iwonKa

Re: Narodowy Program Promocji Czytelnictwa

poniedziałek 20 sty 2014, 09:25

Ja też mogę pomóc, tylko powiedzcie co i jak. Listy do "ważnych" osób też mogę porozsyłać.Tylko nie znam się na takich akcjach. O czym pisać w takim liście? :|

Augustowianka

poniedziałek 20 sty 2014, 11:15

Pisać jak jest - nie uwzględniono bibliotek szkolnych w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, mamy przestarzałe księgozbiory, nie dostajemy pieniędzy na nowe książki, musimy szukać sponsorów, potrzebujemy włączenia nas do Programu.
Ja piszę tak: http://augustowskireporter.pl/artykuly/ ... olach.html

Augustowianka

poniedziałek 20 sty 2014, 11:18

A tu można zobaczyć jak kiedyś Ministerstwo Oświaty upowszechniało czytelnictwo:
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/4961

libia11

poniedziałek 20 sty 2014, 12:18

Dostałam odpowiedz z FB . Powysyłałam kilka listów do kilku miejsc związanych z książką
:P
Witamy serdecznie! Bardzo dziękujmy za link – chętnie zabierzemy głos w tej sprawie! Biblioteki szkolne to często miejsce pierwszego, pełnowartościowego kontaktu dziecka z książką. Zatrważają nas płynące zewsząd informacje o likwidacji tychże, o pomijaniu w kluczowych akcjach i kampaniach, o niewystarczającym dotowaniu. Gromadzimy argumenty, weźmiemy udział w dyskusji. Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy! Biblioterapeuci ( Krakowskie Koło Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego )
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

bogna3

poniedziałek 20 sty 2014, 17:18

Ruszył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. "Program nie będzie skuteczny, jeżeli nie zaangażuje się MEN, które nie wykazało się aktywnością"

http://wpolityce.pl/wydarzenia/65515-ru ... ktywnoscia

Augustowianka

wtorek 21 sty 2014, 09:17

Otrzymałam odpowiedź z Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom":
Nasza Fundacja nieustannie podejmuje działania, by przekonać decydentów o konieczności dofinansowania bibliotek, także szkolnych. Objęcie ich Narodowym Programem Czytelnictwa byłoby znakomitym rozwiązaniem. Przesłaliśmy przekazane nam przez Panią stanowisko Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich do Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN.

fiori
Kontakt: Strona WWW

środa 22 sty 2014, 21:12

Odpowiedź p. Krzysztofa Gawkowskiego (sekretarza generalnego SLD) na mój list w sprawie NPRC
Rozpoznam sprawę i zaintersuje ja właściwe osoby.
Pzdr,
K.Gawkowski

libia11

czwartek 23 sty 2014, 09:13

Pan Gawkowski planuje wyjechać w teren w ramach lekcji patriotycznych związanych z wydarzeniami 11 listopada. Chce też odwiedzić szkoły. Może warto go zaprosić ? Jeśli ktoś rozważa podam adres do kobiety która to planuje. Odbywać się to będzie do końca pierwszego kwartału 2014. :oops: Przepraszam za ten 2114 . Rzeczywiście długo by zeszło. A tak jeśli już korektę musiałam zrobić, to byłaby okazja zaprosić go do biblioteki i pokazać jak my funkcjonujemy w danej rzeczywistości.
Ostatnio zmieniony czwartek 23 sty 2014, 14:04 przez libia11, łącznie zmieniany 1 raz.

Betka2

czwartek 23 sty 2014, 12:36

O! To długo będzie podróżował ! :wink:

Augustowianka

wtorek 28 sty 2014, 16:16

Otrzymałam odpowiedź z Zarządu Głównego ZNP. Uważają, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest adresowany do nieczytających osób dorosłych i dlatego nie poprą bibliotek szkolnych w dążeniu do udziału w tym programie. Co Wy na to?

