valliadolid

"Bibliotekarz" a MOL

wtorek 14 maja 2013, 10:07

Witam,
Mam pytanie; czy Waszych szkołach używacie programu "Bibliotekarz"?
Przewaga merytoryczna i techniczna MOLa jest dla mnie bezdyskusyjna,
ale w dobie kryzysu trudno o pieniędzy na jego zakup.
Wprowadzanie księgozbioru do "Bibliotekarza", który szkoła kiedyś kupiła, wydaje się stratą ogromną czasu (dla 21 tys. woluminów to ok. 2-3 lata).
pozdr

Maria
Kontakt: Strona WWW

Re: "Bibliotekarz" a MOL

wtorek 14 maja 2013, 14:13

Niestety nie znam szkoły, która pracuje w programie Bibliotekarz, nie znam tego programu i z tego względu nie mogę się wypowiadać na jego temat, nie wiem tez czy jest akceptowany przez MEN.
Chciałabym tylko powiedzieć,że komputeryzacja zbiorów biblioteki to nie jest "kaprys" bibliotekarki, to jest historyczna rewolucja biblioteki, zmiana jej funkcjonowania i postrzegania w środowisku. Takie działanie podejmuje się tylko raz i na zawsze, to proces bardzo czasochłonny i dlatego warto rozmawiać z dyrekcją i uświadomić jej, że po pierwsze warto docenić bibliotekarza, który chce podjąć się takiego zadania a po drugie dobrze przemyśleć zakup programu, dobrego programu, bo poprawki są bardzo kosztowne. Nie warto oszczędzać na programie, dzięki, któremu biblioteka będzie funkcjonowała przez wiele, wiele lat. Możemy oszczędzać , ale nie na zakupie programu bibliotecznego.

Malkontent

Re: "Bibliotekarz" a MOL

wtorek 14 maja 2013, 14:59

Mam nadzieję, że nigdy nie będę juz o przeżywać rewolucji pt. przejście z DOS na Windows.Mam ogromny żal do Vulcana, bo zostawił wielu z nas z kukułczym jajkiem w postaci Dosowego Mola, którego na nowych komputerach z powodu braku mozliwości podpięcia wtyczki zabezpieczającej zainstalować nie można.Bardzo rozczarowała mnie rozmowa z przedstawicielem firmy, który nie potrafił zrozumieć, że nowy MOL jest zwyczajnie dla nas za drogi....
Po retrokonwersji do Biblioteki + utraciłąm znaczną część danych - od nowa muszę wprowadzać wielotomówki i poprawiać każdy opis katalogowy - brak sposobu nabycia książek.Ponieważ mam okrojony etat w zasadzie powinnam tą pracę wykonać w wakacje....
Dlatego ostrzegam przed programami, które zostały wyprodukowane przez nierzetelne i nadmierni nastawione na zysk firmy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”