Malkontent

Re: Zatrudnianie nauczyciela bibliotekarza

czwartek 12 wrz 2013, 22:37

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=51716

A tu fajna dyskusja, o tym jak nasze dodatkowe godziny wyglądają w praktyce.

Aqa

piątek 13 wrz 2013, 11:20

Tak sobie pogadam, chwilę na forum, bo nie mam wpływu na władze, żadnego szczebla..

Niezmiernie krzywdzące jest traktowanie etatu nauczyciela bibliotekarza przez wszystkich z władz: OP, minister, rząd, nauczyciele inni, społeczeństwo nic nie rozumiejące:

- dlaczego nauczyciel bibliotekarz NIE MOŻE miec godzin dodatkowych ponadwymiarowych, a każdy dydaktyk może???=
* każdy dydaktyk ma znacznie mniejszy czas pracy, a zawsze dodatki, zastępstwa płatne /bibliotekarz niezwykle sporadycznie/ = ma wyższą płacę,u mnie ok. 400 zł ode mnie na tym samym stopniu /dypl.
Ma 32 godziny tygodniowo, nie może przekroczyć 40??? Czy to jest sprawiedliwe społecznie? Równe traktowanie?
- dlaczego nikt z władz nie jest wrażliwy na fakt, że:
* bibliotekarz ma goły etat??? = niższe płace, nizszą emeryturę???
* płatność za godziny zastępstw sporadycznie, z wojną o to, w wysokości 1/30, a dydaktyk 1/18???
- dlaczego nauczyciel tzw. wspomagania MUSI mieć goły etat??
Dla mnie to niezrozumiałe, nieludzkie i aroganckie wobec nas.

Jak to się ma do poczucia własnej wartości bibliotekarza??? Zmuszanego do wielu dodatkowych zajęć, niepłatnych zastępstw, ze świadomością, że "nie może mieć nadgodzin"? Nawet dyrektorzy z naszym kierunkiem nie są zwolennikami płacenia za zastępstwa... Jacko nie jest sklonowany, o ile wiem.

Nie znajduję innej pracy, chociaż szukam intensywnie. Powiem wam, że miałam JEDNĄ rozmowę o pracę, jako opiekunka do dziecka: wychowałam 4 własnych, w tym 2 dyslektyków, wszyscy są po studiach. Mam 2 kierunki nauczycielskie, 2 zawody. Pytająca osoba spytała mnie o wiek... Odpada. Szuka 'silnej" osoby, młodej. Pomijam cenę.

Bardzo lubię swoją pracę i poświęcałam jej wiele zdrowia .. i czasu. byłam chwalona///, nie znaczy wynagradzana.
Szef z radością wstępował w progi biblioteki w mojej aranżacji, cieszył się z licznych programów- nie byłam wynagradzana zbytnio, byłam chwalona. Inni odwrotnie.
Ja chciałabym odejść, ale nie mam gdzie. Nadal mam nadzieję na sprzedaż domu i zamieszkanie w "moim" Wrocławiu, nadzieja matka. Frustracja moja jednak jest piramidalna po latach pracy w tym zawodzie. Z bardzo wielu powodów, na czele: traktowanie jak gorszy gatunek, udowadnianie wiecznie, że mam szare komórki.

Pozdrawiam was, pracujących nauczycieli bibliotekarzy.

Jacko

piątek 13 wrz 2013, 13:11

a może spojrzeć z innej strony. Dlaczego nauczyciele przedmiotowcy dostają te ponadwymiarowe, a nie daje się tych godzin tym, którzy nie mają pracy?
Z punktu widzenia organizacji pracy szkoły łatwiej jest przy np. 45 godzinach przedmiotu zatrudnić 2 nauczycieli na pełny etat a trzeciemu dać 1/2 etatu, niż dzielić tą 1/2 etatu między tych co już pełny etat mają. Dyrektor powinien zapewniać nauczycielowi pełny etat o ile są możliwości natomiast godziny ponadwymiarowe zgodnie z art. 35 ust. 1 tylko w szczególnych wypadkach przydzielać.
Są też i takie sytuacje, np. z językowcami w klasach, gdzie jest podział na grupy a tylko 1 etat. Wolałbym w taki przypadku zatrudnić dwie osoby po 1/2 etatu, gdyż zatrudnienie jednego nauczyciela w pełnym wymiarze powoduje, że plan lekcji dla uczniów trudno ułożyć i ten język często musi być na 1 lub ostatniej godzinie.
Z jeszcze innego spojrzenia to może lepiej zatrudnić nauczyciela na 24 czy 26/18 bo nie szuka wtedy w innej szkole godzin a dzięki temu skupia się na pracy w tej gdzie ponadwymiarówki ma..

