Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

poniedziałek 04 mar 2013, 22:35

W TVP kultura puścili 2% tego, co mówiłem (i to nie najlepiej wybrane). Po prostu niby pokazali opinie wszystkich stron - ale jednej najdokładniej :(
Nauczka jest taka, że nie ma się co na udział w takich akcjach zgadzać

SLD skierowało do sejmu ten sam projekt co kilka lat temu. Wtedy prawnicy rządowi go odrzucili, a argumenty mieli logiczne. Zgłoszono teraz prawie ten sam projekt - bez próby ustosunkowania się do ówczesnych uwag. Czyli raczej uwagi będą takie same.

Wszystko dla Szkoły

poniedziałek 04 mar 2013, 22:36

Stanowisko jest w "dokumentach" na naszej stronie "STOP...":
http://stoplikwidacjibibliotek.pl/files ... swiaty.pdf

Aqa

poniedziałek 04 mar 2013, 22:49

Redaktorze, nikt myślący /czyli my i nam podobni :P / nie spodziewa się po tych programach poklepania NAS po plecach z uznaniem za sens naszych działań :)
Sądzę, jak rozmawiam z niektórymi osobami, że dużo z nas uznaje za plus, że w ogóle są sygnalizowane te problemy, akcje, szum w Internecie. To z kolei daje szerszy rozgłos akcji. Znajdują się media "mądrzejsze" w przekazie.
Poprzednie relacje - Wiadomości /nie pamiętam dnia/ były nie do przyjęcia w kwestii przekazywania faktycznego stanu sporu: my- MAiC. Teraz zaznaczona kwestia oszczędności, zasygnalizowana.

Ja się nie spodziewałam, że dadzą Panu wypowiedzieć się z podaniem wszelkich argumentów.

Juliusz Wasilewski

poniedziałek 04 mar 2013, 23:03

Aqa pisze:Sądzę, jak rozmawiam z niektórymi osobami, że dużo z nas uznaje za plus, że w ogóle są sygnalizowane te problemy, akcje, szum w Internecie. .
Ja też tak uważam.

Zuzza

poniedziałek 04 mar 2013, 23:18

W rządowej opinii do wspomnianego projektu wyliczono wówczas na 7 stronach powody, dla których przedstawiony przez opozycję, związkowców i nauczycieli-bibliotekarzy pomysł realizowania przez bibliotekę szkolną niektórych funkcji biblioteki publicznej nie jest możliwy do realizacji. TO Z DOKUMENTU Z http://stoplikwidacjibibliotek.pl/files ... swiaty.pdf
"Dodać należy, że wprowadzenie przepisu dającego możliwość pełnienia przez bibliotekę szkolną funkcji biblioteki publicznej - wyłącznie w przypadku braku na terenie gminy biblioteki publicznej – nie rozszerza – wbrew uzasadnieniu do projektu - tych możliwości, ale je ogranicza. Przesądza bowiem o tym, że tylko w przypadku braku biblioteki publicznej na terenie gminy (dotyczy to całej gminy, niezależnie od faktycznych odległości dzielących poszczególne miejscowości) możliwe jest rozszerzenie funkcji biblioteki szkolnej." - to jeden z powodów przeciw projektowi SLD, o którym MAiC zapomniało - teraz forsować chciało właśnie takie rozwiązanie - a nawet: 1 biblioteka na kilka gmin.
I DALEJ ARGUMENT JAK ZNALAZŁ DLA NAS:
Obowiązujące obecnie przepisy nie zabraniają udostępniania zbiorów innym grupom czytelników niż uczniowie szkoły,w której jest organizowana biblioteka.W uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym może rozważyć wprowadzenie do statutu szkoły regulacji umożliwiających udostępnianie zbiorów społeczności lokalnej. Samo ich udostępnienie nie stanowi jednak o przejęciu przez bibliotekę szkolną funkcji biblioteki publicznej. Biblioteki publiczne zobowiązane są realizować szerszy zakres zadań niż biblioteki szkolne. Służą bowiem, zgodnie z przepisami art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 o bibliotekach, zaspokajaniu potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych ogółu społeczeństwa oraz uczestniczą w upowszechnianiu wiedzy i kultury. Rozszerzenie kręgu czytelników biblioteki szkolnej nie spowoduje jednak, że będzie ona realizowała wszystkie zadania właściwe dla bibliotek publicznych, a zbiory bibliotek szkolnych, gromadzone na użytek dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, nie będą zaspokajały aspiracji czytelniczych osób w różnym wieku, korzystających ze zbiorów bibliotek publicznych.
MOŻEMY WYKORZYSTAĆ ICH SŁOWA Z DOKUMENTU PRZECIWKO PROJEKTOWI SLD.

