Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: samorządy żądają likwidacji bibliotek

piątek 22 mar 2013, 10:43

eMeS pisze:Witam!
Czytam "Forum" od pierwszych wpisów i jestem pełna podziwu dla wszystkich osób wypowiadających się na jego łamach.
Jestem nauczycielem-bibliotekarzem (28 lat stażu pracy). Popierałam list protestacyjny, rozsyłałam emaile do swoich kolegów i koleżanek z prośbą o poparcie - z pozytywnym skutkiem. Również moi uczniowie (pracuje w szkole średniej) bez chwili wahania poparli protest.
Po przeczytaniu, ze samorządowcy zaprotestowali przeciwko wycofaniu się ministra Boniego z pomysłu łączenia bibliotek chcę podesłać link do bardzo znamiennej wypowiedzi samorządowców.
Otóż 18.03.2013 w Olsztynie odbyło się spotkanie wiceminister M. Młochowskiej z samorządowcami. Dopóki rozmowa dotyczyła łączenia bibliotek było OK, ale gdy doszło do możliwości łączenia gmin samorządowcy stanowczo zaprotestowali. Przecież ilu wójtów straciłoby posady, a co z pracownikami urzędów "na bezrobocie"!!! Jak łatwo samorządowcom przychodzi wysyłanie innych na zasiłek, ale ONI - NIGDY! Mentalność Kalego - "Jak Kali ukraść krowę, to dobrze, jak Kalemu, to źle".
http://www.tvp.pl/olsztyn/aktualnosci/p ... u/10435201
Gdyby link się nie otwierał przytaczam fragment tego materiału " Ale to nie przyszłość bibliotek przyciągnęła samorządowców na spotkanie z wiceminister. Zainteresowanie było spore, bo i zaproponowane przez ministerstwo rozwiązania dość nowatorskie. Ustawa otwiera drogę samorządowcom do łączenia gmin.

- Dyskusja będzie bardzo długa i bardzo burzliwa, i merytoryczna, bo tak naprawdę chcielibyśmy wiedzieć jaki ma być ten ogólny, ostateczny cel tego łączenia się – mówi Marzenna Supranowicz, wójt gminy Pozezdrze.

- To są zmiany trudne, wiele kwestii trzeba przedyskutować, ale mamy już takie gminy i najczęściej są to gminy, tak zwane gminy obwarzankowe – dodaje Magdalena Młochowska.

Takie jak gmina Ełk, ale tu, świeże są jeszcze wspomnienia walk, jakie gmina toczyła z miastem o granice. Trudno więc sobie takie połączenie wyobrazić. O takiej możliwości nie chce też słyszeć wielu warmińsko-mazurskich samorządowców.

- Jeżeli chodzi o łączenie administracyjne to jak najbardziej nie. Jeżeli o tym mamy dzisiaj rozmawiać, to na pewno moi koledzy samorządowcy, ja jak i oni będziemy przeciwko temu – mówi Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek.

Zachętą miałyby być oczywiście pieniądze."

Witam na Forum, ciekawa sprawa i poparcie z naszej strony dla MAC:zamiast bibliotek łączymy gminy i powiaty?

Malkontent

piątek 22 mar 2013, 11:31

Moim zdaniem cała reforma samorządowa jest do bani.Mała biedna gmina nie da rady z obowiązkami, które na nia nałożono.Choćby z utrzymaniem szkół, kiedy subwencja na jednego ucznia jest po prostu śmieszna.To tak wygląda, jakby "góra" umyła sobie ręce i mówiła "a teraz dajcie sobie radę".
Jako kraj niedoroślisy do tego by rzadziły samorządy.Ani finansowo, ani mentalnie.To co dzieje się w budżetówce, urzedach, szkołach przypomina najgorszy scenariusz bezhołowie totalne, nepotyzm, kolesiostwo, niepotrzebne wydatki, samowola i buractwo.Byle wójt Pcimia Dolnego czuje się Bogiem, rządzi w gminie jak chce, łamie prawo i nic sobie nie robi z przepisów.Arogancja, bezprawie i prostactwo sięgneło zenitu.Trzeba wielu lat jeszcze i ogromnej kontroli instytucji nadrzędnych by działo się normalnie.Trybunał Konstytucyjny, NIK, NSA długie lata bedzie miał pełne ręce roboty.
Jestem jak najbardziej za łączeniem gmin w zespoły - bo pensja urzednika, a już wójta czy burmistrza pozwoli utrzymać nie jedną bibliotekę i zapewnić jej godne funkcjonowanie.
Połaczenie PCPR, MOPS, GOPS i innych punktów pomocy dla rodzin w potrzebie to same korzyści.Jako mama niepełnosprawnego dziecka błakam się między jedną instytucja, a drugą i w żadnej nie otrzymuje ani pomocy, ani potrzebnych informacji.Wiele funkcji się dubluje, jedna instytucja nie współpracuje z drugą, a petent zostaje zostawiony sam sobie.Czas pracy i kompetencje urzędników pozostawiają wieeeeele do życzenia.

