Izabela Gwiazda
Posty: 61
Rejestracja: piątek 13 lip 2007, 21:08

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 12:35

Napisałam do P.Sylwestra Tułajewa w Lublinie (mojego absolwentka z C.K.U nr 1)
Izabela Gwiazda

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 12:41

Opublikowaliśmy (na BIP i na mamzdanie.org.pl) podsumowanie konsultacji dotyczących założeń do ustawy samorządowej. Ze względu na zgłaszane w ich toku obawy obywateli, że ze szkół mogą zniknąć biblioteki, zmieniamy założenia do ustawy w taki sposób, by było jasne, że biblioteki w szkołach na pewno będą. Istotą proponowanych zmian jest umożliwienie reorganizacji pracy bibliotek, by dostęp do książek był łatwiejszy – tak dla dzieci, jak dla ich rodziców i całej lokalnej społeczności.
W toku konsultacji trwających od 18 stycznia do 11 lutego do projektu założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego na społeczny portal konsultacyjny mamzdanie.org.pl wpłynęło 56 głosów. 23 głosy z ośrodków pomocy społecznej zostały przekazane za pośrednictwem mamzdanie.org.pl mailem do MAC. Ponad sto uwag zostało zgłoszonych w toku konsultacji międzyresortowych.
Najwięcej uwag zebraliśmy na mamzdanie.org.pl w sprawie bibliotek szkolnych oraz ośrodków pomocy społecznej. Padły też głosy dotyczące efektywności proponowanych rozwiązań dotyczących łączenia jednostek samorządu terytorialnego i proponowanych zachęt. Wypowiadający się formułowali własne pomysły. Podnosili też różne opinie na temat współpracy samorządów. Uwagi te są niezwykle cenne i przydadzą się w pracach nad projektem ustawy, do którego przystąpimy po ostatecznym przyjęciu przedyskutowanych w tych konsultacjach założeń, oraz w innych projektach przygotowywanych w MAC. Zaproponowane zostały też sposoby na poprawienie jakości usług świadczonych przez JST poprzez rozwiązania informatyczne
MAC nadal jest przekonane, że warto jest ułatwić samorządom poprawianie jakości prac bibliotek. Nie zgadzamy się z argumentem, że biblioteki szkolne mogą pełnić swą funkcję tylko i wyłącznie w obecnej formie organizacyjnej, z jej wszystkimi ograniczeniami. Podkreślamy, że biblioteki w szkołach na pewno zostaną. Zgadzamy się też, że dzieci i młodzież muszą mieć zapewnione bezpieczeństwo w bibliotece w szkole.
Nowe rozwiązania mają pozwolić na poszerzenie funkcji obu typów bibliotek – publicznych i szkolnych – i zwiększenie oferty dla społeczności lokalnej. Łatwiej byłoby np. wydłużyć czas pracy, udostępniać książki także w wakacje, poszerzać księgozbiory i całą ofertę kulturalną. Dzięki temu mieszkańcy mieliby także łatwiejszy dostęp do miejsc, w których można spędzić wolny czas, czy też skorzystać z komputera z dostępem do internetu.
Biblioteki publiczne i szkolne działają dziś na podstawie różnych przepisów. Dlatego w bibliotekach publicznych pracują bibliotekarze-pracownicy instytucji kultury, a w bibliotekach szkolnych – nauczyciele-bibliotekarze objęci Kartą Nauczyciela. Obu grupom inaczej mierzy się czas pracy, inaczej wylicza wynagrodzenia. Publiczne konsultacje założeń do projektu pokazały, że obie grupy zawodowe inaczej definiują swoje zadania, jasno widzą te różnice i uważają je za ważne.
Mamy świadomość, że sprawa dotyczy ponad 14 tys. etatów nauczycieli-bibliotekarzy. Dlatego cały czas szukamy rozwiązań, jesteśmy otwarci na rozmowy i propozycje. Musimy sobie jednak w końcu jasno powiedzieć: spór o biblioteki tak naprawdę dotyczy właśnie statusu pracowników. Bo to, że dzieci muszą mieć lepszy dostęp do książek w szkole, nie budzi żadnych wątpliwości – podkreśla Magdalena Młochowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.
Więcej informacji o wynikach konsultacji jest pod adresem https://mamzdanie.org.pl/web/guest/kons ... sage/33069 . Tam też zamieszczona jest tabela uwag do projektu założeń zgłoszonych w toku konsultacji międzyresortowych oraz odpowiedzi MAC
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Anna M.
Posty: 40
Rejestracja: piątek 12 paź 2012, 09:26

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 12:49

libia11 pisze:zobaczcie dzisiaj ze strony wroga
https://mac.gov.pl/wp-content/uploads/2 ... tekach.jpg

Klasyczne mydlenie ludziom oczu. Przecież jak wezmę urlop (26? dni + soboty/niedziele), to i tak wyjdzie na to, że przez większość wakacji biblioteka będzie zamknięta. Nikt nam nie pozwoli brać urlopu w innym terminie.

