maria_b
Posty: 198
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 11:06

tendencyjny artykuł p. Pezdy!
Walka o biblioteki i interes
http://wyborcza.pl/1,75478,13549988,Wal ... teres.html

Burza w bibliotece. Sypią się gromy na MAiC..
http://eid.edu.pl/blog/wpis,burza_w_bib ... ,1181.html

pia
Posty: 91
Rejestracja: niedziela 31 paź 2010, 16:23

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 11:33

Harry Potter w obronie bibliotek :)
kolega polonista z którym od lat organizuję potterowy konkurs taki tekst o nim napisał :)
Zaraz wysyłam do lokalnych mediów ze stosownym plakatem ze strony"stop" Kropla drąży skałę ;)

"W magicznym świecie Harrego Pottera" - konkurs czytelniczy
w bibliotece Zespołu Szkół Sportowych

Z magicznej stacji Biblioteka Szkolna (pomyśleć, że niektórzy chcą likwidacji tych wyjątkowych miejsc, ale to pewnie mugole...) z peronu 9 i 3/4 dnia 11.03.2013r. odjechał z piskiem kół pociąg do Hogwartu. Próg tej zaczarowanej krainy z wielkim hukiem przekroczyli uczniowie Szkoły Podstawowej. To w ich rękach spoczął los akademii. Nikt z uczniów naszej szkoły nie ugiął karku przed "Sami Wiecie Kim". Najwyżej i najdzielniej trzymali w ręku "tarczę obronną": Amelia F.- kl. IVa (I miejsce), Marcin R.- kl. IIIa (drugie miejsce) oraz Emilia D.- kl.IIIb (trzecie miejsce). Uważajcie na moc rażenia ich zaklęć! Jednym słowem: rosną w siłę godni następcy samego Harrego Pottera!
Śmierciożercy uciekli w popłochu...
Hogwart Express na swój pokład jak zwykle nie zabrał mugoli.
Niestety obawiamy się, że za rok Smierciożercy wrócą razem z "Tym Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać!"...
Mugolom oraz pomysłodawcom likwidacji magicznych miejsc - bibliotek szkolnych mówimy głośne i zdecydowane NIE!

Wszystko dla Szkoły
Posty: 81
Rejestracja: sobota 16 lut 2013, 00:32

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 12:09

maria_b pisze:tendencyjny artykuł p. Pezdy!
Walka o biblioteki i interes
http://wyborcza.pl/1,75478,13549988,Wal ... teres.html
Aż dziwnie tendencyjny trzeba przyznać. Przede wszystkim jego treść nie ma żadnego związku z tytułem i wstępem. Zupełnie z niej nie wynika, jakich to "interesów" się broni. Przecież według pani Pezdy żadna biblioteka nie będzie zlikwidowana, więc w czym problem :) W dodatku pani Pezda, pisząc artykuł, dobrze wiedziała, że opisane już w nagłówku "wsparcie" producenta MOL-a ograniczało się do... podpisania listu otwartego. Cóż z tego, że np. z Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom podpisała pani prezes i pracownicy, a o akcji informowano na ich stronie. Ważne, że jeden podpis należy do pana Gajkiewicza z MOL-a.
Pani Pezda rozmawiała zresztą wcześniej z panem Gajkiewiczem, który jej to powiedział, po czym napisała i tak to, co sobie założyła.
Widać, że skończyły się argumenty do obrony samego projektu, nie da się już zachwycać nad "konsultacjami XXI w." (jak w ostatnim artykule), więc należy stworzyć teorię spiskową :)

beaa
Posty: 163
Rejestracja: wtorek 16 maja 2006, 13:28

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 12:10

2013-03-13 10:17 Warszawa (PAP)
ZNP broni bibliotekarzy szkolnych: nie wolno na nich oszczędzać

Plany legislacyjne Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji dotyczące bibliotek szkolnych zakładają wprowadzenie oszczędności na nauczycielach bibliotekarzach - alarmuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. ZNP podkreśla, że "nie można do tego dopuścić".

"ZNP krytycznie odnosi się do projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, dotyczącego między innymi bibliotek szkolnych. Prawne usankcjonowanie możliwości łączenia biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną poprzez utworzenie w szkole filii biblioteki publicznej ma jeden cel: zmianę statusu prawnego nauczycieli bibliotekarzy i wyłączenie ich spod Karty Nauczyciela" - podaje ZNP w komunikacie przesłanym w środę PAP.

"W imię oszczędności chce się zrujnować cały dorobek zawodowy pracownika. Nie wolno nam do tego dopuścić" - zaznaczają związkowcy.

