norma100

Pomysły na pracę z czytelnikiem!

sobota 01 wrz 2007, 16:01

Drogie koleżanki , czy pojawiły się w Waszej głowie nowe pomysły na konkursy, wystawki i inne formy na rok szkolny 2007/2008?

Kasik

niedziela 02 wrz 2007, 18:36

Witam,
ja planuję zrobić całoroczną akcję pt. "Skrzynka życzeń". Wypróbowałam przez 2 tygodnie w maju i działa :)
W skrócie polega na tym, że dzieciaki (podstawówka) wrzucają do skrzyneczki w bibliotece swoje propozycje książek do zakupienia i naczęściej powtarzające się pozycje kupuję. Oczywiście, po uprzednim sprawdzeniu, czy są 'odpowiednie' ;)
Zdaję sobie sprawę, że nic nowego nie wymyśliłam, ale dzieci są zadowolone, że mają wpływ na to, co jest w bibliotece szkolnej :)
Poza tym, chcę zrobić kilkuetapowy konkurs na temat "Dzieci z Bullerbyn" i parę innych akcji:)

Pozdrawiam, Kasia

Karolina
Kontakt: Strona WWW

poniedziałek 03 wrz 2007, 21:22

Ja właściwie prowadzę już od poprzedniego semestru taki mały quizik - zagadka miesiąca. Mam taką skrzyneczkę w bibliotece do której uczniowie wrzucają karteczki z odpowiedziami. Co miesiąc nowe pytania zazwyczaj dwa lub trzy, albo z jakieś książki beletrystycznej, albo takie aktywizujące do korzystania z encyklopedii, atlasów - sprawdza sie uczniowie chętnie biorą w tym udział. Nazwisko wylosowanej jednej w danym miesiącu osoby podaję po losowaniu przez szkolny radiowęzeł. Nagrody są skromne - długopisy, notesy, smycze - co mam, ale dzieciaki czują się wyróżnione.
Postaram się też kontynuować zajęcia "W klubie bajki" skierowane do uczniów klas I-II SP , odbywające sie przed lekcjami , 8-8:45 raz w tygodniu, i polegające na czytaniu różnych bajek , baśni, i aktywizowaniu uczniów, artystycznym - poprzez przenoszenie wyobrażeń na rysunek.

PollyAnna

środa 05 wrz 2007, 20:05

A może na początek Mini Klub Recenzenta ? Celem pracy Klubu byłoby :

-zapoznanie się z zasadami pisania recenzji ,
-umiejętność oceny książki ,
-umiejętność zachęcenia odbiorcy – innych uczniów do poznania dzieła ( nawet , gdy książka jest przez nas krytykowana , to powinna zachęcić do
- Konkurs na najpiękniejsza pisankę, palmę, stroik wielkanocny i pracę plastyczną związaną z symbolami wielkanocnymi

-"Cudze chwalicie , swego nie znacie”- konkurs fotograficzny na najpiękniejsze zdjęcie fotograficzne promujące Małą Ojczyznę,

-„Malowane słowem poetyckim- poeci regionu” - promocje twórczości regionalnych twórców ludowych ,

-Konkurs literacki na najciekawsze wspomnienia naszych bliskich pt. „Spisać, by nie zapomnieć”- zainteresowanie młodzieży przeszłością i przeżyciami wojennymi ich rodzin , przybliżenie odległych wydarzeń historycznych , zapisanie i utrwalenie historii „pisanej ludzkim cierpieniem i poniewierką”. Najciekawsze wspomnienia można wydrukować , i opatrzone komentarzem pozostawić w Bibliotece Szkolnej , inne przesłać na ręce ewentualnych darczyńców.

-Zaproponujcie uczniom wyszukiwanie i pozyskiwanie z Internetu ciekawych i oryginalnych scenariuszy na uroczystości szkolne i klasowe i pozyskane materiały opatrzcie tytułem „ Bank Scenariuszy”.

-Konkurs na logo biblioteki szkolnej a także opracowanie papieru firmowego z logo biblioteki , czyli nowej wizytówki biblioteki wykorzystywanej przy wysyłaniu pism – próśb do firm, przy redagowaniu podziękowań.

-Zaproponujcie uczniom nową formę pracy czyli Książka na telefon polegająca na dostarczeniu książek chorym nauczycielom i uczniom . Książki dostarczane będą przez członków Kola Miłośników Biblioteki . Na pewno ta forma pracy przypadnie do gustu wszystkim chorującym użytkownikom biblioteki

-Biblioteka Otwartych Drzwi , skierowane do uczniów innych zaprzyjaźnionych szkół lub ośrodków z naszego regionu przy współpracy z uczniami Waszej szkoły

- „ Wspólne czytanie” w ramach akcji : „ Cała Polska czyta dzieciom”. Można przeprowadzić ćwiczenia związane z głośnym zbiorowym czytaniem , przygotować materiały dotyczące książki , portret pisarza , ilustracje i wystawkę książek autora.

