Mena

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

czwartek 17 paź 2013, 19:20

O co w tym wszystkim chodzi ? Czy nam też chcą cos zabrać? Czy znowu myślą o podziale na tablicowych i nietablicowych ?

Augustowianka

Re: Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

piątek 18 paź 2013, 11:25

W ostatnim numerze „Biblioteki w Szkole” (10/2013) jest artykuł prawnika Dariusza Skrzyńskiego, który to szczegółowo wyjaśnia. Zmiany będą dotyczyły urlopu dla poratowania zdrowia, który będzie udzielany tylko przez lekarzy medycyny pracy po 20 latach pracy (teraz po 7) i tylko w przypadkach chorób zagrażających wystąpieniem choroby zawodowej (czyli np. nie zostanie udzielony taki urlop w przypadku nowotworu). Kolejna zmiana dotyczy urlopu wypoczynkowego, który wyniesie 47 dni roboczych, czyli w uproszczeniu zachowamy wakacje i ferie zimowe, ale będziemy musieli pracować w dni wolne od zajęć dydaktycznych (te 6-10 wybieranych indywidualnie przez szkoły) i w okresie ferii bożonarodzeniowych (dni między świętami i Nowym Rokiem) i wielkanocnych (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, poświąteczny wtorek). I ostatnia zmiana to ewidencjonowanie czasu pracy: będziemy ewidencjonować udział w radach, szkoleniach, zebraniach zespołów, spotkaniach z rodzicami.

asma14

piątek 18 paź 2013, 13:50

A czy te 47 dni urlopu będzie mozna dowolnie rozplanować np. 5 dni na ferie zimowe, 30 dni na wakacje, a reszta na przerwy świąteczne?

Augustowianka

piątek 18 paź 2013, 15:49

Tak, projekt nowelizacji zakłada, że może być właśnie tak jak piszesz.

bogna3

piątek 18 paź 2013, 20:51

Ponad to nie będzie można wybrać sobie kierunku np. studiów podyplomowych i liczyć na dofinnasowanie (w/g zasady może sie przyda), tylko musi to wynikać z aktualnych potrzeb szkoły, o czym zdecyduje dyrektor.

Po raz kolejny w przypadku nauczycieli ustawa zadziałała wstecz - tym razem w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia. Jeśli ktoś do tej pory wykorzystał rok to już ma "pozamiatane". Nowelizacja karty przewiduje łacznie 1 rok ( a nie jak dotychczas 3 lata).
Zniknie też dodatek na zagospodarowanie dla młodych nauczycieli wstępujacych do zawodu, inaczej będa liczone srednie wynagrodzenia, dodatek wiejski itp.
Wyczytałam chyba w głosie nauczycielskim (Broniarz mówił), że jest jeszcze jakiś załącznik do opubliowanej nowelizacji KN , ale MEN trzyma go w tajemnicy i związki go jeszcze nie widziały i są zaniepokojone tym faktem.

Mena

sobota 19 paź 2013, 16:19

Urlopy dla poratowania zdrowia - sama nie wiem
Ostatnio zmieniony niedziela 20 paź 2013, 15:26 przez Mena, łącznie zmieniany 1 raz.

bogna3

sobota 19 paź 2013, 17:46

Wróce do sprwy urlopu zdrowotnego.
Zgadam się z tym, że wielu nauczycieli nadużywało tego przywileju, ale jak to mówią kij ma dwa końce. Jeżeli mieli do tego prawo to dlaczego nie. Nie zmam zadnego przypadku, gdzie jakas grupa zawodowa zrezygnowałaby z tego co jej się należy. Proszę zauważyc jak mundurowi "walczą" o 100% płatne zwolnienia lekarskie i nie obchodzi ich, że żadna grupa zawodowa nie ma takiego prawa. My natomiast sami na siebie kręcimy bata.
Wiem, że każdy przypadek jest inny, ale osobiscie nie pochwalam modelu pracownika-menczennika. Ledwo chodzi, zwolnienia L4, ale na urlop nie pójdzie bo jeszcze ma nadgodziny, a "13" mniejsza bedzie itp. Wiem co mówię. Miałam tak w pracy. Koleżanka kilka razy zasłabła, raz pogotowie zabrało, ale na zdrowotny się zaparła mimo sugestii dyrektora. W tym wypadku nie wiadomo było czy zajmować się dziećmi czy nią.

I do diabła, dlaczego prawo działa wstecz. Przypomnę - w przypadku mundurowych nowe przepisy emerytalne są dla nowo wstepujących do zawodu. Ilu z nas czuje się oszukanych w tym temacie? A teraz jeszcze urlopy zdrowotne. Mając zagwarantowane w karierze 3 lata nie jeden kalkulował sobie, że jeszcze coś mu tam zostanie na później, a tu szlaban.
Osobiście wykorzystałam 10 miesiecy, ale gdybym wiedziała, że mam w całej karierze zawodowej rok, nie wiem czy nie ciągnełabym na zwolnieniach lekarskich trzymajac sobie tę deskę ratunku na przyszlość, bo do emerytury jeszcze ok. 20 lat mi zostało.
Także Mena zanim podniesiesz obie ręce "za" przemyśl czy w ten sposób nie robi się krzywdy tym co w dobrej wierze i zaleconym leczeniem korzystali z tego przywileju.

Zuzza

sobota 19 paź 2013, 22:48

Mena - wiele osób z "przykazu" dyrekcji musiało iść na te urlopy, by dyr mógł na cały rok szkolny zatrudnić kogoś, kogo "musiał przechować na rok", albo gdy brakowało komuś etatu i trzeba było "przeczekać" sytuację bez zwalniana kogoś. Teraz te osoby zostały bez prawa do urlopu nie ze swojej winy.

bomila

wtorek 22 paź 2013, 01:19

Augustowianka pisze:W ostatnim numerze „Biblioteki w Szkole” (10/2013) jest artykuł prawnika Dariusza Skrzyńskiego, który to szczegółowo wyjaśnia. Zmiany będą dotyczyły urlopu dla poratowania zdrowia, który będzie udzielany tylko przez lekarzy medycyny pracy po 20 latach pracy (teraz po 7) i tylko w przypadkach chorób zagrażających wystąpieniem choroby zawodowej (czyli np. nie zostanie udzielony taki urlop w przypadku nowotworu). Kolejna zmiana dotyczy urlopu wypoczynkowego, który wyniesie 47 dni roboczych, czyli w uproszczeniu zachowamy wakacje i ferie zimowe, ale będziemy musieli pracować w dni wolne od zajęć dydaktycznych (te 6-10 wybieranych indywidualnie przez szkoły) i w okresie ferii bożonarodzeniowych (dni między świętami i Nowym Rokiem) i wielkanocnych (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, poświąteczny wtorek). I ostatnia zmiana to ewidencjonowanie czasu pracy: będziemy ewidencjonować udział w radach, szkoleniach, zebraniach zespołów, spotkaniach z rodzicami.
To znaczy, że inne prace nie będą ewidencjonowane? Godziny spędzone nad opracowaniem materiałów na stronę internetową szkoły (wybór i obróbka zdjęć, pisanie tekstów), robienie gazety szkolnej. Czyli dalej będą mogli różni pismacy gadać, że nic nie robię? :evil:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”