Zuzza

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

środa 15 sty 2014, 14:28

Najlepsza reklama zainteresowania czytaniem
:arrow: http://www.radio5.com.pl/index.php?id=1&ia=51948

gdzieś w tych przepisach Programu jest zapis o szczególnie ważnej roli szkoły - to jest najważniejszy argument, zupełnie gdzieś zagubiony w gąszczu przepychanek słownych
:mrgreen: OKAZUJE SIĘ ŻE ZNÓW MUSIMY SIĘ PROSIĆ O COŚ, CO NAM JAK PSU BUDA SIĘ NALEŻY - MASAKRA :mrgreen:

Maja

środa 15 sty 2014, 14:43

Celem priorytetu jest zwiększenie oferty bibliotek publicznych w zakresie nowości wydawniczych, w tym multimediów, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy biblioteki publicznej ze szkolną w zakresie kształtowania księgozbioru dla dzieci i młodzieży w bibliotece publicznej.
Zakupy nowości czytelniczych stanowią jeden z podstawowych warunków uatrakcyjnienia księgozbiorów bibliotek publicznych, a w konsekwencji podniesienia czytelnictwa w Polsce.

My będziemy tylko ciałem doradczym, by pięknie się mogły rozwijać wszystkie inne. Umrzemy w poczuciu dobrze spełnionej misji.

Augustowianka

środa 15 sty 2014, 14:52

Co sądzicie o takiej tabelce do wypełnienia:
Nazwa biblioteki: ………………………...................................................
Dane za rok 2013:
Ilość książek zakupionych z budżetu szkoły: ……. egz. na kwotę ……. zł
Ilość książek pochodzących z darowizn (w tym także od Rady Rodziców): ……. egz. na kwotę ……. zł
Ilość płyt (filmy, płyty audio, CD-ROM-y) zakupionych z budżetu szkoły: ……. egz. na kwotę ……. zł
Ilość płyt pochodzących z darowizn: ……. egz. na kwotę ……. zł

Czy wystarczy rok 2013, czy to powinny być dane za dłuższy okres, np. 3-5 lat?

Nawet, jeśli ze względu na unijne priorytety, nie będzie nas w tym programie, to warto pokazać MEN, jak jest naprawdę, a nie jak jest w SIO.

fiori
Kontakt: Strona WWW

środa 15 sty 2014, 15:06

@Maja
Tyle milionów na szkolenia i jeszcze potrzebne nasze porady?
No chyba, że NPRC przewiduje zatrudnienie nas jako prowadzących. Za miliony oczywiście :lol:

@Augustowianka, własnie siadłam do opracowania takiej tabelki! Ja bym jeszcze proponowała miejsce na wpisanie darowizn uzywanych, bo te wyceniamy na złotówkę i zanizy nam to budżet.
Myśle, że zestawienie powinno obejmować jakieś 3 lata conajmniej. Ja miałam ubiegły rok wyjątkowo "tłusty" (2 tys. zł ze szkoły, dyrektorka przekierowała jakies paragrafy, de facto nie były to pieniądze na bibliotekę)

@Zuzza, nie łudźmy się. Facet ukradł książki, bo pewnie w środku były dolary :lol:
Ostatnio zmieniony środa 15 sty 2014, 18:54 przez fiori, łącznie zmieniany 1 raz.

Augustowianka

środa 15 sty 2014, 16:27

Dostałam kolejną odpowiedź na mój list - tym razem z "Krytyki Politycznej":
"Ten temat jest dla nas bardzo ciekawy. Chętnie zrobię z panią wywiad o tej sprawie."

Odezwała się też nasza lokalna prasa.
Warto pisać, alarmować. Pomóżcie mi! Zwróćcie się do posłów i senatorów ze swojego regionu.

