madan

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 01 mar 2013, 02:54

Około dobę temu wróciłam wczoraj do domu po dwóch dniach spotkań i konsultacji. Okazało się, że żadna ze mnie siłaczka, bo w tym czasie na tu na forum i w innych miejscach w internecie pojawiło się tyle nowych wpisów, że do późnej nocy/rana nie mogłam wszystkiego doczytać. O pisaniu nie było już mowy. Kiedy wróciłam na swoje podwórko w szkole, uczniowie zdawali się być stęsknieni :?
Ta zwłoka (wybaczcie) dała mi pewien dystans niezbędny do oceny. Gdybym pisała na bieżąco, to mielibyście wzorcową huśtawkę nastrojów. Z rana spotkałam się w BN z p. Stefańczyk (ona była na dywaniku zaproszona wcześniej); byłam też w Instytucie Książki i Czytelnictwa (tam wszczęto pewne badania). Około południa ukazał się na stronie MAiC komunikat zmieniający założenia projektu wobec bibliotek na jeszcze gorszy. Oprócz argumentów w głowie, dokumentów w teczce miałam też święte oburzenie.
Rozmowa z min. Młochowską i jednym z doradców ministra Boniego trwała 1 godz. i 20 min., przebiegała kulturalnie :) choć zdania mieliśmy całkowicie sprzeczne. Zastrzegłam sobie możliwość sporządzenia i rozpowszechnienia notatki ze spotkania. Teraz przesłałam ją p. minister do akceptacji, potem opublikuję. Stąd tylko garść emocji: pojawiło się znów nasze ulubione "otwarcie na środowisko lokalne", wyludnianie się i starzenie w małych miejscowościach, a nade wszystko zapewnienie samorządom swobody działania.
Z mojej strony padały "nasze" argumenty: brak badań i kondycji bibliotek, brak analizy skutków społecznych i finansowych, jakość usług, podstawa programowa, raport Komisji Europejskiej , ekspertyzy z Biura Analiz Sejmowych ... Moje koleżanki przygotowały analizy wpisów na stronie protestu. Ale o tym potem.
Uzgodniliśmy jedno wspólne dążenie - chodzi nam o dobro wszystkich :lol:
Pozostałe kwestie są rozbieżne, dlatego prawdopodobnie odbędzie się szersza debata z udziałem przedstawicieli samorządów, bibliotekarzy, bibliotekarskich autorytetów (jeszcze przed Wielkanocą).
Zadowolona byłam do następnego dnia rano, kiedy w GW ukazała się wypowiedź Minister Młochowskiej sprowadzająca nasz protest do obrony statusu nauczyciela ... Wieczorem podobne wystąpienie w telewizji ... Jestem z p. minister w kontakcie: wczoraj telefonicznym, dzisiaj mailowym i notatkowym.

Stanowisko po naszych wczorajszych rozmowach w ZNP jest na stronie protestu i tu na forum też.