Zaczynają stosować metody szczucia społeczeństwa na bibliotekarzy. Nie mają innych argumentów. To prostackie, ale bywa raczej skuteczne. Równie dobrze można przecież napisać, że wufiści mogą w czasie ferii i wakacji organizować rozgrywki sportowe w szkole, informatycy otworzyć swe pracownie, angliści mogą prowadzić wakacyjne kursy języka obcego a ksiądz rekolekcje.
Jednym słowem : prymitywy.

Aqa
Posty: 2289
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 13:20

Za każdym razem wychodzi jedna prawda niepodważalna:
* chodzi o status nauczycieli bibliotekarzy- czyli MAiC oraz samorządy nie są w stanie akceptować na dłuższą metę faktu, że wykształcony nauczyciel bibliotekarz, realizujący proces dydaktyczny w szkole, na takich samych zasadach jak inny nauczyciel, zarabia tyle, ile inni nauczyciele /chociaż zwykle sporo mniej/ , a nie minimum socjalne, lub niewiele ponad minimum jak w publicznych
* Niezrozumienie faktu, że biblioteki szkolne są częścią procesu dydaktyki, w przeciwieństwie do publicznych, stąd ich "ograniczony zasięg".

Wszyscy to wiemy, nie rozumie tego spora część społeczeństwa.

Maja
Posty: 103
Rejestracja: wtorek 24 paź 2006, 23:09

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 13:25

w kontekście powyższego musimy chyba położyć większy nacisk na uświadomienie społeczeństwu, że jesteśmy nauczycielami. Strona protestu i FB - szkolny bibliotekarz to nauczyciel, bo ... i tu wszystko, co to potwierdza, i co jest konieczne, żęby pracować w szkole z uczniami.

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 13:45

Wysłałam z wielkim trudem list do pisu we wrocławiu wkleiłam im kilka ciekawych wypowiedzi. W domu wyślę do warszawy. Jeśli Kaczyński się zainteresuje a mam nadzieję że tak. To może coś zrobi
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Augustowianka
Posty: 234
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 14:19

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 14:39

Wobec tego ja wyślę do posłów PIS ze swojego regionu, jeden z nich był kiedyś kuratorem oświaty, więc nie trzeba mu wyjaśniać po co szkołom biblioteki (mam nadzieję).
Tymczasem wczoraj w nocy i dziś rano do dwóch lokalnych gazet wysłałam listy z prośbą o ich opublikowanie. Odzew z jednej był natychmiastowy. Jeszcze dziś list będzie na ich stronie, a w najbliższym numerze wywiad ze mną. Wpadłam na pomysł, żeby do listu dołączyć zdjęcia biblioteki na dowód tego, że nie jest to skansen. Wzięłam z domu aparat syna, dziś rano napstrykałam trochę zdjęć i wysłałam je do redakcji.
Druga gazeta mi nie odpowiedziała i nie wiem, czy to zrobi, bo od września produkuje w masowych ilościach bardzo stronnicze artykuły na temat oświaty i nauczycieli.
Zachęcam wszystkie koleżanki, aby zwracały się do lokalnych mediów. Losy konkretnej szkolnej biblioteki na ich terenie są dla nich bardziej interesujące, niż pisanie o problemach szkolnych bibliotek w ogóle.
To jest link do mojego listu i można tam przy okazji zobaczyć, jak wygląda moja biblioteka :)
http://augustowskireporter.pl/707-trzeba-walczyc.html

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 16:10

Dobrze zrobione. A la PIS- u znajdź jeszcze dodatkowo kilka soczystych wpisów, ludzi którzy mówią o zamachu na kulturę i tradycje. Myślę,że to lepiej do nich przemówi niż pisanie o zamykaniu bibliotek.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

fiori
Posty: 1025
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2006, 18:48
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 16:57

