gosiasta10

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

czwartek 21 lut 2013, 09:30

Napisałam do Pani Katarzyny Grocholi. Czekam na odp. Piszmy, piszmy i jeszcze raz piszmy. Pozdrawiam.

ANETA2244

czwartek 21 lut 2013, 09:37

dzisiaj zorganizowałam zebranie nauczycielek-bibliotekarek z okolicy u siebie w bibliotece. Chcemy wypracować wspólne stanowisko...redaktor z lokalnej prasy bardzo zainteresowany...podsyłam mu linki, które znajduje w internecie zwłaszcza na naszym forum...przygotowuję się do wywiadu do prasy lokalnej...
dziękuję panu Redaktorowi i pani Danusi za ujęcie w słowa to na czym nam zależy....

gosiasta10

czwartek 21 lut 2013, 09:48

To jeszcze raz ja :) Poprosiłam o głos w naszej sprawie p.Artura Andrusa - kabareciarza, bo czyż nie nadaje się to wszystko do kabaretu? Śmiejmy się choćby przez łzy!

Aqa

czwartek 21 lut 2013, 11:18

Dostałam maila z MAiC, pewnie wielu dostało:
"
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji także skomentował(a) zdjęcie użytkownika STOP likwidacji bibliotek.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji napisał(a): „Szanowni Państwo! W przyszłym tygodniu przedstawimy szczegółowe odpowiedzi na uwagi zgłoszone w konsultacjach. Tu chcemy tylko jeszcze raz powtórzyć, że ZWIĘKSZANIE MOŻLIWOŚCI BIBLIOTEK SZKOLNYCH to nie jest likwidacja bibliotek szkolnych! Przepisy nadal wymagać będą, by w szkole była biblioteka. Książki zostaną, uczniowie nadal mają korzystać z nich pod fachową opieką. A jeśli biblioteki szkolne zyskają dodatkowo szanse korzystania z możliwości, jakie mają biblioteki publiczne – np. z programu Bibliotek PLUS – to jaka to likwidacja? Chyba że zupełnie inaczej rozumiemy to słowo? Wątpliwości związane z tym, jak biblioteka szkolna mogłaby funkcjonować po zmianie, postaramy się wyjaśnić przedstawiając wyniki konsultacji. Zachęcamy do rozmowy o sensownych rozwiązaniach”

Strasznie się zirytowałam, bowiem ministerstwo nie przyswaja żadnych argumentów, cytując swoje pokrętne interpretacje. Nie sądzę, że ministerstwo jest bezmyślne, oczywiście zdecydowana większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że minister Boni po prostu twardo, brutalnie, bezwzględnie brnie do osiągnięcia wyznaczonego celu, jakim jest pójście na rękę samorządom, szukającym naszym kosztem oszczędności. W tym celu daje takie komunikaty, jakie im odpowiadają w ich działaniach.

Ministerstwo nie zagłębia się w żadne nasze uwagi, kompletnie nie liczy się też z nami, jako nauczycielami.

Też napisałam do kilku znanych osób, czekam na reakcję. Tylko opinia publiczna i media, wspierające naszą akcję, są w stanie podziałać na świadomość polityczną owego ministerstwa likwidacji.

bibliofilka 2

czwartek 21 lut 2013, 11:35

mnie zadziwia milczenie p. Szumilas, mydlący oczy jeden artykuł, mam wrazenie
( czytając wypowiedzi min.cyfryzacji) , że większer kompetencje i prawo głosu w naszych sprawach posiada p.Boni wraz ze swoimi urzędnikami . :?