libia11

piątek 01 mar 2013, 09:04

#33019 Anna Korpanty (Emeryt -bibliotekarz)28.02.2013, 23:46
Najpiekniejsze swoje lata przepracowalam w bibliotekach /44lata pracy/ od najnizszego stopnia w bibliotekach publicznych po instruktora bibliotek terenowych.Po 16 latach przeszlam do pracy w bibliotece szkolnej za porozumieniem stron bedac niby dobrym bibliotekarzem ktory na swojej drodze spotkal slawnych polskich bibliotekarzy z Biblioteki Jagiellonskiej,Biblioteki Narodowej, Jarocina Poznanskiego , Wojewodzkiej Biblioteki czy wspanialych moich pierwszych nauczycieli-bibliotekarzy na najnizszych szczeblach . W swoim dorobku mam wiele nagrod kilka medali ale to niewazne najwazniejsze jest podziekowanie czytelnikow ktorych czesto nie poznaje ale oni mnie rozpoznaja np pielegniarka - przypomina ze jak byla mloda chodzila do bilioteki, pan nalewajac mi benzyne na stacji benzynowej-dzieki pani zdalem mature bo ta bibliografia...., inni -gdyby nie pani nigdy bysmy nie skonczyli szkoly, jeszcze inny na wernisazu wystawy powiedzial ze to ja go nauczylam zwiedzac muzea czy zwiedzac wystawy. Duzo absolwentow trafia do bibliotek bo nauczyciel nie zawsze jest uchwytny a bibliotekarz zawsze na stanowisku. Docenieniem mojej pracy bylo zaproszenie na Ogolnopolski Zjazd Bibliotekarzy jedna osoba z miasta a chyba na calym Zjezdzie bylo dwoch bibliotekarzy szkolnych do dzis nie wiem Kto mnie zauwazyl.
Ale do rzeczy nie bede pisac o celach i zadaniach bibliotek ale chce podkreslic ze praca w bibliotekach publicznych a szkolnych to dwie rozne prace!! Ja po 16 latach w bibliotekach publicznych jak przeszlam do szkoly musialam sie uczyc od nowa! Oprocz ksiazek i regalow wszystko bylo podobne ale inne nie mowiac juz o czytelnikach-uczniach rozbrykanych, krzyczacych po ciszy lekcyjnej. Wpadajacych po 40 osob naraz ze na poczatku trudno bylo zapanowac. Z biblioteki publicznej po 8 godzinach wracalam wypoczeta psychicznie a ze szkoly po 6 godz. wracalam codziennie zmeczona. Lubie pracowac,nowe wyzwania ,kocham mlodziez i dlatego wytrzymalam tyle lat! Nigdy z pracy nie wyszlam w moich godzinach bo bibliotekarz jest jak zwykle zawsze dostepny wiec jak nie potrzeby uczniow to szkoly, dyrekcji itp. Czasem wracalam sie kilka razy bo ktos cos jeszcze potrzebowal z biblioteki!
Nie wyobrazam sobie jak do biblioteki publicznej wpada cala klasa lub kilka klas a do obslugi bedzie kilka osob. W bibliotece publicznej sa osoby starsze ,studenci ktorzy pracuja naukowo a tu.... Ja caly czas korzystam z roznych bibliotek bo zawsze cos poszukuje ale czy to szkolna,publiczna,zakladowa,koscielna,zakonna,muzealna,uniwersytecka,a nawet za granica nigdy nie mialam problemu skorzystac ze zbiorow tylko na zasadach jakie mi zaproponuje dany bibliotekarz czy pracownik opiekujacy sie zbiorami i nigdy nie mialam problemu.
Malo kto docenia prace bibliotekarza szkolnego bo walczy sam i boryka sie sam z wieloma problemami a na terenie szkoly nie sklamie ze odgrywa najwazniejsza role nie tylko biblioteczna ale kulturalna, wychowawcza, psychologiczna i uzupelnia prace kazdego nauczyciela i pracownika szkoly. Praca i rola bibliotekarza szkolnego jest wazniejsza i trudniejsza , niz w innych bibliotekach., ale na pewno doceniana bardzo czesto tylko przez trudnych ale wspanialych uczniow!
Im wieksza biblioteka to wiecej bibliotekarzy i ich sila!
W bibliotece szkolnej mala sila ale wspaniala praca ktora wykonuja codziennie dla uczniow i personelu szkolnego. Kazde osiagniecie w szkole jak konkursy, olimpiady, wystepy, wycieczki, egzaminy ,matury, projekty , zjazdy, wydawnictwa i cala praca szkoly to tez zaangazowanie nauczycieli bibliotekarzy ktorzy nie maja okienek i caly czas sa dostepni dla wszystkich a szczegolnie dla uczniow w szkole!
Wakacje to tez pojecie bledne- wielu nauczycieli pracuje w szkole aby zakonczyc rok szkolny a w sierpniu nastepna praca bo zalegle egzaminy uczniow,konferencje, plany pracy,podzialy godzin to wszystko musi byc skonczone pod koniec sierpnia! Niektorym tylko nauczycielom sie "udaje"
Emerytka- bibliotekarz po 44 latach pracy z mlodzieza i doroslym czytelnikiem
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Anna

piątek 01 mar 2013, 10:06

Dziewczyny przeglądając forum wyłapujcie głupie wpisy i podsyłajcie ich numery na [email protected].
Ja wysłałam z wpisów z wczorajszego dnia. Mój dyr (nareszcie podpisał) wytknął nam właśnie te głupie wpisy. Ludzie na to zwracają uwagę.

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 01 mar 2013, 10:12

Dziękuję Madan za relację i za zaangażowanie. To nie łatwo opanować emocje, rozmawiać spokojnie i rzeczowo. Ja tez mam skrajne nastroje, ale cały czas wierzę, że jednak uda się :). A tak swoją drogą zobaczcie jakie to przebiegłe ze strony rządu, oni tylko dają możliwość, uchylają furtkę, resztę załatwią samorządy, ręce rządu będą czyste, to nie my to "oni". a "oni" są bardzo różni, są układy, układziki i zależności: polityczne, towarzyskie, układowe, rodzinne itp. dla kogo dziś liczą się wiedza, doświadczenie, kompetencje, umiejętności dziś ważna jest tylko kasa.
Dzięki Libio za cytat p. Anny to pozwoliło mi od rana trochę się wyprostować.