Aqa

piątek 22 mar 2013, 12:15

Może robię się złośliwa, ale niezmiernie podoba mi się pomysł z łączeniem gmin i powiatów !
Dodałabym łączenie radnych :) , ale to się wiąże. Ależ mi się ten pomysł podoba- może nauczy myślenia samorządoców???
Jakiś plakat z takim hasłem? przewrotny??

"jak ty komu, tak on tobie" - Paweł i Gaweł. Świetny tekst.

Izabela Gwiazda

piątek 22 mar 2013, 12:41

Aga nie to złośliwość to terapia samorządów, a w przypadku odlotowego tematu arteterapia.Już wczoraj kilka z nas napisało na facebooka na Forum samorządow.
Rewelacyjny jest tekst MAlkontenta, mógłby tam sfrunąć. :D
Trzeba im pisać, aż do ich opamiętania.
Izabela Gwiazda

105magda

piątek 22 mar 2013, 13:17

mam jeden wg mnie bardzo merytoryczny argument za wypowiedziami "kadra bibliotek publicznych jest przygotowana na obsługę dzieci ze szkół"
szkoły specjalne - tam nauczyciel bibliotekarz w zależności od jej typu powinien mieć dodatkowe kwalifikacje z zakresu oligofrenopedagogiki lub surdopedagogiki (często studia podyplomowe) więc z całym szacunkiem dla bardzo dobrze wykształconych i kompetentnych bibliotekarzy w bibliotekach publicznych chyba jednak wójt gminy Czerwonak nie ma racji.

Maria
Kontakt: Strona WWW

piątek 22 mar 2013, 13:22

Malkontent pisze:Moim zdaniem cała reforma samorządowa jest do bani.Mała biedna gmina nie da rady z obowiązkami, które na nia nałożono.Choćby z utrzymaniem szkół, kiedy subwencja na jednego ucznia jest po prostu śmieszna.To tak wygląda, jakby "góra" umyła sobie ręce i mówiła "a teraz dajcie sobie radę".
Jako kraj niedoroślisy do tego by rzadziły samorządy.Ani finansowo, ani mentalnie.To co dzieje się w budżetówce, urzedach, szkołach przypomina najgorszy scenariusz bezhołowie totalne, nepotyzm, kolesiostwo, niepotrzebne wydatki, samowola i buractwo.Byle wójt Pcimia Dolnego czuje się Bogiem, rządzi w gminie jak chce, łamie prawo i nic sobie nie robi z przepisów.Arogancja, bezprawie i prostactwo sięgneło zenitu.Trzeba wielu lat jeszcze i ogromnej kontroli instytucji nadrzędnych by działo się normalnie.Trybunał Konstytucyjny, NIK, NSA długie lata bedzie miał pełne ręce roboty.
Jestem jak najbardziej za łączeniem gmin w zespoły - bo pensja urzednika, a już wójta czy burmistrza pozwoli utrzymać nie jedną bibliotekę i zapewnić jej godne funkcjonowanie.
Połaczenie PCPR, MOPS, GOPS i innych punktów pomocy dla rodzin w potrzebie to same korzyści.Jako mama niepełnosprawnego dziecka błakam się między jedną instytucja, a drugą i w żadnej nie otrzymuje ani pomocy, ani potrzebnych informacji.Wiele funkcji się dubluje, jedna instytucja nie współpracuje z drugą, a petent zostaje zostawiony sam sobie.Czas pracy i kompetencje urzędników pozostawiają wieeeeele do życzenia.
Święte słowa nic dodać nic ująć. Obawiam się tylko, czy ktokolwiek i kiedykolwiek to wyprostuje. Potrzebna byłaby chyba dyktatura bo do innej formy rządzenia nie dorośliśmy. Przykre jest to, że nie ma dobrych wzorców i nie zanosi się, żeby takich kształcono i wychowywano.

