bibliofilka 2

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 22 lut 2013, 09:02

http://se24.se.pl/wiec-jak/boni-nie-lik ... ich-,1187/ ,może to juz było , ale mimo wszystko warto połuchać tych "mądrości" :?

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 lut 2013, 09:09

Było, było. Miej litość....

libia11

piątek 22 lut 2013, 11:26

Artukuł z głosu i ze strony związku
Taniec wokół półek

Rząd zaczyna się wycofywać z pomysłów prowadzących do likwidacji bibliotek szkolnych. Ale MEN chce, by „po godzinach” pełniły one funkcje bibliotek publicznych. Nie wiadomo, co się wówczas stanie z zatrudnionymi tam nauczycielami

Ministerstwo edukacji uważa, że miejsce bibliotek szkolnych jest w szkole – taki komunikat opublikował resort Krystyny Szumilas 15 lutego br. MEN zabrało wreszcie głos w tej sprawie i odniosło się do „Projektu założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego” przygotowanego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a opisanego w poprzednich numerach Głosu Nauczycielskiego.

Jak pisaliśmy, resort Michała Boniego zamierza ułatwić samorządom oszczędzanie, które w opisywanym przez nas dokumencie nazwano „zwiększeniem elastyczności w zarządzaniu”. Jedną z propozycji jest „stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną”, co w oczywisty sposób doprowadziłoby do likwidacji tych pierwszych (patrz GN nr 6 z 6 lutego i nr 7 z 13 lutego).

MEN: szkolne jako publiczne

MEN uważa, że nie jest to dobry pomysł, choć biblioteki szkolne powinny mieć możliwość pełnienia roli bibliotek publicznych. Dlatego do wspomnianego „Projektu założeń…” zaproponowało poprawkę o stworzeniu „możliwości wykonywania zadań biblioteki publicznej przez bibliotekę szkolną, o ile nie spowoduje to pogorszenia warunków realizacji przez bibliotekę szkolną jej zadań dydaktyczno-wychowawczych, a także warunków bezpieczeństwa uczniów”.

MEN tym samym proponuje, żeby w ustawie umożliwić rozszerzenie działalności biblioteki szkolnej o funkcje biblioteki publicznej, pod warunkiem że zyska na tym lokalna społeczność, zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miastach. Dodatkową zaletą takiego pomysłu – jak uważa ministerstwo edukacji – jest możliwość uzupełnienia księgozbioru oraz ułatwienie dostępu do biblioteki poza lekcjami, w okresie ferii i wakacji.

(...)http://www.men.gov.pl/images/stories/PDF/0210-11-13.pdf
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

libia11

piątek 22 lut 2013, 11:30

Smutno mi :oops:

maria_b

piątek 22 lut 2013, 13:21

(...) Oszczędności są tutaj tylko pozorne komentuje wiceprezydent Nowego Sącza...
więcej tuhttp://stooq.pl/n/?f=706897

ANETA2244

piątek 22 lut 2013, 14:26

ciekawa jestem kto zawiadomił wiceprezydenta Nowego Sącza o naszej sprawie, bo wygląda, że wie o czym mówi...nie wiem jak to ugryźć...bo sama o tym myślę...na razie samorządowiec, z którym pracuję (polonista) jest bardzo przeciwko nam...

Anna M.

piątek 22 lut 2013, 15:44

Stefan Chwin podpisał petycję :lol:

libia11

piątek 22 lut 2013, 15:58

Dzięki kobieto miałam już początek chandry i czekałam na dobrą informację. :)

Aqa

piątek 22 lut 2013, 16:46

Mam kilka przemyśleń/pytań, dotyczących kwestii likwidacji bibliotek w szkołach, ups.. -" zmiany nazwy na publiczną"-jak mi w mailu pisze urzędnik jakiś z MAiC. Tu MEN uważa, że:

* "Rząd zaczyna się wycofywać z pomysłów prowadzących do likwidacji bibliotek szkolnych"- w tej części wypowiedzi, cytowanej przez Libię11, zupełnie poważnie intryguje mnie treść- z jakiej części pomysłu??
bowiem dalej treść nie sugeruje żadnej zmiany - nadal widzimy jak mantrę powtarzaną sekwencję słów:
” zaproponowało poprawkę o stworzeniu „możliwości wykonywania zadań biblioteki publicznej przez bibliotekę szkolną, o ile nie spowoduje to pogorszenia warunków realizacji przez bibliotekę szkolną jej zadań dydaktyczno-wychowawczych.."

* Dlaczego tylu dyrektorów w swoich postach popiera "otwarcie bibliotek szkolnych na lokalne społeczności", nie zauważając znacznie większych możliwości otwarcia szkół na owe społeczności:
- można otworzyć świetlice szkolne od 5 rano do 23 ej wieczorem, żeby ostatnim autobusem rodzic zdązył po dzieci, albo żeby każdy rodzic zmęczony pracą zdążył odespać, rzecz jasna wraz z okresem sobót, ferii i wakacji- w ramach 40 godzinnego pensum, oczywista
Dlaczego tylko biblioteki mają "otwierać się na .." a swietlice nie? w dobie wałęsania się dzieci po ulicach??
- pedagoga zobowiązać do świadczenia usług lokalnej społeczności, w szkole oczywiście, od 7 rano do późnego wieczora, oczywiście też w soboty, ferie i wakacje, j.w. pensum
- nauczyciela informatyki nie zdopingować do świadczenia usług na rzecz lokalnej społeczności, w ramach jego 40 godz. pensum, bardzo potrzebne jest przekazanie wiedzy informatycznej narodowi, zwłaszcza starszej jego części

* Dlaczego rządowi nie przyjdzie do głowy jeszcze lepsze ułatwienie pracy szkół, z lepszym "wyjściem do środowiska i ograniczeniem wydatków w edukacji"- likwidację dyrektorskich stanowisk w szkołach, a wprowadzenie zbiorczej dyrekcji, najlepiej pod dozorem radnych- najlepiej się orientujących we wszystkich kwestiach edukacji i budżetów. W szkołach można wyznaczyć kierownika /kiedyś byli/ nadzoru, a resztę elektronicznie prowadzić z budynków urzędu, przecież dążymy do cyfryzacji!- kamerki w każdym pomieszczeniu wyeliminują radnych konieczność osobistego nadzoru dyrektora. Radnym rzecz jasna, zwiększyć marne "diety" nieopodatkowane o motywacyjne dodatki

* w zasadzie, dlaczego nie uczyć dzieci w stylu australijskim? Dzieci w domach / odległe rejony będą cyfrowo zbliżone/, szkoły zamknąć, elektronicznie zdawane egzaminy- kamerki jak na chatach- zbiorczy dyr. sobie ponadzoruje. Biblioteka rzecz jasna cyfrowa, cyfrowi nauczyciele. Dyrektorzy są zbędni.

Czyż to nie jest rewelacyjny pomysł?? DO przemyślenia dla pana Boniego, to najtańsza forma szkoły.

* Ja bym poszła dalej- co napisałam na stronie MAiC- likwidacja części radnych /większej części/, większości posłów i senatorów. Jak szaleć to szaleć, zaczynając od głowy- która powinna dawać przykład.