Oto treść listu:
Szanowna Koleżanko,
Dziękujemy za przesłanym list, świadczący o głębokim zaangażowaniu i trosce Koleżanki o wysoką jakość edukacji młodego pokolenia, niemożliwą do osiągnięcia bez odpowiedniego „zaplecza” bibliotecznego (zarówno tradycyjnego, jak i elektronicznego). W pełni zgadzamy się z Koleżanką, co do roli biblioteki szkolnej i nauczycieli bibliotekarzy, mamy także świadomość permanentnego niedofinansowania publicznej oświaty, co odbija się też na kondycji szkolnych bibliotek. Jednakże, nie będziemy mogli skutecznie (naszym zdaniem), interweniować w sprawie ustanowienia bibliotek szkolnych beneficjentami Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Głównym celem programu jest aktywizacja czytelnictwa wśród osób nieczytających. Zadanie to nałożone zostało przede wszystkim na biblioteki publiczne (na zatrudnionych w nich bibliotekarzy), a także – w pewnym zakresie – na księgarzy i wydawnictwa.
Trudno negować, że jednym z zadań szkolnej biblioteki jest rozwój czytelnictwa wśród uczniów, jednak wydaje się, że to właśnie dorośli są ostatecznymi beneficjentami NPRCz. Można by się zastanawiać, dlaczego biblioteki szkolne miałyby się włączać w to zadanie, skoro – co mocno podkreślaliśmy w trakcie pamiętnego sporu z MAiC nt. propozycji łączenia bibliotek szkolnych i publicznych – zarówno zadania, jak i użytkownicy bibliotek szkolnych i publicznych są całkowicie różni. Uważamy, że powinniśmy być konsekwentni w przywoływaniu pewnych argumentów, tak by doraźny cel (tu akurat pozyskanie środków na wzbogacenie księgozbioru bibliotek szkolnych) nie spowodował zaprzepaszczenia celu nadrzędnego – utrzymania bibliotek szkolnych jako integralnej, nierozłącznej części szkoły.
Z drugiej jednak strony trudno nie zgodzić się w pełni z przedstawioną przez Koleżankę oceną sytuacji wielu szkolnych bibliotek. Rozumiemy więc intencje Koleżanki. Wątpliwości budzi jednak fakt, że prace nad programem trwały w roku 2013, ale nie otrzymaliśmy wówczas żadnych sygnałów w tej sprawie ani od nauczycieli, ani od ogniw ZNP. Dzisiaj program ten jest już przyjęty i nie ma raczej możliwości jego zmiany. Stąd nasza wątpliwość co do ewentualnej skuteczności podejmowanych teraz protestów i interwencji.
Mimo to, solidaryzując się ze środowiskiem nauczycieli bibliotekarzy, zamieściliśmy na naszych stronach stanowisko Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w tej sprawie.
Z poważaniem
- Zespół Polityki Edukacyjnej ZG ZNP

Malkontent

wtorek 28 sty 2014, 20:47

Jak nie kijem go to pałką....

Jak dla mnie totalny brak zrozumienia.I totalna samotność nas jako bibliotekarzy szkolnych.Ni pies ni wydra.Ani nauczyciel ani bibliotekarz.I jedno i drugie środowisko mówiąc kolokwialnie się na nas wypina.Jesteśmy sami, niezrozumiani, bez przyszłości.Siłaczki póbujące widzieć sens naszej pracy.Menadżerki biedy - tak mówi się o matkach niepełnospawnych dzieci.ale bardzo to do nas pasuje.

Maja

wtorek 28 sty 2014, 21:58

Profesor Śliwerski napisał o tym zagadnieniu, we właściwy dla siebie sposób:

http://sliwerski-pedagog.blogspot.com/2 ... mment-form

Augustowianka

wtorek 28 sty 2014, 23:00

Panie Juliuszu! Udzielam wywiadu "Krytyce Politycznej". Chciałabym wspomnieć o zespole powołanym przez ministra Boniego. Jakie są losy zespołu? Czy po odejściu ministra zespół przestał istnieć?

