Iza KamińskaSmolarek

Re: Nagłaśniamy działania bibliotek szkolnych

piątek 30 maja 2014, 11:49

wchodzę w to, tylko nie rozumiem idei ukrywania się. Może wykorzystamy możliwości Biblioteki w Szkole - Fb czy stronę STOP, żeby nie mnożyć innych w podobnym stylu. Ale jestem chętna :D

halinah

piątek 30 maja 2014, 12:27

Tu nie chodzi o ukrywanie się, bo nasze działania tajne nie są, ale o zachowanie w tajemnicy PROJEKTÓW, przed ich realizacją, w obawie przed zawłaszczeniem pomysłów przez nie do końca upoważnione osoby. :(

Aqa

piątek 30 maja 2014, 13:50

Właśnie :) Jak widzą ci, co widzieć chcą, mamy sytuację dość trudną: wielu ludzi władzy od paru ładnych lat usiłuje nas zlikwidować lub zmarginalizować. Z wielkim trudem i wielkim wysiłkiem udowadniamy, że racji nie mają / a przy okazji staramy się w miarę normalnie pracować. Roboczych rozmów, wielowątkowych, też nie powinni widzieć ludzie, którym przeszkadzamy w istnieniu ;)
Też chodzi o to, by nie zaśmiecać forum ogólnego dyskusją roboczą nad projektami.
Zaczęliśmy już rozmowy robocze :)

wichrowe wzgórze

wtorek 03 cze 2014, 08:33

A czy tylko mamy nagłaśniać imprezy czytelnicze? A co z kołami zainteresowań ( ja prowadzę koło artystyczne, cieszy się ogromnym zainteresowaniem) , akcjami charytatywnymi, piknikami , współpraca ze środowiskiem lokalnym (np. Kołem Gospodyń, które upiekły mi wspaniałe torty z żelowymi miskami z okazji Międzynarodowego Dnia Misia) itp. MYślę, że nie powinnyśmy ograniczać się tylko do imprez czytelniczych. Przecież to tylko jedna z form.

libia11

wtorek 03 cze 2014, 09:34

To oczywiście też. Jak najbardziej. Plus inne ciekawe pomysły. Zapraszamy do współpracy i dyskusji.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Iza KamińskaSmolarek

piątek 13 cze 2014, 17:23

Nagłaśniam moją akcję :). Od kilku lat wraz z nauczycielem historii organizuję w bibliotece cykl wystaw pt. W zgodzie z naturą. Raz dotyczą jedwabiu, raz lnu, a teraz wybrałyśmy bawełnę, jako temat przewodni. Tworzymy do tego ciekawe scenariusze lekcji. W tym roku zrobiłyśmy też pokaz mody bawełnianej, którego elementem dodatkowym była książka. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi czytelników na zbliżający się termin zwrotu książek do biblioteki. Wyszła z tego fajna zabawa. Polecam galerię zdjęć do obejrzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 015&type=1 lub na naszej szkolnej stronie http://gim21.torun.pl/pl/?page_id=7987.

Augustowianka

piątek 13 cze 2014, 22:06

Potrzebujemy ciekawej, efektownej nazwy dla naszej strony internetowej, na której będziemy prezentować działania bibliotek szkolnych. Czekamy na propozycje :)

Chmurka

sobota 14 cze 2014, 23:07

Prowadzę w mojej szkole Eko - bibliotekę. Robię małe rzeczy, a odnoszę spore sukcesy. Właśnie piszę aplikację o międzynarodowy certyfikat "Zielona Flaga". Jeśli taka działalność Was interesuje, to chętnie coś opublikuję na tej nowej stronie. :D

libia11

niedziela 15 cze 2014, 10:35

Interesuje nasz wszelka działalność naszych bibliotek. Zarówno to co robimy od dawna jaki i wszelkie innowacje. Zapraszamy i prosimy o nagłaśnianie tej akcji wśród tych nauczycieli bibliotekarzy, którzy nie zaglądają na nasze forum a w swoich bibliotekach działają.
http://biblioteki-szkolne.blogspot.com
Biblioteki Szkolne Online

Ala O.

wtorek 17 cze 2014, 13:25

Odnoszę wrażenie, że pojęcie biblioteki szkolnej zniknęło lub właśnie znika ze świadomości ludzi. Jakby używanie takiego pojęcia było czymś wstydliwym czy odnoszącym się do zamierzchłych czasów. Jako, że nie ujęto nas w przepisach prawa oświatowego i praktycznie nie przypisano nowych ról w podstawie programowej oraz nie finansuje się nas od lat - ktoś słusznie wywnioskował, że umrzemy śmiercią naturalną (biblioteki umierają stojąc :cry: ). Takie niemiłe refleksje dopadły mnie po obejrzeniu dwóch programów w tv. Pierwszy to "Drugie śniadanie mistrzów" - ostatnio poświęcone czytelnictwu Polaków. Bardzo dobry program. Dużo mówiło się o roli szkoły w kształtowaniu czytelnictwa uczniów, przywołano dawne dzienniczki lektur, a że w innych krajach to przynosi się na lekcje zestawy książek (skąd się przynosi nie powiedziano) do samodzielnej lektury. Wypowiadał się sam pan dyrektor BN. Dużo było o narodowym programie czytelnictwa. W godzinnym programie o bibliotekach i czytelnictwie pojęcie biblioteki szkolnej nie padło ani razu. Dzisiaj z kolei przed wyjściem do pracy włączyłam tv i usłyszałam, że polscy uczniowie w szkołach nie mają dostępu do internetu, ponieważ sale informatyczne są zamknięte dla uczniów (poza lekcjami), a na jeden komputer przypada ośmiu uczniów. Przecież są nasze centra multimedialne w bibliotekach szkolnych, gdzie uczniowie w każdej chwili mogą skorzystać z internetu, przygotować prezentację na lekcję, wydrukować materiały. Dlaczego ciągle nikt nie pamięta o bibliotekach szkolnych? Uważam, że centra multimedialne to był strzał w dziesiątkę - po raz ostatni władze oświatowe zrobiły coś dla bibliotek szkolnych. Przez całą swoją drogę zawodową jako bibliotekarka mam serdecznie dosyć udawadniania, że jestem w szkole potrzebna.

Iza KamińskaSmolarek

wtorek 17 cze 2014, 13:29

Dobrze powiedziane Ala O. Natchnęłaś mnie do nazwy strony nagłaśniania. dziewczyny może:
BIBLIOTEKI SZKOLNE - ROZWÓJ - PRZYSZŁOŚĆ
bo że słowa "biblioteka szkolna" są obowiązkowe w nazwie, to chyba wszyscy wiemy :D

Anna

wtorek 17 cze 2014, 13:57

Oj, ja bym się tak tymi centrami nie zachwycała. Dostałam 4 komputery. Monitory starej daty (z dużym tyłkiem). Oprogramowanie dziś do niczego się nie nadaje. Nie są w stanie otworzyć stron internetowych. Dzieciaki się z tych trupów śmieją. System kont, dostępów kretyński - informatyk nie jest w stanie sobie z tym poradzić żeby to zlikwidować. Jeden z tych cudów techniki nie łączy się z siecią i naprawa się nie opłaca. Moim zdaniem, jak patrzę na te komputery to był to sposób na upchnięcie kiepskiego i już niesprzedawalnego sprzętu. Może ktoś dostał lepszy i ma powód do dumy. Ja słyszę tylko naigrywanie się uczniów. 2 komputery, kupione wcześniej ( pod moim kierunkiem i zgodnie z moimi zyczeniami) - jeden dla programu bibliotecznego drugi dla uczniów są o niebo lepsze. Jedyny zysk z programu to urządzenie wielofunkcyjne.
Staram się jak mogę by moja biblioteka wyglądała schludnie i nowocześnie. Ale komputery to słaba strona biblioteki.

Iza KamińskaSmolarek

wtorek 17 cze 2014, 14:09

Anna, przyznam Ci rację. Na dzień dzisiejszy u mnie jest podobnie, sprzęt wysiada, a ja przed uczniami się wstydzę. Unia dała i ...zapomniała. U nas to już 8 lat korzystania non stop, więc o czym mowa. Drukarka jakoś sobie radzi, ale aż strach pomyśleć, jak i ona zgaśnie... :oops:

Maja

środa 18 cze 2014, 08:33

w uzupełnieniu powyższych postów: pracownia komputerowa w mojej szkole działa bez zarzutu! Po okresie gwarancji wywalono bezsensowny układ sieciowy i w każdym komputerze na nowo zainstalowano system. Urządzenie wielofunkcyjne też hula. Jak tu nie zapeszyć;-)

Maria
Kontakt: Strona WWW

środa 18 cze 2014, 10:33

U mnie podobnie jak u Mai, po gwarancji był format i instalacja na nowo. Pierwsze ICIM mam z 2006 r, też z tubami z tyłu ekranu, działają może wolno, ale wszystko bez problemu chodzi, łącznie z kombajnami (drukaraka skaner, kopiarka). Pozostałe są z 2007 i 2008 roku też wszystko działa :)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”