Pati

Re: inwenatryzacja a skontrum

wtorek 10 gru 2013, 21:26

A u nas od grudnia trwa inwentaryzacja w szkole. Dyrektor podzielił nauczycieli na kilka zespołów. Jeden zespół czy też komisja spisuje wyposażenie klas na I piętrze, inni na parterze... itp. Kiedy zapytałam o wynagrodzenie za tę pracę, usłyszałam, że dostanie tylko jedna osoba, która wklepuje dane z inwentaryzacji do komputera. Co o tym sądzicie?

Joanna

Hanka1000

piątek 13 gru 2013, 12:39

to chociaz jedna (właściwie to najwieksza odpowiedzialnosc) u nas robilismy to calkiem wszyscy za friko. Nie ma co się unosić, moja córka po naprawdę dobrych studiach, na odpowiedzialnym stanowisku przez większą częśc tygodnia pracuje po 10-11 godzin!!!bez żadnych ozcywiście nadliczbówek!!! i co ma zrobić? zasilić armię emigrantów??????? Wiele razy rozmawiała z dyrektorem a ten już trzeci rok mówi,że za jakiś zcas jak interesy pójdą lepiej.......
Więc jak są takie realia w Polsce to co pofikasz. A Ty tylko kilka razy zostaniesz po pracy i właściwie co się stanie, nie można juz nic zrobic bez pieniedzy?

Alexia

piątek 13 gru 2013, 14:44

Dyrektor może przydzielić dodatkowe zadania w ramach 40 godzin pracy w tygodniu. Warunkiem jest m. in. to, żeby pracownik miał do tych dodatkowych zajęć kwalifikacje. Nie może wysłać nauczyciela do pracy np. w księgowości.
U mnie skontrum robili też nauczyciele. Przychodzili przed lub po lekcjach. Nie mieli dodatkowo płacone. Sprzątaczki i sekretarka też były w komisji, ale przychodziły w swoich godzinach.

Maria
Kontakt: Strona WWW

sobota 14 gru 2013, 09:25

U nas nikt nigdy nie dostawał żadnego wynagrodzenia za skontrum czy inwentaryzację.

MonaLisa

c.d. inwentaryzacja a skontrum

piątek 10 sty 2014, 14:35

Witam,
Chciałam zaproponować pewne działanie polegające na tym,że każdy z nas wyśle do producenta Mola czyli Vulcana prośbę o zmodyfikowanie programu, konkretnie modułu scontrum pod kątem wymagań tej inwentaryzacji jaką wymagają przepisy księgowe, a nie Rozporządzenie o bibliotekach Ministra Kultury.
Tez zmagam się z taką ewentualnością a mam 17 tys. księgozbioru . Na koniec roku 2013, moja księgowa wyprosiła zezwolenie na zrobienie zwyczajnego scontrum w Molu, ale jak będzie dalej nie wie nikt :)
Dzwoniłam do Vulcana i dla nich to nie jest problem zrobić taki moduł,że będzie drukował arkusze inwentaryzacyjne takie jakich wymagają, ale muszą mieć sygnały,że to jest potrzebne. Opinia Szumilas wydrukowana w lutowej Bibliotece w Szkole jest na nic. umieszczanie jej w Statucie tez nic nie da. Głównie chodzi o to,że raport Mola drukuje to czego nie ma , zaś a arkusze pokazują to co jest. Spisać 16 tysięcy, odszukać ceny, policzyć jest abstrakcyjne, tylko że ktoś tam tego nie rozumie. Praktycznie wyjdzie na to ,że scontrum powinno wydrukować księgi inwentarzowe tylko po co??? Może spróbujmy w tym Vulcanie coś ugrać. Przepisy rachunkowe nie określają czy arkusz inwentaryzacyjny ma byc napisany długopisem czy ma go wydrukowac komputer. ma miec okresloną formę - rubryki. Myslę ,że Vulcan może to zrobic :) Co o tym sądzicie?

pozdrawiam serdecznie

Maria

Re: c.d. inwentaryzacja a scontrum

piątek 10 sty 2014, 14:54

Wiele dyskusji się przetoczyło prze to Forum na ten temat. Moje stanowisko w tej sprawie już prezentowałam kilka razy, więc nie będę się powtarzać. Skontrum i inwentaryzacja to dwie różne sprawy a problemem jest brak zrozumienia. Wytyczne MEN w tej sprawie są jasne. Program MOL właściwie to interpretuje, nie widzę więc potrzeby aby modyfikować program w tym zakresie.

