aLeena

Re: Normy zatrudnienia w naszych bibliotekach - dane

środa 17 kwie 2013, 13:19

DziwnyKraj pisze:Dlaczego etat ma być liczony tylko od liczby uczniów w danej szkole? Dlaczego mamy godzić się na jakieś dziwne liczby potrzebne do tworzenia nowych standardów. Jeśli istnieje mała szkoła to czy dyrekcja, sekretariat też pracuje tylko 10-20 godzin? Niektórymi wypowiedziami sami sobie szkodzimy.
Ale my to wszystko wiemy:( Ten wątek to nie pochwała pomysłów samorządów, tylko ogląd sytuacji.

Malkontent

środa 17 kwie 2013, 15:47

My DZiwnyKraju niczym już sobie nie możemy zaszkodzić.Twoje pytania należałoby zadać pani minister Szumilas, ale jak wiadomo ona ten problem lekceważy i zrzuca na samorząd.
Jak obcięto mi etat, próbowałam wszystkiego - rozmów z dyrektorem, rodzicami, radnymi - wszyscy narzekali i rozumieli, ale nikt nic nie zrobił.Mam ogromny żal do innych nauczycieli bibliotekarzy, a właściwie nauczycieli dydaktyków, dla których biblioteka jest tylko sposobem uzupełnienia etatu.Oni nie zrobili NIC.

jutka

środa 17 kwie 2013, 17:40

Rzeczywiście, my już naprawdę niczym sobie nie zaszkodzimy. Rozumiem koleżanki, które dziwią się jak przy 10 godzinach może funkcjonować biblioteka szkolna jako centrum. Ale co mamy zrobić iść na zielona trawkę? Pierwsze ograniczenia etatu były trzy lata temu. Napisałyśmy pismo do organu prowadzącego opisując wszystkie zajęcia jakie prowadzimy z dziećmi, łącznie z prowadzeniem ICIM. Jaki był odzew? Planowane redukcje etatów zredukowano jeszcze bardziej. Na następny rok żadna nie podpisała listu do organu prowadzącego.

madabar

środa 17 kwie 2013, 19:04

330 uczniów - etat

Chmurka

środa 17 kwie 2013, 20:38

160 uczniów - 1/2 etatu bibliotekarza

Joasia

czwartek 18 kwie 2013, 08:28

Jak przy 10 godzinach można realizować założenia podstawy programowej?!: "Realizację powyższych celów powinna wspomagać dobrze wyposażona biblioteka szkolna, dysponująca aktualnymi zbiorami, zarówno w postaci księgozbioru, jak i w postaci zasobów multimedialnych. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej i współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu wszechstronnego przygotowania uczniów do samokształcenia i świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji"
To jakaś paranoja!
Z jednej strony samorzady chcąc łączyć biblioteki szkolne z publicznymi argumentowały to m.in. potrzebą wydłużenia godzin pracy i lepszą dostępnością biblioteki dla uczniów, a z drugiej strony obcinają etaty w bibliotekach. Czy tylko ja mam rozdwojenie jaźni?

Jeżeli lekcje w szkole trwaja od 8 do 15 to tak długo powinna być otwarta biblioteka szkolna. Czy samorzadowcom wydaje się, że biblioteka to składowisko zakurzonych regałów z książkami i nikt tam nie zaglada? Czy ktoś z nich pokusił się o wycieczkę do biblioteki? Śmiem twierdzić, że biblioteka to serce szkoły. Jestem jedynym nauczycielem w szkole, że gdy mnie nie ma w pracy to uczniowie się nie cieszą. Gdy wróciłam kiedyś po dniu nieobecności to koleżanka, która miłaa obok bibloteki dyżur stwierdziła, że uczniowie to mi mało klamki nie urwali, tak się dobijali do biblioteki.

Margorzeta

czwartek 18 kwie 2013, 10:18

U mnie przy 430 uczniach i ponad 100 nauczycielach, szkole podstawowej łączonej z muzyczną, a więc pracującej do g. 18 (i w soboty do 14), zaczętej w tym roku komputeryzacji: 1 etat.

