Pati
Posty: 28
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 23:44

Korekta spisu z natury

poniedziałek 24 lut 2014, 20:33

Witam, wiem że macie już dosyć analiz porównawczych typu skontrum, a spis z natury, ale proszę o pomoc osoby, które były zmuszone zrobić ten nieszczęsny tzw. spis z natury zamiast skontrum. U mnie nauczyciele zrobili spis książek na specjalnych drukach przepisując oczywiście księgi inwentarzowe (tzn. książki bez ubytków). Absurd, ale co robić! Mam nieduży księgozbiór (około 2000 książek) i wszystkie są wpisane do Mola. Stan finansowy ksiąg inwentarzowych zgadza się ze stanem książek w Molu. A na drukach spisu z natury oczywiście wyszła różnica tzn. nie zgadza się o jakieś 140 zł ( w księgach papierowych i w Molu mam wyższą kwotę.). Najprawdopodobniej panie coś ominęły. Mam pytanie w związku z tym. Kto ma robić korektę? Czy nie można zamiast żmudnych kolejnych przeliczeń zrobić jakiegoś ogólnego protokołu korekty? Przecież jeżeli księgi papierowe zgadzają się z Molem ,to musi być błąd w spisie z natury! A może ja źle myślę? Ale jeżeli to panie źle przepisały z ksiąg, to dlaczego ja mam nad tym ślęczeć i wyłapywać godzinami ich błędy? Poradźcie! Pozdrawiam. Anka :?:

Maria
Posty: 3357
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Korekta spisu z natury

poniedziałek 24 lut 2014, 21:12

Komisja inwentaryzacyjna jest odpowiedzialna za prawidłowe przeprowadzenie skontrum czy spisu z natury. Jeżeli stan ilościowy i finansowy księgozbioru nie zgada z tym co jest zapisane w księgach, to komisja ma obowiązek sporządzic protokól i napisać jakie są przyczyny, najczęściej są to braki. Jeżeli nie sa to braki to komisja musi podac inne przyczyny i nie wyobrażam sobie, aby napisała, że różnica wynika z błędów komisji. Tak czy siak nie może być mowy o korekcie spisu z natury. O korektę stanu można wnioskować kiedy robi się retrokonwersje bazy biblioteki, ale u Ciebie wszystko sie zgadzało, więc trzeba szukać błędów w protokołach.
Trzeba było zrobić te arkusze spisu z natury w Excelu i nie byłoby problemu :)

laik
Posty: 85
Rejestracja: niedziela 15 lip 2012, 12:45

Re: Korekta spisu z natury

poniedziałek 24 lut 2014, 23:35

Co to jest retrokonwersja bazy biblioteki?

Maria
Posty: 3357
Rejestracja: środa 12 kwie 2006, 08:55
Kontakt: Strona WWW

Re: Korekta spisu z natury

wtorek 25 lut 2014, 00:50

laik pisze:Co to jest retrokonwersja bazy biblioteki?
proces przenoszenia opisów katalogowych, bibliograficznych księgozbioru z katalogu kartkowego biblioteki do katalogu komputerowego zintegrowanego systemu bibliotecznego lub do bazy danych.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości