Augustowianka

Nagłaśniamy działania bibliotek szkolnych

wtorek 27 maja 2014, 16:58

Założyłam nowy temat dla pomysłu, który powstał w wątku „3 mln na programy partnerskie bibliotek szkolnych i publicznych”. Biblioteki publiczne coraz śmielej i coraz ciekawiej reklamują swoją działalność, łamią stereotypy, pokazują, że dzieje się u nich wiele ciekawych rzeczy. Nie możemy pozostać w tyle. O nas też powinno być głośno. Libia zaproponowała, żebyśmy skoordynowali swoje działania, a potem je nagłaśniali na Facebooku i być może na naszej przyszłej stronie internetowej. Chodzi o to, żeby zamieszczać relacje zdjęciowe i filmowe z imprez czytelniczych, które odbywają się w większości bibliotek, np. z Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Możemy też organizować wspólne akcje typu zdjęcia uczniów z ich ulubionymi książkami (to też pomysł libii). Ważne jest, żeby nie była to skala lokalna, ale ogólnopolska.

Myślę, że nie warto rozpoczynać tego teraz, przed końcem roku szkolnego. Wystartujmy od września, ale już teraz możemy założyć w tym wątku bank pomysłów.

Do współpracy zgłosiły się: libia11, Augustowianka, fiori, Kate, Aqa ,alin, bogna3 oraz …. mamy jeszcze mnóstwo wolnych miejsc. Kto do nas dołączy?

Aqa

Re: Nagłaśniamy działania bibliotek szkolnych

wtorek 27 maja 2014, 17:40

Jak nie teraz, to w trakcie działań, pewnie dołączą inni. Możemy wspólnie opracować grafik działań ogólnopolskich, wspólnych, w tym samym czasie i z tym samym tytułem. Robię kilka akcji, które się nadają do tego, napiszę jak się lepiej zorganizujemy- ale nauczona doświadczeniem, proponuję, by takie szczegóły były uzgadniane na pr albo na chatach. Dopiero tuż przed organizacją pomysłu- nagłaśnianie. Przejmowanie cudzych pomysłów jako własne i rozpropagowanie / tu skoro mamy jako szkolne się zorganizować, nie będę podpowiadała innym formom bo mi to szkodzi, n i e s t e t y/

Ja mam - jak wielu z nas, konto mailowe umożliwiające rozmowy głosowe, z wieloma osobami na raz, dobra forma do takich organizatorskich uzgodnien.

Mam pytanie do Redaktora - Może Pan przemyśleć jakąś zakładkę na stronie Biblioteki w Szkole, która mogłaby obejmować nasze działania?: akcje ogólnopolskie szkolnych bibliotekarzy, z wykorzystaniem wielu materiałów Biblioteki w Szkole, może wspólne konkursy?
A może stworzymy:
1. własną stronę www, czym mogę się zająć
2. dodatkowo na FB robiąc stronę bibliotek szkolnych
3. w Bibliotece w Szkole mieć link do takich stron? /www i FB/

Augustowianka

wtorek 27 maja 2014, 20:37

Ja mam zwykłe konto, ale może wykorzystamy Skype'a albo Facebooka? Na FB mam kontakt z czterema osobami z naszego forum, które zgłosiły się do współpracy. Albo podpowiedz, Aqa, jakie konto trzeba założyć?

libia11

wtorek 27 maja 2014, 20:42

Ja mam FB i skype'a a w pracy gadu gadu.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

aLeena

środa 28 maja 2014, 08:06

Uważam, że pomysł przedni, więc i ja z chęcią dołączę. Tyle się u nas dzieje, organizujemy mnóstwo akcji zazwyczaj bez wsparcia finansowego a i tak pokutuje opinia, że my tylko kawkę...

Skoro mamy tworzyć bank pomysłów, to ja dorzucam Pinterest: zarówno jako miejsce do fotograficznego dokumentowania naszych akcji, ale i też jako źródło inspiracji.

Z Pinteresta korzystałam już kilka razy, szukając ciekawych projektów. To stamtąd mam akcje np. "Randka w ciemno z książką" (książki były zapakowane w szary papier i miały tylko numer, dzieci nie wiedziały, co wypożyczają - na dwóch przerwach wypożyczyłam 129 tytułów!). Można znaleźć pomysły na gazetki, dekoracje, itd.

Serdecznie pozdrawiam

Margorzeta

środa 28 maja 2014, 08:37

Chętnie dołączę. Od jakiegoś czasu nosiłam się z planem udostępniania w sieci swoich pomysłów i działań. Dla mnie wielkim źródłem motywacji jest blog Library Displays, stamtąd "Nie pamiętam tytułu, ale okładka była niebieska", "Wypożycz sobie prezent" - na podobnej zasadzie jak randka z książką, "Żabą nikt się nie zachwyca", poza tym blogiem oczywiście Pinterest i ogólnie grzebanie po internetach. Na przykład motyle z wzorem z liter na skrzydłach. Kosztowało mnie to kilka kartek i 2 wieczory na wycinanie literek z gazet.

