Wszystko dla Szkoły

Przykłady połączonych bibliotek - prośba o pomoc

poniedziałek 11 mar 2013, 17:08

Jesteśmy w trakcie prac nad podsumowaniem konsultacji i całej merytorycznej treści, jaką udało się zebrać w ciągu ostatniego miesiąca. Znajdzie się w nim skrót problemu, argumentacja przeciw projektowi, kontrargumenty do uzasadnień MAiC, potencjalne skutki, absurdy w praktycznym funkcjonowaniu, sprzeczności z prawem, stanowiska organizacji społecznych, przebieg i zaniechania "konsultacji", międzynarodowe reguły bibliotek szkolnych, wyciąg z podpisów pod listem otwartym itd. itd.

Wszystko to zostanie zebrane w przystępnej, częściowo graficznej formie i wydane w formie broszury, która zostanie rozesłana do ministerstw, kancelarii Rady Ministrów, RPO, RPD, klubów parlamentarnych, poszczególnych posłów, organizacji społecznych i wielu innych miejsc, mających jakikolwiek wpływ na sprawę.

Jednym z najważniejszych punktów, bezpośrednich argumentów przeciw, powinien być wykaz dotychczas zlikwidowanych (połączonych) bibliotek wraz z krótkim opisem. Dlatego bardzo prosimy tu o pomoc. Cała reszta przygotowań i sprawy bieżące zajmują nas już na tyle, że przygotowanie raportu niepotrzebnie się wydłuża. Ten i następny tydzień to najlepszy moment, by go opublikować - zanim wygaśnie zapał i zainteresowanie opinii publicznej.

To pracochłonna, ale czysto techniczna sprawa. Pomóc może absolutnie każdy. Wszyscy słyszeliśmy o kilku(nastu) zlikwidowanych bibliotekach, które odbiły się jakoś w szerszej opinii. Wiele jest również tych mniej znanych, być może znajdujących się gdzieś w Waszej okolicy. Potrzebujemy informacji o wszystkich. Obiektywnie, krótko, punktowo. Sposób pozyskiwania informacji jest dowolny. Może to być internet (pewnie można się dokopać do części danych), bezpośrednia rozmowa telefoniczna, koleżeńska zawodowa pomoc innych bibliotekarzy, mail, podanie się za organizatora protestu, dziennikarza lokalnego - wszystkie chwyty dozwolone :)

Na czym najbardziej nam zależy? Wystarczy nazwa, miasto, jakiś namiar (adres, mail, www), data połączenia, opinia o poprawie/osłabieniu jakości usług, skutki: podległość organizacyjna (szkoła/gmina), czas pracy (otwarcia) dla dzieci i dorosłych, kto pracuje (bibliotekarz/nauczyciel), czy biblioteka prowadzi działalność dydaktyczną, czy posiada osobne wejście, czy wejść może każdy i co jeszcze przyjdzie Wam do głowy :)

Z góry dziękujemy za pomoc!

