Anna M.

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

czwartek 07 mar 2013, 13:55

http://www.rp.pl/artykul/10,987468-Cora ... iotek.html

Młochowska bez zmian w myśleniu : "Mamy świadomość, że sprawa dotyczy ponad 14 tys. etatów nauczycieli-bibliotekarzy. Dlatego cały czas szukamy rozwiązań, jesteśmy otwarci na rozmowy i propozycje. Musimy sobie jednak w końcu jasno powiedzieć: spór o biblioteki tak naprawdę dotyczy właśnie statusu pracowników".

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

czwartek 07 mar 2013, 14:11

Pamiętajmy, że stanowisko wiceministra to w zasadzie pierwsza praca p. Młochowskiej, więc nie ma ona doświadczenia ;)

Renia

czwartek 07 mar 2013, 14:16

Niestety, myślę, że nie ma się co cieszyć, kiedy nasza pani minister mówi o tym, że nie zamierza nas wyjąć z KN. Przypadki Jarocina i teraz Kocka pokazują, że będzie z nas można zrobić nauczycieli na 1/30 etatu, a pozostały etat będzie z KP. I wszystko będzie ok. Biblioteka w szkole będzie i nauczyciel w tej bibliotece będzie także. Tak długo jak nie będzie standardów naszej pracy, tak długo będą trwały te zapędy urzędników. Można by panią minister i samorządowców zapytać - a może tak dyrektor szkoły na 1/ 18 z KN a pozostały czas z KP? A może by tak zamiast 4 lekcji polskiego, tylko dwie - w ramach oszczędności. Czuję się potwornie zniechęcona, zaszczuta, zlekceważona.

tobabsko

czwartek 07 mar 2013, 14:20

ANETA2244 pisze:do tobasko : jeśli stan nieczynny to nie odprawa...to jest równoważne...zwolniona koleżanka n-bibliotekarz błąka się do dzisiaj po wykorzystaniu stanu nieczynnego...teraz jest na zasiłku dla bezrobotnego...i wcale jej nie zatrudniają w pierwszej kolejności na wolne miejsce...takie są realia

nie wiem czy tutaj to było...dosyć istotne o wymiarach zatrudnienia i zmianach
http://www.znp.edu.pl/element/1561/Nauc ... trudnienia
Może niedostatecznie jasno sie wyrazilam, ale nie mialam intencji napisać, że należy się i stan nieczynny, i odprawa. To alternatywne śwaidczenia. Rzeczywiście sytuacja nauczycieli bibliotekarzy bez dodatkowych uprawnień do pracy w szkole może być tragiczna.
Gwardia się nie poddaje, a nadzieja umiera ostatnia. Bądźmy dobrej myśli i walczmy.
Ktoś tu gdzieś wcześniej napisal jeszcze - "pracujmy z pasją"...
Ja już nie potrafię.
Kiedy sobie pomyślę, jak mogą mi "zaplacić" za 33 lata nienagannej pracy, wszystkiego mi się odechciewa.
Czy pracownicy MAiC zdają sobie sprawę co zrobili?

Anna M.

czwartek 07 mar 2013, 14:21

Juliusz Wasilewski pisze:Pamiętajmy, że stanowisko wiceministra to w zasadzie pierwsza praca p. Młochowskiej, więc nie ma ona doświadczenia ;)

Ale na ludziach raczej się nie eksperymentuje. Nawet na zwierzątkach wiwisekscja jest passé. I proszę nie bronić, Panie Juliuszu, Madame Młochowskiej :evil: !!! Czyżby jakiś syndrom sztokholmski :?: ? Jeszcze by tego brakowało, żeby nasz Przewodnik Stada nam się zbiesił.

tobabsko

czwartek 07 mar 2013, 14:22

Juliusz Wasilewski pisze:Pamiętajmy, że stanowisko wiceministra to w zasadzie pierwsza praca p. Młochowskiej, więc nie ma ona doświadczenia ;)
:)

