maria_b

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 15 lut 2013, 21:27

Brawa dla redakcji za ciętą odpowiedź :D na wywiad Ministra (zamieszczony na profilu ministerstwa)

Aqa

piątek 15 lut 2013, 21:31

Florynko, ZGW ze 3 lata temu też uważał, że "tylko rozszerza" działalność bibliotek szkolnych na "środowisko lokalne", likwidując je jednocześnie we wszystkich szkołach powiatu. W dodatku nadal twierdzi, że wyszło świetnie dla uczniów.

Słowa ministra Boniego o "możliwości tworzenia bibliotek publicznych w bibliotekach szkolnych" w początkowej fazie też wielu uważało za nieszkodliwe, bo przecież "rozszerza tylko działalność"...

Problemem jest to, że o statusie nauczyciela bibliotekarza nie ma nigdzie ani słowa, ani o braku chęci do degradacji tej grupy nauczycieli. Za to wszędzie, gdzie pojawiają się wypowiedzi pana Boniego, czy ZGW, ZMP, w kwestii losu bibliotek szkolnych, pojawiają się też równolegle hasła:
-" strata funduszy na biblioteki szkolne obok publicznych"
- " potrzeba racjonalizacji środków wydawanych na pensje ZNACZNIE DROŻSZYCH NAUCZYCIELI W SZKOLE"
- " nauczyciele bibliotekarze szkolni zarabiają znacznie więcej niż pracownicy publicznych bibliotek"
itp

Nie, rząd nie ma na celu zrobienie tego całego cyrku byśmy pracowali w tym samym czasie godzinowym w etacie /30+2/ oraz z tymi samymi poborami. Wprost nie raz ministrowie mówią, a samorządy naciskają, przy czym wielu dyrektorów /wielu nie znaczy większość ani że wszyscy/ również wyznaje te poglądy, że dążą do zatrudniania tańszych pracowników niż my, że kuje ich w oczy to, że pracujemy krócej i zarabiamy więcej niż w publicznych.
/ o rodzaju naszej pracy, sensie jej, trudnościach ani słowa, bo wiedzy brak/

Kombinowanie środków na zbiory w prywatnym zakresie powinno się dawno skończyć, Bajdocjo, ponieważ w ten sposób podcinamy sami sobie gałąź, na której siedzimy- jesteśmy traktowani jak słabi: "Na pochyłe drzewo..".
Finansowanie edukacji to zadania rządu i samorządu, my jesteśmy pracownikami.
Jak często dydaktyk pójdzie na darmowe zastępstwo??? A my mamy finansować swoją pracę?
To chory pomysł.

Wiele dzieci ma księgozbiory w domach- nie zawsze znaczy to, że wszystkie te dzieci są oczytane, że rodzice je wdrażają do poszukiwania wiedzy. Nawet jeśli, to jest jeszcze cała rzesza dzieci, które trzeba wychować w duchu zainteresowania uczeniem się, książką / w każdej postaci/. To, że mają w domach księgozbiory, nie ma przełożenia tez na fakt, że biblioteka szkolna stanowi warsztat pracy dydaktycznej szkoły.

Koleżanki mamy, jakie mamy ;) Ludzie różni są, to jasne jak słońce.

Wracając do meritum- praca w wakacje, ferie... i nie wiadomo jeszcze kiedy z zachowaniem wszelkich obecnych praw, to zwyczajne ściemnianie-jak mawiają uczniowie.
Nie po to ten cały cyrk robi minister Boni. Nie po to samorządy od kilku lat walczą z nami /a my się użeramy z życiem zawodowym w edukacji/ chcąc nas zlikwidować, by mieli taniej edukację
Trzeba to jasno rozumieć.

Aqa

piątek 15 lut 2013, 21:34

Mario_b rzuć link. Do tej riposty,za wiele tam informacji.
Może pójdziemy spać spokojniej nieco, z satysfakcji, że udaje się przekopywać przez ministerialne zadowolenie z robienia z nas stada baranów.

maria_b

piątek 15 lut 2013, 22:09

Mam problem z odnalezieniem tego komentarza na F, wklejam więc link do tej samej wypowiedzi na se24.pl
http://se24.se.pl/wiec-jak/boni-nie-lik ... ich-,1187/

bogna3

piątek 15 lut 2013, 22:24

Piękny komentarz/riposta, aż wypieków na twarzy dostałam po przeczytaniu. Brawo!!!
Przed chwilą byłam na FB i też napisałam do pana ministra B.

