dana184

Skontrum w bibliotece szkolnej co 4 lata. MASAKRA

środa 16 paź 2013, 11:42

Może ktoś słyszał, że biblioteki szkolne będą teraz musiały robić skontrum co 4 lata. poczytałam sobie, że my nadal podelgamy pod rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 29 października 2008 roku, ale jednak to nieprawda. Pod to rozporządzenie podlegają biblioteki wchodzące w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. A biblioteki do tej sieci niestety nie należą. I znalazłam cos takiego.

Wobec powyższego do inwentaryzacji materiałów bibliotecznych w bibliotekach szkolnych (dla celów bilansowych) należy stosować art. 26 ustawy o rachunkowości regulujący inwentaryzację środków trwałych, gdyż zbiory biblioteczne mają cechy środków trwałych – są to zasoby majątkowe kontrolowane przez jednostkę o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Ponieważ znajdują się na terenie strzeżonym, muszą być inwentaryzowane – na podstawie art. 26 ust. 3 pkt 3 przywołanej ustawy – drogą spisu z natury raz w ciągu 4 lat.

Jak wskazuje praktyka, w wielu szkołach przeprowadza się inwentaryzację zbiorów bibliotecznych na podstawie powołanego rozporządzenia w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych, a nie ustawy o rachunkowości. Powoduje to w pierwszej kolejności niedotrzymanie terminu i częstotliwości spisu z natury przewidzianych ustawą, ponieważ inną częstotliwość spisu zapisano w rozporządzeniu, a inną w ustawie. Rodzi to nieprzyjemne skutki dla dyrektora szkoły, gdyż według art. 18 ust. 1 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zaniechanie przeprowadzenia lub rozliczenia inwentaryzacji albo przeprowadzenie lub rozliczenie inwentaryzacji w sposób niezgodny z przepisami ustawy o rachunkowości stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Powiedzcie, ze to nieprawda!!!!!!!!!!!!

Anna

Re: Skontrum w bibliotece szkolnej co 4 lata. MASAKRA

środa 16 paź 2013, 12:28

Czy możesz podać źródło tej rewelacji? Jest to sprzeczne ze stanowiskiem MEN i RIO. zdaje się, że panuje w tej sprawie ogólny bałagan.

aLeena

środa 16 paź 2013, 13:10

Poczytaj ten wątek:
http://forum.sukurs.edu.pl/viewtopic.php?f=1&t=10530

Ja skorzystałam z podpowiedzi i wprowadziłam odpowiedni zapis do Statutu Szkoły. Dyrektorowi powiedziałam, że jeśli ma wątpliwości (nie miał), to skseruję mu wyjaśnienia udzielone przez MEN a zmieszczone w jednym z numerów BwS. Zabezpieczyłam się tym wpisem w statucie tak na wszelki wypadek, bo choć teraz ani księgowa ani dyrektor nie mają pomysłów z kosmosu, to nie wiadomo, kto przyjdzie na ich miejsce.

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 16 paź 2013, 13:52

U siebie przypilnowałam, aby stosowny zapis znalazł się w statucie szkoły, chodzi mi nie tylko o skontrum, ale też o sposób ewidencji zbiorów, a dodatkowo stosowny zapis w wewnętrznej instrukcji dot. przeprowadzania inwentaryzacji w szkole. Każdorazowo przy skontrum, przy powoływaniu komisji skontrowej dyrektor dołącza regulamin plus zapis w oparciu o jaki przepis wykonuje się skontrum, póki co jest OK

Badas

środa 16 paź 2013, 14:35

U mnie też księgowa próbowała mnie "wrobić " w taki spis z natury. Na szczęście dyrektor był po mojej stronie i jaj pokazałam mu stanowisko MEN, dokonaliśmy odpowiedniego wpisu do statutu i robię skontrum co 10 lat. Powiedział jeszcze pani księgowej przy dyrektorze, że jeżeli ten spis a natury byłby w szkole co cztery lata, to u nas- ponad 21tys książek kończyli byśmy jeden i zaczynali następny, spisując w kółko te same tytułu i tak do 21 tyś i od nowa.... To powiedziała, że oni też tak muszą jeśli chodzi o spis majątku i mogę sobie wziąć uczniów do pomocy ( no ignorant zupełny z tej pani), na to ja, że swoje 30 krzeseł w czytelni i kilka stolików mogę spisać z natury, ale książek nie, bo po to mam księgi inwentarzowe papierowe i elektroniczne. Na to ona rzuciła mi nieciekawe spojrzenie, na to ja poszłam zadowolona do swoich obowiązków.