Malkontent

czwartek 18 kwie 2013, 10:21

Najgorsze jest to, że cała ta sytuacja odbija się gównie na bibliotekarzu.Mniejszy etat, mniejsze pieniądze, mniej czasu na pracę, której bądzmy szczerzy nie ubywa wcale.I dodatkowo uwagi od wszystkich, ze biblioteka zamknieta jakby to była nasza wina.Ciagłe zarzuty i muchy w nosie nauczycieli, pretensje dzieci , bo dla tych z podstawówki wywieszone godziny pracy nie są do końca czytelne.Uczniowie nie pamietają kiedy biblioteka jest czynna kiedy nie.
Moim zdaniem biblioteka powinna być czynna od 1 lekcji do ostatniej i nie ważne czy szkoła liczy 1OO czy 15000 uczniów.

libia11

czwartek 18 kwie 2013, 11:06

A może w ramach upomnienia się o standardy uderzyć do naszej pani z listem otwartym. Ucinanie nam etat ów to w końcu utrudnianie dostępności do biblioteki. Może też podrzucić problem SLD I PIS. Bo sami nie wiele wskóramy , Boni nie będzie zajmował się naszymi etatami, bo to wykracza poza jego kompetencje i należy do MEN. Tak bynajmniej nam odpowie, wykazać mu jak się sprawy mają warto ale na wiele bym nie liczyła, chyba że przed tym wyjazdem do Brukseli zechce utrzeć nosa samorządowcom.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Gośka M.

czwartek 18 kwie 2013, 14:32

U mnie dla 429 uczniów w tym roku był 1 etat (z ICIM). Jeszcze chcieli mi wcisnąć odrębną jednostkę organizacyjną - Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Nauczyciele przedmiotów dostali dodatkowe godziny, umowy, a ja miałam być do 100% dyspozycyjności w obu szkołach równocześnie, w ramach jednego etatu. Postawiłam się i poprosiłam o podstawę prawną.
Dziś poinformowano mnie o zmniejszeniu wymiaru zatrudnienia do 25 godzin od nowego roku szkolnego. Uzasadnienie: mniejsza liczba uczniów – 370. Dyrektor SMS „łaskawie” wygospodarował dla mnie 5 godzin (jeszcze nie wiem, ilu uczniów), czyli etat - „poszatkowany”. To jest na razie projekt, jeszcze op wszystko może zmienić. Dla porównania, w tej samej gminie dla 180 uczniów – 22 godz. We wrześniu rozpoczynam 30 rok pracy, jestem nauczycielem dyplomowanym. Brak norm, reguł, zasad i ludzkiej przyzwoitości! Przydzielają godziny jak chcą i komu chcą. Są paniami i panami sytuacji, niestety… Nikt nas nie broni i nie chroni!

bibliofilka 2

piątek 26 kwie 2013, 08:04

http://www.samorzad.pap.pl/palio/html.r ... 1794577099

a może i o nas ktoś mógłby pomysleć? konsekwencje braku norm widac coraz bardziej :(

azija1

piątek 26 kwie 2013, 10:27

Pracuję w małej szkole - 76 uczniów, zostanie 60, oddział przedszkolny nie jest wliczany, więc nawet 51. W tym roku miałam 9 godzin biblioteki (przeliczone na 5 dydaktycznych), w przyszłym zostaną 4 godziny (2 dydaktyczne). Wiem, że szkoła jest mała, ale przy 4 godzinach biblioteka praktycznie nie funkcjonuje, sprowadzi się to do wypożyczania lektur... Teraz przy 9 było tak sobie, bo zastępstwa, wycieczki itp. i biblioteka wiecznie nieczynna. O zbiorach szkoda nawet mówić. To moje nowe miejsce pracy, myślałam, że rozkręcę tę bibliotekę, ale przy tych 4 godz. raczej małe szanse.

beaa

piątek 26 kwie 2013, 12:22

335 uczniów (+ 56 przedszkolaków) - 1 etat.
W następnym roku nauczyciele nietablicowi będą mieli godziny w zależności od wskaźników wymyślonych przez JST. Nie doliczają mi przedszkolaków ani pracowników, ale i tak wyszło 31 godz. Niestety - będę miała tylko 30.
beaa

Mamuka

piątek 26 kwie 2013, 14:26

Jeszcze dziś cały, od nowego roku 0,5-ok 200 uczniów.

Helena

piątek 26 kwie 2013, 19:40

Obsada pedagogiczna bibliotek szkolnych w szkolach podstawowych, gimnazjach
i szkoiach ponadgimnazjalnych.

Ustalając liczbę etatów należy przyjąć następujące zasady:

w szkolach i zespolach zliczbą oddziałów od 6 do 8 - tworzy się 1/2 etatu 1 etat/*
od 9 do 14 - tworzy się 1 etat 2 etaty
od 15 do 20 - tworzy się 1,5 etatu 2 etaty*
od 21 do 29 - tworzy się 2 etaty 2,5 etatu*
od 30 do 38 - tworzy się 2,5 etatu
Zwiększenie o każde pół etatu przypada na kolejnych 9 oddziałów

* Iiczba elatdw w przypadku szkoły posiadujqcej ,,lnternetowe Centra Informacji Multimedialnej".

W grupie zatrudnionych bibliotekarzy, wychowawc6w świetlicy. pedagogów. psychologów
i innych specjalistów dyrektorzy mają swobodę w dostosowaniu zatrudnienia do potrzeb
szkoły."

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”