Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

czwartek 21 lut 2013, 19:16

najsmutniejsze, że mówi to dyrektor Biblioteki Narodowej :(

maria_b

czwartek 21 lut 2013, 19:44

Warunki pracy w BN - polecam ten wątekhttp://forum.ebib.pl/pun/viewtopic.php?id=939

fiori

czwartek 21 lut 2013, 20:09

Cóż, wystawia sobie świadectwo...

Zauwazyłam, że w tekście nie zaznaczono, czy tych drzwi ma pilnować bibliotekarka ze szkoły, czy z miejskiej. W sumie... nie ma to większego znaczenia. Najwazniejsze, że to dla dobra społeczności lokalnej 8)

Juliusz Wasilewski

czwartek 21 lut 2013, 20:37

Jaki nauczyciel? Biblioteka jest filią biblioteki publicznej i żadni nauczyciele tam nie pracują.
Za to -jak wieść gminna niesie - od 1,5 roku są problemy ze zmianą programu komputerowego (konwersja danych), bo dotychczas biblioteki miały zaprojektowanego pod szkoły MOL-a, a teraz przechodzą na obowiązującego w bibliotece miejskiej Alepha. Wydano na to sporo pieniędzy. Trudno się dziwić, że wzbudza to emocje, jeśli np. biblioteka szkolna była skomputeryzowana w MOl-u juz w latach 90-tych poprzedniego wieku, a teraz - jako biblioteka publiczna - nie ma skomputeryzowanego katalogu. Dla dobra uczniów oczywiście

fiori

czwartek 21 lut 2013, 20:53

No tak. Źle zrozumiałam słowo POŁĄCZENIE ;)

tessa

czwartek 21 lut 2013, 21:11

Nie wygląda to wszystko różowo, niestety! Ale ciągle mam nadzieję, że nie zostaniemy tak bezwzględnie zdegradowani w imię "lepszego funkcjonowania połączonych bibliotek".

libia11

czwartek 21 lut 2013, 21:14

Jestem terrorystką .Ktoś mi to niedługo powie. Osobiście chodzę do nauczycieli z mojej szkoły i proszę o poparcie akcji zbieram od nich adresy i wysyłam bezpośredni adres na list( większość nie istnieje na FB). Sprawdzam i dziękuję za wpis. Informatyk krzyknął mi na dzień dobry witaj pani stop.Poprosiłam samorząd uczniowski o wsparcie, czekają na powrót chorego dyrektora aby zezwolił na akcję. A przed chwilą koleżanka, którą monitorowałam przysłała mi sms, że jej wpis istnieje pod nr… i mogę to sprawdzić. :roll:
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

maria_b

czwartek 21 lut 2013, 21:26

Czy ktoś czytał już ten Raport o funkcjonowaniu połączonych szkół w mieście i gminie Jarocin?? z 13.07.2011 r.

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=ca ... YJi8RwNo_A
Brak mi słów :shock:

madan

czwartek 21 lut 2013, 21:53

Oczywiście. Wtedy, kiedy się ukazał. Do tej pory czkawką mi się odbija. Kiedy ówczesny wiceburmistrz-reformator doradzał na facebooku ministrowi Boniemu, żeby nie przejmował się negatywnymi komentarzami (cyt. piszą, piszą, bo nie mają co robić), to pół nocy straciłam na kolejną lekturę raportu, zamiast zająć się listem otwartym lub np. śnieniem o niebieskich migdałach :(

maria_b

czwartek 21 lut 2013, 22:18

Madan, (przy okazji) bardzo dziękuję za wszystkie działania, które podejmujesz w naszym imieniu. Wiem, że praca ta do łatwych nie należy :cry: Dziękuję :)

Wracając do raportu to etat, w takiej bibliotece w szkole - bo na szkolną nie zasługuje, to jak katorga. Czysty obłęd. Swoją drogą ciekawe, czy do tych szkół chodzą dzieci "reformatorów" lub ich rodzin. Pytanie zapewne retoryczne.

bogna3

czwartek 21 lut 2013, 22:57

Dużo tego, dlatego przeczytałam wypowiedzi bibliotekarek, przeanalizowałam po drodze wykresy i zatrzymałam się dłużej na wnioskach. A miało być tak pięknie......
Swoja drogą muszę przyznać, że moje doświadczenia z pracy w takiej połączonej bibliotece były podobne jak opisane w tym raporcie.

"No bo czasami jest taki hałas, że w ogóle człowiek nie słyszy – jak przyjdzie ktoś z zewnątrz – co [ten ktoś] chce wypożyczyć."

Rozmawiałam z moimi koleżankami z publicznej (też poparły nasz protest) i one to samo zauważyły (nie znając tego raportu), że przypadku przejęcia b. szkolnej musiałyby z jednego budżetu utrzymać dwie biblioteki, a też im się to nie uśmiecha.
Zwróciły też uwagę, na barierę w zapisaniu się dziecka do b. publicznej. U nich wymagana jest deklaracja tzw. zgoda rodzica . Dziecko jest chętne do odwiedzenia biblioteki, ale z rodzicami już gorzej. Kiedyś dawały druczek dziecku do domu to jakoś tam wracał podpisany, ale to jest niezgodnie z prawem i nie chcą tego praktykować dalej.

