tao

OBURZENIE na ministra MEN

czwartek 25 paź 2007, 13:36

Właśnie przeczytałam o dofinansowaniu zakupu lektur szkolnych, no i mam pewne ale dlaczego tylko biblioteki podstawówek i gimnajów maja prawo do tego dofinansowania? Czy my bibliotekarze szkolni pracujacy w bibliotekach szkolnych szkół ponadapodstawowych jesteśmy gorsi? przecież w podsatwie programowej w łaśnie w szkole ponadgimnazjalnej zmieniło się najwięcej!! Poz tym takie traktowanie przeczy elemenatrnym prawom zapisanym w Konstytucji - zasadzie równości, Pan Minister hojną reką rozdaje pieniądze ale są równi i równiejsi!!
JESTEM OBURZONA :x :x i ZŁA :twisted: :twisted:
PS przepraszam za ewnetualne literówki ale jestem taka nabuzowana że szok!!! :lol:
ola

beaa

piątek 26 paź 2007, 09:04

Najwięcej w kwestii lektur to się zmieniło właśnie w podstawówce - wcześniej nie było żadnego konkretnego tytułu. Nauczyciel wybierając konkretny program - wybierał nie tylko podręcznik, ale także lekturę. W podstawie programowej były hasła: książka przygodowa, legenda itp. Teraz są to konkretne tytuły. W dodatku nie wszystkie podstawówki i gimnazja mająszansę na tę dotację: z przeznaczeniem na zakup lektur do bibliotek szkolnych szkół podstawowych i gimnazjów położonych na terenach wiejskich.
beaa

Książniczka

Dofinansowanie lektur

piątek 26 paź 2007, 09:20

Tao, a gdzie to wyczytałaś, bo nic na ten temat nie wiem, a przydało by mi się bardzo...
"Śmiejmy się, bo życie jest śmiechu warte !"...

Aqa

piątek 26 paź 2007, 09:28

O ile wiem, z netu, z czytania ogłoszeń MEN, te pieniądze faktycznie nie będą dawane wszystkim. Najwięcej na wieś. Wierz mi lub nie, ale po kilku konferencjach w wiejskich bibliotekach- ja bym im dała całą pulę. Nie wiem, na ile zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele bibliotek wiejskich pracuje z długopisem swoim własnym, w ciasnym pomieszczeniu, ze regałami pamiętającymi Cyrankiewicza? Jest trochę bibliotek zadbanych przez gminy ale mówię o tych drugich. Wiesz, z jakimi ludźmi ma do czynienia tam bibliotekarz? Zasługują na wyrównanie poziomu. Zwłaszcza, że tam sie żyje naprawdę znacznie trudniej.
Poza tym, nie zazdrośćmy innym funduszy tylko dlatego, że sami mało mamy. Nie mam luksusu w swojej szkolnej, miejskiej bibliotece w średniej wielkości mieście Polski, ale widziałam naprawdę ciężkie warunki na wsiach.

Aqa

piątek 26 paź 2007, 09:35

Aaa.. i jeszcze 1 sprawa- mentalności, chęci pracy, nauki, wsparcia w domach. Duża część dzieci na wsi nie jest wspierana to mało powiedziane, dzieci pędzą do obowiązków w gospodarstwach, nie mają zbyt wielu wzorców pędu do wiedzy. Tam biblioteki wyposażyłabym w dobre komputery i świetne księgozbiory /sama tez chcę, czemu nie/. Jak dochodzą do nas dzieci co rok z terenów wiejskich- jak widzę jak im ciężko się zaklimatyzować, że o nauce nie wspomnę- jest mi smutno. /Podejmujemy oczywiście integracyjne działania/.
Nie chcę urazić żadnych wiejskich terenów oczywiście.

do2006

piątek 26 paź 2007, 10:02

ja również czytałam o dofinansowaniu zakupu lektur ale nie wiem nic bliższego. Czy i gdzie wystosować pismo? Może ktoś podpowie.

książka

piątek 26 paź 2007, 10:15

W sumie też nie rozumiem dlaczego pominięto szkoły srednie...pracuję w niewielkim miasteczku, w szkole, w której 70% to uczniowie z okolicznych wiosek. Dyrektor jest skąpy jak stado Szkotów i ciagle z nim toczę boje o pieniądze, z marnym rezultatem. Na przykład w tym roku nie kupiliśmy ani jednej nowej lektury a I klasy idą już nowym programem (przypomnę, że mamy koniec października!!!). Wczoraj rozmawiałam z kimś i usłyszałam, ze to nie pieniądze mają być rozdawane, tylko trzeba będzie robić zapotrzebowanie na konkretne tytuły,ale nie wiem czy to nie plotka. Na razie przesyłam Wam link dohttp://www.mein.gov.pl/oswiata/biezace/srodki_ ... elowej.php
Pozdrawiam.

tao

piątek 26 paź 2007, 10:58

droga Ago w mojej szkole 70% dzieci to dzieci z terenów wiejskich tez mamy regały pamietające nie Cyrankiewicza ale samego Marszałka. I ja chciałabym dostać pieniadze bądź ksiązki z nowego kanonu lektur, ponieważ nasza sytuacja jest taka jaka jest i skoro minister rozdaje książki /pieniądze4 to powinien dać wszystkim.
Książka jestem w takiej samej sytuacji jak Ty. Trzymaj się.
pozdrowienia
ola

Fila

smutne to...

poniedziałek 29 paź 2007, 14:16

Kiedy przeczytałam ogłoszenie na stronie MEN też było mi przykro, ale być może projekt jest skierowany do odbiorców wiejskich i stąd tylko szkoły na terenach wiejskich, bo przecież średnie szkoły są już w miastach. Jednak przy tak ogromnym niedofinansowaniu bibliotek szkolnych w ogóle to budzi poczucie krzywdy:(((((

Mimi

To kuratoria dzielą kasę

poniedziałek 29 paź 2007, 14:36

To na stronach właściwych dla każdej szkoły Kuratoriów są dokładne inf. o tym jak zdobyć środki na zakup książek. I terminy króciutkie!!!!

tatsu

poniedziałek 29 paź 2007, 14:45

Na stronie "mojego" KO nie wspomniano o tym ani słowem... :(
Przy tym i tak pewnie (choć w gimnazjum uczą się dzieci z okolicznych wsi) szkoła nie dostałaby dofinansowania :( Za nowa, za bogata.... :(

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”