Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: Skontrum

środa 23 sty 2013, 01:30

laik pisze:Dlaczego całe szczęście? :D
:D Widać nie robiłeś skontrum na ark. spisu z natury i nie chciej. Szkoda czasu na opisywanie, chyba, że ktoś z Forumowiczów zechce podzielić się takim doświadczeniem.

laik

środa 23 sty 2013, 19:09

Maria pisze:
laik pisze: Ad.2 - co do podwójnego wpisu. Moja poprzedniczka, straszna bałaganiara, wpisała książkę do inwentarza, ale już jej nie opieczętowała (skleroza?) itd. Moja koleżanka, znalazłszy taką książkę na regale i myśląc, że jest niewpisana - wpisała ją jeszcze raz, ale później okazało się, że książka ma już numer, tyle że nie widnieje on w niej. W związku z tym koleżanka przekreśliła drugi wpis (nie wiem, czy dobrze zrobiła) i powstało takie nie wiadomo co, które nie wiemy, jak zaznaczyć na druku skontrum (może jako ubytek, który i tak idzie na makulaturę?). Mało tego, ta pani sklerotyczna, wpisując książki do księgi, przeoczyła (?!) dwa numery na końcu strony i została luka. Co z tym zrobić?
:D, jeżeli książka jest wpisana w inwentarzu, to w książce uzupełnić właściwy numer i pieczątkę. Wykreśloną pozycję i dwa numery pominięte, należy opatrzyć stosowną uwagą i postawić parafę (na czerwono)w arkuszu skontrum zaznaczyć np B - błąd ( pominięty numer lub podwójny wpis) i pamiętać o uwzględnieniu takich błędów przy podawaniu ilości woluminów.
Ad.3 - skontrum było robione na arkuszach skontrowych.
całe szczęście :D
A czy podwojony numer wykreślić w księdze inwentarzowej?

Maria

środa 23 sty 2013, 20:42

laik pisze: A czy podwojony numer wykreślić w księdze inwentarzowej?
W księdze inwentarzowej nie może być podwójny numer, tylko książka może być dwa razy wpisana oczywiście za każdym razem pod innym numerem. Z reguły wybiera się pierwszy wpis a drugi wykreśla się z adnotacją np " błędny wpis - książka wcześniej wpisana pod nr..........
W związku z tym, że w księdze, z reguły nie ma miejsca na wpisanie nowej pozycji na miejsce błędnie wpisanej, (korektorów nie można używać) to ów numer jest "wolny".
Kiedyś na naszym Forum była dyskusja co zrobić z takimi wolnymi, pominiętymi numerami: były propozycje odpisania jako ubytek, uzupełnienia nowymi wpisami i pozostawienia 'wolnymi". Ta ostatnia propozycja jest o tyle problematyczna, że trzeba pamiętać o stosownym pomniejszeniu ilości woluminów w stosunku do ostatniego numeru wpisu w inwentarzu. Przy skomputeryzowanych księgozbiorach nie ma problemu zarówno z uzupełnieniem, jak i właściwym podaniem ilości woluminów.

laik

środa 30 sty 2013, 18:52

A jak to jest z podpisami? Kto powinien się podpisać, tzn. ile osób, i gdzie? (w arkuszach skontrum niewiele jest miejsca). Czy ja jako bibliotekarz mogę być w komisji? Jeśli nie, to i tak mam się podpisać? (dodam, że skontrum robiłem sam, tak jak chyba większość z was).

Ra.Barbara

środa 30 sty 2013, 21:26

U mnie robiła komisja, ale nie mająca zielonego pojęcia co i jak robić. Mam jednak osoby, które podpiszą się jako komisja i oczywiście pomogły mi. Na druku protokołu, który otrzymałam z księgowości nie ma miejsca dla bibliotekarza jako członka komisji - podpisuję się jako osoba w obecności, której zostało dokonane skontrum.
Posiłkowałam się też stroną od Marii (super) oraz
http://www.bp.ostroleka.pl/testowy/pdf/Skontrum.pdf
http://obc.opole.pl/Content/2092/pswp92-1.pdf