-Poprosić uczniów o pomoc przy gromadzeniu regionaliów. Można zorganizować konkurs „ Stara fotografia”

-Kiermasz Taniej Książki zorganizowany w majowe święto

-Konkurs na ekslibris ( artystyczny znak własnościowy )Biblioteki Szkolnej

xandre

środa 05 wrz 2007, 22:17

PollyAnno - skarbnico pomysłów...Dzięki :D

Kasik

środa 05 wrz 2007, 22:53

Świetny pomysł z Klubem Recenzenta :) dopasuję do swojej podstawówki.
Dzieki :D

PollyAnna

czwartek 06 wrz 2007, 08:22

xandre pisze:PollyAnno - skarbnico pomysłów...Dzięki :D

Oj widzę, ze tak zamaszyscie [pisałam , że urwało mi parę zdań przy Klubie Recenzenta :-))) W domu uzupełnię zadania i tematykę .
Pozdrawiam wszystkie koleżanki i kolegów po fachu :D

PollyAnna

czwartek 06 wrz 2007, 09:58

A może do PLANU PRACY BIBLIOTEKI dołączyć

KALENDARZ IMPREZ BIBLIOTECZNYCH na rok szkolny …. lub

Harmonogram działań doraźnych i okolicznościowych ,akademii i imprez szkolnych w roku szkolnym …….. i uwzględnić w nim pkt; ZADANIa- TEMATY- M-c - FORMY WYKONANIA-WYKONAWCY - UWAGI

Zadania: Wychowanie estetyczne. Praca z książką :

-Patrzymy na dzieła sztuki - wystawka książek z działu sztuki , spotkanie z ludźmi naszego regionu – z malarzem ……….

-Miasto i okolice wakacyjnych wędrówek -spotkanie z autorami książek o mieście , spotkanie z Panem …. , wystawa książek krajoznawczych

-Moje hobby ( to można zrealizować na feriach w ramach zajęć feryjnych )-spotkanie z uczniami i pogadanka na temat co to jest hobby , konkurs na najpiękniejsza ikebanę lub pisankę ( do wyboru ) , gazetka na temat moje hobby , plakaty

-Mini Klubie Recenzenta -spotkania w ramach Mini Klubu Recenzenta , dyskusje nad przeczytana książką , przegląd nowości wydawniczych i książek , wystawka książek ,

Rocznice, uroczystości , konkursy .

-Rocznica agresji ZSRR . „17 września – cios w plecy”-Uwrażliwienie na potrzebę obchodzenia i czczenia rocznic narodowych . Wyrobienie szacunku dla poległych .

-Dzień Nauczyciela, Święto Edukacji Narodowej -opracowanie scenariusza montażu poetycko-muzycznego na akademię , gazetka, teczka wycinków, przygotowanie akademii

-Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem w listopadzie-plakaty , teczki wycinków, wystawa książek i wycinków prasowych

- Narodowe Święto Niepodległości -opracowanie scenariusza montażu poetyckiego, wystawka książek , gazetka szkolna, kartoteka bibliograficzna

- Światowy Dzień Walki z Aids w grudniu-wystawa książek , gazetka , teczka wycinków

-Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w grudniu-połączony z Dniem Ludzi Starszych obchodzony w X

- Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu obchodzony w styczniu-lekcja biblioteczna , plakat, spotkanie z dziennikarzem

-Dzień Zakochanych – Walentynki - konkurs

- Międzynarodowy Dzień Pisarzy w marcu -spotkanie z pisarzem , pogadanka, wystawy książek biograficznych

-Międzynarodowy Dzień Kobiet -wystawka książek , plakaty , teczki wycinków , przygotowanie i opracowanie scenariusza z okazji święta kobiet

- Dzień Pamięci o Holokauście w kwietniu-wystawka książek , teczki wycinków

-Dzień Radia w kwietniu-spotkanie z dziennikarzem radiowym ,

- Dzień Pamięci Ofiar Katynia w kwietniu-wystawka książek , teczki wycinków , zestawy bibliograficzne ,gazetka, opracowanie scenariusza na akademię

- Święto Konstytucji 3 Maja -wystawka książek , gazetka , opracowanie montażu poetyckiego z okazji święta

-Dzień Unii Europejskiej w maju-lekcja biblioteczna , zgaduj –zgadula, wystawka , gazetka

- Światowy Dzień bez Papierosa w maju-lekcja biblioteczna , wystawka książek , artykułów z czasopism , gazetka , spotkanie z uczniami – dyskusja

- Dni Oświaty , Książki i Prasy -zebranie z najlepszymi czytelnikami – rozdanie nagród – oznak Dobrego Czytelnika , zgaduj – zgadula o książce , wystawa książek , plakat – szkoły w Polsce od XV do XX wieku , gazetka – nasza biblioteka ( fotografie biblioteki ) , przyjmowanie wycieczek z innych szkól , kiermasz książek – współpraca z księgarniami

-Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii w czerwcu-lekcja biblioteczna , ankieta anonimowa, wystawa książek , dyskusja nad przeczytanymi książkami związanymi z ta tematyką , wystawka książek , gazetka, teczki wycinków, zestawienia bibliograficzne

-itd ...itp ....

Życzę powodzenia i wybrania sobie tych zadania, które możecie lub chcecie zrealizować. Można dodać o wiele , wiele więcej tych zadań..

:P

xandre

poniedziałek 24 wrz 2007, 10:30

Znalazłam fajną stronkę, może komuś się przyda :D Sporo ciekawych pomysłów http://biblioteka.bialystok.edu.pl/bibl ... bli_sp.htm

Gość

piątek 23 lis 2007, 22:59

Zapraszam na stronę Biblioteki Pedagogicznej w Piotrkowie. Jest tu zestawienie na temat konkursów czytelniczych
http://www.pedagogiczna.edu.pl/zest257.htm

Lidia11

Re: Pomysły na pracę z czytelnikiem!

poniedziałek 23 paź 2017, 13:24

Może ktoś - coś na apel lub słuchowisko na 1.12?? Chodzi o szkołę średnia lub gimnazjalną.
Poszukuje już od dłuższego czasu i nici.

Please....

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”