TO W CZYSTEJ POSTACI PRAWO KALEGO - JAK KALEMU SĄSIAD ZJEŚĆ KROWĘ -TO BARDZO ŹLE
ALE JAK KALI SĄSIADOWI KROWĘ ZJE - TO JUŻ DOBRZE
JAK SLD CHCIAŁO TO NIE. JAK MY CHCEMY - SUPER DE BEST PROJEKT
:mrgreen:

fiori

poniedziałek 04 mar 2013, 23:23

Juliusz Wasilewski pisze: Nauczka jest taka, że nie ma się co na udział w takich akcjach zgadzać
Oj.
Pan Koziołek ma po prostu większą siłę przebicia :lol:

Mogli to zmontować gorzej, ale wizerunkowo STOP wraz z twórcą wypadł bardzo dobrze ;)
No i szkolna biblioteka pełna dzieci i książki nie w szarym papierze, a pani bibliotekarka nie w kufajce. Oglądam to trzeci raz i powoli zaczyna mi się to podobać, heh.
Urzekła mnie wymowa całego materiału. Jeżeli nam będzie tak samo źle jak innym, to wszystkim będzie dobrze... 8)

I tak jak Aqa, słyszę słowa uznania dla twórców STOP i dla całego naszego środowiska za odwagę w bronieniu swoich racji i umiejętność zjednoczenia się poprzez internetowe forum.
Zawsze odpowiadam, ze na Forum w różnych sprawach jednoczymy się juz 7 lat i jesteśmy szczególnie wyczuleni na zakusy na nasz status, z powodu pracy w nieustannym zagrożeniu. Taka prawda.

libia11

wtorek 05 mar 2013, 08:51

nie mogłam spać po tych atrakcjach i pomyślałam że samo SLD sobie nie poradzi uważam że dobrze by było pana Kaczyńskiego zainteresować. wpisy o utracie polskości , itp. na pewno by mu się spodobała a takich mamy bardzo dużo. Wiem polityka i tym podobne , ale już tkwimy w tym po uszy i każda pomoc się przyda. A to druga partia według sondaży.

I jeszcze jedno a co z tym plakatem o bezpieczeństwie dzieci ???
Ja bym proponowała taki zapis Rok 2012 ogłoszony bezpiecznym w szkole
wydaliśmy miliony na monitoring a mimo to wciąż zdarzają się wypadki
Minister Boni chce szkoły otworzyć dla dorosłych . Kto poniesie odpowiedzialność za ..... Minister MEN czy Administracji. Coś w tym stylu.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

wichrowe wzgórze

wtorek 05 mar 2013, 09:38

dzień dobry :)
po obejrzeniu programu w TVP Kultura, nawet mój mąz się zdenerwował ! a rzadko się denerwuje. jak zwykle tendencyjne ujęcie tematu.

Co do wpisu Libii , ja wróciłam do "LOlity" Nabokowa, żeby w razie czego wyhaczyć "sami wiecie kogo" .
I jeszcze jedno, jak ktoś pyta się , gdzie pracuję to odpowiadam, że w szkole i od razu podkreślam, że jesetm BIBLIOTEKARZEM :D i widzę zdziwienie w oczach ;) ciekawe dlaczego ?... bo nie noszę okularów, butów ortopedycznych, warkocza ? Staram się na kazdym kroku łamać stereotypy naszego wizerunku .

