Malkontent

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

czwartek 14 lut 2013, 12:44

Ja zamykam o 13 bo mi samorząd obchlastał 1/3 etatu.I tak staram się się by było najlepiej dla dzieci, ale nie mam z czym tak na prawdę.Gdybym chciała pracować codziennie w tych samych godzinach to miałabym bibliotekę cznną od 8 do 12.Pan minister nie pojmuje faktu, ze żeby szkolne biblioteki pracowały tak jak chce, trzeba byłoby znieść KN, albo zatrudnić więcej bibliotekarzy.tylko taką opcję widzę.
I piszcie drogie Koleżanki i koledzy na stronie MAC, którą podała Aneta.Pan Boni ma malutką wiedzę na nasz temat.

Anna

czwartek 14 lut 2013, 12:58

Ależ on wie, że trzeba znieść KN. O to mu chodzi.

madan

czwartek 14 lut 2013, 12:59

Dziś o 12.40 będę gościem w TOK FM. Trzymajcie kciuki, proszę :)
Anno zadzwoń do mnie 504 723 898, lub podaj Twój nr sms-em

ANETA2244

czwartek 14 lut 2013, 13:22

Trzymam kciuki !

a poza tym wyobraźcie sobie że dostałam odpowiedź z MAC na prywatna skrzynkę mailową...Cytuję :

Szanowna Pani, dziękujemy za głos. W debacie o bibliotekach sporo jest zamieszania i nieścisłości.
Celem proponowanych zmian nie jest utrudnianie, ale ułatwianie dostępu do książek. Prawo wymaga, aby uczniowie mieli dostęp do książek w swojej szkole. Jednak niż demograficzny sprawia, że byt wielu szkół jest zagrożony – subwencja oświatowa idzie za uczniem, jeśli uczniów jest za mało, samorząd może zdecydować o likwidacji szkoły – wtedy uczniowie będą dojeżdżać do innej szkoły. I do biblioteki szkolnej będą mieli dalej.
Gdyby jednak w takiej sytuacji (małej gminy, starzejącej się dzielnicy) samorząd mógł dać małej szkole dodatkowe zadania (i fundusze ) – to taka szkoła by się utrzymała jako centrum lokalnej kultury prowadząc np. filię biblioteki publicznej. I nie tylko książki byłyby bliżej ucznia, ale może nawet byłoby ich więcej?
Po to jest ta propozycja zmiany prawa.

Pozdrawiamy

Agnieszka Jędrzejczyk
----------------------------------
Radca Ministra
Departament Analiz i Komunikacji Publicznej
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
(+48) 22 245 54 14 / (+48) 882 193 966
agnieszka.jedrzejczyk@mac.gov.pl

Piszcie do nich jak najwięcej...kiedyś zapchałyśmy skrzynkę mailową....

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

czwartek 14 lut 2013, 15:20

To jest odpowiedź na opinię na portalu "mam zdanie". Chyba wszyscy dostają taką samą.
Konsultacje się skończyły, więc już nie ma co pisać.

Natomiast dziś jest historyczny dzień, bo odbyła się w Sejmie pierwsza w całych dziejach Polski konferencja prasowa na temat bibliotek szkolnych http://www.youtube.com/watch?v=wIN8Zopsu6k

Jola66

czwartek 14 lut 2013, 15:56

Właśnie chciałam wstawić link do konferencji:)

Maja

czwartek 14 lut 2013, 17:19

jest takie babskie forum "o wszystkim", na którym pojawił się wpis nt. powyższy. Poczytajcie sobie, co o tym pomyśle piszą matki. Możemy się domyślać, że właśnie myśli większość: co nam to szkodzi, to dobry pomysł!

Mam dwa pytania:
1. co by powiedzieli ludzie (np. górnicy;-), którym jednym zapisem zabiera się uprawnienia i stopnie awansu; ergo - zabiera się pieniądze?
2. skoro gmina chce dłuższej pracy biblioteki - dla środowiska, of kors, to dlaczego nie doda nam godzin czy etatów? W wielu gminach biblioteki szkolne są czynne tylko kilka godzin w tygodniu. Przecież to prosty ruch!

Aqa

czwartek 14 lut 2013, 17:21

Wreszcie ktoś się przebił z właściwymi treściami na temat działania biblioteki szkolnej, podkreślając wszystkie różnice między istotą pracy biblioteki szkolnej i biblioteki publicznej. Przebił się przez potok słów p. Boniego, przekłamującego prawdę: wg p. Boniego walczymy o swoje płace i etaty wyłącznie a nie widzimy "dobra lokalnego".
Konferencja z linku Redaktora jest budująca. Zainteresowanie wielu organizacji, instytucji, osób prywatnych znanych wszystkim, bardzo pozytywne.
Rozmowa z paniami: Katarzyną Urbanowicz i Danutą Brzezińską wyjaśnia pokojowo zasady pracy obydwu instytucji.
Oby sens tych apeli o zaprzestanie niszczenia szkolnych bibliotek przyniósł efekt.

fiori

czwartek 14 lut 2013, 17:24

Wyprzedziłaś mnie o minutę, Aqa. Mogę się tylko pod tym podpisać :)

jola

czwartek 14 lut 2013, 18:26

Witam na forum:)

Podczytuję go i jak wszyscy uczestnicy tego forum bardzo dziękuję wszystkim, którzy swój czas i umiejętności poświęcają w akcję wyrażania sprzeciwu wobec pomysłów ministra Boniego,
Wypowiadają się nauczyciele bibliotekarze, matki, uczniowie, studenci, działacze samorządowi i wielu innych. Tylko dyrektorzy szkół (poza zamieszczaniem linków do artykułów prasowych) pozostają obojętni. Wydaje mi się, że kto jak kto, ale to oni mogą wspomnieć o naszym pedagogicznym wkładzie w proces edukacyjny.
O realizacji konkursów, zastępstwach za nauczycieli (płatnych i nie!), prowadzeniu za darmo stron internetowych i wielu innych działąniach ( projekty edukacyjne).
Jeżeli oni nas nie doceniają to ....

Malkontent

czwartek 14 lut 2013, 20:34

Doceniają????????????
Ile z nas ma obcięte etaty, a dyrektor słowa w naszej obronie nie powiedział.
Ilu traktuje nas ZAWSZE gorzej od dydaktyków - co widać po dodatkach motywacyjnych, nagrodach i funduszach na normalną działalność biblioteki.Ileż to razy nasi koledzy dostają pieniążki na bzdety, a my nie mamy na lektury?
Dobrze, że na OSKKO pisuje "nasz" Jacko, bo bez niego odzewu by nie było żadnego.

Izabela Gwiazda

czwartek 14 lut 2013, 21:22

http://wyborcza.pl/1,126764,13403712,Po ... prace.html

Pod tym adresem jest mój list do Gazety Wyborczej...pod spodem za to inwektywy jakiegoś frustrata.
Pozdrawiam Iza G.
Izabela Gwiazda

Maria

czwartek 14 lut 2013, 21:38

Dopiero teraz posłuchałam :) gratuluje Madan, najważniejsze rzeczy w tak krótkim czasie - to niezły wyczyn.
Link do konferencji p. Redaktora, po wysłuchaniu wprawił mnie w osłupienie, jeszcze nigdy nie słyszałam takich wystąpień nt bibliotek szkolnych...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”