libia11

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

czwartek 07 lut 2013, 15:17

umieściłam zdjęcie i link do mam zdanie na naszej klasie z prośbą o interwencję.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Aqa

czwartek 07 lut 2013, 15:26

Rozumiem, Malkontencie, frustrację i podniesiony poziom adrenaliny wielu z nas, sama mam podniesione ciśnienie.
Ja, dodatkowo, mam możliwość /pewnie wielu z nas ją ma / porównywania poziomu życia wykształconego nauczyciela pracującego w szkole polskiej, czy w ogóle pracownika wykształconego, z poziomem w sąsiednich państwach. Nawet Słowacja ma wyższy pkb na mieszkańca- a nie miała wchodząc do Unii. O czymś to świadczy.

Bywam w Bawarii, u córki, która skończyła niemieckie studia, jednocześnie studiując we Wrocławiu /indywidualny tok/. Człowiek wykształcony zarabia, my wegetujemy od 1go do 1go. Uczelnia córki miała bibliotekę wyposażoną we wszystko, co trzeba studentowi, w tym audiobooki, Video. Owszem, niektóre landy nie prowadzą szkolnych bibliotek, jednak coraz częściej odzywają się tam głosy o potrzebie posiadania centrów informacji.

Biblioteka będzie się zmieniała, na pewno musi. Wiele już się zmieniło: mamy komputery do obsługi bibliotek, co pozwala na komputeryzację, katalogi elektroniczne, na wyjście ze źródłami wiedzy poza szkołę. Mamy coraz więcej zbiorów na CD. DVD, mamy w końcu audiobooki. Powinniśmy gromadzić takie zbiory, ponieważ zmienia się błyskawicznie świat wokół nas, uczniowie obecni mają zupełnie inną percepcję niż 20 lat temu.

Jednak niezmiennie pozostaje ta sama zasada: w okresie edukacji UCZYMY na każdym szczeblu młodego człowieka:
czytania, pisania, wrażliwości, kształtujemy wyobraźnię
, samodzielność myślenia! dokonywania wyborów w życiu.
Do tego potrzebna jest biblioteka szkolna. Oprócz generalnej potrzeby bycia warsztatem pracy dla wszystkich dydaktyków.

Podczas gdy moja córka /i dzieci wielu z was pewnie/,młoda wciąż, przed 30 tką, pracując zarabia tyle, że odkłada, zwiedza Europę, ma euro na wiele przyjemności, ja nadal żyję od 1go do 1go, w dodatku w permanentnej nerwicy, w poczuciu poniewierania przez władze, nieudolny rząd kolejny, kombinowania, jak tu zrobić z nas barany, manipulując społeczeństwem źle informowanym o statusie i rodzaju naszej pracy. Czując się wiecznie jak worek treningowy.

Nie rozumiem, czemu nie dążymy, wprowadzając reformy, do modelów, które przynoszą efekty. Rząd marnuje nasze lata, kolejne pokolenia, które muszą wyjechać by móc się utrzymać. Gratuluję /z goryczą/ rządowi,panu Boniemu, samorządowcom, świetnych decyzji. Krótkowzrocznych.

Malkontent

czwartek 07 lut 2013, 15:29

Newsy z MEN.Jestem po rozmowie z p.Czarnecką i jest po wewnętrznej konferencji na temat bibliotek.Z tego co wynikało z rozmowy MEN jest zaniepokojone wchodzeniem MAC w kompetencje ministerstwa edukacji.Ma zostać wydana opinia MEN o bibliotekach.Podałam argument o deregulacji zawodu bibliotekarza i braku konieczności posiadania w bibliotece publicznej nie tylko kwlifikacji pedagogicznych , ale i bibliotekarskich.Może będzie szansa, bo MEN jest zbulwersowany wchodzeniem w kompetencje.

Aqa

czwartek 07 lut 2013, 15:47

No patrz, kawę bym ci zrobiła do faworka, za inicjatywę.