madan

środa 15 sty 2014, 16:40

Pola z Opola pisze: Stanie i patrzenie na pewno nic nie da
W pełni się z tym zgadzam, choć aktualnie leżę złożona niemocą :(
TNBSP podejmuje wiele starań, o których nie zawsze informujemy. Przyznaję, że public relation, to nasza pięta :oops: Staramy się na bieżąco kontaktować z różnymi instytucjami, które zabierają głos w sprawach bibliotek szkolnych (lub wręcz pomijają je milczeniem). Również o NPRC rozmawialiśmy wcześniej z MKiDN. Po ostatniej wizycie w Departamencie Mecenatu Państwa w MKiDN (7 listopada) nie doszliśmy do porozumienia w sprawie "technicznych metod przekazywania środków do niesamodzielnych bibliotek szkolnych". MEN nie było zainteresowane włączeniem się do wymyślania (akurat zmieniały się panie minister). Dyskutujemy o włączeniu bibliotek szkolnych do ogólnopolskiej sieci (byłoby to również korzystne ze względu na zasady przeprowadzania skontrum). W MKiDN proponują składanie wniosków indywidualnych! przez organy prowadzące szkoły! My chcemy zaproponować to MEN - hurtowo! Włączamy premiera w działania zmierzające do usprawnienia komunikacji międzyresortowej, by nie cierpieli z tego powodu obywatele (czyli my) i system edukacji (czyli dostępność i oferta bibliotek szkolnych) Czekamy teraz na potwierdzenie terminu spotkania z minister Kluzik-Rostkowską, mamy cały karnet spraw do omówienia. Itd,. itp.
Ale śledzimy to forum (choć w naszej zakładce ciągle brak moderatora :( ) i z wdzięcznością podziwiamy wszystkie aktywne uczestniczki :D Zapraszamy w nasze szeregi!
Zbieranie danych o zbiorach naszych bibliotek to świetny pomysł. Jak najbardziej możemy włączyć oddziały do zbierania informacji. Chociaż kiedy w maju 2013 na spotkanie w MEN-ie w sprawie różnorodności rozwiązań dotyczących etatów nauczycieli bibliotekarzy i dostępności bibliotek szkolnych zebraliśmy dane z różnych części kraju, jako dowód konieczności wydania stosownego jednolitego rozporządzenia - odesłano nas do poszczególnych samorządów!)
Trzeba jednak spróbować! Ale - im dłuższy zakres badań tym lepiej i ... trudniej. Ważny jest wyraźny podział na darowizny i zakupy z budżetu. W przypadku darów trzeba zwrócić uwagę na RR, bo szkoła nie może przyjmować darowizn rzeczowych (czyli np. książek kupionych przez RR, tylko finansowe (przelane na konto szkoły i z jej konta kupowane).
Pułapek jest pewnie więcej. Może warto byłoby dodać informacje z czyjej inicjatywy (czy starań) powiększono zbiory (władz oświatowych, dyrektora, rodziców, nauczyciela bibliotekarza + inne przypadki)

Augustowianka

środa 15 sty 2014, 17:53

Proponuję taką ankietę i proszę o komentarz. Im bardziej skomplikowana będzie ankieta, tym trudniej nam będzie zachęcić koleżanki i kolegów do jej wypełnienia.

Nazwa biblioteki: ………………………..............................................................................................................

(Tu ma być tabelka, ale nie chciała się ładnie skopiować)

dane mają dotyczyć lat 2009-2013

książki zakupione z budżetu szkoły Ilość egz.: na kwotę zł:

książki zakupione przez Radę Rodziców

książki pochodzące z innych darowizn

płyty wideo, audio i CD-ROM zakupione z budżetu szkoły

płyty wideo, audio i CD-ROM zakupione przez Radę Rodziców

płyty wideo, audio i CD-ROM pochodzące z innych darowizn

Kto starał się o darowizny dla biblioteki (można podkreślić więcej, niż jedną odpowiedź):
władze oświatowe
dyrektor szkoły
rodzice
uczniowie
nauczyciel bibliotekarz

Ilość książek będących aktualnie na stanie biblioteki, a przyjętych na stan przed rokiem 1989:
Ilość książek będących aktualnie na stanie biblioteki, a przyjętych na stan po roku 1989:

Malkontent

środa 15 sty 2014, 19:00

Augustowianko, wiele bibliotek powstało po 1989 roku, ale w zbiorach mają gro książek z darowizn wydanych w latach 80 i wcześniej.A wiemy doskonale, jak one wyglądają, o aktualności nie wspomnę/
Proponowałabym nie przyjętych a wydanych przed 1989 rokiem.Ewentualnie w przypadku starszych bibliotek dane statystyczne o ilości zakupów w latach wcześniejszych.
Na dobrą sprawę u mnie gro książek zostało wydanych przed 1989 rokiem i sobie stoją na półkach.Czytać ich w podstawówce raczej nikt nie chce....
Dzwoniłam dziś do FDRSI - kiedyś o tym pisałm, że warto było ich ruszyć.To do Ciebie Madan przede wszystkim ta informacja - myślę, że chętnie by współpracowali - pozyskują pieniądze z grantów.Niestety, jak na razie żaden z darczyńców nie wspomniał o bibliotekach szkolnych jako benificjencie. Gdyby MEN przeznaczył choć jakieś środki (tak jak Ministerstwo Kultury) napisali by grant "pod" biblioteki szkolne.Ewentualnie znalazł inny darczyńca, który widziałby nas jako instytucje w które chce zainwestować, albo dał się namówić na to dzięki poparciu FDRSI. Myślę, ze warto rozmawiać z władzami FDRSI...
Coś trzeba robić, bo inaczej widzę szybki i nieuchronny koniec bibliotek szkolnych .Jeśli będą pieniądze, projekty i jakiś ruch OP trudniej będzie powiedzieć, że biblioteka jest niepotrzebna, albo może być czynna 1 h w tygodniu.

