fiori
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

sobota 16 lut 2013, 01:12

Droga Redakcjo... LUBIĘ TO!!!

Oczywiście nie chodzi tylko o wywrócenie wszystkiego do góry nogami, chociaż... :lol:
Spokojnej nocy życzę!

florynka

sobota 16 lut 2013, 01:16

Osobiście bardzo, bardzo dziękuje redakcji Biblioteki w Szkole i Wszystko dla Szkoły!!!! Za organizację, szybkość, rzeczowość i obrone naszych wspólnych interesów. Jakikolwiek będzie rezultat tych działań dobrze było zobaczyć że mamy kogoś kto o nas dba i widzi sens naszej pracy. Ja liczę na to że to trochę zmieni cały wizerunek bibliotek szkolnych. Ze swej strony wykonuję "pracę u podstaw" - mówię i tłumaczę wszystkim znajomym o co w naszej akcji chodzi. Ciesze się , ze kiedys dawno temu zdecydowałam się na systematyczne prowadzenie Kroniki Biblioteki. Pokazuje ja zawsze uczniom klas pierwszych, ich miny bezcenne i slowa "to to wszystko robi się w szkolnej bibliotece??". Chciałabym aby minister Boni zajrzał w dokumentację naszej pracy.
A wszystkim zaangażowanym " na górze" jeszcze raz DZIĘKUJĘ!!!!!!

Wszystko dla Szkoły

sobota 16 lut 2013, 01:36

Dziękujemy za miłe słowa, ale taka akcja to sama przyjemność. :)

Ku pokrzepieniu serc - jest już z nami m.in. prof. Jan Miodek, który zostanie jednym z patronów akcji.

A profil na facebooku polubiło... uwaga... Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego! :)

maria_b

sobota 16 lut 2013, 09:40

Samorządowcy to mają tupet!
przeczytajcie ten krótki artykuł z 7.02 wychodzi prawdziwy cel projektu!
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/776635/

Ani słowa o uczniach

bogna3

sobota 16 lut 2013, 09:44

Wolna sobota. Zaczynam dzień od małej czarnej i oczywiście sprawdzenia wiadomości na forum. I tu takie dobre wieści.
Uwierzcie mi, że po przeczytaniu tego, iż polubiło nas MKiDN to aż mi się buzia uśmiała. Chyba dostałam większego bodźca do rozgłaszania tej akcji wśród znajomych.
Oczywiście ogromne dzięki za włożoną pracą dla naszych dobrodziejów z Redakcji Biblioteki w Szkole i Wszystko dla Szkoły. Jesteście wspaniali!!!
Teraz zastanawiać się będę co zrobić z tak dobrze rozpoczętym dniem.

Aqa

sobota 16 lut 2013, 10:49

Kilka dni temu z pozytywnym zdziwieniem przeczytałam słowa ministra Zdrojewskiego, który dopuszcza jedynie zmiany w kwestii szkolnych bibliotek w kierunku pracy w wakacje i ferie, czy dłużej w ciągu dnia. Jednak to się musi wiązać z większymi nakładami na etaty, bo trudno rozciągnąć czas 6-7 godzin etatowych do 15 np. Wiadomo, ze ministrowi Boniemu nie o to chodzi. Miło, że minister Zdrojewski /pamiętam ministra, jako walczącego z powodzią we Wrocławiu, oraz jako cenionego prezydenta Wrocławia, umiejącego doskonale współpracować z radnymi wszystkich opcji politycznych dla dobra miasta- niezwykłe i cenne/ nie jest naszym wrogiem.
...Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego!.. no proszę :)

Teraz patronat profesora Miodka. :) Wielki pozytyw, ale też miara wielkiej pracy wykonanej przez wiele osób, nagłaśniających całą sprawę zagrożenia likwidacją bibliotek szkolnych.

Jest niezwykle dużo pozytywnych komentarzy naszej akcji. Trzeba pamiętać, że w naszym społeczeństwie najłatwiej o krytykę, o negację wszystkiego, co robią inni, albo o podkreślanie wymagań w załatwieniu wszystkich spraw... cudzymi rękoma.
W przypadku naszej akcji walki o utrzymanie bibliotek szkolnych w szkołach jako SZKOLNYCH, naszego statusu jako nauczyciela, negatywnych komentarzy jest bardzo mało. Jeśli nawet są, nie mają wysokiego poziomu... Dla mnie zaskakującym jest to, jak wiele osób nas poparło, w tym nieprzychylne raczej nauczycielom media, najczęściej podkreślające nauczycielskie "nadmierne" przywileje, bez głębszej analizy samej naszej pracy. Pełnym zaskoczeniem są np. artykuły w Gazecie Wyborczej, coraz dokładniej analizujące opisywane wydarzenia związane z naszym protestem.

