Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

niedziela 12 sty 2014, 15:23

Do wydania 1 miliard złotych przez 6 lat (średnio 150 milionów rocznie). W planach na r. 2014 żadnych działań w kierunku bibliotek szkolnych.
Trochę więcej w tekście z "Biblioteki w Szkole" 1/2014 - http://shop.sukurs.edu.pl/article/details/4070
Co na to środowisko polskiej oświaty?

Pola z Opola

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

niedziela 12 sty 2014, 16:29

Też jestem ciekawa, a szczególnie - co na to środowisko nauczycieli bibliotekarzy. Nawet żadnego stanowiska TNBSP nie ma :-( Trudno to zrozumieć.

Aqa

niedziela 12 sty 2014, 18:26

Taaak.. Zastanawiam się, co jeszcze możemy zrobić. Gdzie pisać. Mam wrażenie, że nikomu z władz na niczym nie zależy gruntownie, byle szum mieć medialny jakie pieniądze się zdobyło /dało / załatwiło = jak się świetnie działa - na coś, bez głębszej analizy potrzeb/skutków.
Chyba... , że to celowe działanie eliminujące szkolne biblioteki z drogi dofinansowywania.. W co ostatnio zaczynam wierzyć:
- próby dość ostre wyprowadzania bibliotek ze szkół /Jarocin, Wrocław, Świętokrzyskie/
- żądania ZGW i podobnych organizacji, zmian w prawie umożliwiających "łączenia" bibliotek /czyli likwidację szkolnych/
- ministrowie MEN, którzy się opowiadają za samorządowcami...
- boje z ministrem Administracji i Cyfryzacji o zapisy szkodliwe dla szkolnych bibliotek..

Ja nie rozumiem, czemu władza tak niesamowicie lekceważy szkolne biblioteki, ich rolę w edukacji. Nikt mi nie powie z sensem, że wyrzucenie iluś tysięcy bibliotek ze szkół i nas na bruk da kokosowe oszczędności dla budżetu.
Pytałam parę razy władców samorządowych, w wypowiedziach na forach, dotyczących naszych kwestii, w której gminie samorządy zaczęły redukcje od SIEBIE??? I jaki to miałoby wpływ na "podlegającą " panu samorządowcowi ludność, w porównaniu z likwidacją szkolnych bibliotek i ich wpływie na edukację setki uczniów dziennie w każdym lokalu szkolnej biblioteki.
Żaden pan mi nie odpisał.

Ważne teraz jest pytanie, co jeszcze można zrobić...
Przyznam, że nie wiem. Pisaliśmy w wiele miejsc, zwracaliśmy uwagę wielu posłów, innych znanych osób.

Pola z Opola

niedziela 12 sty 2014, 21:52

Aqa pisze:Taaak.. Zastanawiam się, co jeszcze możemy zrobić. Gdzie pisać. .
No więc ja myślę, że przynajmniej powinno się publicznie zabierać głos w tej sprawie, upowszechniać swoje stanowisko, próbować do niego przekonywać.
Ja napisałam (jako osoba fizyczna) do Ministerstwa Kultury, do MEN i Instytutu Książki. Ale ja to ja. Reprezentuje tylko siebie. Natomiast głos organizacji społecznej jest całkiem inaczej traktowany.
Stanie i patrzenie na pewno nic nie da

Maria

niedziela 12 sty 2014, 23:06

Sądząc po dotychczasowych działaniach MEN i MKiDZN wychodzi na to, że jesteśmy "kukułczym jajem", którego nikt nie chce. MEN udaje, że nie wie o co chodzi z tymi bibliotekami w szkołach, bo nie zauważa ich w nowej podstawie programowej, jedno zdanie, że mają wspierać.... dopiero po interwencji dopisano, w szkole mają być bo zawsze zapchajdziura w postaci bibliotekarza, i przechowalnia dla dzieci i młodzieży przyda się. Natomiast o finansowaniu, godzinach pracy i przepisach prawnych to lepiej nie wiedzieć - to wygodne przecież.
MiKiDZN nie obchodzimy bo podlegamy pod MEN i nie jesteśmy w ogólnokrajowej sieci bibliotek więc też jakby nas nie było, to ministerstwo udaje, że oddziałami dla dzieci w bibliotekach publicznych "załatwi sobie" przeszłych czytelników dorosłych, ale niestety mam odmienne zdanie. Są jeszcze OP i dyrektorzy... tutaj tez raczej nie mam złudzeń.
Powiem szczerze nie wiem co możemy jeszcze zrobić i kogo obchodzimy... chociaż tak, przyszło mi do głowy może na chwilę polityków, kandydatów do samorządów, ale tylko na czas kampanii, chociaż czy biblioteki szkolne to jest dobry temat kampanii wyborczej ? wiem to jest pytanie retoryczne.