Aqa

czwartek 21 lut 2013, 11:45

Odpisałam, wściekła z bezsilności:
"Jeszcze nie weszła w życie ustawa MAiC, a już trwają likwidacje bibliotek, samorządy: Wrocławia, Jarocina, Chmielnika, próby w Poznaniu. Tak działają samorządy, zostawiając na kpinę z nas, wykształconych nauczycieli bibliotekarzy i szkół etaty 1/30 godzin w szkole, nauczyciele tam są zdegradowani, w tym finansowo. Bowiem dokładnie w tej ustawie chodzi o OSZCZĘDNOŚCI samorządów, nie o dodanie szkolnym bibliotekom finansów.TO DOKŁADNIE SĄ LIKWIDACJE SZKOLNYCH BIBLIOTEK. Szanowni Państwo z MAiC, nie oszukujmy się, do "wzmocnienia szkolnych bibliotek" nie potrzeba ustawy, wiele z nich już dziś obsługuje lokalną społeczność, jak "moja " biblioteka szkolna. Wystarczy zgoda dyrektora i zapis w statucie. Jeśli chcecie Państwo, by były biblioteki szkolne otwarte dłużej, wystarczy dodać etaty na pracę powyżej 32/31/ godzin etatowych szkolnego bibliotekarza. Ale.. przecież Państwu nie o to chodzi, by zwiększać koszty. Tu wychodzi prawda: "zmiana statusu szkolnej biblioteki na publiczną" JEST likwidacją wielu stanowisk pracy nauczycieli bibliotekarzy= oszczędności samorządowe, bez LICZENIA SIĘ Z PROCESEM EDUKACJI, W KTÓRYM SZKOLNA BIBLIOTEKA PEŁNI ROLĘ WARSZTATU PRACY NAUCZYCIELA I UCZNIA, zupełnie inaczej niż pracuje biblioteka publiczna. "moja" szkolna biblioteka jest nowoczesna, dyrektor i ja wiele pracowaliśmy by to zorganizować, mamy strefy z pufami dla dzieci, strefy dla rodziców itp. Wzrasta czytelnistwo po mojej cięzkiej pracy z każdą grupą uczniów . Taka organizacja służy lepszej edukacji, ale Państwa ustawa to zrujnuje. Państwa projekt jest dokładnie likwidacją szkolnych bibliotek, a Państwo nie wykazujecie krzty zrozumienia, na czym polega rola szkolnej biblioteki wspierajacej proces nauczania. Mamy wrażenie, my na dole, nauczyciele bibliotekarze ze studiami podyplomowymi /ja z informatyki/, że tylko nam zależy na czytelnictwie szkolnym- tu się kształtuje czytelnika od podstaw, ministerstwu- wyłącznie na relacjach z samorządami. To jest straszne."

Bibliofilko, jak pewnie wiesz, pani Szumilas jest posłuszną rządową "ministrą". Dokładnie wie, co robi pan Boni, wydaje takie komunikaty, jakie są korzystne dla jej ministarstwa, gmatwajace sens wypowiedzi, z nadzieją, "a może środowisko, w tym ogół społeczności, nic nie wyczyta między wierszami"

ANETA2244

czwartek 21 lut 2013, 11:55

Tak mi się nasunęło po przeczytaniu postu Aqi...a może ten nasz LIST OTWARTY powinien być adresowany do naszego ministerstwa, bo faktycznie coś tam strasznie cicho...

Malkontent

czwartek 21 lut 2013, 12:27

Pani Minister jest samorządowcem.Ministrem się tylko bywa i gdzieś trzeba wrócić.
Też uważam, że powinniśmy wystosować pismo do MEN z prośbą wyjaśnienia, jak w praktyce będzie wyglądać biblioteka otwarta na środowisko lokalne i czynna w wakacje i ferie, kiedy większość z nas ma poobcinane etaty.Jak mamy pracować dłużej, kiedy samorządy skrzętnie zmniejszyły nam godziny pracy by oszczęzić.
Bardzo bym chciała usłyszeć jak mam pracować dłużej mając niepełen etat i podlegając pod KN.Wakacje to zagwarantowany kartą czas urlopu.
Pani Danusiu, może warto się zapytać jak to ma wyglądać.Bo jak na razie przypomina mi to cud w Kannie Galilejskiej.Tylko Jezusa, niestety nie ma.

Wszystko dla Szkoły

czwartek 21 lut 2013, 13:03

Smutne te tłumaczenia MAiC. Niestety źle świadczą o ich przygotowaniu do tematu.

Zachęcam do zapoznania się z krytyką rządu wobec projektu umożliwiającego działalność bibliotek szkolnych po zakończeniu lekcji na rzecz całej społeczności z zaznaczeniem, że dla szkoły biblioteka ma pozostać biblioteką szkolną. Minister Boni obecnie próbuje przedstawić swój projekt jako takie rozwiązanie.
Niestety jego rząd uznał kilka lat temu, że to niemożliwe prawnie i technicznie :) Czy może chodzić więc o to samo?...
http://orka.sejm.gov.pl/Druki6ka.nsf/0/ ... 3209-s.pdf

tobabsko

czwartek 21 lut 2013, 13:24

Przejrzałam internet w poszukiwaniu informacji dotyczących naszego zawodu, zawodu nauczyciela bibliotekarza. W klasyfikacji zawodów przy Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania nasz zawód jest wymieniony jako odrębny, nie ma nic wspólnego z zawodem bibliotekarza.
Wygląda na to, że minister Boni wchodzi nie tylko w kompetencje ministra edukacji, ale i ministra pracy i polityki społecznej chcąc wykreślić mu z listy zawodów zawód nauczyciela bibliotekarza. Bo jeśli zamysł ministra Boniego zostanie zrealizowany i wszystkie księgozbiory szkolne staną się własnością bibliotek publicznych ( swoją drogą jestem ciekawa, jak to zostanie przeprowadzone i która szkoła zgodzi się na utratę majątku, w który inwestowała przez dekady), to w Polsce przestanie istnieć zawód nauczyciela bibliotekarza.
Jeśli chciałoby się to przeprowadzić zgodnie z prawem, to wymagałoby to zmian bardzo wielu przepisów.