libia11

środa 15 sty 2014, 20:41

Euro posłanka Lidia Geringer de Oedenberg wspomoże naszą akcję. :lol: :D :lol: :P
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Pola z Opola

środa 15 sty 2014, 23:11

Madam, dziękuję za informację i w ogóle za działania. Ale naprawdę przydałoby się opublikowane oficjalne stanowisko TNBSP w sprawie NPRC. Takie stanowisko rozesłane do agencji prasowych i redakcji mogłoby się przebić do opinii publicznej. Dałoby ono tez możliwość kolportowania go lokalnie, do mediów itp. Na pewno RG TNBSP takie stanowisko ma. Piszesz o spotkaniach i rozmowach. Ale na stronie RG TNBSP dwa tegoroczne wpisy to wycieczka do Rumunii i jubileusz Oddziału Krakowskiego (nie wspominam o czytelności całej strony). Dlaczego ktoś nie wrzuci informacji o działaniach, o których piszesz? Zupełnie jakby się nic nie działo. Przepraszam za te uwagi krytyczne. Wiem, że pracujesz społecznie, w dodatku jesteś chora, ale przecież RG ma więcej członków, są oddziały.

Zuzza

środa 15 sty 2014, 23:30

Nam po prostu potrzebny jest rozłożony na 3-5 lat projekt podobny do tego z ICIM, ale nastawiony na zakup książek - zarówno papierowych jak i audiobooków. Nie może to być akcja jednorazowa, bo jeśli wszyscy rzucą się na książki jednocześnie - i szkoły i b. publiczne - a wszystko za pomocą przetargów - będzie zapaść i druk oraz zakup byle czego, byle wykorzystać kasę. należy tak to opracować, by była możliwość dokonywania bieżących ciągłych zakupów w miarę potrzeb, a nie jak publiczne - raz na rok przetarg i mnóstwo dezyderatów pominiętych.

:arrow: fiori - jeśli tam były dolary, to policja ciągle jeszcze o tym nie wie - oficjalnie: włamano się, by ukraść klasyków

fiori
Kontakt: Strona WWW

czwartek 16 sty 2014, 00:26

Napisałam do kilku patronów i partnerów "STOP likwidacji bibliotek". Jutro będę rozmawiać z wykładowczynią literatury dziecięcej na bibliotekoznawstwie i zasugeruję zmobilizowanie środowiska studenckiego. Niestety, wkrótce sesja, więc nie wiem czy ktoś będzie miał do tego głowę.
Powiadomiłam też Gazetę Wyborczą ;) i otrzymałam potwierdzenie przeczytania wiadomości. Ciekawe czy i jak ruszą temat.
No i czekam na odpowiedzi od parlamentarzystów.
Znowu zapowiadają się gorące ferie ;)

P.S.
Ankieta wg mnie jest bardzo dobra. Moja sugestia - nie sumowałabym danych z 5 lat, tylko wpisała poszczególne lata osobno.
Pytanie - kogo potem zasypujemy wynikami?

Kaja

czwartek 16 sty 2014, 02:40

Mogę spróbować zmobilizować studentów bibliotekoznawstwa na UŚ, a przynajmniej ludzi z mojego roku. Niestety większość osób nie robi bloku uprawnień pedagogicznych, więc jak mi to koleżanka powiedziała przy okazji "STOP likwidacji bibliotek": co ją to obchodzi czy będą biblioteki szkolne, jak ona będzie pracować w publicznej.
Matka Biblioteka. Ojciec Estreicher.

libia11

czwartek 16 sty 2014, 09:18

Kaja moja koleżanka też twierdziła ,że uprawnień robić nie będzie bo pracuje i będzie pracowała w publicznej. Życie zweryfikowało te słowa. Pracuje w szkolnej a uprawnienia robiła kilka lat po studiach pracując już w szkole. :o :wink:
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Maja

czwartek 16 sty 2014, 09:27

podpowiedź dla liczących ilość starych i nowych książek: weźcie podsumowanie arkuszy z ostatniego skontrum, tam macie ubytki i stan posiadania i dość łatwo można rozgraniczyć 1989 w górę i w dół. I mamy dokładny obraz sytuacji.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”