Nas w szkole dotyczy stanowisko MEN i tyle, a tam jest jasny, klarowny zapis.
Pozdrawiam, Beata

madan

środa 16 paź 2013, 14:44

Proszę spróbować pokazać ten dokument i umieścić stosowny zapis w statucie
http://tnbsp.oeiizk.waw.pl/dokumenty/od ... ontrum.pdf
Ten list jest też opublikowany w "Bibliotece w Szkole" nr 2/2013 ze stosownym komentarzem Redaktora Naczelnego

dana184

środa 16 paź 2013, 14:47

Proszę przyślijcie mi wszelkie przepisy dotyczące skontrum, które mnie uchronią od spisywania co 4 lata zbioru (30 tysięcy). A skad te rewelacje???? Księgowa mnie o tym poinformowała i przeczytałam ten artykuł:
http://wartowiedziec.org/index.php/eduk ... a-skontrum

dana184

środa 16 paź 2013, 14:51

Dziękuję bardzo. Wydrukowałam sobie stanowisko MEN. Dam znać, co z tego wyszło. Pozdrawiam

Anna

środa 16 paź 2013, 22:55

Prośba do dziewczyn, ktore mają odpowiednie zapisy w statutach i regulaminach. Jeśli możecie umieśćcie w tym wątku przykłady takich zapisów. JKeśli tu nie mozecie to bardzo proszę na pw. Trochę mnie strach obleciał. Do tej pory nikogo w op moje skontrum nie obchodziło ale kto wie co będzie. Macie rację, trzeba się zabezpieczyć.

Maria

środa 16 paź 2013, 23:57

W statucie mam: ewidencjonowanie zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami tj ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych. ( tam tez jest o skontrum)
W instrukcji szkolnej dotyczącej inwentaryzacji w szkole: skontrum zbiorów bibliotecznych w bibliotece szkolnej przeprowadza się zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO z dnia 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.
Podobnie w piśmie dyra o przeprowadzeniu skontrum, powołaniu komisji skontrowej.

Anna

czwartek 17 paź 2013, 10:50

Tak sobie czytam to wyjaśnienie RIO i to nie jest dla mnie takie oczywiste. Owszem piszą, że nie ma przeszkód do zastosowania przepisów MKiDN dotyczących ewidencji. Ale również piszą, że biblioteki szkolne nie są zobowiązane do przestrzegania tych przepisów. Jeśli chodzi o częstotliwość inwentaryzacji inną niż co 4 lata trzeba uzyskać zgodę OP. Czyli trzeba to solidnie uzasadnić. Watpię czy taką zgodę się uzyska. Badas jak to zrobiłaś, że masz zapis o skontrum co 10 lat.

Badas

czwartek 17 paź 2013, 11:32

W statucie szkoły jest zapis o funkcjonowaniu biblioteki i jest też zapis, że szczegółowe cele, zadania ujęte są w regulaminie biblioteki. A zgodnie ze stanowiskiem MEN to dyrektor decyduje o tych sprawach.I tutaj mam zapis uzgodniony z dyrektorem tj &7 mówiący o zasadach skontrum: Termin, komisja, metody. Mogę podesłać na adres mój regulamin. :D
Pozdrawiam, Beata

Anna

czwartek 17 paź 2013, 12:07

Pewnie ten zapis powstał w momencie tworzenia statutu. Statut zatwierdzono pewnie dawno, kiedy jeszcze nikt na głupotę o spisie z natury w bibliotece nie wpadł. Ja muszę wprowadzić zmianę w statucie i nie wiem jak na to zareaguje mój dyr. W wyjaśnieniu RIO jest napisane "księgozbiory... powinny być inwentaryzowane... raz na 4 lata. Przyjęcie przez kierownika jednostki dłuższego niż 4 lata okresu inwentaryzacyjnego (odpowiednio 5 lub 10 lat, jak w przypadku "skontrum")...wymaga - w ocenie Izby - uzgodnienia z organem prowadzącym...". A ponieważ ktoś wpadł na pomysł zastosowania ustawy o rachunkowości w bibliotece szkolnej (swoją drogą ustawa z 94 roku i dopiero teraz ktoś wpadł na na taką głupotę) i zaraza się szerzy, może nie być z tymi zmianami łatwo. Będę próbować ale chyba dyrowi pokaże tylko pismo MEN.

Anna

czwartek 17 paź 2013, 12:21

Badas bardzo proszę o treść twojego regulaminu. Podałam adres na pw.

Badas

czwartek 17 paź 2013, 12:36

Aniu w statucie zapis brzmi: "Szczegółowe zasady korzystania z księgozbioru oraz zadania i obowiązki nauczyciela bibliotekarza i inne zadania określa regulamin BSZ."
Statut faktycznie tworzony był dość dawno, natomiast regulamin zmodyfikowałam w momencie kiedy księgowa wyskoczyła z tym RIO. Dyrektor podbił i jest.
Wydrukuj stanowisko MEN i zaproponuj taki zapis w regulaminie. Dodaj jeszcze, że w szkole jeśli chodzi o nauczycieli decyduje dyrektor(tam w tym stanowisku MEN jest taki fragment), a nie księgowa lub też RIO, gdzie osoby pojęcia nie maja o specyfice pracy w szkolnej bibliotece).Daj znać jak sprawa.
Pozdrawiam, Beata

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”