Maria

środa 30 sty 2013, 23:30

laik pisze:A jak to jest z podpisami? Kto powinien się podpisać, tzn. ile osób, i gdzie? (w arkuszach skontrum niewiele jest miejsca). Czy ja jako bibliotekarz mogę być w komisji? Jeśli nie, to i tak mam się podpisać? (dodam, że skontrum robiłem sam, tak jak chyba większość z was).
Po skontrum komisja (3 osoby) sporządza protokoły, braków względnych, bezwzględnych i końcowy, każdy musi być podpisany przez wszystkich, jako bibliotekarz nie powinieneś być w komisji, ale ostatecznie możesz być, byle nie jej przewodniczącym. Protokoły braków, też podpisujesz jako bibliotekarz. Końcowy tylko komisja i dyrektor. Arkusze skontrowe są ark. pomocniczymi do kontroli i ich się nie podpisuje, zostają u Ciebie wraz kopiami protokołów,(czasami księgowość życzy sobie ark. skontrowe, nie wiedzieć po co).Oryginały protokołów do księgowości i kopie dla administracji.

Karolina

czwartek 31 sty 2013, 11:51

Co z brakami względnymi?

Książniczka1

czwartek 31 sty 2013, 12:30

Braki względne to egzemplarze, które ciągle są w inwentarzu, jako "możliwe do odnalezienia". Nie ubytkuje się ich aż do następnego skontrum. Dopiero, kiedy w kolejnym skontrum te same egzemplarze powtórzą się jako braki - odpisuje się je jako braki bezwzględne. Moja koleżanka przy pierwszym skontrum w MOLu odpisała wszystkie braki względne, a przy następnym skontrum - jako bezwzględne - jeszcze raz. Tylko ja wiem, jakie zamieszanie miała później i ile odkręcania tego wszystkiego...

Karolina

czwartek 31 sty 2013, 13:59

Czy sporządzacie szczegółowy wykaz wszystkich braków względnych po skontrum i na tej podstawie wykreślacie przy następnym skontrum z ksiąg? Czy zgodnie z arkuszami kontroli i zaznaczonymi tam brakami po następnym skontrum w przypadku nieodnalezienia woluminów wykreślacie jako braki bezwzględne?
Mam DUŻE problemy z publikacja na forum - przepraszam

Maria

czwartek 31 sty 2013, 15:11

Sporządzam protokół braków względnych, jako załącznik do protokołu końcowego komisji.

laik

czwartek 31 sty 2013, 17:21

Maria pisze:Sporządzam protokół braków względnych, jako załącznik do protokołu końcowego komisji.
Jak powinien wyglądać protokół braków względnych i protokół końcowy?

Maria

czwartek 31 sty 2013, 20:04

Protokół braków względnych sporządzasz na takim samych druku jak ubytków czyli:http://www.nowyebib.info/biuletyn-ebib/10/rozp_z6a.gif a protokół końcowy jest skorelowany z regulaminem skontrum, który ustala dyrektor, taki znalazłam w necie regulamin http://www.rybnik.pl/bsip/Regulamin.skontrum.doc. Czyli trzeba zrobić zestawienie wartościowo-ilościowe wszystkich ksiąg inwentarzowych i ubytków przed i po skontrum wykazac ewentualne różnice, podac przyczyny i wnioski. W każdym vademecum, lub poradniku znajdziesz druk.

Dorota79

czwartek 28 lut 2013, 10:01

Przeprowadziłam skontrum i chcę wpisać dane do "Protokołu kontroli zbiorów bibliotecznych". W związku z tym mam dwa pytania. Po pierwsze: na druku nie ma nigdzie miejsca, gdzie się zaznacza zbiory specjalne. Po drugie, co wpisać w miejsce, gdzie się wpisuje podręczniki i broszury, jeśli nie są one wliczane do wartości księgozbioru?

halinah

czwartek 28 lut 2013, 11:24

Druk dostosowujesz do swoich potrzeb (rodzajów zbiorów w Twojej bibliotece). Możesz dopisać do protokołu zbiory specjalne i zlikwidować zapisy, dotyczące zbioru podręczników i broszur.

Dorota79

czwartek 28 lut 2013, 11:57

Dziękuję :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”