nauczycielka01

Re: Przykłady połączonych bibliotek - prośba o pomoc

poniedziałek 11 mar 2013, 19:47

Dzień dobry
na stronie stop likwidacji znalazłam dzisiaj wpis Pani, może administrator strony stop likwidacji będzie mógł poszukać maila do niej, wkleję to co ta Pani napisała-
#45125 Lucyna Wyszyńska (nauczyciel bibliotekarz)11.03.2013, 13:32
dziesięć lat temu uczyniono to samo w wielu miastach Polski. Czy zaoszczędzono? Być może w pierwszym roku ale w konsekwencji wielu lat straty są nie do odrobienia a przecież rośnie w naszym kraju analfabetyzm i o tym nauczyciele wiedzą i mówią. Niestety ich głos znaczy tyle ile groch rzucony o ścianę. W naszym kraju nie słucha się zdań doswiadczonych ludzi, fachowców z danej branży! Sama straciłam pracę w bibliotece szkolnej kiedy ją połączono z publiczną. Skutek: szkoła bez biblioteki mimo że sąsiaduje z nią ścianą. Dlaczego? Uczniowie przez bibliotekę uciekali ze szkoły na zawnątrz np. na papierosa, do sklepu itp a z kolei przez biblioteką do szkoły dostawały się osoby podejrzane. Wszyscy wiemy do czego to może doprowadzić. Nie mówmy że ktoś może dyzurować przy drzwiach bo nauczyciel czy bibliotekarz to nie ochroniarze i nie mogą i nie będą szarpać się z 18 letnim młodzianem który np. chce wyskoczyć poza budynek. Efekt tego połączenia: szkoła dla bezpieczeństwa uczniów zamknęła drzwi do biblioteki i obecnie uczniowie mogą do niej pójść poza zajęciami przez podwórko. A co zrobi nauczyciel, który potrzebuje słowniki, encyklopedie, kasety, płyty DVD CD z nagranymi materiałami szkolnymi? Pobiegnie na przerwie przez podwórko do biblioteki? W mroźny, deszczowy dzień? Bezsens. Nie zdąży bo przerwy są krótkie! Spóźni się do swojej pracy. Być może o to chodzi. Będzie jeden do natychmiastowego zwolnienia. Po co tracono tyle państwowych pieniędzy na wykształcenie nauczycieli bibliotekarzy skoro teraz mogą sobie przygotowanie pedagogiczne wrzucić do kosza a trzeba wiedzieć, że wielu z nich ma dodatkowe kwalifikacje wymagane do pracy w szkole. W naszym kraju są specjaliści od niszczenia tego co sprawdzone, wypracowane w pocie czoła, czym mozemy się szczycić za granicą ale co to kogo obchodzi. Mam doświadczenie w pracy w takiej połączonej bibliotece ale mnie nikt się o zdanie nie pyta tylko podejmuje się decycje i koniec. Kto je podejmuje? Ludzie z takim doswiadczeniem jak ja? Na pewno NIE! Mogłabym pisać i pisać o szodliwym znaczeniu takiej biblioteki na dzieci i młodzież, o utrudnieniu pracy nauczycieli ale czy mój głos nie jest głosem wołajacego na pustyni? Tak jak w wielu dziedzinach życia w Polsce.
Czytelnictwo w Polsce spada. To prawda. Dzięki takim decyzjom jak ta zmierzająca do połączenia a TYM SAMYM LIKWIDACJI BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

105magda

poniedziałek 11 mar 2013, 23:16

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Olsztynie
ul. Bałtycka 145
Telefon: (89) 527 63 54 E-mail: filia16@mbp.olsztyn.pl http://filia16olsztyn.blogspot.com/
Poniedziałek, Wtorek, Piątek 11.00-18.00 Środa, Czwartek 11.00-15.30
bibliotekarz: Katarzyna Woźniak

Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna + filie
ul. Bydgoska 1986 - 070 Dąbrowa Chełmińska
e-mail: gbpsdabrowa@interia.pl tel. (52) 381 60 46 tel./fax: (52) 381 68 91
Danuta Wędrowska-kierownik;
Grażyna Kuśmirek -bibliotekarz

Biblioteka publiczno - Szkolna w Łynie + filie
13-100Nidzica
tel. 89 625 75 54
Poniedziałek- 800- 1700; wtorek- 730- 1500; środa- 730- 1430; czwartek- 800- 1700; piątek- 730- 1430
bibliotekarz Danuta Nachtygal

Malkontent

poniedziałek 11 mar 2013, 23:26

Mogę podzwonic i wypytać.Sprawdziłam już w ten sposób biblioteki w Bytomiu Odrzańskim i Dąbrowie filii Ostromecka.Rzuciłam propozycję jakiś czas temu , by podzielić się województwami i posprawdzać.Przedstawiłam się z imienia i nazwiska, wyjaśniłam o co chodzi i nie było problemu.Skopiowałam
pytania jakie trzeba zadawać
Czy w bibliotece pojawiły się dodatkowe pieniądze na działalność wobec uczniów?
Czy księgozbiór szkolny się powiększył?
Czy dorośli korzystali z księgozbioru wcześniej należącego do szkoły i odwrotnie - czy uczniowie chętnie wypożyczali książki wcześniej należące do biblioteki publicznej?
Komu organizacyjnie podlegała biblioteka? Czy miał na nią wpływ dyrektor szkoły?
Czy uczniowie mogli swobodnie korzystać z biblioteki w każdym momencie dnia zajęć?
Czy uczniowie mogli swobodnie przebywać w bibliotece w trakcie okienek, przed zajęciami i po nich?
Czy biblioteka prowadziła jakieś zajęcia dla uczniów, uczestniczyła w procesie dydaktyczny? Jeżeli tak, to jakie?
Czy biblioteka skorzystała z programów dotyczących bibliotek publicznych?
Jakie były godziny otwarcia dla uczniów i dla dorosłych (jeżeli różne)?
Czy do biblioteki w trakcie zajęć mógł wejść absolutnie każdy?
Czy były jakieś przypadki kradzieży lub problemów przez fakt, że uczniowie stykali się z osobami z zewnątrz/poprzez bibliotekę opuszczali szkołę?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 mar 2013, 23:32 przez Malkontent, łącznie zmieniany 2 razy.

fiori
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 mar 2013, 23:28

Malkontent pisze:Rzuciłam propozycję jakiś czas temu , by podzielić się województwami i posprawdzać.
To dobry pomysł, pewnie gdzieś zginął w natłoku spraw ;)
Myślę, że warto podać tu na Forum te połączone biblioteki i "odhaczac" te, z ktorymi sie kontaktowałyśmy.

