bomila

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

poniedziałek 11 mar 2013, 20:52

fiori pisze:A ja chciałam się zorientować, jak sprawa bibliotek szkolnych wygląda we Włoszech, mam tam parę bliskich znajomych. I co się okazuje? Że w szkołach do których chodzą ich dzieci nie ma w ogóle szkolnych bibliotek, ani nauczycieli bibliotekarzy, nie ma tez kanonu lektur. Dzieci, które chcą cos przeczytać, korzystają z biblioteki miejskiej. Raz w miesiącu jadą całą klasą do biblioteki, z nauczycielką języka włoskiego i wypożyczają (albo i nie, przymusu nie ma).
W szkole maja małą biblioteczkę, ale to raczej cos w rodzaju kącika w świetlicy.
Zgodnie potwierdziły, że czytelnictwo zależy od rodziców. Jeżeli w domu się nie czyta, nie pójdzie się do biblioteki i nie kupi dziecku książki.
Z ciekawości popatrzyłam do statystyk - w 2011 w 10% włoskich rodzin nie było w domu ani jednej książki, w 63% do 100.
Nie wiem jak to wygląda w całych Włoszech (znajome mieszkają w Toskanii i Emilii Romanii), czy biblioteki szkolne kiedyś były, a potem pojawił się jakiś włoski Boni? I co się robi dla ratowania czytelnictwa i czy w ogóle komuś na tym zależy. Moim koleżankom tak, ale to Polki ;)
Już w latach 90-tych tak było - tzn. bez bibliotek szkolnych. Nie wiem, od kiedy. A tzw. publiczna biblioteka, którą zwiedzaliśmy, miała ok. 5000 woluminów, które nie były starsze niż 5 lat.

antykwa

poniedziałek 11 mar 2013, 21:03

Ale to przecież nie znaczy, czy skoro nie ma bibliotek szkolnych we Włoszech, to to jest jakiś wzorzec, do którego należy dążyć. Biblioteki szkolne i pracujących w nich nauczycieli-bibliotekarzy uważam za jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego systemu edukacyjnego, a rezygnację z tego dobra za uwstecznianie się.

maria_b

poniedziałek 11 mar 2013, 21:10

Przegląd prasy :)

Szkolne biblioteki znikną ze szkół? Obawiają się tego nauczyciele i uczniowie
http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/ ... l?cookie=1

Protestujący ws. bibliotek zarzucają MAC złamanie zasad konsultacji
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... manie.html

Szkolne biblioteki zostaną zlikwidowane?
http://stalowemiasto.pl/artykuly/artyku ... z&id=28957

Uczniowie pozbawieni bibliotek
http://www.rodzinakatolicka.pl/index.ph ... -bibliotek

dodane

Zapracowaliśmy na swój status zawodowy artykuł naszej forumowej koleżanki. Brawo!
http://bibliog3.files.wordpress.com/201 ... s_list.jpg
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 mar 2013, 21:23 przez maria_b, łącznie zmieniany 1 raz.

urania1

poniedziałek 11 mar 2013, 21:13

Jeśli oświata i edukacja ma być formą nabywania umiejętności samokształcenia przez całe życie, jeśli szkoła ma być miejscem kształtowania tych umiejętności, a więc w praktyce, narzędziem wspierania samokształcenia (Uczeń się uczy, uczeń uczy się uczyć, szkoła, kadra pedagogiczna wspiera go i pomaga nabyć takich kompetencji).

Jeśli miało by to być inaczej, to cała edukacja jest jednym wielkim szalbierstwem i udawaniem, oszustwem...
(...) Ale mam nadzieję, że Ministerstwo Edukacji podpowie (przecież robią pilotaż cyfrowej szkoły i mam nadzieję, że to nareszcie podmiotem tych działań są/będą nauczyciele i uczniowie a nie infrastruktura: e-tablice i e-podręczniki), że szkołę CHCEMY DOSTOSOWAĆ do budowania społeczeństwa wiedzy a nie tylko społeczeństwa informacyjnego.
Polecam:
http://eduwww.net/index.php/blog/24-bib ... t-widzenia

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 mar 2013, 21:38

antykwa pisze:Ale to przecież nie znaczy, czy skoro nie ma bibliotek szkolnych we Włoszech, to to jest jakiś wzorzec, do którego należy dążyć. Biblioteki szkolne i pracujących w nich nauczycieli-bibliotekarzy uważam za jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego systemu edukacyjnego, a rezygnację z tego dobra za uwstecznianie się.
Ale oczywiście! Podałam to jako nieciekawą ciekawostkę :wink:

maria_b

poniedziałek 11 mar 2013, 22:15

artykuł z lutego ale chyba go nikt jeszcze nie wklejał.
Koniec bibliotek w szkołach? Miasto mówi „nie” pomysłowi ministra
http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5 ... T447jc_iSo

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 mar 2013, 23:36

Tia.. Michał Boni i język prawdy...