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

środa 29 sty 2014, 02:35

Zespół powołany przez ministra Boniego nie został formalnie rozwiązany, ale jego misja raczej wygasła. Miał za zadanie przygotować koncepcję wsparcia bibliotek szkolnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. I to zrobił. Sprawa została przekazana (zgodnie z kompetencjami) do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i tam się raczej "rozmyła". Biblioteki szkolne miały być uwzględnione jako beneficjent w Osi Priorytetowej III - Cyfrowa aktywizacja społeczeństwa. Po "obróbce" w MRR wyszło chyba na to, że poszczególne biblioteki szkolne mogą teoretycznie być uwzględnione w programach regionalnych czy lokalnych zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach celu szczegółowego dotyczącego tzw. e-integracji i e-aktywizacji społeczeństwa (przepraszam za ten język, ale taki w tych programach obowiązuje). Na moje oko to raczej nie ma szans na jakieś odrębne potraktowanie bibliotek szkolnych - to znaczy, że nie będą one miały dedykowanych jakichś odrębnych, specjalnie dla nich dedykowanych środków w ramach programu Polski Cyfrowej.
Jeśli chodzi o Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, to czasem słyszy się głosy, że co się czepiamy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przecież nadzoruje instytucje kultury, więc trudno, żeby się przejmował bibliotekami szkolnymi. Ja (i nie tylko ja) się z tym zupełnie nie zgadzam. Otóż minister Zdrojewski otrzymał zadanie koordynowania nie Programu Rozwoju Instytucji Kultury lecz rządowego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. To duża różnica. Trudno sobie wyobrazić realizację takiego programu bez udziału bibliotek szkolnych. "Klienci" instytucji kultury są już jakoś czytelniczo "zagospodarowani", więc powinno się sięgnąć do rezerw. Poza tym kiedy kształtować nawyki czytelnicze jak nie w okresie edukacji, a która biblioteka jest wówczas najbliżej ucznia itp. Na program są przeznaczone ogromne pieniądze (1 miliard złotych). Są to pieniądze publiczne. Nie można się zgadzać na to, by je wydawano w taki sposób, który z góry wyklucza osiągniecie zakładanych efektów.
Ze strony MKiDN słyszy sie teraz głosy, że MEN powinno bardziej naciskać, przyłączyć się, że dysponuje swoimi dużymi środkami itp. Jasne że MEN powinno to zrobić i postawa MEN w tej sprawie jest skrajnie skandaliczna. Nie zwalnia to jednak ministra Zdrojewskiego, który koordynuje program rządowy a nawet "narodowy", by przed ogłoszeniem takiego programu skonsultował się z MEN, wspólnie z MEN wyznaczył zadania i ogłosił taki program rozwoju czytelnictwa, który daje szanse, że przeznaczane na ten cel publiczne pieniądze zostaną wydane sensownie i racjonalnie, a sam program będzie miał szansę realizacji. Tymczasem wygląda na to, że celem działań nie jest żaden rozwój czytelnictwa lecz po prostu wydanie tego miliarda w sposób szybki i na to, co najłatwiej. Potem minister Zdrojewski a następnie premier pochwalą się, ile wydali.
Obywatela nie interesują stosunki i układy między ministrami. Obywatel oczekuje sensownego, racjonalnego wydawania pieniędzy. Tymczasem minister Zdrojewski wybrał najprostsze dla siebie rozwiązanie: przekształcił ukradkiem Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na Program Rozwoju Instytucji i ludzi Kultury. Trudno się dziwić, że ludzie związani z tymi instytucjami nie mają zastrzeżeń. Media też zbyt głęboko w sprawę nie wnikają, bo w planach jest wydanie w r. 2014 5 milinów złotych na spoty telewizyjne i reklamy o tym, że warto czytać i kilka mionów na popularyzację różnych czasopism. Jane, możemy poudawać, ze wszystko jest OK, że jak w TV i w gazetach pojawią się reklamy czytania, to ludzie nie czytający rzucą się na lektury.
Pisałem o tym także w tym felietonie: http://bibliotekawszkole.pl/files/files ... BwS_04.pdf
Można o tym przeczytać również w stanowisku TNBSP:
http://bibliotekawszkole.pl/files/files ... BSP(1).pdf
Ech, szkoda gadać. Szczerze mówiąc to straciłem resztki szacunku do tych urzędasów (przepraszam ale nie umiem o nich inaczej myśleć), którym już dawno przestało chodzić o realizację celów społecznych :(

libia11

środa 29 sty 2014, 09:45

Wysmarowałam przed chwilą list do związku jako ich członek i bibliotekarz. Nie był miły. :evil: :evil:

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”