Małgosia

sobota 11 sty 2014, 14:36

Niestety, księgowi mają nad sobą jeszcze dyrektora administracyjnego, który kieruje się przepisami o rachunkowości i kropka. Też jestem za prośbą do Vulcana o wydruki takiego spisu.

Maria

sobota 11 sty 2014, 18:44

Na tak, dyrektor administracyjny to ważny ktoś, ważniejszy niż minister i dyrektor szkoły raz OP, który tak czy siak zatwierdza statuty szkół i instrukcje dot. skontrum, ale cóż Polska to dziwny karaj...
Ja mam tylko jedno pytanie do tych, którzy zajmują się inwentaryzacjami i upieraja się, że księgozbiory mają byc kontrolowane metoda spisu z natury a nie skontrum, o co wam chodzi, czy o faktyczne sprawdzenie stanu księgozbioru czyli o porównanie tego co powinno być z tym co faktycznie jest i wykazanie czego brakuje, czy tylko zgromadzeniem sterty arkuszy spisanych książek,bez możliwości rzetelnego sprawdzenia stanu ilościowo wartościowego, ponieważ metodą spisu po prostu nie da się tego zrobić.

MonaLisa

niedziela 12 sty 2014, 08:02

Mario, jak najbardziej sie z Toba zgadzam, że nie da sie dokladnie zrobić spisu z natury na tradycyjnych arkuszach przy wielkim ksiegozbiorze. spisac ksiązki to jest najmniejszy problem , przyjdzie kilka ekip dostaną arkusze i spiszą. ale spisac ceny z ksiąg i to policzyc... Tworzyłam bazę danych osobiście, samodzielnie kilka lat. Wykonywałam opisy sama bo nie mialam łącza internetowego w bibliotece,zeby pobierac opisy, zreszta było to dawno i BN nie miała gotowej bazy. Ksiegozbiór jest róznorodny. sa nuty, mapy, książki płyty. Jest to moje dzieło życia. Codziennie gdy przychodzę do pracy widzę jak bardzo jest to pomocne , nowoczesne, satysfakcjonujące. I ktos teraz wymaga takiej głupoty... mysle,że powinnismy sie z tym zmierzyć. Myslę tez ,że jest to celowe działanie, w związku z udowodnieniem nam,że biblioteki mozna wyrzucić ze szkól i nas rózwnież. Juz sobie wyobrażam krytyke uczniów rodziców nauczycieli gdy zamkne biblioteke na kilka miesiecy zeby spisac 16 tysiecy pozycji. no to faktycznie po co taka biblioteka jak i tak jest zamknieta.
Dlatego własnie usilnie myśle nad tym.. jak program wydrukuje taki arkusz jaki jestw ustawie o rachunkowości wymagany to będzie ok. przeciez nigdzie nie pisze ze ma byc wypelniony długopisem.
co nas kosztuje monitowanie problemu w vulcanie. mogą isteniec dwa moduły scontrowe. ten co jest i drugi zgodny z ustawa o rachunkowości. pozdrawiam i proszę piszcie do vulcana. ja tez napisze i wyslę mi scan takiego arkusza.

Maria

niedziela 12 sty 2014, 15:52

MonaLisa pisze: Dlatego własnie usilnie myśle nad tym.. jak program wydrukuje taki arkusz jaki jestw ustawie o rachunkowości wymagany to będzie ok. przeciez nigdzie nie pisze ze ma byc wypelniony długopisem.
co nas kosztuje monitowanie problemu w vulcanie. mogą isteniec dwa moduły scontrowe. ten co jest i drugi zgodny z ustawa o rachunkowości. pozdrawiam i proszę piszcie do vulcana. ja tez napisze i wyslę mi scan takiego arkusza.
Oczywiście nic nas nie kosztuje... no może poza tym, że sankcjonujemy coś, co nie powinno mieć miejsca w bibliotekarstwie, tym bardziej, że prawo jest po naszej stronie i w imię czego mamy zgadzać się z błędną interpretacją urzędników państwowych, dodam niektórych, ponieważ dla większości sprawa jest jasna. Moim zdaniem możliwość przeprowadzenia skontrum we wszelakich bibliotekach jest tylko jedna. Wprowadzenie, jak piszesz "drugiego modułu" oznaczałby zgodę, na coś na co zgody w środowisku bibliotekarskim być nie powinno. Przepisy prawne mają być dla ludzi, aby ułatwiały im pracę, a nie odwrotnie, nie dajmy się zwariować.

