Irena64

Swiadczenie kompensacyjne

wtorek 03 gru 2013, 13:29

Byłam na spotkaniu z Panią z ZUSu i dowiedziałam się, że jeżeli bibliotekarz nie pracuje przy tablicy to nie może przejść na świadczenie kompensacyjne. Jestem załamana. Dowiedziałam się też, że nauczyciel po przejściu na świadczenie może pracować w szkole ale na umowę zlecenie.Czy coś się zmieniło , myślałam, że wystarczy 30 lat, 20 w szkole i mieć metrykalnie 55 lat. Mam nadzieję, że Pani coś się pomyliło.

maria_b

Re: Swiadczenie kompensacyjne

wtorek 03 gru 2013, 14:23

stenia

piątek 10 sty 2014, 13:06

Koleżanka bibliotekarka jest na świadczeniu kompensacyjnym od ubiegłego roku szkolnego. Pani z Twojego ZUS-u pewnie źle interpretuje przepisy :) Pozdrawiam, Stenia

Małgosia

sobota 11 sty 2014, 14:40

Steniu, a czy może wiesz, jak wysokie jest takie świadczenie?

Aqa

niedziela 12 sty 2014, 18:32

Też jestem ciekawa.
Przy okazji, obserwuję wątek na forum dyrektorów, wątek z sensem:
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=49760&s=3
/wkleiłam od ostatniego postu/
Przyznam, że ja tez bym się dołożyła do składki potencjalnej dyrektorów na taki wniosek. Jeśli TK uznałby, że przepisy te są niezgodne z Konstytucją, ja i wielu mi podobnych, wy też, mielibyśmy nie emeryturę w wysokości 30% poborów /dostałam potencjalną wysokośc emerytury z ZUS: 1100 zł brutto, czyli muszę się sama chyba.. zastrzelić za 10 lat, bo za tyle nie przetrwam/
tylko wg starego systemu, ile to było?? 70%? Coś koło tego.

Jeśli dyrektorzy potrzebują składki na ten wniosek, sądzę, ze i u nas znaleźliby wielu logicznie myślących, że to NASZ wspólny interes.

Helena

poniedziałek 13 sty 2014, 22:47

http://www.infor.pl/prawo/emerytury/eme ... 013-r.html

"Od 1 stycznia 2013 r. wysokość emerytury jest ustalana według nieco zmienionych zasad. Wynikają one z potrzeby wydłużenia okresów składkowych i nieskładkowych kobiet oraz możliwości pobierania tzw. emerytury częściowej.

Kolejną zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów jest zmniejszenie podstawy obliczenia emerytury o kwotę stanowiącą sumę wcześniej pobieranych świadczeń (w wysokości brutto) przyznanych przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Oznacza to, że podstawa emerytury osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. będzie z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego pomniejszona o kwoty wcześniej wypłaconych emerytur częściowych, górniczych czy wcześniejszych emerytur przysługujących na podstawie ustawy Karta Nauczyciela.
"

Wygląda na to, że kwotę pobranej emerytury kompensacyjnej odliczą od podstawy, z której będą wyliczać właściwą emeryturę - więc ostateczna emerytura będzie jeszcze niższa.

stenia

środa 29 sty 2014, 19:19

Małgosia pisze:Steniu, a czy może wiesz, jak wysokie jest takie świadczenie?
Przepraszam, że dopiero teraz się odzywam. Świadczenie mojej koleżanki to ok.1400 zł netto. W tym samym czasie odchodziły na emeryturę dziewczyny, którym udało się załapać na emeryturę wg starych zasad i mają 500 zł więcej.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”