ZNP podał też, że we wtorek w sprawie obrony miejsc pracy nauczycieli bibliotekarzy obradował Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przyjął on stanowisko w sprawie statusu prawnego nauczycieli bibliotekarzy i zobowiązał ogniwa związku do prowadzenia w szkołach szerokiej akcji informacyjnej na temat planów MAC.

Niepokój związkowców wzbudzają przedstawione przez MAC założenia do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Wcześniej ZNP alarmował, że likwidacja bibliotek szkolnych obniży jakość nauczania w polskich szkołach. MAC odpowiada, że nie ma planów likwidacji bibliotek szkolnych. Resort podkreśla, że propozycje mają zapewnić bibliotekom szkolnym "jak najlepsze warunki funkcjonowania i kontynuowanie misji".

W sprawie wypowiedział się też MEN, który uspokajał, że nauczyciele bibliotekarze zachowają status nauczyciela. MEN opowiedział się też za umożliwieniem bibliotece szkolnej pełnienia funkcji publicznej, ale nie może to spowodować pogorszenia bezpieczeństwa uczniów oraz ich warunków nauki.

Propozycjom MAC dotyczących bibliotek szkolnych sprzeciwiają się również uczestnicy obywatelskiego protestu "STOP likwidacji bibliotek", którzy zarzucają MAC złamanie zasad konsultacji w tej sprawie. Przeciw możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną są też m.in. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i SLD, który złożył w Sejmie projekt ustawy, że każda szkoła musi mieć bibliotekę.

Ustawa o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego, nad którą pracuje MAC, ma umożliwić samorządom oszczędności dzięki m.in. wspólnemu wykonywaniu zadań. Zakłada m.in. wprowadzenie związków gminno-powiatowych jako formy wspólnej realizacji zadań przez jednostki samorządu. (PAP)
beaa

mcdusia
Posty: 7
Rejestracja: piątek 15 lut 2013, 15:09

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 15:48

Ku uciesze :D (chociaż trochę straszno)
" Doszło do mnie, że są tacy doradcy medialni polityków, którzy przekonują ich, że nie powinni się pokazywać publicznie z książką, bo to od nich odstraszy wyborców. Tymczasem standardem w Ameryce i innych krajach jest to, że politycy starają się pokazać jako osoby oczytane i korzystające z wiedzy. W Polsce politycy skrzętnie unikają przyłapania z książka w ręku, a już nie daj Boże na tle półki z książkami - powiedział Gauden, który zgadywał, że taki wizerunek jest w naszym kraju odczytywany jako znak wywyższania się i przemądrzałości."

http://wyborcza.pl/1,115412,9774926,_Cz ... rachu.html

Pan Minister Boni w 2011 roku jeszcze czytał dzieciom (patrz artykuł), czyżby specjaliści przekonali go żeby do książek się nie zbliżał.
Pan Minister "poszedł na całość" - nie będzie się przecież wywyższał, niech go wyborcy zapamiętają jako wielkiego likwidatora bibliotek szkolnych! :wink:

Juliusz Wasilewski
Posty: 716
Rejestracja: niedziela 09 kwie 2006, 16:06
Kontakt: Strona WWW

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 16:12

[quote="maria_b"]tendencyjny artykuł p. Pezdy!
Walka o biblioteki i interes
http://wyborcza.pl/1,75478,13549988,Wal ... teres.html

Wysłałem do GW polemikę, ale pewnie nikt tego nie opublikuje. GW od początku próbuje zdyskredytować protest i robi to bez specjalnego udawania, że jest bezstronna. Więc trzeba to przyjąć do wiadomości. Że po prostu tak jest. Gazeta wspiera likwidowanie bibliotek, oddelegowała do tego dziennikarkę i już. Wiadomo było, że po zarzucie o złamanie kodeksu konsultacji nastąpi ze strony urzędowej jakaś reakcja. Że zamiast merytorycznej polemiki pani Pezda wolała kopnąć, to świadczy tylko o tym, że z argumentami słabo. Dziwne to wszystko, bo wydawałoby się, że tak wielkie i wpływowe media nie są aż tak dyspozycyjne wobec urządów i że powinny wspierać tych, którzy są słabsi w dyskursie publicznym. Jedyne pocieszające to to, że jakoś tak się dziwnie składa, że po każdej modlitwie p. Pezdy w kierunki ministra Boniego liczba protestujących i zainteresowanie sprawa na FB rośnie :) Więc może niech p. Pezda pisze jak najwięcej ;) Na pewno jakieś "powiązania" wykryje. Przypomina sobie, że kiedyś w "Bibliotece w Szkole" była reklama jakiegoś kosmetyku. Czy to nie jest znaczące?

