Aisab

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

wtorek 05 mar 2013, 19:30

U nas juz od dwóch lat w jednym pomieszczeniu działaja dwie biblioteki : Biblioteka Szkolna i Biblioteka Publiczna. Są dwa odrębne ksiegozbiory i książki stoją na osobnych półkach . Czytelnicy Biblioteki Publicznej korzystaja z bogatych zbiorów Biblioteki Szkolnej , a czytelnicy - uczniowie i nauczyciele korzystają ze zbiorów Biblioteki Publicznej . Trochę jest zamieszania, ale da sie zyć. Niestety koleżanka z Biblioteki Publicznej nie maj wyższego wykształcenia bibliotekarskiego ( maj skonczone studia przedszkolanki + kurs bibliotekarski)
Można zrobić tak jak jest u nas od 2 lat - odrębny księgozbiór i koleżanka bibliotekarka z Biblioteki Publicznej .

Jedno pytanie - komu i dlaczego tak naprawdę przeszkadza zawód nauczyciela bibliotekarza ? Przecież tak naprawdę to mamy pobory o wiele niższe niż nauczyciele przedmiotowcy - mimo iż nasze wykształcenie nie odbiega od ich - my także przeszłyśmy wszystkie stopnie awansu , my takze jestesmy nauczycielami dyplomowanymi ... nasz czas pracy to 30 godz. zegarowych , a jezeli trafi sie nam jakaś nadliczbówka - to dzieli sie ją przez liczik : 125 ( a nie jak w przypadku przedmiotowców przez 75 ) ... wysyłane jesteśmy na nieodpłatne zastępstwa ( och gdyby każda z nas policzyła ile w ciągu roku szkolnego zastepujemy nieobecnych przedmiotowców ) ...siedzimy przy egzaminach maturalnych i tak można by wymieniać i wymieniać....
Ostatnio zmieniony wtorek 05 mar 2013, 20:35 przez Aisab, łącznie zmieniany 2 razy.

Aisab

wtorek 05 mar 2013, 19:32

Aha - a ja jeszcze napisałam do Departamentu Analiz i Komunikacji Publicznej ,Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

libia11

wtorek 05 mar 2013, 19:40

wysłałam kilka listów i znalazłam młodzieżówkę PIS na FB Też wysławiam wiadomość i podesłałam kilka naszych plakacików :twisted:
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

jutka

wtorek 05 mar 2013, 19:47

Codziennie po pracy sprawdzam co słychać na tym gorącym forum. Podobnie jak wiele koleżanek bibliotekarek nagłaśniam protest, tłumaczę zainteresowanym i nietylko o co w tym wszystkim chodzi, nie chcę stać z boku jak wiele/u z nas. Niestety jest to ALE. To samorządy zadecydują ile będzie biblioteki w szkole, a przecież są szkoły, że jest to 1 GODZINA TYGODNIOWO, póki nie będzie norm zatrudnienia obowiązujących w Polsce, to i tak zrobią z nami co zechcą. A ile z nas pójdzie do sądu pracy, ze względu na redukcję etatu?

Augustowianka

wtorek 05 mar 2013, 20:12

jutka pisze: A ile z nas pójdzie do sądu pracy, ze względu na redukcję etatu?
Ja pójdę na pewno! Jestem zdesperowana.

tobabsko

wtorek 05 mar 2013, 21:56

Ja już się umówiłam ze związkowym radcą prawnym, żeby wiedzieć, na czym stoję.

pia

wtorek 05 mar 2013, 21:59

Augustowianka pisze:Wobec tego ja wyślę do posłów PIS ze swojego regionu, jeden z nich był kiedyś kuratorem oświaty, więc nie trzeba mu wyjaśniać po co szkołom biblioteki (mam nadzieję).
Tymczasem wczoraj w nocy i dziś rano do dwóch lokalnych gazet wysłałam listy z prośbą o ich opublikowanie. Odzew z jednej był natychmiastowy. Jeszcze dziś list będzie na ich stronie, a w najbliższym numerze wywiad ze mną. Wpadłam na pomysł, żeby do listu dołączyć zdjęcia biblioteki na dowód tego, że nie jest to skansen. Wzięłam z domu aparat syna, dziś rano napstrykałam trochę zdjęć i wysłałam je do redakcji.
Druga gazeta mi nie odpowiedziała i nie wiem, czy to zrobi, bo od września produkuje w masowych ilościach bardzo stronnicze artykuły na temat oświaty i nauczycieli.
Zachęcam wszystkie koleżanki, aby zwracały się do lokalnych mediów. Losy konkretnej szkolnej biblioteki na ich terenie są dla nich bardziej interesujące, niż pisanie o problemach szkolnych bibliotek w ogóle.
To jest link do mojego listu i można tam przy okazji zobaczyć, jak wygląda moja biblioteka :)
http://augustowskireporter.pl/707-trzeba-walczyc.html
Augustowianka z Ciebie to prawdziwa kobieta czynu :D
A jaki porządek na biurku :shock: :D

Anna

wtorek 05 mar 2013, 23:10

Czy do diabła ciężkiego istnieje jeszcze MEN? Czy tam jeszcze ktoś pracuje? Czy ktos zakneblował Szumilas? MAiC gada głupoty wtrącając się w sprawy oświaty i nauczycieli. Będzie ingerował w prawo oświatowe i KN a ta milczy jak zaklęta. Ciekawam bardzo czy dojdzie do tego czatu i czy dowiemy się czegoś nowego czy jak zwykle stare komunały. Jestem już na skraju. Przepraszam p.Wasilewskiego ale nie miałam siły obejrzeć materiału z kultury.Ja już się boję otwierać jakiekolwiek linki, cokolwiek czytać. Zawsze byłam optymistką. Teraz mnie na to nie stać.