Małgosia

niedziela 12 sty 2014, 22:32

Jestem nauczycielem bibliotekarzem już prawie 30 lat. Doskonale wiem, co to normalne skontrum. Wiem, na czym polega i zawsze je robiłam.
Właśnie 20 grudnia skończyłam pierwsze skontrum w MOLu. Jestem bardzo zadowolona, dzięki niemu uporządkowałam również np. odnalezione braki. Wydrukowałam raport, szkoda, że tak krótki, więc napisałam protokół taki jak dawniej, dodałam wydruki z wartością i ilością zbiorów. Tak to 15 stycznia oddamy księgowości i zobaczymy.
Poprzednio zmuszono mnie do pisania jeszcze dodatkowo spisu, zrobiłam go na komputerze. Nie potrafię się wykłócić o swoje, no nie mam siły przebicia, przecież nie pójdę do sądu.
Martwię się na wyrost, może po prostu przyjmą normalnie. Dlatego opowiedziałam się za prośbą do Vulcana. Chodzi mi o pozostawienie skontrum takim jakim jest i dodanie chyba tylko możliwości wydruku inwentarza bez ubytków. Poprzednio do tego spisu i tak musiałam dopisać braki !

Maria

niedziela 12 sty 2014, 23:43

Mam nadzieję, że przyjmą bez szemrania Małgosiu.
U siebie w statucie mam zapisane tak: ewidencjonowanie zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 listopada 1999 roku w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych [Dz. U. 1999 poz. 1077]).
dodatkowo w szkolnej instrukcji ds inwentaryzacji w szkole mam tak: skontrum zbiorów bibliotecznych zgodnie z obowiązującymi przepisami (Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 listopada 1999 roku w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych [Dz. U. 1999 poz. 1077]).
U nas zawsze przed wejściem w życie statut musi być zaakceptowany przez OP, podobnie jak w/w instrukcja. Do tej pory nie było żadnych problemów.

Pati

Re: c.d. inwentaryzacja a skontrum

piątek 17 sty 2014, 23:25

Mario, proszę o pomoc. Znalazłam się w absurdalnej sytuacji. Nie dziwię się, że zdenerwowane dziewczyny piszą do firmy Vulcan o dodatkową opcję dotyczącą spisu z natury. Nasza księgowa jest w tej sprawie nieprzejednana, na nic się zdał artykuł z Biblioteki w szkole, niekompetentny dyrektor też umył ręce stwierdzając, ze jak trzeba robić, to trzeba. Mało tego,księgowa stwierdziła że potrzebne jej będą do spisu z natury wydruki ksiąg inwentarzowych (!). Ponieważ nie mamy jeszcze wprowadzonych do Mola wszystkich książek, to w czasie ferii mają wpisywać książki dodatkowo panie z przedszkola(!), a ja mam je przeszkolić. Wybieram się w tej sprawie do Organu Prowadzącego, gdyż żadna szkolna biblioteka w naszym mieście nie ma takich problemów! czy to wszystko jest zgodne z prawem? Czy ja mam obowiązek szkolić przedszkolanki, nawet jeśli to jest polecenie służbowe?

Serdecznie pozdrawiam. Pati

Maria

sobota 18 sty 2014, 00:13

Mogę tylko współczuć, że masz księgową, której myślenie nie jest jej mocna stroną. Szkoda, że nie masz wsparcia u dyrektora. Mam nadzieję, że w OP znajda się normalne księgowe. Może, jak znasz w okolicy księgową mądrą to poproś o rozmowę wyjaśniająco-dokształcającą z Twoją księgową tak po koleżeńsku. Życzę powodzenia

Augustowianka

sobota 18 sty 2014, 12:08

Wydrukuj stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej i pokaż je księgowej i dyrektorowi: http://bip.wroclaw.rio.gov.pl/dok_wyjas ... 001711.pdf
Tam jest wyraźnie powiedziane, że skontrum to nic innego jak inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych. Chyba niezrozumiałe słowo "skontrum" tak przeraża Twoją księgową i dyrektora.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”