Gość

UKD

niedziela 18 lis 2007, 20:57

Witajcie,
Pracuję (od niedawna) w małej bibliotece gimnazjum z bardzo niewielkim księgozbiorem. Chciałam zapytać, czy każdą książkę opracowujecie wg UKD? czy jest to konieczne? Nie orientuje sie w tym w ogóle, czy taką klasyfikację do danej książki można skądś pobrać? Bardzo mnie to nurtuje, odpowiedzcie proszę. Pozdrawiam

Gość

niedziela 18 lis 2007, 21:53

To czy klasyfikujesz ksiązki w UKD zalezy od tego jakie katalogi prowadzisz: wg UKD czy np. przedmiotowy? A jaki masz uklad na polkach z literatura popularno-naukowa czy z ksiegozbiorem podrecznym? To nie zalezy od wielkosci ksiegozbioru.

Jezeli wg UKD (a chyba tak) to trzeba wszystkie ksiazki klasyfikowac wg UKD. Literature piekna i lektury (nie wszystkie to literatura piekna! -przynajmniej u mnie w liceum) tez.
Opisy mozna pobierac lub podgladac z Biblioteki Narodowej.
Pozdrawiam
Alexia

Gość

niedziela 18 lis 2007, 21:59

Przepraszam! Z tymi lekturami to chyba przesadzilam? Nie wszystkie sa powiesciami - to chcialam powiedziec !
Alexia

Maria
Kontakt: Strona WWW

niedziela 18 lis 2007, 22:05

Każda książkę klasyfikuje wg UKD, ponieważ kataloguję w MOL-u najczęściej posiłkuje się bazą BN i odpowiednio modyfikuje do swoich potrzeb. Proponuję zajrzeć na stronę BN lub KARO, bądź innej biblioteki, która udostępnia swój katalog w Internecie, tam znajdziesz klasyfikację UKD dla konkretnej książki. Co do konieczności - w bibliotece powinien być katalog alfabetyczny i rzeczowy. Co do tego ostatniego to może być katalog przedmiotowy, który szereguje informacje o zbiorach według alfabetycznie ułożonych haseł przedmiotowych. Hasłem jest przedmiot, czyli temat książki. Druga ewentualność to katalog systematyczny, który porządkuje informacje o zbiorach biblioteki według powiązanych ze sobą hierarchicznie grup czyli UKD.

Gość

poniedziałek 19 lis 2007, 13:39

Witam
Dziękuję za odpowiedzi. U mnie w bibliotece nie ma niestety żadnego katalogu, wcześniej nikt o tym nie myślał, ale wiem, że jest to wymóg, dlatego zastanawiam się nad tym czy tworzyć katalog kartkowy, bo na np Mola nie ma szans. Jestem początkująca więc gubie się w tym wszystkim.

W bibliotece na półkach książki są ustawione po prostu alfabetycznie wg autora.
Co do UKD weszłam na stronę Biblioteki Narodowej i na stronę Karo jednak nie widze tej klasyfikacji UKD przy opisie książki, są hasła przedmiotowe, ale symboli UKD nie ma.
Z chęcią nawiązałabym kontakt email z życzliwą osobą, która pomogłaby mi sobie z tym poradzić.

halszka31

UKD

poniedziałek 19 lis 2007, 15:42

Jest jeszcze inna możliwośc wg wzoru stosowanego w oddziałach dziecięcych bibliotek publicznych.
Podział księgozbioru wg tematyki np: lektury, Prz-przygodowe,H-historyczne,F - fantastyka, O obyczajowe, księgozbiór podręczny, Bajki i baśnie (wg potrzeb)itd..
To pierwszy etap, drugi to zmiana sygnatur w katalogu.
Księgozbiór popularno naukowy fizycznie podzielić na podstawowe działy od 0-9, potem w miarę potrzeb uszczegóławiać.
SBP zajmowało się kiedyś wydawaniem i rozprowadzaniem tablic UKD , warto się z nimi skontaktować. W ten sposób będziesz mogła dostosować UKD do swojego księgozbioru. Biblioteki lubią skracać lub rozbudowywać klasyfikacje. Wszystko zależy od potrzeb Twoich i użytkowników.Przy okazji , ucząc się sama masz możliwość twórczego podejścia do zagadnienia.
Pozdrawiam. Do usług. Halszka

