidacją. Dobre. Nie wiedziałam, że należę do grupy rozkładajacej polskie szkolnictwo. Czy oni muszą pisać takie androny. Pewnie pisanie do gazety sprostowań na wiele się nie zda. Oni wiedza swoje. Likwidacja, oszczędność to jest teraz najważniejsze. Oczywiście dla dobra ucznia i środowiska lokalnego.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 14 gości