Anna

czwartek 07 lut 2013, 15:48

Malkontent dzięki. Troszkę mi upuściłaś ciśnienia. Mam ferie a cały czas myślę o pracy i już widzę się na bezrobociu, co w wieku 54 nie jest wesołe.

Malkontent

czwartek 07 lut 2013, 16:24

Moje prywatne życie nauczyło mnie walki.Bez niej miałabym przechlapane, a moje dziecko jeszcze bardziej.Dla mnie praca w szkole to być albo nie być.Inaczej czeka mnie wegetacja krańcowa bieda i wykluczenie społeczne.Z wykształconego, pracującego człowieka stanę się benificjentem MOPS.Nie chcę takiego życia.Myślę, że parę telefonów do MEN by nie zaszkodziło.Może się obudzą i wreszcie zawetują te wszystkie inicjatywy.Byśmy co 2 lata nie musieli organizować pospolitego ruszenia na forum i się sami bronić.

Maria
Kontakt: Strona WWW

czwartek 07 lut 2013, 16:30

Swoja drogą, my, jak Polska długa i szeroka rozgrzewamy się do czerwoności, a MEN i MKiDZN nie wie, że MAC wchodzi w ich kompetencje i manipuluje przy bibliotekach? Nie czytają czy co? Przecież jest jeszcze Krajowa Rada Biblioteczna mamy w niej swoje przedstawicielki...

Izabela Gwiazda

czwartek 07 lut 2013, 16:42

Tak napisałam do Szumilas.Jest reakcja, bo koleżanka mówiła, żę MEN zirytował się w zakresie wchodzenia w ich kompetencje.Nadto napisałam do Boni na facbooku, do PPoratlu Samorządowców i do mam zadanie.TEKST :evil: Witam; wraz z grupę bibliotekarzy- informatyków oraz infobrookerów (czyli absolwentów bibliotekoznawstwa i informacji naukowej) prosimy o pomoc przed zagładą bibliotek szkolnych. Bibliotekarz współczesny to nie babka z koczkiem książką w burym papierze tylko interdyscyplinarny fachowiec. Wyjście bibliotek ze szkół nie pozwoli mam wykonywać służebnej misji wobec społeczeństwa i uczyć czyli wykonywać czynności dydaktyczne. Wyjęcie nas z karty zamknie naszą drogę rozwoju.Nadto ciekawe jakie środki panBoni wyłoży na przekwalifikowanie zwalnianych bibliotekarzy ,a ja podam Go do sądu, żeby mi oddał środki wydane na doskonalenie pedagogiczne skoro nie jesten już nauczycielem to po co wydałam. Bibliotekarz-nauczyciel wydał dużo pieniędzy -swoich -na doskonalenie pedagogiczne Na dodatek zniknie grupa jeleni biorąca bezpłatnie udział w komisjach maturalnych jako opiekunowie MCI a biblioteka jako centrum informatyczne, xero i dodatkowa świetlica a domu drukująca gazetki szkolne z własnego sprzętu i na swoich kartkach. Jesteśmy darmową siłą na egzaminach-ciekawe z jakich środków pan Boni zapłaci nadgodziny innym nauczycielom. My tam już nie zasiądziemy i nie popilnujemy uczniów. Tego nie wolno nienauczycielom. Nadto środki na książki pochodzą nie od gmin tylko często od komitetu rodziców lub samorządy słuchaczy w zaocznych. Dlaczego mają oni sponsorować kogoś z zewnątrz.Faszyści w 1939r. także zaczęli od likwidacji bibliotek a zamiast książek miano bryki okupanta.
Izabela Gwiazda

Maria

czwartek 07 lut 2013, 16:47

Aqa pisze:Pozwolę sobie na zacytowanie wypowiedzi jednego dyrektora z forum dyrektorów- samo forum lubię przeglądać, z racji pojawiania się tam wielu mądrych wypowiedzi /bez sarkazmu/, ciekawych relacji z działań w procesach edukacji i w ogóle szkolnictwa.