fiori

niedziela 12 sty 2014, 23:25

Bardzo dziękuję panu redaktorowi Wasilewskiemu za ten tekst. Gorzka prawda. Władze maja w nosie czytelnictwo. Gdyby faktycznie im na tym zależało, zaczęliby właśnie od szkolnych bibliotek. My nie potrzebujemy klipów z celebrytami i pseudoszkoleń prowadzonych przez pseudofachowców, aby nauczyć miłości do książki. Wystarczy nam zaufać i sypnąć kasą, abyśmy nie musieli się płaszczyć przez sponsorami, dyrektorami i narażać na spuszczanie po rynnie. Najgorsze jest to, że pomimo wszystko dalej nam się chce i dalej nam zależy. Nie traktujemy swojej pracy w kategoriach odwalania dniówki, tylko w kategoriach misji, niestety. Potrafimy patrzeć perspektywicznie, mając świadomość postępującej degrengolady polskiej edukacji. Opadają nam ręce i skrzydła, ale przecież nie będziemy strzelać fochów tylko dlatego, że narodowy program nas pomija. Dzieci tego nie zrozumieją. No i na tym właśnie nasze władze jadą.
Jest mi strasznie przykro. Nie tak wyobrażałam sobie moja pracę po 26 latach poświęcenia, zapału i nieustannego podnoszenia kwalifikacji.
I pomyśleć, że gdyby obowiązywały stare przepisy, szykowałabym się już do emerytury...

A "wstępniak" w pdf wysłałam do całego mojego grona pedagogicznego z odpowiednim, wyjaśnieniem i prośbą o przeczytanie. Niech maja świadomość co się wyrabia.

wichrowe wzgórze

poniedziałek 13 sty 2014, 11:00

a miało być tak pięknie!
Ja w tamtym roku nie dostałam ani jednej złotówki z budżetu na książki! a koleżanka z filii 5 tys.! Może zrobić jakiś wykaz ile w budżecie na rok 2013 zaplanowano pieniędzy na zakup książek i wysłać taką listę do autorów " narodowego programu", albo i dalej.
Szkoda, ze SIO w swoich tabelach nie uwzględnia wartości zakupów z danego roku! Wówczas można by z łatwością uzyskać informacje o wydatkach na biblioteki szkolne i porównać je z publicznymi. Własciwie można porównać ilości woluminów zakupionyw roku kalendarzowym i już byłby jakiż obraz.

Augustowianka

poniedziałek 13 sty 2014, 16:38

Myślę, że to dobry pomysł, aby wysłać do obu ministerstw (Edukacji i Kultury) dane mówiące o zakupach do bibliotek szkolnych choćby tylko za ostatni rok. Ja mogę zebrać takie dane na swoim terenie. Poszczególne oddziały TNBSP czy sekcje bibliotekarskie działające przy związkach zawodowych również mogłyby zebrać takie dane. Nie sądzę, żeby pan Zdrojewski i pani Kluzik-Rostkowska wiedzieli, że my nie dostajemy pieniędzy na zakupy (bo ja też nie dostaję). Skoro się nie skarżymy, to uznają, że wszystko jest w porządku.

Juliusz Wasilewski

poniedziałek 13 sty 2014, 17:05

Ja koresponduję z Rzecznikiem Prasowym MEN (m.in. na temat Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa) i własnie dziś jako informację uzupełniającą pan rzecznik mi napisał m.in.: "Biblioteki szkolne wzbogacają swoje zasoby i dostosowują je do potrzeb uczniów i realizacji nowej podstawy programowej. Pokazują to m.in. dane z Systemu Informacji Oświatowej. Od roku szkolnego 2006/2007 do 2012/2013, liczba książek w szkołach i placówkach dla młodzieży na terenie kraju wzrosła ze 110 mln do 150 mln. Biblioteki szkolne dysponują także coraz większą liczbą materiałów mówionych, materiałów na kasetach video oraz na nośnikach elektronicznych. Największy wzrost można zaobserwować, porównując liczbę materiałów na nośnikach elektronicznych zgromadzonych w bibliotekach szkolnych (z 332 tys. w roku szkolnym 2006/2007 do 1,2 mln w roku szkolnym 2012/2013)".

