Dorothy

Ewidencja zbiorów specjalnych - jakie księgi inwentarzowe

wtorek 18 lut 2014, 16:49

Pracuję w bibliotece szkolnej. Proszę o pomoc w sprawie prowadzenia ksiąg inwentarzowych zbiorów specjalnych. Jeśli podzielimy zbiory specjalne w następujący sposób i dla każdego rodzaju zbiorów założymy oddzielną księgę inwentarzową (lub jedną księgę podzielimy na trzy części):
- CDV – płyty wideo (filmy),
- CDA – płyty CD-Audio (dokumenty dźwiękowe),
- CDR – płyty CD-Rom (dokumenty elektroniczne)
To czy filmy na DVD i VCD można wpisać w jednej księdze inwentarzowej przeznaczonej dla płyt wideo (CDV)? Czy muzykę na CD i audiobuki można wpisać w tej samej księdze inwent. Przeznaczonej dla płyt audio (CDA)? Czy encyklopedie, słowniki, atlasy multimedialne, programy komputerowe, gry, prezentacje multimedialne można wpisać razem w tej samej księdze inwentarzowej przeznaczonej dla płyt CD-Rom (dokumenty elektroniczne) ?
Zaznaczam, że audio buków mam 4 sztuki, VCD 5 sztuk. Najwięcej jest muzyki na CD i filmów na DVD, trochę dokumentów elektronicznych. Roczne wpływy zbiorów specjalnych są małe nie przekraczają 50 sztuk.
Proszę o radę i pomoc w tej sprawie.

Anna

Re: Ewidencja zbiorów specjalnych - jakie księgi inwentarzow

wtorek 18 lut 2014, 17:58

Matko mam ciągle ten sam problem. Kiedys dawno temu kazano nam zakładac osobne księgi na kasety magn, DVd. Cd z muzyką cd z programami, potem doszły dvd. Teraz założyłabym jedną zbiorów specjalnych i po problemie a tak wkradł mi się już bałagan bo czasem nie wiem gdzie co zapisac. Audiobooków jeszcze nie mam ale juz się boję gdzie to w razie czego wpisac.

Augustowianka

wtorek 18 lut 2014, 18:04

Dorothy pisze:To czy filmy na DVD i VCD można wpisać w jednej księdze inwentarzowej przeznaczonej dla płyt wideo (CDV)?
Tak. CDV oznacza płytę CD z nagraniem wideo, zarówno VCD, jak i DVD.
Dorothy pisze:Czy muzykę na CD i audiobuki można wpisać w tej samej księdze inwent. Przeznaczonej dla płyt audio (CDA)?
Tak, bo CDA to płyta CD z nagraniem dźwiękowym, a więc i muzyka i audiobook.
Dorothy pisze:Czy encyklopedie, słowniki, atlasy multimedialne, programy komputerowe, gry, prezentacje multimedialne można wpisać razem w tej samej księdze inwentarzowej przeznaczonej dla płyt CD-Rom (dokumenty elektroniczne) ?
Tak, CDR to płyta CD do odtwarzania wyłącznie na komputerze, więc wszystko, co wymieniłaś mieści się w tej definicji.

Maria
Kontakt: Strona WWW

wtorek 18 lut 2014, 19:19

Przy takich wpływach, mam podobnie lub mniej, mam jedna księgę zbiory specjalne z lit wyróżnikiem S i wszystko tam wpisuję.

Mat

wtorek 18 lut 2014, 19:58

A można i tak:
DVD - dla wszystkich płyt na których mamy filmy, bez względu czy na płycie dvd czy vcd
CD - dla wszystkich płyt z dźwiękiem- muzyka, audiobooki
CDR - dla płyt odczytywanych tylko i wyłącznie przez komputer (programy, edukacyjne, słowniki, encyklopedie,programy do nauki języków)
V- jeśli mamy jeszcze kasety wideo
DT - jeśli mamy dokumenty towarzyszące (decydujemy się je wprowadzać jako oddzielny zbiór) np. do filmów edukacyjnych dołączane są często książeczki ze scenariuszami, a do audiobooków jakieś opracowanie, tekst książki itp.

