Anna

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

poniedziałek 16 lut 2015, 18:06

A ja to wiem, powołałam się na przepisy. Niestety pani naczelnik była na szkoleniu i z tym nawet minister kultury nie wygra. No szlag mnie trafił. A no i się jeszcze dowiedziałam, że wszystkie szkoły tak robią i nikt nie zgłaszał problemu. No róbmy tak dalej, głowa spuszczona i co władza wymyśli bez szemrania wykonamy. Ja wiem, że z nimi się nie wygra ale przynajmniej protestować a tak wychodzę na pyskatą i nie znającą sie na rzeczy. Już napyskowałam odnosnie spisu z natury bo władza przyjęła moje skontrum łaskawie ale twierdzi, że w bibliotekach szkolnych nie robi się teraz skontrum tylko spis z natury.

Dorothy

poniedziałek 16 lut 2015, 18:43

Koleżanki, a jak jest u was? Czy też każą wam doliczać wartość "Naszego elementarza" do wartości zbiorów tak jak Annie?

Dorota79

piątek 20 lut 2015, 12:52

Od września podręczniki mają się pojawić w gimnazjach. Co zrobić w sytuacji, gdy wartość podręczników nie jest wliczana do wartości księgozbioru? Czy założyć nową księgę podręczników, czy wpisywać do starej? Rozumiem, że te podręczniki z ministerstwa, które szkoła otrzyma, mają być rozliczone z księgową?

Dorota79

poniedziałek 23 lut 2015, 09:07

Hm? :)

ak87pl

zapytanie

środa 25 lut 2015, 14:35

Czy wartość darmowych podręczników dodawać do wartości całego księgozbioru? (by podać informacje do księgowości...)

agata.sz

Re: zapytanie

środa 25 lut 2015, 21:30

U mnie tak jest. Dodaję kwotę za podręczniki do wartości zbiorów biblioteki

Aqa

Re: zapytanie

środa 25 lut 2015, 22:26

Nie wiem na jakiej zasadzie można dodawać wartość podręczników do wartości zbiorów.
1. są to podręczniki, czyli jak sama nazwa wskazuje, powinny być umieszczone w księdze broszur i podręczników, zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencji zbiorów bibliotecznych
2. Każdy wprowadzony do inwentarza głownego wolumin musi mieć dowód wpływu, na podręczniki nie ma go nikt, ludzie sami tworzą sobie protokoły wpływu, ale gdzie sens? Ceny np. powinny wynikać w daru/zakupu, a tu MEN okresla wartość do zapłaty za zgubiony egzemplarz, czy to cena nowego egzemplarza? Na jakiej podstawie? Informacji prasowej?
Odpowiedzi MEN z pytaniach- również prasowej?

MEN doprowadził do cyrku w bibliotekarstwie szkolnym i ktoś za to powinien odpowiedzieć, ten cyrk odbija się na naszym zdrowiu.
Mam na myśli zarówno niewyobrażalny chaos pt.: skontrum/ spis z natury, ewidencję/rozliczanie każdego egz. podręczników, jakby to był arras wawelski a nie podręcznik na 3 lata. Pominęłam setki innych problemów.

Dorothy

środa 04 mar 2015, 15:29

Mam ogromną prośbę. Jak "Nasz elementarz" powinien być zaksięgowany w księgowości. Mam wpisany "Nasz elementarz" do księgi podręczników i broszur, czyli nie wlicza się ich wartości do wartości księgozbioru. Może któraś z koleżanek podpowie jak to powinno wyglądać w księgowości. Bardzo proszę o pomoc.

Aqa

środa 04 mar 2015, 18:32

W księgowości niech sobie radzi ksiegowa /czy księgowy/.Uprzejmie odmówiłabym wykonywania za nią jej pracy i konieczności znania się na jej zadaniach. Zgodnie z zasadami ewidencji, o czym księgowa wie- podręcznik to księga broszur i podręczników. /Ja odcięłam się od tego, bym miała wiedzieć co robi księgowa. Oświadczyłam, że te zbiory są zanotowane w księdze broszur i podręczników. Bez dowodów wpływu. A fakt, że księgowej koleżanki ksiegują w głownym zbiorze mnie ani ziębi ani grzeje.
Jeśli dyrekcja wyda mi polecenie, lub dostarczy pismo władz, że władze nakazują wpisać podręczniki dawane na 3 lata do głównego zbioru, proszę bardzo- to tylko praca. Po niej mam swoje zycie.
Ja bym chciała mieć dowód wpływu nawet do księgi broszur.. A nie mam, jak inni. Notatka, że coś wpłynęło z MEN nie jedt dowodem. Gratuluję MEN wielkiej akcji podręcznikowej /sarkazm/, oczekując na dalsze ...podręczniki liczniejsze niż dotąd.
Ostatnio zmieniony środa 04 mar 2015, 22:07 przez Aqa, łącznie zmieniany 1 raz.

