Aqa

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

poniedziałek 04 lut 2013, 15:03

Wiesz co, Karola, napracowałam się, pisałam tam, logując się, non stop zestawiając działania szkolnej biblioteki z publiczną, rzetelnie i spokojnie- otrzymałam komunikat, że z racji ..braku aktywnosci .. moja wypowiedź zostanie anulowana.. szybko kliknęłam ZAPISZ... moja wypowiedź znikła.
Ponowiłam próbę wypowiedzi, piszą w wordzie mój elaborat. Wklejenie zostało wyrzucone.
Chwilowo mam dość bicia się z koniem.

Aqa

poniedziałek 04 lut 2013, 16:19

Jednak stwierdziłam, że maszyna nie może mnie pokonać, napisałam, wkleiłam.
Wyżyłam się pisemnie.

libia11

poniedziałek 04 lut 2013, 16:23

Ja też miałam problem z zarejestrowaniem się ale się nie poddałam. Reszta poszła sprawnie. Rzeczywiście szkoda, że tak mało jest wypowiedzi. Przed chwilą oglądałam debatę z byłą minister, prezesem związku i jakąś posłanką z PO( nie pamiętam jej nazwiska), która na koniec bardzo ubolewała że jednak nietablicowi nie wylatują z karty. To prawda ,że ręce opadają i czasami brak siły i chęci do dalszej walki. Bibliotekarze żyją w ciągłym stresie i niepewności jutra. Odkąd pamiętam ciągła mobilizacja do obrony bibliotek szkolnych, udawadnianie że my też jesteśmy nauczycielami a nie pracownikami administracji ( nawet wśród koleżanek z pracy). Większość z nas ma pewnie dość.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

libia11

poniedziałek 04 lut 2013, 16:27

Fakt wyżyłaś się trochę :)

Anna

poniedziałek 04 lut 2013, 20:10

Jestem za pisaniem, wszędzie, nawet na głupich forach internetowych pod wypocinami dziennikarskimi. Zwykli ludzie, nie mający do czynienia ze szkołą łykają rewelacje samorządowców i wierzą, ze wszystko zmierza w dobrą stronę dla dobra dziecka.Ale dobrze pamiętam stanowisko p.Szumilas przed komisją Przyjazne Państwo i dlatego czarno to widzę. Nawet jeśli pozostaniemy w karcie to i tak ze szkół nauczyciel bibliotekarz zniknie. Nie będą nas zatrudniać.

libia11

środa 06 lut 2013, 12:25

Piszemy wszędzie , bynajmniej ja. Tam gdzie się da. Na stronach samorządów itp.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

środa 06 lut 2013, 15:33

Krotka opinia: http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater :)

Można upowszechniać za pomocą Facebooka i w innej formie

Betka2

środa 06 lut 2013, 15:46

Jeśli "wypadniemy" spod władzy MEN to juz nie będę musiała: prowadzić kroniki szkoły i zbierać dokumentacji fotograficznej imprez szkolnych, przewodniczyć w komisji inwentaryzacyjnej szkoły i przeprowadzać inwentaryzacji majątku szkoły, pracować w komisji ewaluacyjnej, opracowującej wyniki egzaminów i kilku innych, pisać pism, zaproszeń, dyplomów i folderów na potrzeby szkoły, brać udziału w konferencjach i wywiadówkach, prowadzić gazetki szkolnej, doskonalić się zawodowo, pełnić funkcji opiekuna na wycieczkach szkolnych, organizować kiermasz podręczników, prowadzić lekcji bibliotecznych i innych za nieobecnych nauczycieli (nie będę pedagogiem), prowadzić strony internetowej szkoły i organizować nagrody dla uczniów na koniec roku. No cóż, w szkole na pewno przyjmą to z radością... Dydaktycy tylko czekają, żeby się tym zająć...

Aqa

środa 06 lut 2013, 15:52

Ja się obawiam, Betko, że będziemy -jeśli będziemy zatrudnieni, a nie zredukowani- robić dokładnie to samo co teraz jako nauczyciel, nawet więcej, bo dojdą sprawozdania b. publicznej, ale za znacznie mniej pieniędzy i w znacznie dłuzszym czasie. Narażeni tak samo na agresję uczniów jak teraz, ale bez przywilejów odreagowania w ferie i wakacje.
Wydaje mi się, po czytaniu wszelkich informacji na ten temat, jakie się ukazują, że nie będzie większych problemów z zsyłaniem uczniów do lokalu na zastępstwa- wszak publiczna też ma "opcję dbania o inspirację czytelnictwa"
To jest, wg bezdusznego ministra Boniego oraz samorządowców "ubogich" /żalą się na swoje ..niskie dochody/ oszczędnośc na etatach.