"Nassssy...
O kwalifikacjach nauczycieli już pisałem. Zadania związane z dostepem do informacji i edukacją medialną powinni realizować wszyscy nauczyciele. Nie ma czegoś takiego jak specjalizacja w tym zakresie. Zadania administracyjne (w tym prowadzenie księgozbioru, mozna oddać pracownikom zatrudnionym z kP).

Natomast jedno mnie powstrzymuje. Biblioteka jako przytulisko dla wypalonych zawodowo. Miejsce gdzie da się żyć, gdy juz nie ma się siły na co innego. Gdzie czas zwalnia bieg również dla dzieciaków. Ale ten model biblioteki nie zrealizuje zadań edukacji medialnej."

Od końca: jak to mozliwe, by dyrektor uważał, że biblioteka to miejsce dla wypalonych zawodowo?
Dla mnie to szok kompletny, takie poglądy. Pogląd, że to miejsce, gdzie można mieć słabszy nieco głos bym akceptowała,
czyli głos, którym można mówić mniej nieco niż w klasie. Niewiele mniej jednak. Ja często muszę mówić głośniej, trudniej mi uspokoić krzyczących uczniów niż dydaktykowi, muszę czasem /kilka razy dziennie/ głos podnieść by się przebić i argumentami wyciszyć, czy skierować uczniów na inne tory zainteresowań.

Wypalony zawodowo??? w bibliotece????
Każdy sądzi sam po sobie, ponieważ jak wyczytałam, Pan ów jest byłym dyrektorem i pracował krótko również w bibliotece, znaczy jak się "wypalił".
Zawsze byli dyrektorzy i DYREKTORZY
Przy okazji dzięki Jacko za zamieszczenie plakatu z min. Bonim :)

Zuzza

czwartek 07 lut 2013, 23:13

Skoro ma być tak pięknie, to jest tak: :arrow:
http://wyborcza.pl/1,75475,10677996,Bib ... nusie.html
przecież tak ma być gdy nie będzie bibliotek szkolnych - tak, czyli tragicznie :oops:

Juliusz Wasilewski

czwartek 07 lut 2013, 23:35

Przewodnicząca SBP pisze do Boniego w sprawie bibliotek szkolnych
http://www.sbp.pl/artykul/?cid=7424&prev=1

Malkontent

piątek 08 lut 2013, 00:32

Zuzza boski artykuł.Nie wyobrażam sobie, by w szkole zmarnotrawiono tyle pieniędzy i możliwości.Nasi dyrektorzy zagonili by nas do roboty i kazali zrobić wszystko by pozyskać środki.A my sami zrobilibyśmy wszystko by je dostać.
Już dawno mówiłam, że gdyby Gates wspomógł biblioteki szkolne skorzystalibyśmy jako społeczeństwo o wiele więcej.

libia11

piątek 08 lut 2013, 13:47

Te ostatnie wiadomości są pokrzepiające. Ale ostatecznie uspokoję się kiedy MEN konkretnie zareaguje i Boni wycofa się te zapisy. Do tego czasu należy trzymać ręce na pulsie.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

megi

piątek 08 lut 2013, 13:53

w dzisiejszym wydaniu warszawskiego Metra jest odpowiedź pana Boniego - że nie będzie likwidował bo przecież w ustawie jest zapis o istnieniu bibliotek ,tylko daje możliwość samorządom na połączenie b-k szkolnych z publicznymi...........
...entliczek pentliczek czerwony stoliczek
Miłość i śmierć
na kogo wypadnie entliczek pentliczek
na tego bęc....

Maria

piątek 08 lut 2013, 14:05

megi pisze:w dzisiejszym wydaniu warszawskiego Metra jest odpowiedź pana Boniego - że nie będzie likwidował bo przecież w ustawie jest zapis o istnieniu bibliotek ,tylko daje możliwość samorządom na połączenie b-k szkolnych z publicznymi...........
Znaczy, że nie doczytał, że nie można jednych z drugimi łączyć?

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”