Aqa

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

środa 13 lut 2013, 10:21

Cóż, samorząd jak samorząd, od kilku lat usiłuje zlikwidować "nadmierny wydatek" jakim są płace szkolnych bibliotekarzy, "dla dobra społeczeństwa lokalnego"- jak mówiła i mówi dalej pani Hall, poprzednio jako minister. W ty celu chwyta się każdej możliwości, perfidnie dość wciskając ogółowi społeczeństwa zupełnie inny cel- jakim jest niby biblioteka publiczna w szkole.

Mnie pozytywnie zaskakuje oddźwięk społeczny akcji- olbrzymia ilość ludzi, którzy ze zrozumieniem odbierają pokrętne tłumaczenie pana Boniego w kwestii zastępowania szkolnej biblioteki publiczną. :), którzy widzą w tym pomyśle dokładnie to, co z niego wyniknąć może: zamach na szkolne biblioteki i pensje bibliotekarek w celu oszczędzania w gminach.

Pod ostatnim linkiem Zuzzy, w komentarzach, tylko jeden głos jest negatywny, z błędami w pisowni /normalna sprawa, zawsze są ludzie rozumiejący inaczej- "pracują tylko na przerwach, .. ", czy zazdroszczący komuś czegoś /ferii, wakacji/, podczas gdy to wolny zawód, każdy może podjąć się tej pracy, w dodatku.... "łatwy, przyjemny, z masą wolnego czasu na kawę i obijania się między regałami z kokiem na głowie"- aż się chce spytać, czemu tabuny chętnych do pracy nie stoją u bram szkolnych bibliotek?
Bardzo dużo na portalach głosów pozytywnych, powiem wam, ze bardzo mnie to dziwi / i cieszy/, jako że Polacy są znani raczej z negatywnych emocji w każdej kwestii. Jak widać, w niektórych sprawach jesteśmy bliżej mentalności społeczeństw zachodnioeuropejskich, chociaż finansowo dorastamy im do skarpetek. To pozytywne.

Ja też umieściłam linki na FB, pisałam na niektórych portalach, wysłałam do niektórych mediów większe analizy porównawcze pracy jednej i drugiej biblioteki, na "mamzdanie.pl " też się "pobawiłam".
Każdy z nas jak zrobi mały krok- to się zbiera w wielkie kroki siedmiomilowe.

Smutne jest czytanie zamotanych, pokrętnych wypowiedzi rządu, ministra Boniego /pod dyktando samorządowców, którzy sądzą, że łatwo oszukać w tekstach ustaw, wstawić pewne słowa, informować kłamliwie społeczeństwo, że to "dla dobra społeczeństwa lokalnego, by po pracy szkoły mogło korzystać z bibliotek szkolnych/publicznych".
Pan Boni, premier, samorządowcy, nie mówią wprost o co im chodzi: o oszczędności naszym kosztem, niemal po trupach, niezwykle perfidnie dążąc do realizacji swoich celów. Uważają, że mogą wszystko zrobić co zapragną. Do czasu.

Jestem daleka od polityki, polityków. Jednak pamiętam, że czasem są wybory/o tym powinien pamiętać pan Boni/. W czasie wyborów zastanawiam się, która partię poprzeć, by kraj rozwijał się w odpowiednim kierunku. Wybory są za rok i trochę. W kraju wyborców trochę jest...

Nam wszystkim chodzi o kilka kwestii:
*rozumienie społeczeństwa różnic między biblioteką szkolną a publiczną, bo rozumienie = popieranie istnienia szkolnych bibliotek jako wsparcia procesu edukacyjnego
*obronę własnych miejsc pracy, bo kształciliśmy się latami, wydając własne fundusze, angażowaliśmy w pracę
*obronę stanowisk pracy nauczycieli bibliotekarzy, bo NIE zasłużyliśmy pracą wieloletnią /przez cały okres istnienia szkolnych bibliotek i pracy pokoleń szkolnych bibliotekarzy/ na potraktowanie nas tak obcesowo, jak to robi minister Boni a ukrycie wspierajacy go rząd /nie wierzę, że rząd, premier, nie ma pojęcia co robi p. Boni/
Ponieważ od wielu lat, pokoleń pracujących bibliotekarzy szkolnych, wspieraliśmy proces edukacji, rozwijaliśmy się, działaliśmy na rzecz szkół.

Bardzo wiele jest już bibliotek szkolnych dobrze wyposażonych, dążymy do cywilizowanego miejsca pracy. Jednak poziom naszych bibliotek to zadanie MINISTRÓW, RZĄDU I SAMORZĄDÓW,za który to odpowiadać powinni prawnie, o którym zapominają, chcą się pozbyć z budżetu bezwzględnie.

http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/fe ... y-kot.read "..ale największe pieniądze ma zamiar uzyskać Michał Boni, likwidując szkolne biblioteki"
Kilka zdań, kolejny pozytyw- znani ludzie widzą prawdziwe oblicze ministra Boniego.

Zuzza

środa 13 lut 2013, 12:22

ANETA2244 pisze:https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... nt_count=1

już przytaczany link i oczywiście znajdziemy tam wypowiedź p. Kaźmierczaka burmistrza Jarocina!
nie "chodzi "ten link

ANETA2244

środa 13 lut 2013, 12:59

może trzeba być zalogowanym...