Maria

czwartek 07 mar 2013, 14:35

Nie wiem jak Koleżeństwo, ale ja raczej wyczuwam drobną złośliwość pod adresem madame M., a nie obronę, wszak o to ostatnie nie podejrzewam p. Redaktora :)

Anna M.

czwartek 07 mar 2013, 14:49

Cóż, wiadomo, że mężczyźni to słaba płeć. Musimy być czujne :wink:

Aqa

czwartek 07 mar 2013, 15:37

Tobabsko /czemuż ty masz taki nick? przewrotnie? jeśli wolno się zaintrygować, bez urazy/ , twoje odczucia się powszechne, tylko rozmaicie formułowane przez nas.
Mam 31 lat pracy. W szkole 25. W wieku 40 + już trudno o pracę, a później?? Nie ma co nawet komentować, bo wzór zatrudniania do późnej starości pokazał sam premier- wywalając fotografa coś koło 60 tki.

Zatrudnienie jako przedmiotowcy...
Wielu z nas ma drugi kierunek, ale śmiem twierdzić, że większość z nas nie ma szans na przejście do dydaktyki. Zbyt wielu jest bezrobotnych przedmiotowców już na rynku. Ja na informatykę w szkole nie mam szans nawet łatając w kilku szkołach etat. Żadnych. Jak się zarysowuje część godzin /a tylko na polski i matematykę jest więcej godzin w szkołach,ZAJETYCH godzin, o- i na nauczanie 1-3 jeszcze/ , to zanim odejdzie ów nauczyciel to na jego miejsce dyrektor ma kilkunastu innych.

W kwestii zatrudnienia w czymkolwiek jest bardzo źle w każdej dziedzinie. Nie lepiej dla ludzi bezpośrednio po studiach.
MAiC, samorządy mają te fakty głęboko w poważaniu. Znany mi radny skończył zawodówkę- co samo w sobie NIE jest zarzutem, stwierdzeniem faktu. Ów radny często okazuje nam /wiecznie odwiedza szkoły, nie wiem po co/ wyższość. Niedawno rzucił słowa o prywacie naszej.... zapominając o tym, jak sam się wyłożył na temat niesamowitych układów w radzie, by wilk był syty o owca cała. On uważa, że pełniąc "zaszczytną " funkcję ma prawo do diet, dodatkowych opłat za posiedzenia, wyjazdów za granicę w poszukiwaniu kontaktów... itp. To się nie da opisać.
Nam zarzucając prywatę .. radny ..pracuje przecież ku chwale i gratis...

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

fiori

czwartek 07 mar 2013, 15:52

Donoszę uprzejmie, że poinformowałam o proteście nasze dwie sztandarowe hurtownie - Tuliszków i Azymut. Wysłałam powiadomienie ze strony STOP, wcześniej uprzedzając telefonicznie, że taki mail nadejdzie :) Są za nami, obiecali poparcie i rozpropagowanie :)

Jedyna szansa na jakąś zmianę w polityce rządu, to... zmiana rządu. To oczywiście skrót myślowy, bo nawet gdyby kiedyś... to trzebaby przede wszystkim zmienic myślenie samorządowców. A na to póki co, liczyć się nie da.
Trzymajmy kciuki za jutrzejsze wotum nieufności w sejmie 8) Pewnie nie przejdzie, ale może ktoś posłucha ze zrozumieniem przynajmniej akapitu dotyczącego oświaty.
Za "Gazetą Prawną"
Kryzys w oświacie
Mówiąc o sytuacji w oświacie Kaczyński podkreślił, że w szkołach dochodzi do coraz większej liczby przestępstw. Rząd chce za wszelką cenę obniżyć wiek szkolny, ale nie zrobił nic, żeby zreformować gimnazja i podtrzymać rolę szkoły w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. Rozbijacie system oświaty - powiedział Kaczyński dodając, że w ostatnich latach zlikwidowano kilka tysięcy szkół.