Miłym akcentem są też komentarze młodych ludzi, broniących szkolnych bibliotek. Młodzież zwykle neguje wszelkie akcje. Taka cecha wieku :)
Negatywy zawsze się znajdą, to normalne w różnorodnym środowisku ludzkim.

Miejmy nadzieję, że nasze wszelkie działania przyniosą skutek. Niewyobrażalne jest, by w kraju z tak niskim pkb na osobę, z wiecznym kryzysem - o którym słyszałam już od babci swojej, potem matki, teraz sama wiecznie żyję w kryzysie- olbrzymim bezrobociem, odpływem młodych ludzi za granicę za pracą, do tego z tak niskimi wskaźnikami czytelnictwa dorosłych osób /wskaźniki powolutku rosną, za wolno/- rząd lekceważył wielką rolę szkolnej biblioteki w procesie edukacji uczniów na każdym jej etapie. By rząd, w osobach ministrów: Boniego, Szumilas, Hall /poprzedniczka/ ulegał samorządom w ich żądaniach oszczędnościowych /nie swoim kosztem oczywiście i swoich diet/, z całkowitym lekceważeniem wartościowej pracy nauczycieli bibliotekarzy, oswajających dzieci od 5 roku życia /zerówka szkolna/ z książką, zachęcających od najmłodszego wieku do zainteresowania się wiedzą.

Podkreślanie co krok przez ministra Boniego i wielu samorządowców kwestii finansowej: "drogich" stanowisk pracy nauczyciela bibliotekarza - ok 2500 netto po 30 latach pracy i statusem n. dypl.- w porównaniu do pensji samorządowców, nagród samorządowców, pensji ministrów, administracji rządowej, diet posłów-nieopodatkowanych- wszelkich dodatków do diet posłów,- kilkudziesięciotysięcznych, w tym funduszy na rzesze asystentów... to zagrywka co najmniej nieelegancka, chociaż mam na myśli znacznie ostrzejsze słowa.
Również to bulwersujące jak się uświadomi fakt ilości radnych opłacanych z budżetów, w stosunku do liczby ludności.
Przytaczany przykład kiedyś: Nowy Jork: 23 bodaj radnych, wielomilionowa metropolia, miasto polskie średniej wielkości, ok 250 tys mieszkańców- kilkudziesięciu radnych, Warszawa- kilkuset!

xandre

sobota 16 lut 2013, 11:16

Będzie dobrze, dobrze, będzie dobrze...moja mantra od wczoraj. Zaglądam na forum i :D miód na serce te ostatnie posty. Skoro sam prof. Miodek jest z nami to....mocy przybywaj :D

Wszystko dla Szkoły

sobota 16 lut 2013, 14:10

No to pokrzepmy jeszcze bardziej!

Dziś patronat obejmą również:
Profesor Bogumiła Staniów
Profesor Jacek Wojciechowski
Muniek Staszczyk (bardzo się ucieszył, że jest "obrońcą bibliotek" nie tylko na plakatach ;) )
Być może profesor Antonia Cebulska-Wasilewska i profesor Jacek Wasilewski.

A list otwarty podpisała... uwaga... pani Małgorzata Musierowicz! Do niej również zgłosimy się o patronat.

xandre

sobota 16 lut 2013, 14:19

Same autorytety :D Dziękujemy

Malkontent

sobota 16 lut 2013, 14:35

A ja tak sobie analizowałam stosunek pana Zdrojewskiego i MKiDN.Spadnie mu na głowę utrzymanie dodatkowych 33 tysięcy placówek czyli ponad 4 razy tyle ile ma w swej pieczy teraz.A pieniędzy cudownie nie przybędzie.
It ak już zupełnie humorystycznie boi się, że my zaprawieni w bojach i projektach zdobędziemy niezdobyty puchar "Biblioteki +" :D
I przepraszam kolegów i koleżanki za wczorajsze zwątpienie - w moim przypadku chodzi dodatkowo o być, albo nie być na rynku pracy.I to powoduje ogromny strach przed przyszłością i depresję.
Jestem dumna będąc w gronie tak wspaniałych ludzi .Panie Juliuszu ogromne brawa.