Poważnie pytam was- z jakiej części się rząd wycofuje?? Bo ja za ciemna jestem by pojąć

Marta Osińska

piątek 22 lut 2013, 18:09

Anna M. pisze:Stefan Chwin podpisał petycję :lol:
:arrow: Aż boję się przyznać, ale wysłałam do pana profesora e-mail w środę o 2 w nocy - nie dostałam co prawda odpowiedzi na swoją "skrzynkę emaliowaną" ale ... co tam e-mail zwrotny, POPARŁ, TO NAJWAŻNIEJSZE.
Piszę nie po to, by się chwalić - choć korci, :mrgreen: lecz by POTWIERDZIĆ - TO DZIAŁA :!: :!: :!: , NASZA PRACE NIE JEST DAREMNA - więc braci biblioteczno - nauczycielska - mysze w dłoń i e-maile ślij! :D
I jeszcze jedno - wśród wpisów między 10 a 15 tysiącem :shock: zauważyłam wpis Piotr Wróblewski - jeśli to nie przypadkowa zbieżność nazwisk - to może być prof. dr hab. Piotr Wróblewski z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, specjalność - gramatyka opisowa języka polskiego. Człowiek wielkiej skromności i olbrzymiej wiedzy.

fiori
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 lut 2013, 19:55

Wysłuchałam. Mądre, wyważone słowa. I to pytanie na koniec...

Nigdy wcześniej tak intensywnie nie śledziłam wiadomości w mediach, posunięć rządu, komentarzy. Do tej pory łudziłam się, że ludzie na najwyższych szczeblach władzy podejmując niepopularne decyzje, patrzą dalekowzrocznie. Że to, na co się oburzam, klnę i nie kapuję, ma jakiś sens. Że ludzie wykształceni, doświadczeni wiedzą lepiej, jak pewne posunięcia będą się sprawdzać w przyszłości. Że ktoś tam myśli, wie, przewiduje, kalkuluje, a ja durna baba, po prostu się nie znam.
Teraz defintywnie nie mam złudzeń. Kłamstwo, za kłamstwem, brak podstawowej wiedzy, liczenia się z człowiekiem, ignorancja i ślepota. Mamy przegląd od rządu w dół. I tacy ludzie mają czelność mówić o dobru społeczeństwa. I co poświęcają w imię tego dobra? Swoje kilkudziesięciotysięczne nagrody? Aferzystów bankowych? Przekręty gospodarcze? Nie. Szkolne biblioteki.

Piękne w tym wszystkim jest to, że mamy tak ogromne poparcie. I to, że trzeba być odważnym, ale też świetnie przygotowanym, aby pokazać swoje racje. I, że to ma sens.
Takich ferii jeszcze nie miałam. DZIĘKUJĘ :)

Czy jak to wszystko się skończy (nieważne jak), zrobimy sobie regeneracyjny zlot forumowiczów? :lol:

bogna3

piątek 22 lut 2013, 20:10

Wysłuchałam wywiadu i jetem pod wrazeniem, że przezes Broniarz jednak stanął w naszej obronie. A co ważniejsze pani doktor z BN "nadawała na tej samej fali" można by rzec, że wzajemnie się uzupełniali wysuwajćc coraz to nowe argumanty przeciwko połaczeniu bibliotek. Podobała mi sie jak prezes nawiazał do komentowanych ostatnio nagród w kancelarii prezydenta. (600tyś. to opłacenie 3 etatów bibliotekarek w szkole).Trafna też była pointa prowadzacej. Wszystko ok., ale coś tam przy końcu szef ZNP mówił o rozszerzeniu zdań biblioteki szkolnej na społeczeństwo. No właśnie, sugerował działania na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo, pozostajacych bez pracy czy jakos tak ? Przyznam, że tego nie zrozumiałam. Cieszę się, że "ktoś" zabrał głos w obronie.
Natomiast niepokojący zostaje dalej fakt, że MEN poza krótkim pismem do MACiA dalej milczy.

Malkontent

piątek 22 lut 2013, 20:27

Fiori , ten zjazd to wspaniały pomysł.Na tym forum są wspaniali, myślący, aktywni ludzie.Przedsiębiorczy, wykształceni pasjonaci.Jako gościa honorowego proponuję p.Juliusza i p.Danusię należy się im od nas kolejka dobrego trunku.
Nam samym zresztą też :D

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”