Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

poniedziałek 13 sty 2014, 20:54

Z rzecznikiem prasowym MEN nie ma co polemizować. Rzecznik jest tylko przekaźnikiem informacji, a nie merytorycznym pracownikiem. To trochę jakby polemizować z redaktorem czytającym wiadomości na temat treści wiadomości

Maja

poniedziałek 13 sty 2014, 23:02

Przepraszam!! mea culpa! jak idiotka szukam pieniędzy spoza budżetu, czym kopię sobie grób.

Do rzeczy:
Zbierzmy dane dot. książek dla biblioteki szkolnej - ile z budżetu, ile z rady rodziców (czyli dary) a ile spoza szkoły. Np. w ostatnich 5 latach. Tylko trzeba będzie się przyznać, że robimy kiermasze, co przecież zawiąże nam stryczek na szyi;-)
U mnie dary to ok. połowa wszystkich nowości od wielu lat. I uważam się za szczęściarę, że dostaję ok. 1 tysiąc na rok.

Off topic, ale ważne:
Kolejna sprawa, to brak kanonu lektur dla klas młodszych podstawówki. Nawet to samo wydawnictwo, ale nowy podręcznik - już inny zestaw tytułów! Przecież nie dajemy rady z zakupem co roku nowych tytułów w ilościach lekturowych. Trzeba coś z tym zrobić! Mam pomysł, by ustalać szkolny zestaw lektur dla wszystkich klas młodszych, niezależny od propozycji wydawnictwa, obowiązujący przez kilka lat, a nowe tytuły kupować tylko jako lekturę uzupełniającą w ilościach 3-5 egz. Macie inne pomysły?

fiori

poniedziałek 13 sty 2014, 23:15

Maja pisze: Mam pomysł, by ustalać szkolny zestaw lektur dla wszystkich klas młodszych, niezależny od propozycji wydawnictwa, obowiązujący przez kilka lat, a nowe tytuły kupować tylko jako lekturę uzupełniającą w ilościach 3-5 egz. Macie inne pomysły?
Marzenie ściętej głowy. Ja to próbuję wprowadzić bezskutecznie od lat. Ale panie maja gotowe opracowania i lekcje step by step do książek, które... np. jeszcze nie zostały wydane :) Mówię dzieciom i rodzicom, że książki nie ma, bo nie ma funduszy i nie będzie, bo nic do biblioteki nie "przychodzi". A jak są fundusze, to tytuł już jest nieaktualny, bo kolejny dureń wymyślił nowy podręcznik i nowe lektury itd. itp.

Augustowianka - zaraz siadam i piszę gdzie się da!
Ostatnio zmieniony wtorek 14 sty 2014, 14:14 przez fiori, łącznie zmieniany 1 raz.

libia11

wtorek 14 sty 2014, 09:13

U mnie podobnie jak u wszystkich. Zbieram pieniążki z kiermaszy, pieczenia ciast itp. Ponieważ moje działania są nie do końca legalne wpłacam kasę na komitet rodzicielski i zakupy książek z komitetu. Dostałam od dyrektora w tamtym roku szkolnym aż 100 zł. :lol:
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Maria

wtorek 14 sty 2014, 10:15

Ja tylko raz napisałam pisma z prośbą o wsparcie, przede wszystkim chodziło o zakup książek z dziedziny ekonomii (uczniowie biorą udział w olimpiadach ekonomicznej i przedsiębiorczości), książki z tych dziedzin muszą być aktualizowane, poziom wiadomo akademicki, to też taka jest polecana literatura, miasto niewielkie do większych ośrodków dość daleko - jak pomóc uczniom? Napisałam pismo wysłałam do firm i nawet kilka odpowiedziało pozytywnie, niektóre zażyczyły sobie faktury na ich firmy, pieniądze wpłynęły na RR, ale aby kupić książki musiałam mieć zgodę dyrektora, który dał mi kilkadziesiąt złotych, a resztę przeznaczył na sobie wiadomy cel. Więcej już nie piszę. Nie wiem jakich trzeba uzyć fajerwerków, aby młodzież czytała chociaż trochę więcej, poloniści załamują ręce bo jak mówią maturzyści "po co komu polski" - to przerażające, ale prawdziwe

wichrowe wzgórze

wtorek 14 sty 2014, 10:59

TRZEBA UŚWIADOMIć MEN ile pięniedzy dostajemy z BUDŻETU !!! A grubą, pochyloną i podkreśloną czcionką :twisted: napisać ILE Kasy Same organizujemy !!! Niech publiczne wykażą się ile pieniędzy pozyskały spoza środków budżetowych i porównać te dane. Tylko, ze MY nie jesteśmy od pozyskiwania sponsorów, a jak widaĆ STAŁO SIĘ TO NASZYM BIBLIOTECZNYM PRIORYTETEM, ZAMIAST PRACY Z CZYTELNIKIEM !
Obawiam się, że pozyskiwanie sponsorów stanie się naszą wartością dodaną ( a może już jest?), tylko kto jest temu winny ???????

wichrowe wzgórze

wtorek 14 sty 2014, 11:07

można jeszcze wyciągnać średnią ilość książek przypadającą na ucznia, zakładając, że każdy uczeń jest czytelnikiem oraz średnią ilość książek na czytelnika bibliotek publicznych. Myslę, ze byłyby to ciekawe dane.
A wracając do SIO z tego co się orientuję, podajemy ostani nr w księdze inwetarzowej nie uwzględniając ubytków, czyli dane mogą być BAAAARDZO zawyżone. Chyba, ze się mylę......