Zuzza

sobota 16 lut 2013, 14:56

:D Pamiętajcie, że Mickiewicz najpierw był nauczycielem, potem... dużo potem...bibliotekarzem :!: , a na koniec pojechał do Turcji rozkręcać powstanie i polskie armie przeróżne i gdyby nie ta cholera :oops: , nie wiadomo, czy dzięki temu legiony do Polski wkroczyłyby nie pod Piłsudskim, ale pod Adamem.
:!: Bibliotekarze, bierzcie przykład z wieszcza, ducha nie traćcie, a samorządowcy ... drżyjcie, bo ten legion pod księgą na chorągwi ma za sobą milijon ... spokrewnionych wyborców - a wybory za dwa latka :mrgreen:

bogna3

sobota 16 lut 2013, 15:15

A ja podobnie jak Malkontent analizowałam sobie postawę pana Zdrojewskiego, ale pod innym kontem. Ja pamiętam, że nie tak dawno , bo w 2009 roku był za stworzeniem furtki na łączenie bibliotek razem z komisją Palikota. Co takiego się stało, ze zmienia zdanie?
Tu cyt.
" Łączenie bibliotek jest poważnym zagrożeniem, jeśli chodzi o ich suwerenność i samodzielność, ale są liczne przypadki, kiedy wydaje się to uzasadnione. Zależy mi na tym, aby zrobić małą furtkę, a nie dużą bramę. Taka możliwość powinna istnieć w sytuacjach wyjątkowych, kiedy trzeba uchronić bibliotekę przed likwidacją"
A tu link http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.ph ... &start=390

Aqa

sobota 16 lut 2013, 15:22

Z Mickiewicza, Zuzza, to ja bym nie chciała brac przykładu ;) , chyba jestem bardziej realistką. Wieszcz po ziemi nie chodził. Zostawił żonę i swoje liczne dzieci na poniewierkę, a że i Celina chciała być romantyczką... dzieci niemal ulica wychowywała, w końcu trafiły do opieki społecznej. Powstanie też Mickiewiczowi nie wyszło, ponieważ zatrzymał się na granicy i medytował.. jak pięknie jest zagrzewać do walki.
Swego czasu inny znany Polak, T. Chałubiński, bez fanfar opuścił Kraków i szpital, by czynnie wziąć udział w innym zrywie narodów, przekroczył Tatry wracając- zachwycił się górami i ludźmi do tego stopnia, że w obliczu szalejacej epidemii pozostał z chorymi tyle, ile trzeba było.

Niemniej prawdą jest, że bycie bibliotekarzem ujmą dla Mickiewicza nie było.

Malkontencie, wiele razy wpadamy w stan zwątpienia, ale trzeba sobie znaleźć zawsze jakieś wsparcie i sie z dołka wyciągać. Nikt za nas nas wyciągał nie będzie, życie, jak sama wiesz, jest niezmiernie trudne. Przy czym, z problemami zwykle zostajemy sami.

Możliwe, :wink: , że pan Zdrojewski uswiadomił sobie "zagrożenie", jakie niesie z sobą "zastanawianie się ministra Boniego nad pójściem z bibliotekarzami na pewne ustępstwa". Czyli finansową ruinę swojego resortu, ale to nie zmienia faktu, że jego poparcie dla naszej akcji jest dla nas dobre.

Zuzza

sobota 16 lut 2013, 15:44

Aqa pisze: Powstanie też Mickiewiczowi nie wyszło, ponieważ zatrzymał się na granicy i medytował...
Siedział i dumał, więc powstanie upadło, te w 1831. To argument dla naszych koleżanek, które w marazmie i niemocy tkwią. Ale po latach wziął się za CZYN i do Turcji we wrześniu 1855 pojechał, by zorganizować armię polską (Legion Polski i Legion Żydowski), która wesprze Turków w walce z caratem, chciał więc zrealizować to, co udało się dla Piłsudskiego organizującego "Związek Strzelecki" w 1910. Gdyby nie śmierć z powodu epidemii cholery, zapewne mielibyśmy Polskę nie dopiero po123 latach, ale już w 1856 r. WOLNĄ, bo z p. Adama "dziad" był uparty jak nie przymierzając wielu z nas.
:idea:

Maja

sobota 16 lut 2013, 16:44

W tej całej zawierusze stracić mogą również bibliotekarze publiczni, a to za nich odpowiada min. Zdrojewski. Stanął więc w obronie swojego poletka. Nasza Dobra Pani ... sami wiecie.
Serce rośnie, jak widzę rosnące słupki poparcia. Ale też martwieje, kiedy słyszę i czytam te złe słowa (nie zamierzam cytować). Zostaliśmy wystawieni na widok publiczny i musimy ponieść odpowiedzialność również za nasze słabsze ogniwa. Dajmy niektórym sójkę w bok, żeby ruszyli tyłki i nie przynieśli nam wstydu.
Śp.Lepper na propozycję objęcia naszego resortu burknął: Śmieci nie biorę! Ciągle musimy udowadniać, żeśmy nie śmieci.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”