Strona 1 z 1

Spotkanie w MEN

: piątek 16 maja 2014, 09:20
autor: madan
15.05.2014 r. przedstawiciele TNBSP spotkali się z panią minister Joanną Kluzik-Rostkowką i wiceminister Joanną Berdzik i innymi przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tematem spotkania były problemy środowiska bibliotekarzy szkolnych, a przede wszystkim pominięcie bibliotek szkolnych w Narodowym Projekcie Rozwoju Czytelnictwa. W imieniu nauczycieli bibliotekarzy mówiła prezes Towarzystwa kol. Danuta Brzezińska, zwracając uwagę na temat braku spójnej koncepcji pracy bibliotek szkolnych i procedur ich jakościowego rozwoju oraz braku standardów określających najważniejsze obszary działalności bibliotecznej. Poruszano problem różnorodności ustaw i rozporządzeń dotyczących bibliotek szkolnych, które należałoby ujednolicić. Mówiono także o statusie nauczyciela-bibliotekarza i czynnikach destabilizujących jego pracę.
Pani minister po wysłuchaniu przedstawionych argumentów ustosunkowała się do nich obiecując uporządkowanie aktów prawnych dotyczących bibliotek szkolnych ( m. in. skontrum) oraz zapowiedziała wspólne spotkanie z nauczycielami-bibliotekarzami w sprawie darmowych podręczników dla klas I szkoły podstawowej. W spotkaniu brali udział przedstawiciele bibliotek pedagogicznych, którzy także borykaja się w swojej pracy z podobnymi problemami.

Później napiszę więcej, również załączę opracowanie ankiety, które wczoraj przekazałyśmy ministrom. Dziś dalej przebywam na froncie - BN - współpraca ze szkołami.
Tymczasem popatrzcie na dzisiejszy artykuł http://www.serwisrb.pl/strefa-dla-oswia ... rum-296493
Ręce opadają, ale MEN też zauważył bezsens takiego rozwiązania. Zobaczymy

Re: Spotkanie w MEN

: piątek 16 maja 2014, 09:56
autor: Augustowianka
Pani Danuto, dziękujemy, że walczy Pani o nas. Cieszę się, że ankiety się przydały.
Jeśli chodzi o skontrum, to w mojej szkole kilka tygodni temu zakończyła się kontrola RIO. Pani z RIO była też u mnie w bibliotece, wnikliwie studiowała wydruki ksiąg inwentarzowych z MOL-a oraz właśnie arkusze skontrum. Nie tylko nie miała żadnych uwag, ale jeszcze pochwaliła mnie przed moją dyrekcją za wzorowy porządek w dokumentacji. Także co region, to inna decyzja RIO.

Re: Spotkanie w MEN

: piątek 16 maja 2014, 10:22
autor: Maria
Dzięki za informacje i relację z "frontu", cóż w przypadku MEN to jestem "niewiernym Tomaszem"...
A co do artykułu, w przepisach jest napisane to co jest, a my to doskonale wiemy, bo nie raz temat był wałkowany na Forum i to dokładnie. Przepisy prawne są nie precyzyjne, interpretacja jest na zasadzie jak komu wygodnie lub co komu pasuje. W przypadku tej szkoły trudno powiedzieć czy były stosowne zapisy w statucie szkoły, regulaminach... Pisałam już wcześniej, że wystarczyłoby jedno zdanie w przepisach o rachunkowości, że zbiory biblioteczne i archiwalia inwentaryzuje się metodą skontrum, mniejsza już o to co ile lat, albo w przepisach MKiDZN zbiory biblioteczne we wszystkich bibliotekach w Polsce podlegają ewidencji i kontroli zgodnie z rozporządzeniem... nam znanym :)
Swoja drogą to już nawet w oddziałach RIO nie ma jednomyślności w Polsce?

Re: Spotkanie w MEN

: piątek 16 maja 2014, 11:39
autor: libia11
Dzięki dziewczyny,że działacie i że ankiety się przydały. Nagła chęć rozmowy Pani minister to chyba zbliżające się wybory i pomysł na podręczniki ( biblioteki mogą się przydać do przechowywania 8) . No cóż ważne, że zechciała się spotkać z nami i rozmawiać.

Re: Spotkanie w MEN

: sobota 17 maja 2014, 17:53
autor: bogna3
Dziękuję Madan za wszystko i za to że "chce Ci się chcieć". W pełni doceniam Twoje zaangażowanie, zwłaszcza gdy obserwuję na własnym podwórku jak ludzie/nauczyciele chcą się włączać społecznie w akcje organizowane chociażby przez ZNP - żenada. Narzekanie po kątach, a jak przyjdzie co do czego, to każdy nabiera wodę w usta i spokojnie siedzi, bo po co się wychylać. Z niecierpliwością oczekuję na nowe wieści z rozmów. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.