Czyli statystyki i samopoczucie na temat bibliotek są w MEN dobre. Przecież ktoś z departamentu merytorycznego takie informacje Rzecznikowi podał. Gdy prosi ministra, otrzymuje podobne informacje - jest dobrze, zbiory rosną w zawrotnym tempie :)

Augustowianka

poniedziałek 13 sty 2014, 17:21

Ten "zawrotny wzrost" to wina takich idiotek jak m.in. ja i fiori (przepraszam fiori), bo my stajemy na głowie, płaszczymy się przed sponsorami, organizujemy kiermasze na rzecz swoich bibliotek, dokładamy z własnej kieszeni, byle tylko dzieci mogły czytać nowości. No i mamy teraz efekty: u mnie tylko za rok 2013 były darowizny na ponad 6000 zł, a z budżetu szkoły podstępem i intrygą zdobyłam 180 zł na zakup 12 egz. lektury z nowej podstawy programowej. Czyli wzrost ilości zbiorów rzeczywiście postępuje, ale to nie samorządy, ani nie dyrektorzy są tak hojni, tylko bibliotekarze tak zapobiegliwi.
Może więc warto w tej sytuacji stworzyć rzetelny raport za rok 2013: ile książek zakupiono z budżetów szkół, a ile było darowizn. Przedstawić taki raport prasie, ministerstwom, samorządom. Może TNBSP mogłoby się tym zająć. Ja zgłaszam się do pomocy.

fiori

poniedziałek 13 sty 2014, 17:25

Tia... nawet gdyby, to 90% z tego to dary, używane i wyżebrane. Ale statystyki takich danych nie potrzebują.

fiori

poniedziałek 13 sty 2014, 17:27

Augustowianka - wysłałam komentarz w tym samym momencie!
Ale masz rację, czuję się winna 8) Mało tego jestem tak głupia, że jestem z tego dumna :lol:
No i niestety duzo nas w tym zacnym gronie...

Augustowianka

poniedziałek 13 sty 2014, 18:46

Wysłałam do Zarządu Głównego ZNP prośbę o zajęcie stanowiska w sprawie pominięcia bibliotek szkolnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Podczas akcji "Stop Likwidacji" ZNP nas wspierało. Do rzecznika MEN też bym chętnie napisała o tych fenomenalnych danych z SIO, ale nie mogę znaleźć e-maila na stronie MEN. Może Pan podać, panie Juliuszu? Może fiori też napisze do rzecznika skąd się biorą nowości w jej bibliotece? Może jeszcze kilka osób napisze?

Aqa

poniedziałek 13 sty 2014, 19:43

Ja dostałam ponad rok temu 14 tys zł jednorazowo, z MEN na dofinansowanie nowych obiektów, w tym "mojej" biblioteki. Jeżli MEN weźmie pod uwagę taki jeden rok w danej szkole jak moja, to widać szał. Nie widać innych lat: od 200 zł rocznie po 1 tysiąc max. Miewam dary od sponsorów, kilka, kilkanaście rocznie, niekoniecznie nam potrzebnych zbiorów.

Koleżanka ze Śląskiego z kolei sprzedaje co jakiś czas własnoręcznie wykonywane cuda,jak ozdoby z koralików, czy świąteczne różne rzeczy- na kiermaszach, w czasie szkolnych uroczystości, stąd ma cokolwiek na literaturę.
Chociaż to fajne, co ona robi, to zasada naszego żebrania na służbową działalność jest żenująca.
My powinniśmy normalnie pracować, mając zapewnione materiały do pracy i warsztat odpowiednio wyposażony, za co odpowiada MEN.

Augustowianka

poniedziałek 13 sty 2014, 20:41

Wysłałam 18 listów do posłów i senatorów różnych opcji w sprawie Narodowego Skandalu Rozwoju Czytelnictwa. Smutna powtórka naszej akcji sprzed roku. Miałam nosa, że nie usuwałam adresów VIP-ów z listy kontaktów po akcji "Stop Likwidacji".

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”