Aqa

piątek 01 mar 2013, 10:43

Trudno wesprzeć fizycznie Madan w tych "dialogach", niestety, całego forum się zabrać tam nie da. Doceniam w ogóle samą rozmowę z doradcami Boniego, w spokoju, że już o merytoryce nie wspominając. Mnie juz nerwy wysiadają, a tam trzeba zachować kulturę, widząc ścianę arogancji.

Co dalej, zobaczymy, determinacja ludzi Boniego do wywalenia nas ze szkół jest olbrzymia, a nasze możliwości ograniczone. Boni jednak też nie jest bezkarny w swych działaniach likwidacyjnych, nagłośnienie cynizmu ministrów w tej materii na pewni w jakiś sposób się odbija / źle/ na sondażach.

Dziękuję Madan, za dość długie już boje z ministrami.

bibliotekar-ka

piątek 01 mar 2013, 13:26

Zuzza pisze:http://zawszewbiegu.blog.onet.pl/2013/0 ... ym-lepszy/

niestety nikt o tym w MCiA nie myśli
Wspaniały tekst i szczere brawko !!!! A może trzeba go podesłać i do naszej Pani MInister i do Pana MInistra Boni . Czy Oni naprawdę nie wiedzą ile tak naprawdę czasu spędzamy na tych nielegalnych zastępstwach za innych nauczycieli ????

Anna M.

piątek 01 mar 2013, 13:28

Przez jakiś czas nie było informacji o FB na stronie protestu. Sorki, ale już widzę, że wszystko OK. Jakaś przwrażliwona się zrobiłam.

libia11

piątek 01 mar 2013, 14:17

kolejny mądry wyważony głos

#34154 Bartłomiej Panfil (aplikant adwokacki)01.03.2013, 13:00
Znacznie istotniejsze jest uszczelnienie finansów publicznych w wielu innych miejscach. MAiC winno zająć się cyfryzacją urzędów, projektami elektronicznych doręczeń profesjonalnym pełnomocnikom i przedsiębiorcom. Biblioteki szkolne są potrzebne i koniecznie powinny zostać unowocześnione. Zdalny cyfrowy dostęp do zbiorów oraz możliwość elektronicznego zamawiania książęk we wszystkich bibliotekach zachęca do korzystania z nich, w tym najmłodszych czytelników w szkołach podstawowych i gimnazjach.

libia11

piątek 01 mar 2013, 14:23

i następny. Przepraszam mam opiekę nad synem i wyłapuję te głosy które mogą być dla nas jakimś pocieszeniem.Zamykam laptopa i zaraz wracam, nerwica nawracająca???????? :shock:

#34190 Monika Grudzińska (dzienniarz)01.03.2013, 13:15
1/ Poprzez przeniesienie obsługi bibliotecznej uczniów (z jednej lub wielu szkół) do położonej poza szkołą biblioteki publicznej.
W konsekwencji szkoły zostaną bez bibliotek, a uczniowie, którzy przecież nie mogą opuścić szkoły w trakcie zajęć - bez dostępu do zbiorów. Koniec z wizytą w bibliotece w czasie przerwy lub wolnej lekcji. Polonista nie może wyegzekwować przeczytania lektury, a geograf nie ma na lekcji atlasów, ponieważ musiałby je przynieść z biblioteki publicznej. Odpadają zajęcia z edukacji czytelniczej i informacyjnej, codzienna praca z czytelnikami. Do biblioteki uczniowie mogą ewentualnie iść po lekcjach. Najmłodsi z nich tylko wtedy, gdy zaprowadzą ich rodzice (nie każdy ma czas lub czuje taką potrzebę, ponieważ 56% dorosłych nie czyta książek).

2/ Poprzez przyłączenie biblioteki publicznej do biblioteki szkolnej.
W konsekwencji dorośli, którzy nie powinni mieć prawa wstępu do szkoły, są albo odcięci od biblioteki w czasie zajęć lekcyjnych albo jednak pozwala im się poruszać po szkole. Wpuszczenie do szkoły osób z zewnątrz jest sprzeczne z oczekiwaniami rodziców w zakresie bezpieczeństwa. Nawet zagwarantowanie osobnych wejść dla korzystających z biblioteki szkolnej i publicznej nie rozwiązuje sytuacji - to iluzoryczne rozdzielenie, bo drogi wszystkich czytelników i tak skrzyżują się w bibliotece. Biblioteka gromadzi niepotrzebne w szkole zbiory dla dorosłych zamiast gromadzić zbiory edukacyjne, realizować zajęcia, projekty, akcje szkolne i inne zadania wynikające z podstawy programowej. Bibliotekarz, który nie jest nauczycielem, nie może prowadzić żadnych zajęć z uczniami. W czasie zajęć szkolnych uczeń musi być zawsze pod opieką nauczyciela, więc w bibliotece publicznej musiałyby się odbywać nauczycielskie dyżury.