Całośc tu: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/687 ... kiego.html
Ostatnio zmieniony czwartek 07 mar 2013, 17:26 przez fiori, łącznie zmieniany 1 raz.

Wszystko dla Szkoły

czwartek 07 mar 2013, 16:17

Na facebooku ukazał się obszerny komentarz protestu "STOP..." do podsumowania konsultacji przez MAiC: http://bibliotekawszkole.pl/konsultacje ... owanie.pdf

Z nim załączniki:
- opis konsultacji międzyresortowych (bardzo ciekawe, m.in. MKiDN wyraźnie krytykuje projekt)
- "biblioteka szkole w dokumentach międzynarodowych" autorstwa Bogumiły Staniów.

Zachęcamy do lektury i rozpowszechniania (m.in. udostępniania na facebooku) dokumentu, ponieważ zawiera on chyba wszystkie argumenty przeciw projektowi i obnaża ignorancję MAiC w przygotowaniu i konsultacjach.

Przy okazji jest i mem, by było "nowocześnie" i ktoś zwrócił na to uwagę :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... nt_count=1

maria_b

czwartek 07 mar 2013, 19:10

Głos za łączeniem bibliotek - wiceprezydent Łodzi
http://www.agnieszkanowak.pl/2013/02/19 ... ie-znikna/

Trwa spór o bibliotekarzy
http://prawo.rp.pl/artykul/757916,98752 ... iotek.html

Resort cyfryzacji precyzuje zapisy dotyczące bibliotek szkolnych
http://www.bibliotekako.plnews.aid,2135,Resort_cyfryzacji_precyzuje_zapisy_dotyczace_bibliotek_szkolnych.html

starsze artykuły
(7.03)W obronie biblioteki szkolnej
http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnos ... -szkolnej/

nauczycielka01

czwartek 07 mar 2013, 19:37

Dzień dobry
mam takie pytanie- czy jest możliwość, aby podsumowanie MAIC wraz z komentarzem i wynikiem konsultacji wysłać w formie listu do klubów parlamentarnych, do premiera, prezydenta? Jest to bardzo wartościowe opracowanie, merytoryczne i warto z nim zapoznać osoby, które mogą zakończyć farsę Boniego.

Dzisiaj w Sejmie politycy mówili również o pomyśle likwidacji bibliotek- krytykowali w ogóle działania rządu w oświacie, i bardzo dobrze- niech Boni wie, że społeczeństwo nie dało się zmanipulować.

ps. dziękuję wszystkim za aktywność, za to że działamy:),

Inka2

czwartek 07 mar 2013, 19:42

Hmm a to
Szumilas: Nie zabierzemy nauczycielom bibliotekarzom Karty

Miejsce biblioteki szkolnej jest w szkole, a pracować tam powinni nauczyciele bibliotekarze zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela - zapewniła minister edukacji Krystyna Szumilas podczas internetowego czatu zorganizowanego przez Serwis Samorządowy PAP.

Pytania o los szkolnych bibliotek padały bardzo często podczas spotkania szefowej MEN z internautami. Chodzi o projekt założeń do ustawy samorządowej, nad którym pracuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, zakładające możliwość łączenia bibliotek szkolnych i publicznych. - MEN przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie, które mówi, że miejsce biblioteki szkolnej jest w szkole - podkreśliła Szumilas. - Czy nauczyciele bibliotekarze w świetle proponowanych zmian przez min. Boniego zachowają status nauczyciela, jak będzie potraktowany ich dotychczasowy dorobek zawodowy? - dopytywała internautka Helena. - Tak jak dotychczas - odparła minister edukacji. - W bibliotece szkolnej musi być zatrudniony nauczyciel - dodała.

- Czy nauczyciele bibliotekarze zostaną usunięci z KN? - dopytała internautka Jaga. - MEN nie planuje takich zmian - odparła Szumilas.