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 15 lut 2013, 23:04

A ja sobie dzisiaj zrobilam dzien odwyku od Forum, FB i Boniego. Jak widac bez skutku, bo znowu piszę...
Strasznie to wszystko przeżywam :cry:
Bywa, że tracę nadzieję, że coś się nam uda załatwić. Staram się nabrać do tego wszystkiego dystansu, bo wiem, ze do nieustannego tłumaczenia, prostowania, trzeba cierpliwości i wyważenia, a mnie dzisiaj tego troche zabrakło.
Ok. Do rzeczy.
1. Linków do tekstów, które dzisiaj pojawiły sie na Forum nie otwieram, wystarczą mi Wasze reakcje. Za jutro nie ręczę.
2. Co do dyrektorów, to nie można generalizować. Moja wicedyrektor podpisała :) (DZIĘKI!!). Może inni tez, ale np. pod panieńskim nazwiskiem? ;) Nie każdy chce się afiszować z imienia, nazwiska i z funkcji w Internecie i trzeba to zrozumieć. Wiem, wiem, naiwna jestem 8)
3. Dziwicie się, że wiele osób ze środowiska nie wie o co chodzi i uważa, że histeryzujemy, czy coś w tym stylu? Tak jest ze wszystkim. Do odważnych świat należy i to właśnie my :)

A teraz uwaga!
Napisałam maila do wszystkich rodziców dzieci, których mam w kontaktach. Wyjaśniłam istotę problemu i poprosiłam o poparcie. Myślę, że w rodzicach mamy sprzymierzeńców i, że się nie wygłupiłam. Jeżeli któraś z Was również chciałaby tak zrobić, a nie ma siły na układanie takiego listu (ja ostatkiem sił...), to proszę się zgłaszać, wyślę na priv.

No... oklapłam lekko.
Ale to nervomix 8)

I na koniec - JAK TO DOBRZE, ŻE MAMY TO FORUM!!!!!!!!!!

Malkontent

piątek 15 lut 2013, 23:27

A mnie dziś w rozmowie z koleżanką bibliotekarką szkolną , puściły nerwy.Najpierw stwierdziła, że to tylko projekt.Później uderzyłą w ton - a co ja mogę.W końcu pewnie będzie kreślić kółka na czółku na mój widok, bo ją zwyczajnie zwrzeczałam.
Powiedziałam dziewczęciu, że ktoś taki zupełnie nie powinien pracować w bibliotece i szkole, bo nie zależy jej na pracy, uczniach , daje sobą manipulować jak chorągiewka na wietrze.I zachowuje się jak bezwolna krowa pędzona do rzeźni.
Jak ktoś tak apatyczny, bez inicjatywy i osobowości może być autorytetem i wychowawcą.Obraziłą się .Ale trochę bolesnej prawdy nie zaszkodzi....

Zuzza

piątek 15 lut 2013, 23:51

fiori pisze: Napisałam maila do wszystkich rodziców dzieci, których mam w kontaktach. Wyjaśniłam istotę problemu i poprosiłam o poparcie. Myślę, że w rodzicach mamy sprzymierzeńców i, że się nie wygłupiłam. !
Jeśli mądry rodzic, to poprze a jak nie - to szkoda się takim przejmować.
Przyszło mi do głowy coś innego ... Mario i cała redakcjo, czy do nru 3" Biblioteki w szkole" moglibyście dołączyć plakat informujący o stronie http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl/list.php i zachęcający do przyłączenia się. Koniecznie 2 egz - dla rodziców do powieszenia gdzieś na korytarzu i do pokoju nauczycielskiego
:!: nawet nam objętość nru zmniejszyć możecie kosztem plakatu :!:

bogna3

sobota 16 lut 2013, 00:08

Nie chciałam pisać na ten temat bo jest mi zwyczajnie wstyd za brak reakcji moich koleżanek (w tym bibliotekatrek). Jedna nawet stwierdziła, że dobrze, że tego nie czytała to chociaż miała spokojne ferie. Ręce opadają. Mam dobre relacje z wiekszoscią nauczycieli, ale jakoś nikt mi nie powiedział, że słyszał o akcji i popiera. Nie wiem dlaczego, ale wciąż pokutuje myślenie, że co chcą to zrobią, co ja mogę albo najlepiej nich to inni załatwią. Pamiętam strajk nauczycieli bodajże z 2007 roku. W całym kraju akcja strajkowa, a u nas przystapiło ok. 1/3 nauczycieli , a reszta zwyczajnie pracowała w tym godząc się na dodatkowe godziny w ramach zastepstw za tych strajkujacych. Co wy na to? Przykre, że taka tworzymy grupe zawodową. Wobec tego nawet nie mam odwagi prosic o wsparcie kolezanek nauczycielek. Wole juz wsród tch spoza szkoły prosic o poparcie. Przykre, ale prawdziwe.