Anna

środa 04 mar 2015, 21:35

Bedziemy mieć ten cyrk od września. Problem w tym, że każde argumenty odbijają się od ściany. W rozmowie z księgową tłumaczyłam, że nie mam dowodu wpływu, że nie można doliczać do wartości księgozbioru czegoś co nie figuruje w księgozbiorze głównym. Jak grochem o ścianę. Rozmawiałam w obecności naszej kadrowej, która ma księgowe wyksztalcenie i kierowniczki administracyjnej obie miały okrągłe oczy a mnie cholera dusiła w gardle. Tłumaczyłam, że dotąd żadne podręczniki nie były wliczane do księgozbioru głównego to co takiego w sobie ma ten nieszczęsny elementarz na 3 lata. Co ma? Jest z ministerstwa!!! No nie do wiary. W końcu umieściłam w rozliczeniu punkt 5 podający wartość księgi tzw. "z" zawierającej ten cholerny podręcznik, podsumowałam ogółem ale nie napisałam, że jest to wartość księgozbioru co jest w punkcie 4. Przyjęły ale tak być nie powinno. Jesteśmy zmuszane do robienia czegoś pod dyktando ludzi, którzy na bibliotekarstwie się nie znają a co gorsza nie chcą nic na ten temat wiedzieć. Oni wiedzą lepiej.

Jolusiak

środa 11 mar 2015, 15:39

Witam,
proszę o radę. Wpisałam podręczniki pod nr 1- 300 i tak je oznaczyłam, zamiast wpisać je w sposób uproszczony np. od Pdr.1/1 do Pdr. 1/300. Raczej nie chciałabym poprawiać 300 książek, czy dalej prowadzić rozpoczętą numerację czy mogę zmienić kolejne wpisy podręczników w sposób uproszczony?

Aqa

środa 11 mar 2015, 16:19

Trudno mi tu odpowiedzieć, powinnam zatem milczeć, ale może jednak..
Ja wpisałam każdemu egz. swój numer- w elektronicznej bazie danych, oczywiście w zbiorze broszur i podręczników. Wpisanie po 50 egz. na raz nie boli, system nadaje kolejne numery w podanym zakresie- ja wpisuję kolejne numery do podręczników. br. 1123 wystarcza, w opisie jest napisane: klasa 1, część x; podobnie na karcie książki.
Według mnie, to dobra zasada, przejrzysta.

Maja

środa 11 mar 2015, 20:47

OPRAWIANIE PODRĘCZNIKÓW
Oprawiamy podręczniki, bo są "szkolne". OK.
Właśnie się dowiedziałam, że od września dojdą nam nie tylko darmowe podręczniki dla klas II (to wiedziałam), ale i dla klas IV!
Samo wpisanie ich zajmie trochę czasu... Największy problem będzie z oprawianiem. Już teraz ledwie się wyrobiłyśmy - I część musiała być gotowa na 1 września. Kolejne przychodzą z wyprzedzeniem i nie jest to już problem. Jak dojdą jeszcze wszystkie przedmioty klas IV, to chyba manufaktura się z tego zrobi. Na razie kompletnie nie widzę tego organizacyjnie.
Jak to wygląda u Was?

Anna

środa 11 mar 2015, 22:56

Żadnego oprawiania. W tym roku nie miałam już folii ani pieniędzy na nią. Dziecko użytkuje, dziecko oprawia. Nie stać mnie na to ani czasowo ani finansowo - folia kosztuje. Mnie oprócz klasy 2 i 4 czeka jeszcze 1 gimnazjum. To jest masa podręczników. Jak znam życie będą kupione we wrześniu i natychmiast do wypożyczania. A nie wiadomo co OP wymyśli jeśli chodzi o księgowanie tych podręczników i rozliczanie.

Jolusiak

czwartek 12 mar 2015, 11:19

Aqa pisze:Trudno mi tu odpowiedzieć, powinnam zatem milczeć, ale może jednak..
Ja wpisałam każdemu egz. swój numer- w elektronicznej bazie danych, oczywiście w zbiorze broszur i podręczników. Wpisanie po 50 egz. na raz nie boli, system nadaje kolejne numery w podanym zakresie- ja wpisuję kolejne numery do podręczników. br. 1123 wystarcza, w opisie jest napisane: klasa 1, część x; podobnie na karcie książki.
Według mnie, to dobra zasada, przejrzysta.

Dzięki Aqa, czyli robię tak jak Ty.
Dziewczyny, ja rozmawiałam z dyrekcją w sprawie oprawiania tych podręczników i prawdopodobnie w nowym roku szkolnym zamiast oprawiać zamówimy gotowe okładki na książki. Jedna okładka wychodzi około 0,15 zł.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”