A.K.

podręczniki

niedziela 21 paź 2007, 17:25

Pracuję od niedawna w bibliotece szkolenej i proszę o radę w kwestii następującej:

Biblioteka szkolna otrzymała podręczniki szkolne (po dwa egzemplarze danego tytułu). Mają być do użytku nauczycieli oraz uczniów którzy nie posiadają z różnych względów swoich podręczników.

Poprzedniczka wpisywała podręczniki do inwentarza głównego (tylko taki istnieje), a mi się wydaje że dokumenty o krótkim okresie użytkowania takie jak skrypty i podręczniki raczej nie powinny być wpisywane do głównego inwentarza. Nasuwa mi się tylko takie wyjście, aby założyć odrębny zeszyt do wpisania podręczników (bo drugiej księgi inwentarzowej nie ma i raczej nie kupią, zresztą nie wiem czy ma sens kupowanie przy stosunkowo niewielkiej liczbie takiego rodzaju dokumentów - ok. 30 rocznie). Myślałam też żeby zeszyt ten miał formę małej księgi inwentarzowej i wpisać je w formie ewidencji uproszczonej. Czy dobrze myślę?

Jakie są rady forumowiczów? Proszę o podpowiedzi.

Pozdrawiam

Maria
Kontakt: Strona WWW

niedziela 21 paź 2007, 18:39

Podręczniki i skrypty można ewidencjonować w sposób uproszczony, ale moim zdaniem w księdze inwentarzowej a nie w zeszycie. Szczegóły tu: http://www.vulcan.edu.pl/bibliotekarz/p ... ja_02.html

Gość

niedziela 21 paź 2007, 21:12

Księga inwentarzowa i to bez względnie.I poprzednie podręczniki usunełabym z inwentarza głównego.Księga inwentarzowa kosztuje grosze, a wszystkie rodzaje zbiorów powinny mieć osobny inwentarz.Tym bardziej, że podręczników nie liczy się do wartości zbiorów biblioteki...

tatsu

poniedziałek 22 paź 2007, 09:38

U nas jest założona osobna księga inwentarzowa dla broszur i (właśnie) podręczników. Łatwiej zapanować nad zbiorami o krótkim terminie użytkowania, zwłaszcza teraz, kiedy podręczników jest dużo na rynku z przeróżnych wydawnictw, a nauczyciele potrafią je zmieniać niekiedy, jak rękawiczki.

Książniczka

Podręczniki

poniedziałek 22 paź 2007, 10:23

Koniecznie załóż inwentarz broszur, nie tylko dla podręczników, ale i dla innych równie ulotnych dokumentów, których życie krótko trwa...
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”