fiori

sobota 16 lut 2013, 00:25

Tak, Bogna. Nie wychylać, się. "Jakoś to będzie", "a co to da?", "e...tam nie histeryzuj".
"Moja chata z kraja". Jakie to polskie 8)
Ja napisałam do kilkudziesięciu osób, związanych ze szkołą, na razie na liście widzę 5 podpisów :) Ale... ferie mamy.
Tak swoją drogą, nie dałoby się odwrócić listy "do góry nogami"? Tak, żeby najnowsze podpisy były na wierzchu? Moja mama bardzo długo nie mogła siebie znaleźć, a chciała mi się pochwalić od razu :)

Malkontent

sobota 16 lut 2013, 00:32

Jestem jędza.Jeśli tfu, tfu, tfu polegniemy na odchodne powiem kolegom dydaktykom
"Wy będziecie następni".

fiori

sobota 16 lut 2013, 00:35

Jest to całkiem realne. Zastąpienie angielskiego szkółkami językowymi, WF-u klubami sportowymi...
Ale nie mów tak :) Trzeba zabiegać o solidarność w zawodzie! "D

Juliusz Wasilewski

sobota 16 lut 2013, 00:44

Dziękuję wszystkim za aktywność. Uzyskaliśmy już bardzo dużo. Jeszcze NIGDY sprawa bibliotek szkolnych, ich funkcji, roli, znaczenia nie była w mediach tak nagłośniona. Już to jest sukcesem. Każdy polityk musi to brać pod uwagę. Widać, że minister Boni i jego ludzie też dzięki akcji mają jakąś refleksję, pewnie trochę lepiej rozumieją te wszystkie bibliotekarskie niuanse. Z pewnością ich stanowisko zostało złagodzone. Musimy też rozumieć, że politycy mają zobowiązania wobec innych sił społecznych itp. MEN też został zmuszony do wydania oświadczenia. Jest ono tak napisane, że można je różnie interpretować, ale też się nie ma co dziwić. Pani minister Szumilas jest przecież samorządowcem. Ministrem się bywa... ;). Stronę z listem otwartym staraliśmy się obudować syntetycznie podanymi informacjami o bibliotekach, pokazać przykłady dobrze działających bibliotek. Myślę, ze dzięki akcji sporo dziennikarzy zainteresowanych sprawą coś z tego przeczyta (zresztą już to widać). To tez będzie procentować. Myślę, że oddźwięk społeczny naszej akcji świadczy o tym, że sprawy bibliotek szkolnych nie są społeczeństwu obojętne. To powinno procentować także lokalnie, bo w poszczególnych miastach też trzeba nastroje społeczne brać pod uwagę. No i ludzie zobaczyli, że można się przeciwstawiać, odwoływać do opinii społecznej.
Zachęcam do przedstawiania problemów bibliotek rodzicom - to są nasi sojusznicy. Myślę, że także uczniowie. Ze statystyk FB wynika, że ok. 35% popierających to osoby w wieku do 24 lat. To bardzo optymistyczne.
Naszym sojusznikiem powinny być też biblioteki publiczne (a przynajmniej większość z nich), bo one też są zagrożone zapisami w projekcie - umożliwiającymi łączenie wszystkiego ze wszystkim i w ten sposób oszczędzanie na tzw. zadaniach własnych, które zapisano w ustawie o samorządach. Jednym z takich zadań jest np. obowiązek prowadzenia przez każdą gminę biblioteki publicznej. Minister Boni zaproponował, by kilka gmin mogło realizować ustawowy obowiązek prowadzenia bibliotek publicznych za pomocą utrzymywania jednej wspólnej biblioteki. Ponieważ w dalszych częściach projektu napisanego przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jest zapis mówiący, że biblioteka publiczna może pełnić funkcje biblioteki szkolnej, z pewnością w praktyce (gdyby projekt wszedł w życie w pierwotnym kształcie) mielibyśmy do czynienia z takimi sytuacjami: trzy gminy porozumiewają się, że będą prowadzić wspólną bibliotekę publiczną, więc z trzech dotychczasowych bibliotek powstaje jedna, potem “wrzuca się” do tego biblioteki szkolne ze szkół działających na terenie współpracujących gmin i w ten sposób powstaje jedna biblioteka zastępująca wszystkie dotychczasowe. Można temu tworowi dać jakąś szumną nazwę, np. Międzygminne Centrum Biblioteczne, uroczyście otworzyć, chwaląc się “nowoczesnością”.
Już teraz mamy zapewnienie (na razie ustne) że wyprowadzenie biblioteki ze szkoły nie będzie możliwe.
Warto pozyskiwać do poparcia akcji biblioteki publiczne.