Augustowianka - gratuluję pieknej biblioteki i tego, że udało Ci się przebić przez media!
Od czasu mojej rozmowy w redakcji wychodzi już drugi numer tygodnika, w którym miał byc obszerny tekst o bibliotekach, fotoreportaż z mojej szkoły... Jak widać albo pani redaktor zapomniała, albo nie wie jak to napisac. Nagadałysmy się z koleżanką póltorej godziny, pozostawiałysmy wydrukowane gotowce i nic. Po entuzjastycznym wysłuchaniu naszego monologu i wielkich obietnicach, skonczyło się na niczym. Nasze starania składamy na karb ewangelizacji pani redaktor. Może przynajmniej jedna osoba "z zewnątrz" zrozumiała o co chodzi w szkolnej bibliotece?
Ostatnio zmieniony wtorek 05 mar 2013, 18:27 przez fiori, łącznie zmieniany 1 raz.

maria_b
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 17:20

Augustowianka - gratuluję pieknej biblioteki i tego, że udało Ci się przebić przez media!
Również gratuluję! Biblioteka super :) aż chciałoby się tam być i buszować po pólkach:)

madan
Posty: 157
Rejestracja: poniedziałek 26 mar 2007, 14:06

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 17:25

Koleżanki, jestem bardzo zbudowana Wasza postawą i zaangażowaniem. Myślę, że moglibyśmy wspólnie stworzyć ministerstwo ... nie ważne jakie, ale na pewno sprawnie działające!
Po nieudanych konsultacjach treści notatki dziś zamieściłam informację o spotkaniu w MAiC (po tygodniu od spotkania!) na stronie RG TNBSP, zapraszam http://tnbsp.oeiizk.waw.pl/dokumenty/maic1.pdf
Pani minister Młochowska napisała krótszy komunikat, bo u nich na stronie jest mniej miejsca :) I tak się nie zmieścił, bo dziś około południa zamieszczono tam wyniki konsultacji społecznych projektu - tylko dla nauczycieli bibliotekarzy o mocnych nerwach!

Projekt p. minister i wersję uzupełnioną zamieściłam na tym forum w wątku TNBSP - zapraszam:
Zaprzyjaźniam się z sekretarką p. minister :0. Jeszcze nie ma postanowień o planowanej debacie.


http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.php?f=5&t=10656

105magda
Posty: 62
Rejestracja: poniedziałek 19 mar 2007, 19:11

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 18:47

poprosiłam o wsparcie protestu Iwonę Piątek przewodniczącą Partii Kobiet;
może spróbujmy w tą stronę

nauczycielka01
Posty: 18
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 22:10

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 18:49

Dzień dobry

w moich stronach na portalu wadowice24.pl napisano na temat bibliotek- głos oczywiście rozsądny i mówiący prawdę o bibliotekach szkolnych
http://wadowice24.pl/polityka/kraj-i-re ... na-istniec

pozdrawiam serdecznie

Maria
Posty: 3338
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 18:54

Augustowianko, gratuluję, super biblioteka :). Madan ja już mocnych nerwów nie mam i daruję sobie ten tekst. Natomiast dostałam przed chwila mail z info o naszej konferencji ogólnopolskiej, na której m in. o naszych problemach oraz spotkanie z naszą dzielną Madan i p. Młochowską. Nic tylko podziwiać odwagę p. z MACu w samą paszczę lwa.... Konferencja znów w Warszawie, jak sobie pomyślę o podróży to :cry: . Po ubiegłym roku nie wiem czy ryzykować, bo może dla odmiany będzie przeniesiona do Trójmiasta?

maria_b
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 19:00

dzisiejszy przegląd artykułów ze stron samorządowych

GDZIE DO BIBLIOTEKI? Niech decydują samorządy - uważa MAC
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... 1708805454
(w komentarzu atak na nas)

Bibliotekom trzeba ułatwić pracę (a to dobre)
http://www.portalsamorzadowy.pl/komunik ... 45657.html
Biblioteki w szkołach będą, ale ustawa zostanie zmieniona
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/art ... -zmieniona

a dodatkowo na Onet.pl
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/zmiany-w ... omosc.html

wp.pl (komunikat Mac)
http://gielda.wp.pl/kat,7511,title,MAC- ... aid=1102d2
http://finanse.wp.pl/kat,7070,title,MAC ... omosc.html

MAC: najwięcej uwag do ustawy samorządowej dotyczyło bibliotek szkolnych[/b]
http://www.wnp.pl/wiadomosci/mac-najwie ... 0_0_1.html

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 12 gości