Anna

Re: Minister cyfryzacji zwija biblioteki szkolne

piątek 08 lut 2013, 14:57

Znaczy, ze chce zmienić dotychczasowy zapis o zakazie. Wcale mnie jego wyjaśnienie nie uspokoiło. Właśnie tego się boję, że moją bibliotekę szkolną przechrzczą na publiczną i zatrudnią mnie bądź kogokolwiek na etacie administracyjnym. Raczej w moim przypadku nie sądzę by wyprowadzili bibliotekę ze szkoły lub wprowadzili tu publiczna (nie ma miejsca i nie mają kasy na jakieś dobudówki) ale zmienić nazwę dla oszczędności to w to już wierzę, że skrzętnie by skorzystali.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

piątek 08 lut 2013, 14:59

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji tłumaczy, że spoko - będzie dobrze, bo skonsultowało projekt z samorządowcami ;)
https://mac.gov.pl/dzialania/biblioteki ... rzewiduje/

Aqa

piątek 08 lut 2013, 15:33

Generalnie, dobrze, że minister Boni coś wyjaśnia, jednak z rezerwą czytam jego wypowiedź, mam bardzo ograniczone zaufanie do działań władz, szukających wyłącznie oszczędności, a społeczeństwu wciskającym do głów głupoty.

"Zmiana statusu biblioteki na bibliotekę publiczną pozwoli im realizować usługi nie tylko dla uczniów ale szerzej, dla lokalnej społeczności." Te słowa dla mnie stoją w sprzeczności z tym, co wyżej:
"Nie, nie otwiera to możliwości zamknięcia biblioteki prowadzonej w szkole. Wręcz przeciwnie. Proponowane przez MAC zmiany umożliwiają rozwinięcie funkcji bibliotek szkolnych i rozszerzenie zakresu ich działalności... Chcemy jedynie, aby w szkole mogła funkcjonować jednocześnie biblioteka szkolna i publiczna, .."

Po czytaniu od paru lat wielu informacji, pochodzących od władz, o potrzebie "wyjścia do środowiska lokalnego", " łączenia bibliotek w celu umożliwieniu korzystania z bibliotek szkolnych środowisku lokalnemu... by biblioteka tętniła życiem w ferie i wakacje, w soboty i niedziele, popołudniami i do późnych wieczorów" /jakbyśmy w pracy szkolnej obijali się tak, że samorządy już patrzeć na to nie mogą/, po wielu podchodach prawnych wielu, jak ZGW, ZMP zapisania małych słówek w prawie, które pozwolą na planowane zdegradowanie nauczyciela bibliotekarza do tańszego pracownika, ja też jestem przeczulona na punkcie każdego sformułowania w przepisach.

"Zmiana statusu biblioteki na bibliotekę publiczną". Te słowa mi się nie podobają. Z jednej strony pan Boni podkreśla konieczność prowadzenia bibliotek szkolnych, z drugiej zostawia furtkę do manipulacji w ich statusie.
Znając życie i zakusy samorządów /Chmielnik, Wrocław, Jarocin, jakaś gmina w Świętokrzyskim/, ci ostatni będą mogli dokonać przekształcenia "nazwy" biblioteki a potem sobie walczcie w sądach latami.

Wszystko powinno być jasno i przejrzyście sformułowane:
- status szkolnej biblioteki i określona godzinowo /?/ jej praca dla procesu dydaktycznego, nie wyobrażam sobie poniżej 6-8 godzin dziennie. By nie było sytuacji prowadzenia szkolnych bibliotek przez 1/30 godzin tyg. /cynizm władz/
- status nauczyciela bibliotekarza, określone jego warunki pracy
- standardy pracy biblioteki szkolnej.

Niestety, nadal nie wierzę w docenianie i pozostawienie bibliotek szkolnych w spokoju dla dobra szkół. Widzę próbę uspokojenia ludzi, za plecami wprowadzenia uregulowań, które pozwolą samorządom zrobić co te chcą- dla dobra społeczeństwa lokalnego, rzecz jasna.

Oczywiście, dla dobra nas wszystkich, chętnie się pomylę.

Anna

piątek 08 lut 2013, 15:44

Aqa miałam dokładnie te same wrażenia czytając. Sprzeczności i w dalszym ciagu brnięcie w zmianę statusu biblioteki szkolnej czego jak pisałam wyżej najbardziej się boję. To co mówi Boni to dokładnie otworzenie furtki do zmiany nazwy biblioteki szkolnej i degradacji nas. Albo tak jak piszesz nauczyciel na 1/30 etatu bo resztą zajmie się publiczna. Przcież o to chodzi samorządowcom. Z pewnością to ich inicjatywa sprawila, że Boni się sprawą bibliotek szkolnych zajął. Dalej chciałabym usłyszec co na to wszystko MEN. Tak konkretnie i na piśmie.

Maria

piątek 08 lut 2013, 17:12

Pisałam już to, że nie podoba mi się, jak ktoś majstruje przy bibliotekach, nie konsultując się z tymi którzy o bibliotekach w Polsce decydują czyli MKiDZN oraz MEN. Mamy maturę, więc wiemy co oznacza mieszanka p. Boni +samorządowcy. Wiem też, że trzeba odwagi, aby podjąć decyzję w obronie szkół w Polsce i bibliotek szkolnych...

Zuzza

piątek 08 lut 2013, 17:41

obawiałabym się raczej tego, że w szkołach znajdujących się niedaleko bibliotek publicznych lub ich filii zamknie się bibl szkolne - tak sprawa wygląda w "oglądzie" mojej dyrekcji znającej podejście OP do oszczędzania na książkach :oops: - z każdej szkoły jest mniej niż 5 km do takiej instytucji, więc w całym 80-sięciotysięcznym mieście można pozbawić szkoły bibliotek :|

bogna3

piątek 08 lut 2013, 19:18

Też się tego obawiam, bo moja szkoła jest w sąsiedztwie biblioteki publicznej. Wielki szacunek dla koleżanek walczących o biblioteki szkolne.