libia11
Posty: 337
Rejestracja: środa 07 lis 2012, 09:13

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 16:19

Panie Juliuszu to śmieszne i tendencyjne było co napisała, ośmieszyła siebie tylko .
Aż dziwnie że dali do druku. Argumenty jakie pani podała bez komentarza.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Iwona66
Posty: 48
Rejestracja: piątek 10 paź 2008, 10:23

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 17:13

Wyborczej nie czytam bo jest to bardzo tendencyjna, "poprawna politycznie" gazeta. Przez kogo finansowana? Każdy wie.

maria_b
Posty: 198
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 17:32

Wysłałem do GW polemikę,
Panie Juliuszu bardzo się cieszę :D.
http://www.sdp.pl/node/8458 Jerzy Jachowicz
Przepustką do krainy fałszu przez rządzących jest brak profesjonalizmu dziennikarzy.
Artykuł p. Pezdy potwierdza to w 100%

Gośka
Posty: 51
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 22:16

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 17:58

Ze stron sejmu:
Interpelacja nr 15107
w sprawie propozycji wpisania do prawa oświatowego przepisu umożliwiającego wykonywanie zadań
biblioteki szkolnej przez biblioteki publiczne Zgłaszający Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska
Adresat minister administracji i cyfryzacji
Data wpływu 01-03-2013
Interpelacja nr 15103
w sprawie planów likwidacji bibliotek szkolnych Zgłaszający Krystyna Łybacka
Adresat minister administracji i cyfryzacji
Data wpływu 01-03-2013
Interpelacja nr 15063
w sprawie założeń projektu ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego Zgłaszający Robert Biedroń
Adresat minister administracji i cyfryzacji
Data wpływu 27-02-2013
34 posiedzenie sejmu
Dzień 22 luty 2013
Poseł Ewa Malik strona 391 stenogramu posiedzenia
…” Ze szkół wyprowadzono już lekarzy, dentystów, trwa likwidowanie stołówek szkolnych a ostatnio pojawił się pomysł wyprowadzenia ze szkół bibliotek. Opinię publiczną w Internecie poraził projekt łączenia bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi. Moje pytanie jest następujące. Jak się ma do pomysłu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, aby pozwolić samorządom na łączenie bibliotek publicznych ze szkolnymi, kwestia bezpieczeństwa małych, 6-letnich dzieci, które od 2014 roku mają rozpocząć edukację w szkołach? Z jednej strony próbuje się zachęcić dyrektorów szkół poprzez specjalne zarządzenia (Dzwonek) i dyrektywy, płynące z Ministerstwa Edukacji Narodowej, do inwestowania w bezpieczeństwo dzieci przed nieprzewidzianym zagrożeniem ze strony osób z zewnątrz. Służą temu specjalne procedury, montowanie domofonów, zwiększenie środków na ochronę, osobne drzwi dla rodziców itd. Z drugiej strony planuje się dla oszczędności wykorzystanie szkolnej biblioteki na potrzeby całej lokalnej społeczności, czemu ma służyć propozycja ministra Boniego łączenia bibliotek szkolnych z publicznymi, z wykorzystaniem całej infrastruktury szkolnej. Dziękuję bardzo.”

Gośka
Posty: 51
Rejestracja: sobota 23 lut 2008, 22:16

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 19:02

PROJEKT SLD W SEJMIE [tekst projektu na str.43 w tym temacie]
2013-02-21 grupa posłów: SLD
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o bibliotekach
Dotyczy określenia zadań szkoły w zakresie obowiązku prowadzenia biblioteki szkolnej
22-02-2013 skierowany do opinii BL;
22-02-2013 skierowany do opinii BAS - zgodność z prawem UE;
12-03-2013 zwrócono się do przedstawiciela wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia (art. 34 ust. 2 pkt 6 regulaminu Sejmu);
12-03-2013 skierowany do konsultacji;
12-03-2013 skierowany do opinii organizacji samorządowych