Udostępniłam link na Facebooku

Betka2

środa 06 lut 2013, 16:33

Jeśli nie pozbawią mnie pracy w ogóle, to prace ściśle związane z biblioteką pewnie rzeczywiście mnie nie ominą, ale wydaje mi się, że jako pracownikowi podległemu bibliotece publicznej szkoła nie będzie mogła ze mnie "korzystać" w zakresie szerszym, bo nie będę jej pracownikiem, tylko osobą oddelegowaną do pracy w filli w szkole. A tak to sobie wyobrażam, może naiwnie... Myslę, że oni tak kombinują, żeby biblioteki w szkole były, tylko my mamy zostać zdegradowani - obetną nam pensje i dodadzą godzin. Albo zwolnią i dadzą etaty osobom już pracującym w bibliotekach publicznych. Jednym słowem zostaliśmy rzuceni na pożarcie w zamian za kosmetyczne zmiany w Karcie Nauczyciela...

Juliusz Wasilewski

środa 06 lut 2013, 17:39

Betka2 pisze: wydaje mi się, że jako pracownikowi podległemu bibliotece publicznej szkoła nie będzie mogła ze mnie "korzystać" w zakresie szerszym, bo nie będę jej pracownikiem, tylko osobą oddelegowaną do pracy w filli w szkole. A tak to sobie wyobrażam, może naiwnie... Myslę, że oni tak kombinują, żeby biblioteki w szkole były, tylko my mamy zostać zdegradowani - obetną nam pensje i dodadzą godzin. Albo zwolnią i dadzą etaty osobom już pracującym w bibliotekach publicznych. Jednym słowem zostaliśmy rzuceni na pożarcie w zamian za kosmetyczne zmiany w Karcie Nauczyciela...
To chyba dosyć naiwne myślenie. To znaczy pewnie w różnych miejscach rożnie by to wyglądało - w zależności od takich czynników jak pozycja i stosunek do biblioteki dyrektora szkoły itp. Ale przedstawiony powyżej model, że dotychczasowy nauczyciel bibliotekarz zostaje przeniesiony do pracy w bibliotece publicznej, a biblioteka szkolna staje się filia biblioteki publicznej, jest trochę bez sensu. Po pierwsze ktoś, kto nie jest nauczycielem, nie może sprawować opieki nad uczniami, czyli w takiej "filii" w czasie gdy uczeń jest w szkole, i tak musiałby uczniom (tym, nieletnim) towarzyszyć nauczyciel. Po drugie - nie po to się robi "reformę" i "racjonalizację", żeby na tym nie zaoszczędzić. Dokładnie widać na wszystkich w zasadzie przykładach dotychczasowych lokalnych "reform" - w Jarocinie, Chmielniku, na Opolszczyźnie u wójta Kurpieli - że reforma polega na wyprowadzaniu bibliotek ze szkół, zastępowaniu ich przez biblioteki publiczne. Czyli mówiąc wprost - biblioteka szkolna przestaje istnieć, a ogłasza się, że jej funkcje przejmuje biblioteka publiczna. I po sprawie. Powie się, że tam każdy może przyjść i już.

tobabsko

środa 06 lut 2013, 18:51

:?:
Ostatnio zmieniony niedziela 04 maja 2014, 01:38 przez tobabsko, łącznie zmieniany 1 raz.

Malkontent

środa 06 lut 2013, 22:15

Poczytałam sobie dzisiaj forum oskko - temat likwidacji bibliotek szkolnych , nie wywołał wśród kadry kierowniczej jakiś emocji.Wielu dyrektorów uważa, że nie ma co drzeć szat, albo , że nie ma potrzeby by bibliotekę prowadzili nauczyciele.Ciekawe jestem jak dyrekcje będą śpiewać kiedy :
-szkoły zostaną pozbawione części majątku i ze szkół znikną MCI, słowniki, encyklopedie i lektury - gdzie nasi koledzy będą przysyłać uczniów po materiały "na już"
-okarze się, że bibliotekarze mają też inne kwalifikacje i trzeba bedzie znaleźć dla nich godziny.
- posypią się stany nieczynnne i trzymiesięczne odprawy
- przez Polskę przetoczą się sprawy w sądach pracy
- okarze się, że zregulowani bibliotekarze publiczni nie mają żadnego pedagogicznego wykształcenia, ba ich wykształcenie ogólne to np. tylko matura.Książkę może podadzą, ale dziecka wyszukiwać informacji i prowadzić edukację medialną nie są w stanie.Jak czytam wypowiedzi pseudo bibliotekarzy (Nesssy) to mnie krew zalewa.Zawsze wiedziałam , że z nawróconego dydaktyka taki bibliotekarz jak z koziej... trąba.Bez obrazy, dla tych którzy czują tą pracę i nie nasiąkli dyrektorskim smrodkiem "monopol na mądrość" jako rzeczony.
Panie Juliuszu, panie Jacko, może malutka uwaga czym się takie pomysły skończą na reczonym forum by się przydała.

Juliusz Wasilewski

środa 06 lut 2013, 23:00

Ja nie mam konta na rzeczonym forum. Tam pewnie trzeba jakiś egzamin zdać, żeby móc pisać ;)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”