Podoba mi się pomysł ze stworzeniem własnej strony, mogłaby być wtedy miejscem gdzie pokażemy własne pomysły.
W tym roku razem ze świetlicą zorganizowaliśmy Tydzień Książki, działo się dużo, relacja na stronie szkoły była, ale... już się zmyła, więc nie mogę podesłać linka. :P I te informacje na stronach szkół czy nawet własnych stron bibliotek giną, a gdyby powstało takie wspólne miejsce, to można by się tym szerzej chwalić.
Poza tym, może uruchomilibyśmy w ten sposób tych, którym się nie chce, bo nie mają pomysłu, czasu, środków itd.
Ja mam to szczęście, że jest kilku nauczycieli, którzy chętnie ze mną współpracują, mamy już pomysły na wspólny duży projekt na przyszły rok. I mam w tyle głowy pozytywne opinie dzieci, że w bibliotece zawsze się coś dzieje. :)

Augustowianka

środa 28 maja 2014, 09:02

Wspaniale dziewczyny, dziękuję za odzew, rośnie we mnie wiara w ludzi :)

libia11

środa 28 maja 2014, 09:36

Dzięki dziewczyny za poparcie pomysłu i chęć współpracy. Myślę, że ten pomysł kiełkował w wielu główkach. :P Mamy chwilę czasu, aby się zorganizować i przemyśleć wszystko. Najtrudniej, będzie zacząć a później powinno być z górki :wink:

Juliusz Wasilewski
Kontakt: Strona WWW

środa 28 maja 2014, 16:05

Ja oczywiście popieram wszystkie ww. działania.
Mogę utworzyć dla tej akcji specjalne forum (ukryte), widoczne tylko przez osoby upoważnione przez moderatora (-ów), którego sobie Panie wybierzecie. Takie forum jest przydatne do "knucia", ale oczywiście przez fakt, że jest niewidoczne, nie sprzyja pozyskiwaniu zwolenników.
Oczywiście możemy publikować na naszym profilu na FB (https://www.facebook.com/bibliotekawszkole?ref=hl) ciekawe tzw. dobre praktyki, także na stronie "Biblioteki w Szkole" http://bibliotekawszkole.pl/news.php?id=293 oraz w samej "Bibliotece w Szkole" (tej drukowanej).
Zapraszam do przysyłania takich materiałów.
Pewnie nie wszyscy zauważyli, ale zaczęliśmy publikowanie czegoś w rodzaju "wizytówek" bibliotek szkolnych - krótkie informacje o lokalu, wyposażeniu, zbiorach, najważniejszych osiągnięciach + oczywiście zdjęcie.

Augustowianka

środa 28 maja 2014, 18:30

Takie ukryte forum na pewno nam się przyda. Choćby po to, żeby nie nużyć użytkowników Forum Ogólnego swoimi szczegółowymi naradami. To, co tam uradzimy będziemy zamieszczać w tym wątku do ogólnej wiadomości. I prosić o rady i nowe pomysły.

alin

czwartek 29 maja 2014, 09:12

Takie forum ukryte - ja popieram.
FB nie mam i jakoś nie ciągnie mnie do zakładania.

Strona www - jak najbardziej. Tylko faktycznie musiałaby być sensownie poukładana, nie chaotyczna.

pozdrawiam

Aqa

czwartek 29 maja 2014, 09:16

Ja mam normalne konto na gmailu, można na nim chatować, rozmawiać głosowo i z kamerkami, jednocześnie odbierac maile, korygować coś rozmawiajac z wysyłającym. Albo pokazać rozmawiajacym na hangoucie widok własnego pulpitu z wykonywanym zadaniem. Rozmawiać można z kilkoma osobami na raz. Mój komputer nieco starszy, umożliwia rozmowę z 4 osobami, więcej "nie ciągnie".
Wiele pocztowych kont ma takie możliwości, ja mam gmaila: nie ma spamu, przejrzysta poczta.

Konto ukryte bezcenne. Nauczona doświadczeniem /niemiłym/ szkolny, jak to rozmawiam o SWOJEJ inicjatywie, 2 dni potem widzę jak ktoś inny ją jako swoją załatwia, nie radzę upubliczniać zagadnień póki są w formie rozmów. Upublicznianie dopiero jako ogłoszona akcja/ impreza.
Od IX można coś fajnego zrobić, początek: określenie ram tego zadania, najtrudniejsze, można /i chyba trzeba/ je zrobić wielotorowo.

aLeena

czwartek 29 maja 2014, 11:15

Gmail jest świetny: można pracować w tzw. chmurze i to "synchronicznie" ;) Sadzę, że dobrym pomysłem jest prośba do uczestników projektów, by założyli konto na gmailu, którego funkcje ułatwią nam kontakt i wspólną pracę.

W razie gdyby pomysł się spodobał a byłyby obawy przed korzystaniem z chmury, dajcie wcześniej znać, postaram się przygotować samouczek, jak, krok po kroku, korzystać z tego.

Pozdrawiam
Aneta z Opola

libia11

czwartek 29 maja 2014, 11:52

Mi się podoba. Samouczek by się przydał. Konta nie mam ale założę jak trzeba.

KASIA

piątek 30 maja 2014, 09:28

Ja wprawdzie zmieniam pracę i jeszcze, nie wiem jakie będę tam podejmowała działania, bo nie będę tam sama, ale chętnie się przyłączę :) Konto na Facebooku posiadam :) Pozdrawiam

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”