Maja

wtorek 14 sty 2014, 13:53

jeszcze jeden aspekt, może śladowy, ale u mnie występuje:

Połowa mojego księgozbioru to makulatura, martwe woluminy, które trzymam na wypadek, gdyby komuś znowu przypomniało się o standardach, widełkach, od-do... Powinnam je wywalić. Gdybym to zrobiła, a wraz ze mną jeszcze kilka bibliotekarek, to MEN miałoby zgoła inne cyferki. Może warto?

wichrowe wzgórze

wtorek 14 sty 2014, 14:00

U mnie cała ściana strej literatury dla nauczycieli, poza tym przestarzałe encyklopedie, książki z zakresu hostorii .... oczywiscie je mam, bo regały świeciłyby pustkami. A przecież zbiory powinny być AKTuALNE , zeby nie wprowadzac w błąd czytelników.....
Ogłaszam NARODOWY PROGRAM KaSACJI STARYCH KSIĄŻEK :lol:

Augustowianka

wtorek 14 sty 2014, 17:17

Potrzebujemy nagłośnienia sprawy. Starajmy się zainteresować jak najwięcej osób, tak jak przy akcji "Stop Likwidacji". Ja i fiori już piszemy, gdzie się da. Zachęcam do zamieszczania komentarzy na Facebooku na stronie MEN:
https://www.facebook.com/Ministerstwo.E ... .Narodowej
i na stronie Ministerstwa Kultury pod postem o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa:
https://www.facebook.com/mkidn?fref=ts
Piszmy do posłów, senatorów, ludzi kultury, prasy. Jeden list może nie zwróci uwagi, ale kilkanaście już tak. Nikt za nas nie będzie walczył, to już wiemy.
Ostatnio zmieniony wtorek 14 sty 2014, 20:28 przez Augustowianka, łącznie zmieniany 1 raz.

Augustowianka

wtorek 14 sty 2014, 20:20

Okazało się, że minister Zdrojewski ma pomysł na udział bibliotek szkolnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Oto fragment wywiadu dla "Rzeczpospolitej":
Rzeczpospolita: Co można zrobić, by wykształcić dobre nawyki dotyczące czytania? Oczywiście wszystko zaczyna się w domu, a na to instytucje państwa mają umiarkowany wpływ, ale z pewnością sporo może zrobić szkoła. Czy gdyby np. zorganizować wielką akcję rozdawania książek w podstawówkach, przyniosłoby to jakieś efekty?
Minister: Jest sporo pomysłów, jak uaktywnić szkołę w tej kwestii, ale ku mojemu zaskoczeniu zainteresowanie nimi jest słabe. Jestem np. zwolennikiem tego, by szkolne biblioteki działały również, kiedy dzieci mają wolne: w weekendy, ferie czy wakacje, ale odzew nie jest entuzjastyczny.

I to tyle ze strony Ministerstwa Kultury, jeśli chodzi o nasz udział w tym programie. A tu można przeczytać cały wywiad: http://www.rp.pl/artykul/1076353-Lepszy ... c.html?p=1

Malkontent

wtorek 14 sty 2014, 22:37

Nie wiem, czy bardziej potrzebna jest biblioteka szkolna czynna w ferie i wakacje czy czynna CODZIENNIE PRZEZ 6 GODZIN.Bo ta codzienność jest chyba bardziej istotna....
Myślę, że pisząc do ministerstwa naszego kochanego warto byłoby zwrócić uwagę, że dane do SIO na temat bibliotek, z terminologią biblioteczną nie mają nic wspólnego.Są chińskie, bo większość bibliotek zdigitalizowanych zbiorów nie posiada - nie ten typ biblioteki i konflikt z prawem autorskim, chyba , że będziemy digitalizować dokumentację szkolną...
Uważąm, że powinniśmy też wyjawić , jakie skutki przynosi możliwość wyboru lektur dla klas 1-3.Ja uważam, że KATASTROFALNE.Dzieci nie czytają lektur, bo ich nie ma, zaczynają spostrzegać bibliotekę jako miejsce w którym NIC NIE MA.Podobne zdanie o bibliotece mają rodzice.Ja raz w miesiącu muszę znośić chociaż raz żale na temat braku lektur.OCZYWIŚCIE TO TYLKO MOJA WINA.Najlepiej mnie zwolnić, bo jestem nieudolna, że nawet tak podstawowej ksiązki w bibliotece jak lektura nie ma.ŻADNE argumenty nie trafiają - ani do dyrektora, ani rodziców, ani nauczycieli których od lat BŁAGAM bezskutecznie o stały kanon.

Augustowianka

środa 15 sty 2014, 11:57

No i proszę, warto było poświęcić kilka wieczorów na wysyłanie listów. Dziś otrzymałam odpowiedź od profesora Tadeusza Iwińskiego w sprawie udziału bibliotek szkolnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa:
"Dziękuję za informację i list w ważnej sprawie, dotyczący bibliotek szkolnych, nie tylko w Augustowie,na Podlasiu,lecz w skali całego kraju. Ja dopiero co wróciłem z Oslo i muszę się zastanowić,co można zrobić w tej sprawie. Być może wystąpię z interpelacją."

Proszę wszystkich na tym forum: piszcie listy w naszej sprawie do posłów, senatorów, prasy. Jeśli nic nie zrobimy, to wkrótce nas w ogóle nie będzie w szkołach.

Maja

środa 15 sty 2014, 12:06

do posła już poszło, ale to PO;-)

Augustowianka

środa 15 sty 2014, 12:50

Trzeba skoordynować działania. Ja zaczynam zbierać dane dotyczące ilości darowizn i zakupów w bibliotekach za rok 2013. Skontaktuję się z Suwałkami, Łomżą i Białymstokiem. Kto z innych regionów chciałby mi pomóc?
Samym narzekaniem niczego nie załatwimy.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”