Zuzza

wtorek 05 mar 2013, 23:22

Wprost ciśnie się na usta tajne hasło z "Seksmisji' (k**wa mać)
w dokumencie :
https://mamzdanie.org.pl/web/guest/kons ... mi+MAC.pdf

widać wyraźnie,że men ma nas ... bardzo głęboko
właściwie mkidn bardziej się przejęło, sprawa ruszyła też Wojewodę Dolnośląskiego punkt 97 - b. mądrze
nas dotyczą punkty: 28,29, 32, 66, 67, 69, 70, 79, 102
Ministerstwo Finansów ma wątpliwości ale MAiC i tak swoje swoje. -
punkt 6 - Propozycje przedstawione w projekcie założeń powinny być rozpatrywane nie tylko w aspekcie redukcji kosztów wykonywania zadań (np.administracyjnych), ale również z punktu widzenia ich konsekwencji dla mieszkańców. W projekcie brak jest jednoznacznych argumentów wskazujących na poprawę świadczonych usług.

punkt 7 - Propozycja stworzenia możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną wymaga doprecyzowania i szczegółowego uzasadnienia pod względem racjonalności takiego rozwiązania. Zauważyć należy, że biblioteki szkolne realizują inne zadania niż biblioteki publiczne. W związku z powyższym należy przeanalizować czy proponowane rozwiązanie nie zakłóci obecnie wykonywanych zadań przez biblioteki szkolne.

projekt tzw udogodnień wk***ił połowę ministerstw - bo im w kompetencje wlazł, a i tak jest hołubiony przez maic - czy w Polsce jest tylko JEDNO ministerstwo?

madan

wtorek 05 mar 2013, 23:40

Dziś przeczytałam ciekawą informację rezygnacji ministra Boniego z możliwości pozyskania finansów. Otóż:
do wczoraj przyjmowane były wnioski w skierowanym do ministerstw, zamkniętym konkursie na rozwijanie narzędzi współpracy z organizacjami pozarządowymi. Możliwość otrzymania 250 tys. zł miała zachęcić ministerstwa do powoływania rad organizacji pozarządowych i tworzenia programów współpracy. Większości nie zachęciła.
O 250 tys. w konkursie nie będą się starać MAiC i MKiDN, choć prowadzą dialog z organizacjami. (...) Podobnie Minister Boni – organizacje mogą, w jego opinii, brać udział w realnych przedsięwzięciach współpracy i konsultować ministerialne pomysły w grupach roboczych i tzw. Forum Partnerów Sieci – powołanym po sprawie ACTA ciele konsultującym kwestie wolności Internetu. Ministrowi szkoda jednak czasu na wypracowywanie programu, który byłby według niego zbędnym dokumentem.

http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/848 ... 04.03.2013
Nie musiałby szukać oszczędności naszym kosztem ...

libia11

środa 06 mar 2013, 09:02

Dostałam odpowiedz z wczorajszego listu
Forum Młodych PiS Warszawa 5 marca 21:51
Oczywiście bardzo dziękujemy zajmiemy się tą sprawą
Zawsze coś.
Acha i przypomina,m żedziewczyna ze związku zada w moim imieniu pytania prawnikowi gdzieś około 16 marca. Więc jak ktoś ma pomysł piszcie.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Maja

środa 06 mar 2013, 09:27

lekko off-topic, ale smaczne: samorządy wkurzone, bo odpis na kościół z podatków uszczupli ich dochody! Czyli kto sfinansuje kościoły? Samorządy! Kto przygotował umowę? Boni!

ANETA2244

środa 06 mar 2013, 09:37

na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich znalazłam taki zapis
W styczniu 2013 r. w Biurze RPO przyjęto 571 interesantów oraz przeprowadzono 3 649 rozmów telefonicznych, udzielając wyjaśnień i informacji prawnych. Wysłano 6 421 pism w 4 839 prowadzonych sprawach. Ponadto zarejestrowano 78 apeli, listów otwartych i protestów.

może zarejestrować nasz list otwarty właśnie tam...