Izabela Gwiazda

czwartek 21 lut 2013, 13:42

Minister pisze o programie Biblioteka Plus,który jak widać zakłada zrobienie gminno-publicznej biblioteki na terenie szkoły bez nauczycieli-bibliotekarzy.
Niestety to rządowe otwarcie wrót na likwidację bibliotek przez samorzady, przykre.
Mimo, że w/s Chmielnika przegrali w sadzie zrobią to ponownie.Pan Minister otworzył im furtkę.

Cytuję za twórczmi Biblioteka PLUS.
”Priorytet „Biblioteka+ ” realizuje pierwszy cel szczegółowy Programu Wieloletniego Kultura+ jakim jest wzmocnienie potencjału i roli gminnych bibliotek publicznych. Priorytet ma na celu przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego."

Czyli znowu biblioteka gminno-publiczna z programem MAK+ zamiast Mola.Tylko, że program MOL istnieje w 90% skomputeryzowanych bibliotek szkolnych.
TO znaczy, że ktoś zlekceważył cudzą pracę.
Mak+ to gniot. Z nazwy przypomina MAK z B.Narodowej.
Niedość, że MOL z MAK+ jest niekompatybilny to oba MAKi z sobą też. Znam wszystkie 3 programy. Oni z nas chyba kpią!
Izabela Gwiazda

Aqa

czwartek 21 lut 2013, 14:47

Izabelo, powinnaś wkleić tę wypowiedź na stronę MAiC. To są kolejne cenne argumenty, które pewnie nie dotrą do ministra Likwidatora-Boniego, ale mają swój wydźwięk dla czytających, którzy wyrabiają sobie z trudem pogląd na naszą sprawę.

Mogłabyś tam u nich to napisać?

Izabela Gwiazda

czwartek 21 lut 2013, 15:39

Do Agi :lol:
Napisałam na ich str na FC i rozbudowałam, żeby nie mieli dużo naraz do czytania ten tekst jest w drugim miejscu.
Na przerobieniu biblioteki szkolnej na publiczną NIC Państwo nie zaoszczędzi.Do biblioteki publicznej dzieci nie wejdą bez opiekuna.Jak bibliotekarza szkolnego zastąpi inny, to do nadzoru dzieci trzeba przyprowadzic dyżurnego nauczyciela lub rodziców, którzy często są tak zmęczeni po pracy, że na pewno nie przyjdą.Dzieci nie będą mogły przesiadywać w bibliotece a tym bardziej czytać.
Czyli trzeba otworzyć dodatkową świetlicę-znowu koszty. A ICH... BEZPIECZEŃSTWO? Do szkoły w czasie lekcji wejdzie każdy.Skrzywdzi dziecko lub wniesie używki. Zdumiewa mnie, bo zawsze myślałam, że Osoby związane z krzewieniem oświaty będą miały jako cel DOBRO i rozwój dziecka a nie pozorne oszczędności.
Po za tym zawód nauczyciela-bibliotekarza reguluja inne przepisy niż ostatnia regulacja nim. Gowina. Pozbawienie nas statusu nauczyciela łamie prawo. :oops:
Izabela Gwiazda

fiori
Kontakt: Strona WWW

czwartek 21 lut 2013, 18:15

Kwiatek na dziś: http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/ar ... zadow.html
Fragment- hit dnia!

"Są w Polsce przykłady, że takie połączenie może dobrze funkcjonować. We Wrocławiu na przykład, w budynku z jednej strony jest szkoła, z drugiej - biblioteka publiczna z osobnymi wejściami.
Ze szkoły do biblioteki prowadzą drzwi, których pilnuje bibliotekarka, dzieci mogą przemieszczać się swobodnie w obie strony, dorośli nie mają wstępu do szkoły.
Takie połączenia z punktu widzenia samorządu oznaczają lepsze wykorzystanie pracy bibliotekarzy. Projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pozwalający, aby biblioteka szkolna była filią biblioteki gminnej powinien być poważnie potraktowany i omówiony."

Świetny pomysł! NAUCZYCIEL BIBLIOTEKARZ JAKO OCHRONIARZ! Tego jeszcze nie było!
Takie jest pojęcie o naszej roli i o tym jak LEPIEJ wykorzystać nasza pracę.
Wzmiankę o tym, że dzieci SWOBODNIE przemieszczają się w obie strony, pozostawiam bez komentarza.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”