Wśród koleżanek nauczycielek rozesłałam link do akcji i obiecały napisać (jedna w mojej obecności wysłała). Jutro zamierzam działać dalej.

Dziękuję madan oraz wszystkim zaangażowanym w akcję. Wiem ile to wymaga pracy , emocji, że czasami nerwy poszczają jak się natrafi na "święte krowy" (przepraszam za określenie), co to tylko czekają aż załatwi to ktoś inny.

Anna

czwartek 21 lut 2013, 23:44

"Elżbieta Tołwińska-Królikowska · Wiceprezeska zarządu w firmie Federacja Inicjatyw Oświatowych
Z całego serca popieram ułatwienia w łączeniu. W wiejskich gminach i w małych szkołach zwyczajnie marnotrawstwem jest utrzymywanie 2 pomieszczeń i 2 księgozbiorów. Filia biblioteki gminnej na ogół działa tylko kilka dni w tygodniu po parę godzin, biblioteka szkolna tylko w godzinach lekcji. To absurd. Samorząd do tej pory miał niewielkie pole manewru - gdy chciał udostępnić bibliotekę szkolną mieszkańcom, nie mógł zapłacić dodatkowo nauczycielowi-bibliotekarzowi, bo obsługa nie uczniów nie jest jego zadaniem. Nie mógł też zatrudnić tam bibliotekarza nieszkolnego, bo to budynek i mienie szkolne. Komentarze obrońców stanu obecnego pt. "obcy będą chodzić po szkole" potwierdza tylko obecny stan szkół - zamkniecie na środowisko lokalne, brak zrozumienia dla idei uczenia się przez całe życie itp. Szkoła powinna służyć całej społeczności mieć z nią ścisłe związki a nie izolować się. Taka izolacja utrudnia również dobrą edukację czyniąc ją oderwaną od życia. Budowanie kapitału społecznego i kulturowego nie odbywa się w izolujących się, zamkniętych enklawach."
To wpis ze strony stoplikwidacji. No odpadłam na te komunały. I pisze to pedagog, ktoś kto pracował w szkole. Za absurd uważa pracę biblioteki szkolnej w godzinach pracy szkoły. Samorządy biedne chciałyby a nie mogą udostępnić biblioteki szkolnej społeczności. Taaak zwłaszcza te samorządy, które zatrudniają bibliotekarza na kilka godzin w tygodniu. Nasza obawa o bezpieczeństwo dzieci to brak zrozumienia, izolacja. Przcież kontakt z pedofilem to będzie edukacja silnie związana z życiem. Samorządy chcąc wcielac w życie hasło uczenia przez całe życie powinny tworzyć lepszy dostęp do dobrze zorganizowanych bibliotek publicznych a nie umieszczać je w szkole bo to właśnie odetnie dorosłych uzytkowników od biblioteki.

Anna

czwartek 21 lut 2013, 23:53

Swego czasu przeglądałam strony FIO i zetknęłam się w prasie z wypowiedziami przedstawicieli. Przy całym szacunku co do ratowania małych szkół czy przedszkoli do wściekłości doprowadza mnie promowanie idei nauczycielki siłaczki co to swój interes odsuwa i kieruje się tylko dobrem społeczności lokalnej rezygnując z osłony KN i częsci swoich dochodów. To stawianie tych nauczycielek (rozumiem je, w warunkach wiejskich szkółek do likwidacji czasem pensja okrojona o połowę jest lepsza niż nic, są przyparte do ściany) za wzór i podkreslanie że skoro one tak moga to inni nauczyciele też.Pytam czy samorząd jako siłaczkę zatrudnioną na stanowisku bibliotekarza młodszego zwolni mnie z płacenia rachunków? Czy ta społeczność co to jej dobro ma być dla mnie najważniejsze będzie mnie żywić.? Ten odgrzewany mit siłaczki niszczy nasz zawód. Moja mama jako nauczycielka jeszcze od minionej władzy ciągle słyszała, że zarabia mało ale to przecież nie jest zwykły zawód, to misja. Ale to były inne czasy. teraz nie płacisz czynszu - na bruk nikt o twoją misję pytał nie bedzie. Dentysta nie wyleczy ci darmo zębów bo ty spełniasz misję.
Szkoda, ze nie mogę się tam zalogowac bo się ugotowałam. A moze dobrze bo nie wiem czy byłabym grzeczna i kulturalna.

Anna

piątek 22 lut 2013, 00:06

No nie mogę jeszcze raz to czytam i te teksty o samorządzie co to do tej pory nic nie mógł. Oj nie mógł juz my to wiemy. I ta wiara ,że teraz będzie mógł zatrudnić nauczyciela do obsługi lokalnej społeczności. Zwłaszca ten samorządowiec, który już się przymierza do zatrudnienia kogoś z interwencyjnych prac na umowę śmieciową, oczywiscie w bibliotece przemianowanej na publiczną. Jak można być tak naiwnym i nie widzieć co samorządy wyprawiają w szkołach. Dzisiaj czytałam w Głosie o takim wspaniałym wójcie "reformującym" oświatę chyba z Leśniowic czy coś takiego, mającym za nic dyrektorów, nauczycieli i rodziców. Ale oni wszyscy dla dobra społeczności to robią.

Zuzza

piątek 22 lut 2013, 01:22

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/2 ... ej_600.jpg
ktoś chce by taka była przyszłość naszych maluchów

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”