Strona 1 z 1

darowizny

: czwartek 22 lis 2007, 12:25
autor: alan
Czy osoba fizyczna przekazująca bibliotece książki w formie darów musi płacić podatek ?

: czwartek 22 lis 2007, 22:37
autor: Maria
Jaki podatek?

: poniedziałek 26 lis 2007, 10:24
autor: alan
Wiedziałam, że nikt nie słyszał o takim podatku. ale moja nowa ksiegowa cierpiąca chyba na fobię podatkową próbuje mi coś takiego udowodnić. Nie wystarcza jej nawet wykładnia prawna sciagnieta przeze mnie z ebibu. Najlepsze jest to, że pieniędzy na ksiązki nie widać a darowizny nie wolno mi przyjąć.

: poniedziałek 26 lis 2007, 11:03
autor: alinaku
Alan, poproś dyrektora, żeby skierował księgową do psychiatry, ale najpierw niech ona poda podstawę prawną swojego działania. A tak na poważnie, to proponuje, byś złozył/a pisemko do dyrektora, że za powiedzmy 14 dni masz zamiar przyjąć taka a taka darowiznę i że masz nadzieje, ze dyrektor nie ma nic przeciwko temu. Jeżeli dyrektor nie odpowie (a nie odpowie) , to po prostu przyjmij tę darowiznę. I nie przejmuj sie księgową.
Boże, kto w tych szkołach pracuje?! Jak to ma dzialać?!

: poniedziałek 26 lis 2007, 11:21
autor: xandre
:? podatek? :? :shock: :? :shock: :? :shock:

: poniedziałek 26 lis 2007, 22:26
autor: A.K.
może pomyliło jej się coś z tym, że pzekazując darowiznę w formie pieniędzy na daną instytucją darczyńca może odpisać sobie taką darowizną od podatku ale żeby instytucja płaciła podatek od otrzymanych darów w postaci książek to jeszcze nie słyszłam. u mnie jest nieco inny ewenement księgowej, która wogóle nie pozwala wliczać wartości darowanych książek, poprostu każe pisać "zero złotych" w księdze. to też kolejny przykład niedouczenia. ale wg. księgowej co bibliotekarz wie o pracy księgowej (ja akurat mam pewne doświadczenie). ale to trzeba prowadzić wojnę żeby wyszło na moje.

jednak w tym przypadku przez taką tępą babę cierpi biblioteka szkolna. niech sama zapłaci podatek od własnej głupoty.

Re: darowizny

: środa 12 gru 2007, 16:27
autor: PollyAnna
alan pisze:Czy osoba fizyczna przekazująca bibliotece książki w formie darów musi płacić podatek ?

Biedna ta Twoja księgowa :-((( ...być może pogubiła się w gaszczu przepisów prawnych ....

Może pomyliło Jej się z tym , że dawniej wydawnictwa i drukarnie odbijały sobie od podatku wartości książek przekazywanych bibliotekom w formie darowizn. Może pomylił się Jej ten fakt z podatkiem za obdarowywanie?"(((