i tak sobie można jeszcze mnożyć różne spojrzenia :-)

Anna

piątek 13 wrz 2013, 14:41

No to dalej gdybając czy lepiej jest zatrudnić mnie na te 2 ponadwymiarówki wdżwr czy też zabrać mi je by być w zgodzie z durnym przepisem i szukać kogos kto ma uprawnienia i przyjdzie na te 2 godziny (ciekawy pomysł, mało realny) czy też zabrac mi 2 godziny z biblioteki i dać te 2 godziny wdz (z pewnością to będzie z korzyścią dla dzieciaków - biblioteka czynna o 2 godziny krócej).

Jacko

piątek 13 wrz 2013, 14:46

Anna pisze:No to dalej gdybając czy lepiej jest zatrudnić mnie na te 2 ponadwymiarówki wdżwr czy też zabrać mi je by być w zgodzie z durnym przepisem i szukać kogos kto ma uprawnienia i przyjdzie na te 2 godziny (ciekawy pomysł, mało realny) czy też zabrac mi 2 godziny z biblioteki i dać te 2 godziny wdz (z pewnością to będzie z korzyścią dla dzieciaków - biblioteka czynna o 2 godziny krócej).
tu akurat nie ma co gdybać lecz ustalić pensum łączone zgodnie z uchwałą OP i już
:-)

Joasia

poniedziałek 16 wrz 2013, 10:27

Przeczytałam art. 35 ust. 1 KN i to kilka razy, przestudiowałam całą KN i nie rozumiem dlaczego nauczyciel - bibliotekarz (podkreślam nauczyciel) nie może mieć godzin ponadwymiarowych np. z wdż, skoro jest to realizacja programu nauczania, a bibliotekarz ma do tego odpowiednie uprawnienia. W KN nie ma jak do tej pory żadnego podziału na nauczycieli realizujących program i nauczycieli wspomagających (????).

Zgodnie z art. 35 „nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej
pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością” Skoro bibliotekarz, który jest też nauczycielem ma studia podyplomowe z jakiegoś przedmiotu to może realizować tak jak inni nauczyciele godziny ponadwymiarowe.

Zresztą w ust. 2. jest napisane „Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.” Tyle i aż tyle.

Jacko

poniedziałek 16 wrz 2013, 11:21

Joasiu,
przeczytaj zapis art. 35 ust. 1 zdanie pierwsze całościowo a nie wybiórczo.
art. 35 ust. 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.
To co wyboldowane i podkreślone jest istotne. Nauczyciel bibliotekarz nie realizuje programu nauczania więc nie może mieć przydzielonych godzin ponadwymiarowych podobnie jak psycholog, pedagog, wychowawca świetlicy. Zatem nie można przydzielać bibliotekarzowi więcej niż etat godzin bibliotecznych.

Co innego jeśli bibliotekarzowi zostaną przydzielone zajęcia przedmiotowe jak j. polski, historia i inne w tym wdżr. Wtedy Dyrektor powinien ustalić dla takiego nauczyciela tzw. pensum łączone ze względu na różne wymiary pensum (30/30 i 18/18). Sposób wyliczania pensum łączonego określa organ prowadzący i po obliczeniu wymiaru pensum jeśli wyjdą godziny ponadwymiarowe wtedy może je jak najbardziej realizować.
Przykładowo:
Nauczyciel bibliotekarz ma etat w bibliotece (30/30) oraz 2 godziny wdżr (2/18)
Jeśli OP ustalił w uchwale, że to będzie proporcjonalnie to mamy 30/30 + 2/18= 32/1,11=~28,82. I w zależności jak uchwała nakazuje zaokrąglać to może wyjść pensum 29, zatem taki nauczyciel będzie miał 3 godziny ponadwymiarowe liczone z pensum 29/29

:-)

Anna

poniedziałek 16 wrz 2013, 20:44

Czyli bibliotekarz mimo, ze realizuje godziny dydaktyczne to będzie miał wartość takiej nadgodziny niższą niż dydaktyk?