Wszystko dla Szkoły

środa 06 mar 2013, 09:57

RPO to bardzo dobry kierunek, ale niekoniecznie z listem otwartym.
Należałoby raczej zwrócić uwagę na:
1) Błędy w samym przygotowaniu projektu (brak konsultacji, analizy, badań).
2) Pozorne konsultacje społeczne bez odniesienia się do jakichkolwiek argumentów strony przeciwnej.
3) Kompletne zignorowanie sprzeciwu 40 000 osób, organizacji społecznych, oświaty, autorytetów.
4) Likwidację nie stanowisk pracy, a zawodu - punkt 1.) bez badań, analizy, oceny jakości pracy, a nawet argumentacji w postaci oszczędności, ponieważ MAiC nie posiada i nie podaje informacji na temat potencjalnego "zysku" z projektu.
5) "Słabość" ofiar projektu, czyli nauczycieli bibliotekarzy, jako grupy składającej się w ponad 90% z kobiet, które ni zwrócą na siebie uwagi paląc przysłowiowe opony, więc są łatwym celem dla demagogii MAiC.

Organizatorzy oczywiście będą pisać m.in. do RPO, jednak dopiero po opracowaniu raportu-podsumowania konsultacji. Jeżeli ktoś by chciał wyrazić swoją opinię, oczywiście może to tylko pomóc. Czym więcej maili i głosów, tym większa wiarygodność problemu i zainteresowanie urzędu. A RPO jest idealny do tego celu - niepolityczny, niezainteresowany sprawą, niezwiązany lojalnością rządową.
Ponadto głosy indywidualne mogą dać nawet więcej, niż ten zorganizowany. Wiele materiałów odnośnie przebiegu konsultacji znajduje się w dziale "dla mediów". Dziś opublikowany zostanie również komentarz do podsumowania konsultacji przez MAiC. Tam wszystko ujęte zostanie w skrócie.

Aqa

środa 06 mar 2013, 10:19

Każdy z nas robi, co jest w stanie. Ja mam świetną bibliotekę, nad którą pracowałam wiele lat, by taka była, jak się napracowałam, zaaranżowałam, nazdobywałam... musiałam skorzystać z urlopu. Stąd też nie mogę zaprosić do "swojej" /sama nie wiem ile jeszcze będę tam pracowała/nie chodzi o p. Boniego/ biblioteki chwilowo żadnej prasy, chociaż miałam wywiady dla prasy lokalnej 2 razy. W "mojej" bibliotece nie wisi nawet plakat o akcji, zastępująca mnie osoba nie jest zainteresowana akcją, nie przepada za komputerem itp. Cóż..
Jednak mogłam, jak wielu z nas, pisać do ludzi, na FB prosić o wsparcie, a tam szybko "rozmnażają się" głosy poparcia.
Piszę też komentarze pod wieloma artykułami na nasz temat. Czasem zirytowana do granic piszę wściekła.
Dziś napisałam wkurzona komentarzem "wójta":
http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... dep=120882

"Poraża ten brak wiedzy na temat nauczycieli bibliotekarzy i bibliotek szkolnych, to lekzeważenie nauczycieli bibl.: MAiC, samorządów, wójta. Biblioteka szkolna i nauczyciel bibl. uczestniczą w procesie edukacji bezpośrednio, wprowadzają programy dla 5 latków już,by rozwijać wyobraźnię, kształtować samodzielność, postawy życiowe, w kulturze wychowywać. Realizują podstawy programowe. Tu pracują wykształceni nauczyciele, ze studiami podyplomowymi, przygotowani do pracy z dzieckiem. Wójcie i inni samorządowcy- kiedy od siebie zaczniecie: połączenie samorządów=zmniejszenie urzędników; ZMIANA STATUSU urzędnika państwowego na pracownika biurowego= świetnie ułatwi zarządzanie samorządami, da oszczędności. Wycofanie asystentów w samorządach- j.w. Dajcie przykład nam. Nie dość, że pracujemy z niskimi poborami w stosunku do was np., codziennie jesteśmy narażeni na agresję uczniów, w wieku dorastania,staramy się wpływać na kształtowanie młodego człowieka od podstaw. Ignorujecie ten fakt i nas.
Żądacie, byśmy pracowali w szkołach /jak nas nie pozwalniacie, bo o to też chodzi/jak inni nauczyciele z poświęceniem, wykształceni jak inni nauczyciele, ale byśmy zarabiali jak pracownicy fizyczni hipermarketów.
Sobie też życzycie takiego traktowania?
MAiC i samorządy kompletnie ignorujecie fakt pracy nauczycieli bibliotekarzy takiej samej, jaką wykonują w cyklu edukacji inni nauczyciele: wszyscy razem realizują podstawy programowe.
Dlaczego nie "otworzycie na środowiska lokalne" pracowni komputerowych i nie zdegradujecie informatyków?, nie każecie świetlicom "otwierać się na srodowiska.."Nauczycielom plastyki, techniki- nie każecie zmienić statusu na biurowych- praca w MDKach? Rozbierzcie szkoły na części. Skąd ten atak na nauczycieli bibliotekarzy akurat?
Chcecie mieć wyniki w szkołach, dobrze przygotowanych uczniów do dalszego życia? Czy to tylko polityczne "gadanie"?
Biblioteki szkolne i nauczyciele bibliotekarze są elementem pracy szkoły, dydaktyki, wychowywania dziecka. Biblioteki publiczne to zupełnie inna kategoria."

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”