Przy małym wpływie można podzielić jedną księgę na kilka części wydzielając po kilkadziesiąt stron dla poszczególnego typu zbiorów.
Sprawa jest ułatwiona kiedy korzystamy z programu bibliotecznego - zakładamy poszczególne księgi i wprowadzamy :)

Właśnie sobie uświadomiłem, że rozpocząłem 7 rok pracy ze zbiorami specjalnymi - moja codzienność to multimedia i dylematy opracowania. Kiedy pracowałem w szkolnej bibliotece nie myślałem, że tak je polubię :) Jutro czeka na mnie wyzwanie - pakiet filmów z fizyki :shock:

Dygresja się wkradła, ale mam nadzieję, że mocno nie zaburzyła wątku :oops:

Mat

Maria

wtorek 18 lut 2014, 20:06

Gdybym miała takie zakupy ZS jak Mat w WMBP w Elblągu to zrobiłabym tak jak on radzi :)

Dorothy

środa 19 lut 2014, 18:56

Dziękuję bardzo za rady i pomoc :lol:

Dorota79

poniedziałek 12 sty 2015, 11:05

Kupiłam ostatnio książkę Tischnera "Wędrówki w krainę filozofów". W środku była płyta CD. Rozumiem, że tę płytę mam osobno wpisać do inwentarza zbiorów specjalnych? Jeśli tak, to jak w taki razie ją wycenić, skoro całość kosztowała około 24 zł? No to jak to jest koleżanki i koledzy? Kiedy płytę traktuje się wyłącznie jako integralną część książki i nigdzie nie wpisuje, a kiedy wprowadza się ją do inwentarza? Czy są odnośnie do tego jakieś wytyczne?

Dorota79

wtorek 13 sty 2015, 09:03

Halo :) odpowie mi ktoś?

urania1

wtorek 13 sty 2015, 09:15

Nie powinno się tego rozdzielać. Najlepiej będzie wpisać w opisie książki CD jako dokument towarzyszący. Masz tę płytę wyszczególnioną osobno na fakturze?

Dorota79

wtorek 13 sty 2015, 10:17

Nie, nie jest osobno wyszczególniona. Czyli uważasz, że nie powinnam wpisywać do inwentarza zbiorów specjalnych?

Mat

wtorek 13 sty 2015, 12:01

Witam :)

jeśli książka bez płyty i płyta bez książki może funkcjonować oddzielnie to dla mnie nie ma problemu, żeby rozdzielić te dwa typy zbiorów i wpisać do oddzielnych ksiąg.
Cenę na fakturze musisz sama podzielić i uznać co ma większą wartość.
U mnie w takim wypadku płyta otrzymałaby pewnie wartość maksymalnie 8-10 zł, ale gdybyś zdecydowała się na 4zł to jest to Twoja decyzja
Na fakturze robisz tylko adnotację, np.
pozycja 1 składa się z książki o wartości 20 zł i płyty CD o wartości 4zł

To czy rozdzielimy dwa typy zbiorów zależy od naszej oceny, potrzeb czytelników i tego czy oba zbiory mogą być wykorzystywane oddzielnie.

U mnie w bibliotece np. opracowania lektur (książka) gdzie dołączony jest audiobook z czytaną książką i czytanym opracowaniem, opracowywany jest podstawowo jako płyta a książka stanowi dokument towarzyszący. A równie dobrze obie pozycje mogłyby funkcjonować oddzielnie.

pozdrawiam
Mat

urania1

wtorek 13 sty 2015, 12:08

Można zrobić też tak, jak radzi Mat. W sumie musisz zdecydować sama - czy płyta osobno ma sens, czy lepiej zostawić razem z książką (zwłaszcza, jeśli jest jej uzupełnieniem lub nie może bez niej funkcjonować). Nie wiem, co jest na płycie, więc trudno Ci konkretniej doradzić. Jeśli zostawisz z książką, na karcie i w opisie w księdze dodaj adnotację o towarzyszącej książce płycie.

Dorota79

wtorek 13 sty 2015, 12:13

Dziękuję za wszystkie rady. Co jest na płycie? Patrząc po spisie, to samo co w książce, więc w zasadzie płyta mogłaby też, wydaje mi się, funkcjonować osobno. Nic, zastanowię się jeszcze, co zrobić. Raz jeszcze dzięki :)

urania1

wtorek 13 sty 2015, 12:22

Jeśli płyta jest po prostu wersją elektroniczną książki, to nawet warto rozbić ten pakiet. Wtedy masz dwie pozycje zamiast jednej. Do Ciebie należy decyzja :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”