libia11

piątek 01 mar 2013, 14:41

a miałam wyjść ale znalazłam te kwiatki, i zgodnie z prośbą wyłapałam
Chyba się gówniarze nudzą. Teraz to już naprawdę zamykam , bo się wkurzyłam

#34218 pierdzi kot 01.03.2013, 13:29

#34217 zioło wzmaga
#34215 babcia frania
#34212 kAMIL koxu

#34207 hartkory lubią placki
#34220 psi kot
#34236 gratka cebu

Anna M.

piątek 01 mar 2013, 15:12

Ale mamy też egzotykę, cenną bardzo :

#34132 Beata Mirecka-Jakubowska (Nauczycielem od 31 lat)01.03.2013, 12:55

Biblioteka, jesli jest fachowo prowadzona, byla, jest i nadal powinna byc centralnym miejscem zdobywania wiedzy! Absolutnie nie nalezy jej likwidowac lub ograniczac do niej dostepu - nalezy ja dofinansowywac, tak by byla prawdziwym, cyfrowo-papierowym centrum. Nalezy szkolic bibliotekarzy w kierunku cyfryzacji, bo biblioteke powinni prowadzic fachowcy ktorzy podpowiedza uczniowi nie tylko jaka ksiazke (i jest to obojetne czy to ksiazka papierowa, ebook czy audiobook!) wybrac do czytania dla przyjemnosci, ale tez gdzie i jak zdobyc potrzebne wiadomosci do projektu czy wypracowania. Bibliotekarz czy bibliotekarka to nie jest juz staruszek w okularach czy sedziwa pani robiaca na drutach posrod zakurzonych zbiorow ksiazek - to czlowiek oczytany, znajacy sie na mediach i komputerowych sposobach archiwizacji i katalogowania, czlowiek ktory wie jaki program komputerowy czy strone internetowa dobrac uczniowi gdy ten ma za zadanie przedstawic swoja wiedze z danego przedmiotu. Biblioteka powinna wspolpracowac z nauczycielami - jezykowymi, podpowiadajac lektury, opracowywujac wraz z nauczycielami wspolczesne sposoby w jakie mozna przyswoic wiedze lub ja przeksztalcic na nowa idee; - historykami, podpowiadajac i wspolpracujac nas nowym, ciekawym, multimedialnym przekazem wiedzy historycznej; - informatykami, by wdrozyc i wykorzystac nowe sposoby przedstawiania wiedzy (uczen nie musi "wkuwac" dat i bitew z ksiazki, ale moze stworzyc projekt przedstawienia swojej wiedzy na ten temat w sposob multimedialny, przy pomocy wyksztalconego bibliotekarza.) Pracuje od 30 lat w kraju "trzeciego swiata" i jestem zdziwiona, ze w Polsce, zamiast postepu w nauce, trwa regres w postaci takich "reform" jak likwidowanie bibliotek.
Pozdrawiam,
Beata Mirecka-Jakubowska
nauczycielka j. angielskiego
Szkola Miedzynarodowa w Jakarcie

Piszmy wszędzie, gdzie się da! Nawet jeśli powielimy maile, nic się nie stanie :wink:

libia11

piątek 01 mar 2013, 17:10

#20249 Marek Domaracki (Poseł RP) przeglądam wpisy i to znalazłam może sięprzyda

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 01 mar 2013, 18:50

Madan - jesteś WIELKA!
Przypomnę - „Zahartowanej trzeba duszy w bibliotekarzu...."
I ściskam serdecznie z okazji Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarza, bo to właśnie dzisiaj ;)

Augustowianka

piątek 01 mar 2013, 20:27

Właśnie się dowiedziałam, że radni w moim mieście postanowili uczniów i nauczycieli jednego z gimnazjów "pomieścić bez problemu" (tak się wyraził pomysłodawca) w mojej podstawówce. Ciekawe, która z bibliotekarek straci pracę - ja czy koleżanka z gimnazjum? Będziemy rzucać monetą? A ICIM i księgozbiór z gimnazjum chyba umieszczą na korytarzu, bo do mojej malutkiej biblioteki już się nic nie zmieści.
Przytulcie mnie również z okazji tego Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarza.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”