ANETA2244

środa 13 lut 2013, 14:45

super artykuł...bardzo wymowny. Dziękuję Pani Danko!
http://wyborcza.pl/1,91446,13393098,Bib ... zenia.html

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 13 lut 2013, 14:46

GW robi postępy. Widać jak się chce to można sięgnąć do kompetentnego źródła i zapytać na czym polega rola biblioteki szkolnej i praca nauczyciela bibliotekarza. Dziekuje Danusiu :)http://wyborcza.pl/1,91446,13393098,Bib ... zenia.html

Malkontent

środa 13 lut 2013, 16:05

Pani Danuto, kompetentnie, rzeczowo, z klasą.Wszystkie elementy sprawy i zagrożenia.Brawooo!!!!

maria_b

środa 13 lut 2013, 21:38

super artykuł...bardzo wymowny. Dziękuję Pani Danko!
Ja również bardzo dziękuję.

fiori

środa 13 lut 2013, 23:03

Oj, pięknie! Kłaniam się w pas!
Czytając, cały czas miałam irracjonalne uczucie, że zaraz ktoś Pani Danucie przerwie, coś palnie i znowu będzie o hamulcach postępu w grubych okularach.
Oczy (oraz okulary, cienkie) przecierałam kilka razy z niedowierzaniem, że to Wyborcza! I bez miejsca na komentarze!
Chwilo trwaj!

Betka2

czwartek 14 lut 2013, 09:20

A w mojej okolicy akcja łączenia już ruszyła. Filia publicznej ma zostać przeniesiona do szkoły podstawowej, żeby, jak tłumaczą, zaoszczędzić na wynajmie lokalu - robią rozpoznanie lokalowe w szkole, gdzie te zbiory publicznej umieścić i domagają się dokładnych danych o zatrudnieniu w bibliotece szkolnej i liczbie wypożyczeń. Smaczku sytuacji dodaje fakt, że nasze władze lokalne są byłymi nauczycielami :lol:

fiori

czwartek 14 lut 2013, 09:49

W dzisiejszym "Poranku Radia TOK FM" Janina Paradowska rozmawiała z ministrem Michałem Bonim.
Audycji można posłuchać tutaj: http://www.tokfm.pl/Tokfm/0,130502.html
Posłuchajcie sobie, wyciągnijcie wnioski. Mnie nasuwa się jeden - "Nas? Bohaterów? Prądem?" :lol:

fiori

czwartek 14 lut 2013, 09:56

I jeszcze przegląd prasy - nasza ulubiona pani dziennikarka z GW
http://wyborcza.pl/1,75478,13398558,Gdz ... oteki.html

Aqa

czwartek 14 lut 2013, 10:09

Skoro minister Boni się strasznie zdenerwował rozmową na temat szkolnych bibliotek, znaczy: akcja trafia do szanownego likwidatora.
"..Boni komentował zdenerwowany: - Zamykają biblioteki o godz. 13 i na trzy miesiące wakacji, a oskarżają mnie, że ja chcę zamykać!"
Trudno mi czytać obłudne teksty, tu wypowiedź p. Boniego.
Biblioteka szkolna pracuje też na zmiany, dostosowując się do godzin lekcyjnych uczniów. ok 7 godzin dziennie zegarowych pracuje. Minimum do 14 ej. "Trzy miesiące wakacji?"?? Pan Boni jest wyjątkowo złośliwy.
Pan Boni nadal wykazuje niezrozumienie sensu pracy szkolnej biblioteki, może jednak wypowiedzi znanych ludzi, występujących z krytyką pomysłu ministra, podziałają na wyobraźnię /wyborczą/ ministra .

"Ale zapowiedział, że jest gotów pójść na kompromis z nauczycielami bibliotekarzami". Aż się boję, co wymyśli.

Maria

czwartek 14 lut 2013, 11:51

Poczytałam - bez komentarza i posłuchałam - tu refleksja; co do wydatków na księgozbiór, to facet ma rację, należałoby się zastanowić, moja publiczna ma rocznie kilkadziesiąt tysięcy a ja tylko tysiąc na zakup książek i prasy coś jakby nie tak. Jeszcze jedna refleksja po wysłuchaniu a raczej pytanie do nauczycieli bibliotekarzy z Warszawy, czy p. Boni mieszka w Warszawie? Czy w bibliotekach szkolnych w Warszawie nauczyciele bibliotekarze pracują do 13 i mają 3 miesiące wakacji? Gdzie tak jest??? A moze zaprosic p. ministra do szkolnej biblioteki.

Anna

czwartek 14 lut 2013, 12:03

No właśnie ktoś mnie chyba tyle lat oszukiwał zabierając miesiąc wakacji. Moja biblioteka w Warszawie jest czynna więcej godzin niż większość publicznych. Poń, środa, piątek 8-16, wtorek 8-15, piątek 8-14.Nigdy jak pracuję 20 lat nie zamykałam biblioteki o 13.
Ostatnio zmieniony czwartek 14 lut 2013, 15:58 przez Anna, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”