Gość

niedziela 20 kwie 2008, 11:39

Halszko, bardzo dziękuję za odpowiedź, ja niestety jestem bezradna w kwestii usunięcia ksera. Rozmowy z dyrekcją nic nie dają. Pozdrawiam.

PollyAnna

wtorek 06 maja 2008, 19:57

Ksero z jednej strony wspaniała sprawa, a z drugiej - udręka dla bibliotekarza (jesli wstawią mu to ustrojstwo do biblioteki).

U nas sprawa z kserem wyglada następujaco . Na poczatku stalo w sekretariacie . Kolezanki tam pracujace mialy pelne rece roboty , bo nasi uczniowie tak bardzo boja sie dlugopisow i przepisywania recznego , ze nawet doslowne dwie linijki zapisanego tekstu potrafili kserowac .

Pozniej zalozono sekretariat uczniowski i ksero tam powedrowalo . Zawsze jest tam jakas stazystka, ktora je obsluguje i od kazdego ucznia pobiera oplate , ktora zostala zatwierdzona w statucie szkoly i podanma do ogolnej informacji.

Na poczatku dano tez ksero do biblioteki , wiec cala falanga uczniow bez konca przychodzila kserowac ksiazki , notatki z zeszytow itp. Mialam wybor- albo kserowac, albo wypozyczac ksiazki . Szczeciem dla mnie , podczas przerwy weszla moja dyrektora w momencie , gdy kserowalam materialy uczniowi , a kilku innych uczniow czekalo w kolejce na wypozyczenie lektur .
Po przerwie Pani Dyrektor poprosila mnie do gabinetu i stwierdzila, ze nie moze byc tak , by kosztem pracy z uczniami i kosztem wypozyczen rownoczesnie kserowac i stwierdzila , ze ksero jest tylko dla potrzeb biblioteki , a dla uczniow i nauczycieli ksero jest do dyspozycji tylko w sekretariacie ucziowskim . z tym , ze tylko od uczniow pobierana jest drobna oplata za kserowanioe materialow .

Gość

środa 07 maja 2008, 08:18

U mnie to niestety nigdy nie przejdzie. Na propozycję postawienia ksera do pokoju nauczycielskiego usłyszałam, że nauczyciele go zepsują!

105magda

piątek 05 wrz 2008, 21:09

Witajcie!!
W nowym roku szkolnym mój problem z ksero w bibliotece zamiast się rozwiązać stał się jeszcze większym utrapieniem.
Nowa pani dyrektor aby ułatwić życie innym postanowiła obniżyć opłatę za ksero z 30 na 10 groszy. Nawet to rozumiem z punktu widzenia użytkowników biblioteki.
Jednak jedno to kserowanie na potrzeby nauczycieli a drugie kserowanie całych książek, które mi przynoszą uczniowie.
Mam w planach przysposobić nauczycieli do samodzielnego kserowania wtedy kiedy ja nie będę miała czasu ale co z uczniami?
Dla mnie to naprawde ogromny kłopot kiedy mam wybierać czy wypożyczać, wprowadzać rekordy do katalogu czy robić ksero.
Myślę, że nic się nie zmieni w tym zakresie, ba-obsługę kserokopiarki mam zakresie obowiązków nauczyciela bibliotekarza :cry:
Macie jakiś pomysł na to??
HORROR

halinah

sobota 06 wrz 2008, 09:50

Przeszkolenie nauczycieli to bardzo dobry pomysł - u mnie od dwóch lat robią sobie kopie sami. A jeśli chodzi o innych użytkowników - ustal sobie może czas, w którym będziesz kserować (np. od 9.00 do 9.30). Kserujesz w kolejności zostawionych zamówień, ile zdążysz. I już. Jak ktoś będzie musiał poczekać na odbitki do jutra albo dłużej - może znajdzie sobie inne miejsce?
Kserować całych książek nie można - prawo autorskie się kłania!!!

AnnoDoro

sobota 06 wrz 2008, 19:40

W naszej bibliotece stoi ksero , ale tylko dla nas- bibliotekarek . nie jest one dostepne ani dla uczniow , ani dla nauczycieli .
Gdy po raz pierwszy postawiono ksero w naszej bibliotece moja dyrektorka nałożyła na mnie obowiązek kserowania książek i innych materiałów dla uczniów i nauczycieli . Poszperałam w Internecie i znalazłam taka oto stronkę
http://www.kopipol.kielce.pl/pliki/instrksero.html . Wydrukowałam zawarte tam informacje i zaniosłam dyrce . Później wydrukowałam jeszcze USTAWĘ z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze strony : http://www.kopipol.kielce.pl/pliki/ustawa.html i poprosiłam by dała mi na pismie , ze mam kserować książki i inne materiały, które ode mnie żądają uczniowie i nauczyciele . Pisma nie dostałam , ksero stoi w bibliotece jak stało , ale jest tylko do naszej dyspozycji , a drugie , do dyspozycji uczniów i nauczycieli stoi w innym pomieszczeniu ( obok sekretariatu szkoły ) i obsługiwane jest przez pracownika administracji .
W połowie składam się z książek, które przeczytałam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”