P.S zawsze współczułam bibliotekarzom szkolnym, że są pozostawieni samym sobie w rozwiązywaniu problemów. Internet to cudowna rzecz.Nie jesteśmy sami... :lol:
halszka

Maria

wtorek 20 lis 2007, 00:01

Anonymous pisze:Witam
Dziękuję za odpowiedzi. U mnie w bibliotece nie ma niestety żadnego katalogu, wcześniej nikt o tym nie myślał, ale wiem, że jest to wymóg, dlatego zastanawiam się nad tym czy tworzyć katalog kartkowy, bo na np Mola nie ma szans. Jestem początkująca więc gubie się w tym wszystkim.

W bibliotece na półkach książki są ustawione po prostu alfabetycznie wg autora.
Co do UKD weszłam na stronę Biblioteki Narodowej i na stronę Karo jednak nie widze tej klasyfikacji UKD przy opisie książki, są hasła przedmiotowe, ale symboli UKD nie ma.
Z chęcią nawiązałabym kontakt email z życzliwą osobą, która pomogłaby mi sobie z tym poradzić.
Mój mail poniżej, czekam :)

madan

UKD

wtorek 20 lis 2007, 09:28

Tablice UKD można zamówić w Bibliotece Narodowej.
BN-Wydawnictwo
Dział Promocji i Rozpowszechniania Wydawnictw
fax 022 608-25-52
e-mail [email protected]
Pół roku temu kosztowały 59 zł

aria

środa 21 lis 2007, 13:22

Witam
wydaje mi się, że na poczatek skorzystaj z katalogów online innych dużych bibliotek. Dla przykładu Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
http://opac.wbp.krakow.pl/cgi-bin/wspd_ ... 1/wo_log.w

Nawet jeśli kupisz tablice UKD, mozesz mieć wątpliwości czy tak, czy inaczej.
W BN nie widzisz symboli ukd ponieważ oglądałaś zapewne opis skrócony- Wyświetl OPIS MARC i wówczas pojawi się on
przy numerze
680 __ a 821.162.1-2 Jest to symbol dla Zemsty A. Fredry
Pozdrawiam, w razie wątpliwości służę pomocą
Aria

Basia

piątek 23 lis 2007, 08:41

Polecam http://karo.umk.pl a najlepiej wersję Karo2. Można tam sobie ustawić jako priorytetowe wybrane biblioteki. Ja mam wybrane:
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Akademia Podlaska w Siedlcach
Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu
Politechnika Białostocka
Akademia Świętokrzyska w Kielcach
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Biblioteka Publiczna Warszawa-Wola
Biblioteka Narodowa

Przy większości książek te biblioteki podają klasyfikację UKD

jupio69

piątek 23 lis 2007, 21:48

W jaki sposób znaleźć symbol UKD u katalogach BN?

Tara

piątek 23 lis 2007, 22:52

Ze strony BN należ, y wybrać : Bazy danych, następnie Bibliografia narodowa bibliografie specjalne, a potem Bibliografia książek polskich, a jeszcze potem Książki polskie w formacie MARC. Wyszukujemy wg określonych kryteriów a potem klikamy w numerki po lewej stronie -otwiera się karta katalogowa - na samym dole jest symbol UKD. Trzeba zwrócić tylko uwagę, że w starszych opisach książek,są nieaktualne symbole.

Pozdrawiam
Tara

Maria

piątek 23 lis 2007, 23:31

jupio69 pisze:W jaki sposób znaleźć symbol UKD u katalogach BN?
http://alpha.bn.org.pl/screens/opacmenu_pol.html , po wyszukaniu i wyborze odp. pozycji kliknąc opis w formacie marc21 i w polu 080 jest UKD

jupio69

sobota 24 lis 2007, 16:43

Wielkie dzieki!!! Na Was zawsze mozna liczyc...

zuzza s

UKD

poniedziałek 10 gru 2007, 09:47

UKD już wyprzedane calutki nakład, który miał na 10 lat starczyć!!! Dodruk koło końca lutego, teoretycznie.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”