Pisałam kiedyś na tym forum o warunkach pracy panujących w takiej połączonej bibliotece. Przez kilka lat w jednym pomieszczeniu mieściły się u nas w podstawówce dwie biblioteki z osobnymi księgozbiorami, wspólną czytelnią i

Przygotowałam tekst do wysłania o warunkach pracy panujących wówczas w bibliotece, uciążliwościach z tym związanych, niezadowoleniem dorosłych czytelników maszerujących przez cała szkołę (biblioteka na ostatnim piętrze, bo niżej nie było adekwatnego pomieszczenia) zwłaszcza w czasie przerwy oraz komforcie pracy (a raczej jego braku) nauczyciela bibliotekarza prowadzącego różne zajęcia z dziećmi, podczas których co jakiś czas wchodzi i wychodzi dorosły czytelnik. Zamykanie drzwi przed dorosłymi, gdy w bibliotece odbywały sie konkursy i inne imprezy czytelnicze. W rezultacie biblioteki rozłączono, ale od tamtej pory burmistrz zmienił się już 2 razy.

Mój problem polega na tym, że nie mogę się zalogować na mamzdanie. Tzn. od dwóch dni czekam na hasło. Próbowałam jeszcze raz, ale wyświetla mi, że mój adres emailowy juz jest zarezerwowany, a hasła dalej nie mam. Może poda mi ktoś jakiś inny adres gdzie mogłabym wysłać moje prywatne spostrzeżenia poparte kilkuletnim doświadczeniem w pracy połączonych bibliotek.

Aqa

piątek 08 lut 2013, 19:45

Sprawdziłaś w spamie i koszu? Hasło.

bogna3

piątek 08 lut 2013, 20:24

Sprawdziłam jeszcze raz (w koszu bym nie pomyślała nawet), ale nie ma hasła.

Gośka M.

piątek 08 lut 2013, 20:25

Też miałam problem. Napisz, że nie masz hasła na adres: mamzdanie@stocznia.org.pl

ANETA2244

piątek 08 lut 2013, 21:07

Ale skoro min. Boni coś się tam tłumaczy, Men odbiera to jako wejście w kompetencje resortu, to wydaje mi się że jednak, że m.in. dzięki naszemu forum zrobiło się głośno o sprawie likwidacji bibliotek szkolnych. Trzeba dalej trzymać rękę na pulsie i pilnować "górę". Dziękuję koleżankom z TNBSP i dziękuje panu Redaktorowi Naczelnemu za szybkie reakcje

Aqa

piątek 08 lut 2013, 22:07

Aneto, to ta sama wypowiedź, którą cytujemy wyżej. Niestety, nie jest ona jasna. Dla mnie kompletnie NIE jasna.
Wręcz odwrotnie, umożliwia łączenie bibliotek. J.w.

Maria

piątek 08 lut 2013, 22:27

Oczywiście, że to ściema, raptem w warunkach szkolnych (wiemy jakie mamy) mają dołączyć publiczne, księgozbiory i komputery przeniosą..., bibliotekarzy dołożą... nas wyrzucą, zatrudnią tańszych pracowników administracyjnych i wydłużą czas pracy tylko, że to już nie będą biblioteki szkolne. Wiadomo, że takie kombinacje to koniec dla naszych bibliotek.
A propos logowania na mamzdanie też nie dostałam jeszcze hasła.

fiori

piątek 08 lut 2013, 22:32

Dopóki nie pojawi się jednoznaczne stanowisko MEN w tej sprawie, nie będę wierzyć w żadne zapewnienia. Wypowiedź MAiC jest delikatne mówiąc mętna, ale dobrze, że jest jakakolwiek reakcja. Widac dotarło, że z nami nie tak łatwo i trzeba będzie się zgarbić. Oby!
Ja też chciałam BARDZO podziękować wszystkim, którzy natychmiast zareagowali i zmobilizowali do reakcji forumowiczów. Udzieliło mi się.
ALe jak czytam nasze wypowiedzi na FB, Mam Zdanie, czy tutaj na Forum, to płakać mi się chce. Czy przedmiotowiec musi udowadniać, że jest potrzebny??? My bibliotekarze tak! Codziennie, nieustannie od lat. Przed samorządowcami, przed dyrektorami, rodzicami, uczniami...
Dzisiaj siedziałam w komisji do spraw dodatku motywacyjnego. U nas to rotacyjne. Jestem daleka od samouwielbienia (wszak praca w bibliotece to nieustanne wpędzanie w niskie poczucie własnej wartości...), ale obiektywnie muszę stwierdzić, że jestem jednym z najaktywniejszych nauczycieli w szkole! I co? I nic. Mój etat został wytypowany do cięcia, mimo, że liczba uczniów we wrześniu wzrośnie. Powód? OP poszukuje oszczędności, a dyrektor musi się wykazać. Pytanie "dlaczego ja?" kwalifikuje do gatunku retorycznych...

I jeszcze tragikomiczna anegdotka z mojej biblioteki. Wydrukowałam słynny juz plakacik z Bonim i wyłozyłam w bibliotece (oprocz tego w pokoju nauczycielskim i sekretariacie, ale juz o tym pisałam) Na pytanie "co to za pan?" odpowiadałam, że to pan, który nie lubi szkolnych bibliotek. Musiałam trzymać dzieci za ręce...
I tym "optymistycznym"... życzę spokojnego weekendu i udanych ferii tym, którzy (tak jak ja) od dzisiaj zaczynają. Ferie nie zwalniają od czujności! 8-)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”