- Biblioteka szkolna powinna być w szkole. Moje stanowisko w sprawie bibliotek jest jednoznaczne: uczeń powinien mieć dostęp do biblioteki szkolnej w szkole. - powtórzyła szefowa MEN. - Aby zwiększyć dostęp do biblioteki w okresie wakacji i ferii, można pomyśleć o rozwiązaniu, które polegałoby na umożliwieniu bibliotece szkolnej pełnienia funkcji biblioteki publicznej. Warunkiem jest jednak to, aby nie spowodowało to pogorszenia bezpieczeństwa uczniów oraz spełniania zadań dydaktyczno-wychowawczych - dodała.

Internauci pytali też minister edukację o przekazywanie szkół podmiotom prywatnym, co prowadzi do faktycznej likwidacji Karty Nauczyciela. - Nasze stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne - samorząd nie może przekazać wszystkich szkół innym podmiotom - stwierdziła Szumilas.

Powtórzyła, że wynegocjowane pod egidą MEN zmiany w Karcie Nauczyciela powinny zostać uchwalone przez Sejm w tym roku.

Zapis czatu dostępny jest TUTAJ.

(PS, GN)

tobabsko

czwartek 07 mar 2013, 20:45

Aqa pisze:Tobabsko /czemuż ty masz taki nick? przewrotnie? jeśli wolno się zaintrygować, bez urazy/ , twoje odczucia się powszechne, tylko rozmaicie formułowane przez nas.
Mam 31 lat pracy. W szkole 25. W wieku 40 + już trudno o pracę, a później?? Nie ma co nawet komentować, bo wzór zatrudniania do późnej starości pokazał sam premier- wywalając fotografa coś koło 60 tki.

Zatrudnienie jako przedmiotowcy...
Wielu z nas ma drugi kierunek, ale śmiem twierdzić, że większość z nas nie ma szans na przejście do dydaktyki. Zbyt wielu jest bezrobotnych przedmiotowców już na rynku. Ja na informatykę w szkole nie mam szans nawet łatając w kilku szkołach etat. Żadnych. Jak się zarysowuje część godzin /a tylko na polski i matematykę jest więcej godzin w szkołach,ZAJETYCH godzin, o- i na nauczanie 1-3 jeszcze/ , to zanim odejdzie ów nauczyciel to na jego miejsce dyrektor ma kilkunastu innych.

W kwestii zatrudnienia w czymkolwiek jest bardzo źle w każdej dziedzinie. Nie lepiej dla ludzi bezpośrednio po studiach.
MAiC, samorządy mają te fakty głęboko w poważaniu. Znany mi radny skończył zawodówkę- co samo w sobie NIE jest zarzutem, stwierdzeniem faktu. Ów radny często okazuje nam /wiecznie odwiedza szkoły, nie wiem po co/ wyższość. Niedawno rzucił słowa o prywacie naszej.... zapominając o tym, jak sam się wyłożył na temat niesamowitych układów w radzie, by wilk był syty o owca cała. On uważa, że pełniąc "zaszczytną " funkcję ma prawo do diet, dodatkowych opłat za posiedzenia, wyjazdów za granicę w poszukiwaniu kontaktów... itp. To się nie da opisać.
Nam zarzucając prywatę .. radny ..pracuje przecież ku chwale i gratis...

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Moje inicjały to BSC, zawsze podpisywałam się ta_BaSCo, bo lubię ostre przyprawy i pikantne jedzenie. Mój, chyba bardziej ode mnie złośliwy, kolega przerobił to na "tobabsko", a mi się spodobało.
Wiem, jak bardzo ciężko jest o pracę, liczę się z tym, że na finał swej kariery zawodowej będę bezrobotna, ale staram się nie tracić nadziei i z Wami tą nadzieją się dzielić. Dlatego roztaczam optymistyczne wizje. Jestem urodzoną optymistką i od lat powtarzam, że kopnięta w d... mogę się wznieść, a niekoniecznie spaść.

"Miejmy nadzieję!... nie tę lichą, marną..."

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”