Malkontent

piątek 22 mar 2013, 13:37

Dzięki Dziewczęta.Kurczę dorastam i nabywam świadomości politycznej. :)

Magda105, po ilus latach w szkole i ciagłym dokształcaniu, kursach i z własnego doświadczenia rodzicielskiego wystarczy, ze czasem popatrzę na dziecko, porozmawiam i wiem , ze potrzebuje pomocy.Bywam na róznych kursach w których uczestniczą bibliotekarze publiczni i im tego "wyczucia" dziecka brakuje.Brakuje wiedzy pedagogicznej, praktyki i dostrzegania dziecka jako "całości"Dla bibliotekarza publicznego dziecko to tylko wycinek jego pracy, dla nas cały jej sens.

wichrowe wzgórze

piątek 22 mar 2013, 14:17

Malkontent pisze:.Brakuje wiedzy pedagogicznej, praktyki i dostrzegania dziecka jako "całości"Dla bibliotekarza publicznego dziecko to tylko wycinek jego pracy, dla nas cały jej sens.
bardzo dobrze to ujęłaś. "Pochylamy się" nad każdym dzieckiem, w myśl zasady "poznac, zrozumieć, pokochać" J.Korczak.

urania1

piątek 22 mar 2013, 16:14

Malkontent pisze:Dla bibliotekarza publicznego dziecko to tylko wycinek jego pracy, dla nas cały jej sens.
Ja również się zgadzam z tą wypowiedzią.

maria_b

piątek 22 mar 2013, 16:16

Z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
minister Boni
(...) Po rozważeniu bowiem wszystkich za i przeciw uznał, że ważniejsze jest wprowadzenie kilkudziesięciu zmian, które przyniosą samorządowi terytorialnemu zyski niż walka o ustawę, napiętnowaną przez media jako likwidującą biblioteki. Tym bardziej, że obecnej sytuacji najprawdopodobniej nie przeszłaby procesu legislacji (odrzucona np. w Sejmie).
http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosc-693 ... rzadu.html

maria_b

piątek 22 mar 2013, 19:43

Minister Boni odpuścił, ale samorządowcy nadal domagają się łączenia bibliotek
Aleksandra Pezda 2013-03-22
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105226, ... agaja.html

tobabsko

piątek 22 mar 2013, 20:43

Zlikwidować gminy!!! Będzie i taniej, i mniej niedouczonych kacyków na stołkach!!!

Gośka

piątek 22 mar 2013, 21:38

W artykule Aleksandry Pezdry przynajmniej nakreślona strategia Poznańskiego:
"- Podczas tych dwumiesięcznych batalii ja odgrywałem rolę "niszczyciela bibliotek" i jakoś nie dostałem wsparcia ze strony samorządów - mówił minister. Przekonał w końcu samorządowców argumentem, że przeciwnicy łączenia bibliotek są w stanie zablokować całą ustawę. - Zbierzecie na Facebooku kilkadziesiąt tysięcy podpisów tak jak oni? - pytał samorządowców. Posłuchali. Ale tylko częściowo. - Trudno, inne punkty ustawy też nas interesują, niech więc sprawa się toczy. Jeszcze w Sejmie będziemy lobbowali za tym, żeby jednak łączenie bibliotek dopisać - mówi Poznański. Ma poparcie nie tylko własnego związku, ale również innych organizacji samorządowych w kraju."

nauczycielka01

piątek 22 mar 2013, 22:06

A może można wykonać mem, na którym pojawią się niszczyciele z samorządów? zdjęcia, nazwiska i hasło, memy w sieci są bardzo "chodliwe" i mają super przekaz,, taki mem na stronę "STOP" i na Fb, niech się Polska dowie, którzy samorządowcy--myślę o tych, którzy obradowali na ostatnim posiedzeniu z ministrami--był tam ten Poznański, był Majchrowski tak dążą do zniszczenia bibliotek szkolnych no i nauczycieli.

Pozdrawiam serdecznie:)

ps. a artykułów tej nędznej dziennikarzyny P. z Wyborczej to nie ma co nawet czytać- ta "niby" dziennikarka nie ma pojęcia o czym pisze, tylko podnosi ludziom ciśnienie niepotrzebnie

maria_b

piątek 22 mar 2013, 22:25

Znowu kłamstwo!
9 lutego 2013
(...) Głosy o likwidacji jednych lub drugich bibliotek (nieprawdziwe) mobilizują obrońców status quo. Wprowadzenie do bibliotek szkolnych zasad funkcjonowania bibliotek publicznych może zwiększyć ich dostępność dla uczniów (np. po lekcjach, a nie tylko na przerwach lekcyjnych) i poszerzyć oświatową funkcję szkoły. Nie przesądzając o ostatecznych rozwiązaniach szczegółowych warto dyskutować bez fałszywych przepowiedni i okopywania się na z góry utrwalonych stanowiskach.
http://www.regioset.pl/monitor.php

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”