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 11 mar 2013, 23:36

I to jest dobra koncepcja :)

Malkontent

poniedziałek 11 mar 2013, 23:46

http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/ ... q=node/491 - jak funkcjonuje biblioteka szkolno-publiczna artykuł

Biblioteki publiczno-szkolne: materiały z konferencji dyrektorów WBP, 23 - 25 kwietnia 1996 r. Stare Jabłonki
Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna
86-070 Dąbrowa Chełmińska zrobiona
Gminna Biblioteka Publiczno-Szkolna
55-065 Jordanów Śląski

zobacz wizytówkę
Biblioteka Publiczno-Szkolna w Krzęcinie
73-231 Krzęcin

Gminny Zespół Oświaty. Biblioteka Publiczno-Szkolna
76-100 Sławno

zobacz wizytówkę
Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół. Biblioteka Publiczno-Szkolna w Gwdzie Wielkiej
78-400 Szczecinek

Sławno i Szczecinek zrobię jutro.

Malkontent

wtorek 12 mar 2013, 10:06

Uprzejmię donoszę Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół. Biblioteka Publiczno-Szkolna w Gwdzie Wielkiej 78-400 Szczecinek - w skład wchodzi 6 bibliotek w Żółtnicy, Jeleninie,Turowie, Parsęcku, Gwdzie i Wierzchowie.W czterech pierwszych biblioteki pracują na 1/2 etatu w 2 na 1 cały .W bibliotece pracują bibliotekarze, a finansowane są jedynie przez gmine, szkoły nie dokładają się.3 z tych bibliotek znajdują się w szkole, żadna nie ma osobnego wejścia i wydzielonych godzin dla uczniów i dorosłych.Bibliotekarze prowadzą lekscje biblioteczne i pomagają w przygotowaniu imprez.
Biblioteki nie korzystaja z programów dla bibliotek publicznych - bo podobno moga z nich skorzystać tylko biblioteki publiczne, a nie publiczno-szkolne :P

Malkontent

wtorek 12 mar 2013, 10:35

Gminny Zespół Oświaty. Biblioteka Publiczno-Szkolna
76-100 Sławno

3 biblioteki szkolne z zatrudnionymi nauczycielami bibliotekarzami wypożyczają ksiązki mieszkańcom w ramach etatu w szkole.Pieniądze jedynie z budżetu szkoły, ale ponoć większe.Etaty niepełne.

Malkontent

wtorek 12 mar 2013, 13:38

Dziewczyny, kto sprawdzi pozostałe biblioteki?
Jestem umówiona z panią z Biblioteki Narodowej, która zajmuje się bibliotekami publiczno-szkolnymi.Poszukam jeszcze takich bibliotek w zachodniopomorskim.Inne województwa zostawiam reszcie naszej forumowej ekipy.Kto jest z mazowieckiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego itp.?

bomila

środa 13 mar 2013, 01:24

Miałyśmy dzisiaj spotkanie Lubelskiego TNBSP. Przekazałyśmy dziewczynom informacje o proteście i całej akcji ( o ile jeszcze któraś nie słyszała :lol: ) Poszła również prośba o informowanie o znanych przypadkach "łączenia" i szczegółach związanych z funkcjonowaniem takich tworów. Ja sama w swoim mieście mam jedną szkołę, która powstała w momencie dziury prawnej (1995r.) - wyłącznie z filią biblioteki publicznej w szkole. Jeśli to się mieści w ramach nas interesujących, to mogę się dowiedzieć o szczegóły funkcjonowania. Wiem tylko, że po całym mieście lektur szukają, ale jak pracują, to muszę dopytać.

Wszystko dla Szkoły

środa 13 mar 2013, 01:29

Oczywiście, że nas interesuje :)
Raport musimy przygotować jeszcze w tym tygodniu, więc sprawa jest dosyć pilna :(
Jeżeli nie zdążymy ze wszystkimi teraz, oczywiście można zaktualizować to później. Na pewno się przyda.

bomila

środa 13 mar 2013, 01:30

Ok, to dowiem się o szczegóły jak najszybciej.

bibliofilka 2

środa 13 mar 2013, 10:17

Wrocław:

Szkoła Podstawowa nr. 98 im. Piastów Wrocławskich
ul. Sycowska 22a

działa publiczna

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”