alko

Niezgodność stanu księgi inwentarzowej z księgowością

poniedziałek 03 gru 2012, 23:42

Wartość księgozbioru w księdze inwentarzowej przekracza o ponad 1000 zł wartość zaksięgowaną w księgowości na bibliotekę. Czy można coś z tym zrobić? Zaznaczę, że przeszukiwałam wiele razy księgi i faktury i nie znalazłam błędnie wpisanych książek i ich cen.

Zuzza

Re: Niezgodność stanu księgi inwentarzowej z księgowością

wtorek 04 gru 2012, 00:15

jeśli masz dary - protokół darów powinien być liczony u ciebie i u księgowej - nie wszystkie panie księgowe to liczą, może masz też wpisane książki za zagubione - może też nie ma takiej listy u księgowej - jeśli i w bibliotece i u księgowych są dokładnie te same dokumenty, to po prostu trzeba jeszcze raz śmigać z kalkulatorkiem i zliczyć - ktoś coś policzył dwukrotnie, albo przegapił albo wkliknął na kalkulatorze dodatkowy tysiąc. Pamiętać też trzeba o odejmowaniu - bo przecież ubytkujemy.
Pospać trzeba też, odpocząć - zawsze jest wyjście jak głowa świeża. Miłych snów.

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 04 gru 2012, 01:00

alko pisze:Wartość księgozbioru w księdze inwentarzowej przekracza o ponad 1000 zł wartość zaksięgowaną w księgowości na bibliotekę. Czy można coś z tym zrobić? Zaznaczę, że przeszukiwałam wiele razy księgi i faktury i nie znalazłam błędnie wpisanych książek i ich cen.
Papierowa czy elektroniczna? Czy są wpisy przed denominacją? Musisz porównać wszystkie dowody wpływu Twoje z księgowością.

bomila

wtorek 04 gru 2012, 22:19

Ja też zastałam różnicę, która potwierdziła się przy wpisaniu wszystkiego do MOL-a. Na szczęście też była na korzyść biblioteki. Dlatego księgowa, która również sytuację taką zastała, sporządziła dokument wyjaśniający i prostujący wszystko. Problem byłby, gdyby księgowość wykazywała większą wartość. Dodać zawsze można, gorzej ze zmniejszeniem wartości... :D

laik

wtorek 11 gru 2012, 23:16

Powiedzcie mi, bibliotekarze szkolni, czy ma ktoś z was księgozbiór o wartości 100 tysięcy?

Aqa

środa 12 gru 2012, 09:56

Alko, trochę za mało danych :( żeby pomóc. Wiesz, każdy z nas rozważa wiele kwestii: /może coś ci pomoże to/
czy masz zdenominowany całościowo zbiór z dniem 31 XII 1994 r. ? Powinnien być zdenominowany w księgach, ustalony z księgowością stan finansowy po denominacji. Od tej chwili ceny wpisywane są w tzw. "nowych" zł.
Kolejna kwestia- wszystkie wypisy ze stanu zbiorów po tym okresie, ale obejmujące zbiory przed 1 I 1995, powinny byc spisywane rozdzielnie: najpierw starsze/zdenominowane po spisaniu ich, do nich dopiero dodaje się pozycje wpisywane po denominacji. Nie wiem jak robisz, ja tylko podpowiadam, nie znając twojego problemu głębiej.
Często tu leżą błędy.
Nie wiem, czy ktoś przed tobą tam pracował, tzn. czy jesteś pewna np. wypisu wszelkich protokołów ubytków, wykreślenia z ksiąg. Nie wykluczałabym też błędu po stronie księgowości- czy ona czegoś nie naniosła.
Praca jest jedna, żmudna i niemiła. Protokoły do porównania z księgowością: wpływy, ubytki. Od ostatniego okresu porównania.
U mnie porównania stanu: biblioteka/księgowosć są 2 razy w roku.

Ja sobie zrobiłam spis nabytków w tabeli:
Data - nr wpływu - suma ogólna - księgozbiór główny - zbiory specjalne - broszury - ubytki - stan brutto - netto

Koniec roku zamykam podsumowaniem: stan... porównany z księgowością dnia...
Papierowa księgowość musi mi się zgadzać z elektroniczną. To pomocne. Nawet do porównywania danych wpływu/ubytku

Laik, czemu 100 tys jest takie intrygujące? Bo się zaintrygowałam.

Maria

środa 12 gru 2012, 11:54

laik pisze:Powiedzcie mi, bibliotekarze szkolni, czy ma ktoś z was księgozbiór o wartości 100 tysięcy?
A jakie to ma znaczenie?

laik

środa 12 gru 2012, 16:59

Pytam tylko z ciekawości. :D

Maria

czwartek 13 gru 2012, 00:42

U mnie prawie, brakuje kilku tysięcy.

jola.k1990

czwartek 13 gru 2012, 01:08

To prawie jak u mnie w domu :D Żartuje oczywiście, ale z zamiłowania posiadam mnóstwo książek więc doskonale wiem, że nie jest to tania inwestycja ;)
Czujesz się okropnie we własnym ciele? Koniecznie zajrzyj! odchudzanie warszawa

Maria

czwartek 13 gru 2012, 09:59

Mam na myśli wartość księgozbioru szkolnego, wszak Laik pytał/a bibliotekarzy szkolnych :). Co do domowego, mam ambitny plan skomputeryzowania swoich zbiorów (trochę tego jest) jak będę na emeryturze :lol: , o ile do tego czasu dożyję w jako takim zdrowiu i będę jeszcze coś widziała i kojarzyła. Oczywiście nie dla wartości księgozbioru a dla jego zawartości, bo już się powoli gubię, w tym co gdzie mam.

Anna

czwartek 13 gru 2012, 14:34

U mnie 117 tyś.

laik

czwartek 13 gru 2012, 17:33

Dziękuję wszystkim za odpowiedź :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”