Wszystko dla Szkoły

sobota 16 lut 2013, 00:59

Obserwuję dyskusję i trochę nie rozumiem pesymizmu.

Akcja powstała tydzień temu od kompletnego zera. Teraz na facebooku jest ponad 6000 fanów. W dobę list otwarty poparło ponad 2000 osób. Mamy stronę z pełną argumentacją, do której można każdego odesłać celem poznania prawdy. Całe Ministerstwo zna nasze zdanie, minister Boni również. Mówili o nas w TOK FM, pisali w "Gazecie Wyborczej" (co z tego jak ;) ), a w statystykach najpopularniejszych tematów na portalach społecznościowych przez 4 dni byliśmy w pierwszej 10., obok Papieża i środków z UE.

W tydzień udało nam się spowodować pierwszą w historii konferencję prasową o bibliotekach szkolnych w Sejmie. Popierają nas organizacje narodowe, członkowie PiS, PJN, całe SLD i Ruchu Poparcia Palikota (np. poseł Biedroń). Byliśmy na dziesiątkach portali internetowych (od "Krytyki Politycznej" po "Radio Maryja"), blogach, demotywatorach i kwejkach.

Redakcja "Biblioteki w Szkole", "Wszystko dla Szkoły" i zaprzyjaźniony programista spędzili przez ostatni tydzień po 18 godzin dziennie tylko na to. Pewnie niedługo trzeba będzie powrócić troszkę do innych obowiązków, więc Wy, aktywni, musicie to rozpowszechnić. Na facebooku poszło świetnie. Kulturalnie, rzeczowo, każdy zainteresowany dostał odpowiedź. I to nie tylko od nauczycieli bibliotekarzy, z czasem zaczęli się w to angażować również ci, którzy nas po prostu polubili. Tak więc da się zmobilizować, nie przesadzajmy, że jest tak źle! :)

Jako "Wszystko dla Szkoły", czyli propagandowo-graficzna część akcji ;) przygotujemy plakaty do pobrania w formacie A4. Powiedzcie, co proponujecie - możemy przygotować kilka. Proponujemy to wywiesić na drzwiach szkoły, biblioteki, w pokoju nauczycielskim i np. przy sklepiku szkolnym. Hasła oczywiście skrótowe. Ktoś ma wątpliwości? Zapraszamy do biblioteki lub na stronę - tam każdy musi uzyskać pełną odpowiedź. Oczywiście nie można też przesadzić, indoktrynując dzieci poniżej liceum :D

Nie można się wstydzić walki o swoje racje. Szczególnie, że popierają nas ludzie, których nie obchodzi to, czy nauczyciel bibliotekarz będzie nauczycielem, czy tylko bibliotekarzem. Oni popierają i udostępniają, bo po zapoznaniu z argumentami stwierdzili, że mamy rację. Każdy nauczyciel w Waszej szkole musi wiedzieć, że coś takiego się dzieje i odpowiedzieć - jest za lub przeciw. Każdy znajomy. Każdy w rodzinie.

Nie zapominajmy też o facebooku. Dziennikarze i politycy uwielbiają podkreślać, ilu jest "fanów" (to takie niby obywatelskie :D). Po tym niejako oceniają naszą wartość.

W tydzień udało się solidnie przestraszyć Ministerstwo i spowodować, że minister Boni wycofuje się powoli z głównego postulatu - likwidacji bibliotek szkolnych. To co uda się zrobić w miesiąc?!

Wszystko dla Szkoły

sobota 16 lut 2013, 01:05

fiori pisze:Tak swoją drogą, nie dałoby się odwrócić listy "do góry nogami"? Tak, żeby najnowsze podpisy były na wierzchu? Moja mama bardzo długo nie mogła siebie znaleźć, a chciała mi się pochwalić od razu
Da się, miejmy nadzieję. Programista dzisiaj nad tym siedzi. Miał jakieś problemy, ale próbuje. O ile się nie zanudził po tygodniu pt. "biblioteki szkolne". :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”