P.S.
My strajkujemy??

Iwona66

wtorek 12 mar 2013, 00:23

No to strajkujmy! Proponuję w ramach protestu:
- nie zdobywać dodatkowych funduszy i sponsorów w celu zakupu nowości (od 3 lat z budżetu nie dostałam ani grosza, a wartość księgozbioru wzrosła o kilka tys. zł.)
- nie wysilać się w celu zdobycia nagród na konkursy, a może nawet ich nie organizować...
- nie pomagać uczniom w przygotowaniu projektów, zadań domowych, bibliografii itp.
- nie robić stron internetowych swoich bibliotek, nie prowadzić kronik
- nie zjmować się protokołowaniem posiedzeń RP
- nie organizować wycieczek, imprez, spotkań
To moje propozycje - tak na pierwszy rzut.

madan

wtorek 12 mar 2013, 02:17

Znów mi uciekło popołudnie :( Widzę jednak, że jest już informacja o sprawcy otwarcia granic naszego protestu. Tak, to Fundacja ENSIL i Jan Jackowicz-Korczyński. Umieścił już notki w swoich miejscach sieciowych, więc jest co polecać. Na początek już przywołany kawałek: http://eduwww.net/index.php/blog/24-bib ... t-widzenia
Można też spotkać Janka na Facebooku, Twitterze i w realu i eterze :) Zawsze to ciekawe spotkania. Polecam!

tobabsko

wtorek 12 mar 2013, 10:23

Czegoś w wypowiedziach ministra Boniego nie rozumiem. Nie chce likwidować bibliotek szkolnych? Chce, żeby w szkole byla ogólnodostępna biblioteka publiczna? Czyli chce, żeby w szkolach funkcjonowaly dwie biblioteki? Czy ja dobrze rozumiem?
To nie będzie żadnych oszczędności, tylko chaos.
No, chyba że w szkole ma dzialać tylko jedna biblioteka - publiczna. To będzie ze stratą dla spoleczeństwa, ale oszczędnie. Szkolne więc zostaną zlikwidowane. Prawda?
To ja jestem na bakier z logiką, czy minister?

Anna M.

wtorek 12 mar 2013, 10:51

Panie Juliuszu!
Czy jest jakaś szansa, aby nasz problem został wspomniany podczas spotkania Platformy Oburzonych? Podobno wybierają się tam "Ratujmy Maluchy" i "Nie dla ACTA". Szukałam w necie jakiejś strony dot. tego wydarzenia, ale bez powodzenia.

Aqa

wtorek 12 mar 2013, 10:59

Oczywiście, my jesteśmy na bakier z logiką. Przecież minister to człowiek o znacznie szerszej wiedzy niż "zwykłe" bibliotekarki nauczycielki, ma doświadczenie w sprawowaniu wysokiego urzędu, inaczej odpowiedzialny premier sporego kraju nie dał by mu piastować tak wysokiego urzędu. Za swoją wiedzę i kompetencję pobiera też odpowiednio wysokie uposażenie.

Jeżeli minister, cyfryzacji zresztą, oraz administracji też, mówi, że zamierza wprowadzić oszczędności budżetowe likwidując szkolne biblioteki, lub zastępując szkolne publicznymi w szkołach, to wie co mówi...:

- zastąpi 10 tys- 14 tys- 33 tys /różne widzę dane/ szkolnych bibliotek publicznymi, czyli w ramach oszczędności do 8 tys / nie pamiętam ile ich jest/ publicznych doda te 10-33 tys szkolnych, zmieniając im nazwy na publiczne- oczywiście logika w tym jest, że dodanie ZMNIEJSZY ilość bibliotek opłacanych z budżetu
- zmieni status nauczycieli bibliotekarzy na publicznych bibliotekarzy, obniżając nam pensję o kilka tys zł- wie, co mówi, ilość nauczycieli bibliotekarzy się nie zmieni, zmieni się ich pensja
- jak zredukuje część etatów nauczycieli bibliotekarzy- to też nie zmieni nic w zatrudnieniu nauczycieli bibliotekarzy w szkołach, jak każdy dostanie 1/30 etatu, to razem wyjdzie ta sama ilość osób- to logika logiki
- oczywiście, jest w tym logika, że OBNIŻONE pobory szkolnych nauczycieli bibliotekarzy URATUJĄ BUDŻET PAŃSTWA

Tu przypominam fajną wypowiedź/ komentarz naszego listu otwartego, pewnego samorzadowca:

" Wypowiedź samorządowca! :)
"#8921 Mariusz Majak (radny Rady Miejskiej w Pyrzycach)19.02.2013, 08:08
Jestem przeciwnikiem likwidacji bibliotek, bo:
- nie wszystkim tym którzy mają wynaturzone ulgi, ulgi te zostały anulowane (policjanci, strażacy, żołnierze, służba więzienna, itp.) - koszty tych ulg są ogromne,
- zanim przystąpicie do likwidacji bibliotek zróbcie porządek z emerytami, którzy maja po 33 - 35 lat, albo są na emeryturach albo pracują, obecny stan rzeczy powoduje, że młodzi ludzie o wysokim wykształceniu są bezrobotni i wyjeżdżają,
- dlaczego w samorządach potworzono funkcje tzw. doradców, którzy zatrudniani są za duże pieniądze i to bez konkursów - najpierw zlikwidujcie to, tu są oszczędności,
- zlikwidujcie nadmierne przywileje służby cywilnej (urlopy, dodatki itp.), tu wydaje się krocie,
samorządy krocie wydają na sport, np. skorumpowaną do granic i mierną nad miernoty polską piłkę nożną, a nie mają na biblioteki !!!!!!
- zamknąć upolitycznione agencje typu ANR, gdzie byle pracowniczyna może zarabiać miesięcznie 15-20 tys. tylko dlatego, że jest z PSL lub PO, kompetencje przekazać samorządom gminnym i powiatowym !
- co z zasadami przyznawania sobie nagród przez zdemoralizowanych posłów - casus posłanki, marszałkini Kopacz i jej koleżeństwa z prezydium sejmu,
- co z losem tysięcy ludzi, którzy zainwestowali w swoje życie i wykształcili się na bibliotekarzy - na śmietnik z nimi ? do przytułków ? Kto w wieku 40 -50- 60 lat, po 20 - 30 latach pracy w bibliotece znajdzie pracę i gdzie ? Trochę szacunku dla ludzi ! Jednych Tusk i rozpieszcza innych na bruk !
- zmniejszyć ilość posłów do góra 150, senat do zamknięcia
"

- nauczyciel bibliotekarz nie straci pracy /jednocześnie zmniejszy się ilość dublowanych etatów w szkołach i publicznych jako że dojdzie do przeniesienia publicznych do szkół, ale ilość bibliotek tych i tych nie zmaleje, bo będą i publiczne i szkolne- które 'MUSZĄ WYJŚĆ DO SRODOWISKA LOKALNEGO"
- dla dobra szkolnego procesu edukacji, będzie w szkole nauczyciel-bibliotekarz, p tym zapewnia p. Szumilas, taki nauczyciel świetnie spełni swe zadania w określonym czasie pracy przez samorząd, np. 1/30 etatu- dla dobra szkoły i "środowiska lokalnego", resztę czasu w szkole poświęci "środowisku...", po to mu płaci samorząd

- biblioteka szkolna, jako element procesu edukacji szkolnej, będzie super elementem owego procesu, wyłącznie jako publiczna, z pracownikiem o niższym statusie i niższej płacy niż inni nauczyciele w szkole, ze znacznie większą możliwością "wykazywania swej inicjatywy: wszak oprócz dziatwy szkolnej dojdzie "publiczne środowisko..",
rano nauczyciel bibl. przez -nie- wiadomo-ile-czasu? 2 godzinki?- po południu w tym samym miejscu publiczny
Nie od dziś wiadomo, że "najlepiej pracuje się z mieczem Damoklesa nad łepetyną"-minister to wie

- nauczyciel bibliotekarz jako bibliotekarz publiczny, ze zmienionym statusem /trwa wypracowywanie owego/ np.: "cząstkowego nauczyciela bibliotekarza i pełnowartościowego bibliotekarza publicznego": CN-B i PB, ze zmniejszonymi płacami, będzie zmotywowanym znacznie lepiej pracownikiem samorządowym, poświęcającym pracy znacznie więcej swojej energii

Pan Boni jest najlogiczniejszym ministrem wszech ministrów, zasługuje na nagrodę, nagrodę możemy mu dać, podobnie jak rządowi, w niedalekich wyborach. Tyle na pewno możemy.
A może zadzwonić do .. Sztokholmu? :?

Poziom mojej irytacji jest tak wysoki jak moje ciśnienie dziś.

maria_b

wtorek 12 mar 2013, 11:21

Poznań: szkolne biblioteki do zamknięcia?
http://www.artfilm.ipoznan.pl/news-news ... zamkniecia

Tu się przychodzi po wiedzę. Tu przychodzi się pogadać. Czym zajmują się gdańskie bibliotekarki?
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/17 ... ,id,t.html

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”