Jacko

poniedziałek 16 wrz 2013, 21:23

Anna pisze:Czyli bibliotekarz mimo, ze realizuje godziny dydaktyczne to będzie miał wartość takiej nadgodziny niższą niż dydaktyk?
stawka za godzinę ponadwymiarową lub zastępstwo wynika ze stawki osobistego zaszeregowania i ma związek z pensum, które realizuje nauczyciel w ramach zatrudnienia, więc kwota za godzinę ponadwymiarową będzie niższa w przypadku każdego nauczyciela, który ma pensum wyższe niż 18/18.

Anna

wtorek 17 wrz 2013, 09:38

No cóz jak nie popatrzeć wiatr w plecy. Za tę samą pracę (dydaktyka) inne pieniądze bo jesteś nauczycielem gorszej kategorii. Mnie OP najpierw chciał płacić z 30 godzin. Powiedziałam, ze mnie to nie interesuje, nie jestem wołem roboczym, którym można kręcić jak się chce. No i mam płacone z 18 i na nic innego się nie zgodzę. Na zdrowy rozum to nie ma sensu. Nauczyciel polskiego za taką samą lekcję polskiego ma płacone więcej niż nauczyciel bibliotekarz, który ma przydzielone takowe lekcje. Normalne to? Chyba nie.

Aqa

wtorek 17 wrz 2013, 09:59

To jest chore od zawsze. Tyle, że jest to obojętne całkowicie wszelkim władzom. Tym, którzy odpowiadają za wydawanie rozporządzeń płacowych, interpretacji prawa, czy tworzenia przepisów prawnych dotyczących płac naszych- jest zupełnie obojętny fakt, że za to samo zadanie wykonywane w szkole przez wykonującego je nauczycieli o tym samym poziomie awansu i wykształcenia, płaci się skandalicznie różnie.
Do tego zupełnie dla mnie niezrozumiałe, wręcz kompletnie deprymujące takie decyzje:

- ewentualne dodatkowe 3 godziny/ tyg. w bibliotece "mojej" nie mogą być przydzielone mnie, musi być zatrudniona druga osoba, która NIC nie wniesie pracując te 3 godz. tygodniowo. Miałabym tak samo dużo pracy jak miałam. Gdybym miała JA te 3 godziny więcej, rozłożyłabym swoją pracę na nieco dłuższy czas /jak zwyczajne uporządkowanie kart, zbiorów codzienne, a mam ponad 60 -80 czytelników dzienne/
Dlaczego też JA nie mogę zarobić nieco więcej?? I tak mniej niż dydaktyk??

- dlaczego dydaktyk ma przydzielane- u mnie wszyscy- dodatkowe godziny, ewentualne liczne zastępstwa płatne, ja "mam obowiązek prowadzić "nieskończoną ilość godzin lekcji" w ramach pracy pedagogicznej"- słyszę od dyrekcji ? Dydaktyk zarabia u mnie ok 400 zł więcej niz ja, ja mam goły etat od zawsze. Na moim przykładzie pokazuję sytuację wielu z nas.
To nie jest chore??

- Opiekuję się na zastępstwie za np. katechetę, tak samo jak nauczyciel przyrody np., ja mam płacone ok 14 zł on ok 30 zł /kwoty dokładne nieważne, nie pamiętam dokładnie, ale mniej więcej tak/, obydwie mamy status nauczyciela dypl.
Miałam zapłacone raz za zastępstwo, po moich rozmowach kilku z dyrekcją. Potem mnie poinformowano, j.w. - "mam obowiązek prowadzić "nieskończoną ilość godzin lekcji... "... ze świętym oburzeniem, że powinnam rozumieć że to mój obowiązek zakichany.

Jedno jest w szkole niezmienne i ważne: dobry dyrektor, umiejący słuchać każdego pracownika-to nie znaczy, że ma przyznawać każdemu rację. Od dyrektora zależy atmosfera pracy, stosunki międzyludzkie i zaangażowanie w działania.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”