libia11

wtorek 05 mar 2013, 10:18

Stereotypy wciąż funkcjonują. Przed chwilą miałam rozmowę z nauczycielem, który słuchał wiadomości . A przecież powiedzieli .... a ja na to a jak sobie wyobrażasz bibliotekę publiczną u nas w szkole. Zamyślenie acha . Podpiszę. :shock:
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Anna M.

wtorek 05 mar 2013, 10:33

Panie Juliuszu, i tak było całkiem przyzwoicie. Koziołek to kolejny "znaffca" tematu. No proszę, jak zna obowiązki bibliotekarza szkolnego i bibliotekarza z biblioteki publicznej. Dla niego to to samo :evil: Cwny jest i potrafi się w życiu urządzić. Będzie gadał co mu każą, to zdaje się jeden z tych, co własną matkę by sprzedał:

http://forum.wirtualnemedia.pl/artur-ko ... 17-15.html

Protest w mediach trzeba jednak nagłaśniać, bo o to Boniemu & Co. chodzi. O sprawie się nie mówi = sprawy nie ma. On zna takie (przepraszam, ale muszę) esbeckie metody. W końcu gdzieś zdobywał doświadczenie.

Najbardziej mnie ten koziolek wkurzył, kiedy mówił o konsultacjach społecznych. Jak można tak kłamać, nawet mu powieka nie drgnie.

Izabela Gwiazda

wtorek 05 mar 2013, 11:16

Dałam popalić tej pseudo-kulturze w TVP.
Witam; W imieniu grupy nauczycieli-bibliotekarzy „dziękuję” za stronnicze i nieobiektywne ukazanie faktów związanych z reformą bibliotek. Nie wiem co zyskaliście na stronniczym skróceniu wypowiedzi J. Wasilewskiego pokazując fakty w wygodnym dla strony rządowej świetle. Wiemy dziś na pewno etyka dziennikarska jest wam obca. Kodeks honorowy i etyczny został podeptany. Nie o taką Polskę i etos honorowy walczył Andrzej Gwiazda , Anna Walentynowicz.Duża grupa osób: bibliotekarzy, ludzi kultury i zwykłych śmiertelników nie będzie oglądała tej nierentownej stacji i wyrejestruje ją z pakietu. Karmienie trolla za własne pieniądze….
Jakim ideom służy ten Pan zauważono przed nami
Załączniki
cap.jpg
cap.jpg (47.33 KiB) Przejrzano 1970 razy
Izabela Gwiazda

bomila

wtorek 05 mar 2013, 12:08

My w Lubelskim TNBSP planujemy swoich regionalnych polityków tematem zainteresować. Napisałyśmy list i chcemy wysłać - do WSZYSTKICH, niezależnie od opcji. Doświadczenie uczy, że czasem człowiek znajduje sojusznika tam, gdzie się tego nie spodziewa. Może okaże się, że raz w życiu coś ponad politycznymi podziałami się zadzieje? Jak widać z listy podpisanych pod apelem - warto spróbować.

Anna M.

wtorek 05 mar 2013, 12:28

Dziewczyny, można powysyłać info o proteście do posłów. Niech wiedzą, że nie damy się zjeść żywcem :

http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/poslowie.xsp?type=A

Raczej odzewu się po nich spodziewać nie należy. Trochę już powysyłałam maili, zero reakcji. Nie sądzę, aby któryś z tych wybrańców narodu sam sprawdzał skrzynkę mailową, od tego mają pozatrudnianych członków rodzin i za przeproszeniem przydupasów, ale może choć dotrze do nich info, że jeszcze biblioteki szkolne nie zginęły póki my żyjemy.

wichrowe wzgórze

wtorek 05 mar 2013, 12:31

Boni zmienia JAKOŚĆ na BYLEjakość, bo jak ktoś wcześniej napisał " nie można mieć ciastka i zjeść ciastko".
Aż mnie ciarki przechodzą jak sobie pomyślę, ze będa o moim losie decydować radni po podstawówkach i zawodówkach. Przykre :(
Mam ciągle nadzieję, ze jednak wszystko będzie dobrze. Rodzice szkół podstawowych są za nami, nie wyobrażają sobie, ze po placówce będą przechadzali się DOROŚLI l. ( ale oczywiście to nie tylko jeden ich argument :) )

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”