Izabela Gwiazda
Posty: 61
Rejestracja: piątek 13 lip 2007, 21:08

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 19:32

NAPISAŁAM DO http://civilia.pl/kontakt

Współczesny bibliotekarz to nauczyciel, infoobroker, informatyk. Edukacja medialna jest wdrażana od 1990 r. w szkołach .Nawet uczona na BIBWEB międzynarodowym kursie dla nowoczesnych bibliotekarzy .Ja zrobiłam go w pierwszej transzy. Dzięki międzynarodowemu kształceniu nauczycieli-bibliotekarzy i ich kontaktach świat wie o holocauscie na polskich bibliotekach. Każda szkołą prowadzi edukację medialną. Nauczyciel bibliotekarz też z przygotowaniem pedagogicznym uczy o automatyzacji, e-podrecznikach i sam bardzo sprawnie umie z tych dobrodziejstw skorzystać...Szkoda, że Pan Boni nic o tym nie wie. Biblioteki szkolne mają program MOL z Vulcana z nakazu MEN. Publiczne mają inny program. Dotąd w wielu bibliotekach nie udało się przerzucić danych ze szkolnych komputerów. Zniszczono czyjąś pracę i umiemożliwiono dzieciom naukę. Biblioteki szkolne są skomputeryzowane w 2 transzach od Gatesa. Minimum 5 komputerów, sprzęt multimedialny, laptopy,skaner , drukarka itp. Posypią się unijne kary jak ktoś ten sprzęt odda b-tece publicznej a dawca`o tym dowie się.

Dokładnie opisano to na stronie narodowego protestu http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl/poparli.php z 47864 glosami obrony w obronie bibliotek i nauczania informatycznego w bibliotekach.

Szkoda, że nikt nie chce widzieć tej prawdy, ani głosu protestu..
Nie o takiej zacofanej informatycznie bibliotece szkolnej marzymy. Zrobienie biblioteki osiedlowej ze szkolnej zniszczy bazę edukacyjną dzieci i młodzieży, Sugerowany MAK+ jest niekompatybilny z MOL. Wiem co mówię, bo znam 7 programów dla bibliotek.
Izabela Gwiazda

maria_b
Posty: 198
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 19:55

Panie Juliuszu!
Redakcja Wyborczej ZMIENIŁA tytuł artykułu na [/b]
Kto stoi za akcją "STOP likwidacji bibliotek szkolnych"?
Adres linka pozostał ten sam!!
Czy to nie wykracza poza etykę dziennikarską czy jak ja zwą? :oops:
http://wyborcza.pl/1,75248,13549988,Kto ... ych__.html

Aqa
Posty: 2295
Rejestracja: niedziela 26 sie 2007, 19:46

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 20:11

No wiecie, forumowicze, oraz Redaktorze szanowny, trzeba zauważyć też pozytywy tekstu pani P., cytuję:
:..Pismo jest branżowe, wysoko cenione w środowisku..."
Pani P. uznaje ten fakt. To wg mnie, dość cenna informacja ;)

Poza tym, zauważcie, dotąd my byliśmy tymi trutniami, co "dla własnego interesu walczą o biblioteki", "prywatę sobie załatwiają". /Wiadomo, ze pani P. wywalana na bruk podziękuje swojej redakcji za wolność i będzie wdzięczna za utratę etatu.../
Redaktor po prostu dołączył do naszego/ swojego grona, gdzie Jego całkiem pozytywne miejsce :)

Przy okazji- kto stoi za ministrem Zdrojewskim/Ministerstwo Kultury.., który nas rozumie i popiera istnienie bibliotek szkolnych w szkołach i nauczycieli bibliotekarzy w szkolnych bibliotekach?

Ja pisałam do Wyborczej kilka razy. W lutym wysłałam sporą prezentację pracy mojej i biblioteki w ostatnim roku, sporo tego było- jako poparcie wcześniej opisanych prac nauczyciela bibliotekarza. ZERO reakcji.

Pisałam też do TVN24, też zero.

Też, jak Redaktor, uważam, a podobnie uważają wszyscy moi znajomi, że EWENEMENTEM JEST to, że przy tak wrogim w stosunku do nas stanowisku najważniejszych instytucji rządowych, wciąż rosnie nam poparcie znanych i cenionych osób oraz zwykłych ludzi wszelkich profesji, bibliotekarzy w poparciu najmniej.

maria_b
Posty: 198
Rejestracja: poniedziałek 04 cze 2012, 09:01

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 mar 2013, 20:23

Awantura w rządzie wokół szkolnych bibliotek
Nad projektem połączenia bibliotek szkolnych z publicznymi zbierają się czarne chmury. Minister edukacji uważa, że miejsce biblioteki szkolnej jest w szkole, a minister kultury określa pomysły swojego kolegi z rządu jako koncepcje ze sfery „ad absurdum” :)
http://www.glos.pl/node/8730
(13.03) Zarząd Główny ZNP: brońmy bibliotek szkolnych! Będzie akcja informacyjna w szkołach!
http://www.glos.pl/node/8721
Pełnym Głosem: Czytamy coraz mniej, czyli komu są potrzebne biblioteki szkolne
Oto trzy ciosy nokautujące projekt MAiC dotyczący łączenia bibliotek szkolnych i publicznych: narastający opór społeczny, krytyka tych pomysłów wewnątrz rządu i najnowsze badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Zawodnik na deskach, odliczanie trwa
http://www.glos.pl/node/8724

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 8 gości