Kate
Kontakt: Strona WWW

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

wtorek 14 kwie 2015, 15:59

bakteria007 pisze:Witam
Mam problem z podręcznikami uzupełniającymi. Kilkanaście podręczników uległo zniszczeniu (zabrudzenia itp). Rodzice nie od razu dokonują wpłat - sądzę, że niektórzy nie dokonają ich wcale.
Dziewczyny!

Ja robię tak: tydzień przed wymianą kolejnej części wchodzę do wszystkich 1 klas i sama sprawdzam stan podręczników. Odnotowuje sobie te, które uważam za zniszczone. Natomiast dziecku, które ma taki podręcznik zniszczony - od razu wklejam do zeszytu korespondencji odpowiednia informację (wcześniej przygotowaną), w której wyraźnie jest napisane, że aby dokonać wymiany na kolejną część rodzic musi wpłacić te 4,34 na odpowiednie konto (jest do tego regułka) i z potwierdzeniem wpłaty przychodzi osobiście do mnie i wymienia na część kolejną. Nie ma innej opcji. W ten sposób nie wypożyczę kolejnej części, dopóki nie przyniesie dowodu wpłaty za poprzednią (zniszczoną).
Pozdrawiam serdecznie
Kate

ZAPRASZAM: http://www.sp37.bytom.pl/index.php/wwsb

Kate

wtorek 14 kwie 2015, 16:05

Maria59 pisze:Jestem nauczycielem bibliotekarzem w gimnazjum. Stoimy przed wyborem podręczników dotacyjnych. Wydawnictwa chcą przeciągnąć każdego potencjalnego klienta - szkołę na swoją stronę. Nie podają cen poszczególnych podręczników ( na razie mam ceny z WSiP i Operonu) i chcą nas takimi działaniami zmusić do wyboru jednego wydawnictwa. Czy takiej reformy chciał MEN!? Przed chwilą rozmawiałam z przedstawicielką Nowej Ery, która była bardzo niemiła i wręcz mnie straszyła, że nie wystarczy nam pieniędzy, a cen od nich nadal nie ma. Proszę Was o informacje, jak to wygląda w Waszych szkołach? Pozdrawiam wszystkich!
Mamy to samo w SP kl. 4-6. Właśnie dziś jestem po rozmowie z dyrekcją na ten temat. Wydawnictwa chcą nas zmusić do złożenia całego zamówienia w danej firmie (czyli np. wszystko w WSiP), nauczyciele chcą podręczniki ze swoich sprawdzonych wydawnictw (i ja to rozumiem) - cyrk na kółkach - a pieniędzy naprawdę jest niewiele, bo nie całe 140zł na podręczniki, a 25zł na ćwiczenia :shock:

Weźmy takie ćwiczenia: w wyd. WSiP do polskiego 9,99, do matmy 9,99 - zostaje 5zł - a reszta przedmiotów? :roll:
Nie dostaliśmy jeszcze oferty z Nowej Ery i GWO - więc czekamy i będziemy porównywać ceny :roll:
Pozdrawiam serdecznie
Kate

Kate

wtorek 14 kwie 2015, 19:02

Andrzelika pisze:Mam pytania odnośnie darmowych podręczników dla klasy pierwszej:
- Jeżeli uczeń zniszczył podręcznik, a w regulaminie mamy napisaną informację, że za zniszczenia odpowiada rodzic (zapłaci lub odkupi) czy jest cennik na stronie MEN (bo nie widziałam) wg którego mamy obciążyć rodzica? A jeżeli istnieje jak rozliczyć się z księgowością?
Nie ma możliwości odkupienia podręcznika. Nie można go kupić w księgarni. Każdy dyrektor szkoły zamawia w MEN tyle egzemplarzy ilu ma uczniów. Jeżeli podręcznik uległ zniszczeniu rodzic ma obowiązek wpłacić kwotę 4,34zł na konto MEN (wg ustawy) - przynieść dowód wpłaty do szkoły i zniszczony podręcznik. My go ubytkujemy i odnotowujemy to w księgowości (tak samo jak z każą inną książką, protokół ubytków itd.), a w przyszłym roku dyrektor musi uzupełnić braki poprzez kolejne zamówienie w MEN.

ZE STRONY MEN:
"Przypominamy, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika do klasy I, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty 4,34 zł za jedną część „Naszego elementarza”. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa. Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik część …” podając numer jednej z czterech części.

Podstawa prawna

Art. 22ak ust. 3. i 4 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I–III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra. Kwota zwrotu stanowi dochód budżetu państwa."

Andrzelika pisze: - Jeżeli rodzic odkupi podręcznik (pytanie: Gdzie może go nabyć?) czy zniszczony zostaje w posiadaniu rodzica?
Podkreślam: nie ma możliwości odkupienia podręcznika, nie można go kupić w księgarni. Jeżeli zagubił (teraz miałam taki przypadek) a nadal jest mu potrzebny to po pierwsze: dokonuje wpłaty jak wyżej opisałam (bo nie dostanie 4 części), po drugie może sobie co najwyżej wydrukować go ze strony MEN (tak jak nauczyciele): http://naszelementarz.men.gov.pl/
Pozdrawiam serdecznie
Kate

bogna3

wtorek 28 kwie 2015, 21:04

Znowu podręczniki w częściach aż - 8! Co wy na to?

Elementarz dla klas drugich składa się z czterech oddzielnych części, z których dodatkowo wydzielono podzielony także na cztery części podręcznik do nauczania matematyki. To oznacza, że przy zakładanym przez Ministerstwo Edukacji nakładzie 600 tys. egzemplarzy trzeba wydrukować, spakować i rozwieźć do blisko 13 tys. szkół podstawowych 4,8 mln sztuk książek dla drugoklasistów. Dodatkowo MEN zaplanowało także dodruk i dystrybucję „Elementarza" dla pierwszoklasistów, co daje dodatkowo około pół miliona publikacji.

więcej tu http://www4.rp.pl/artykul/1196648-Nie-m ... istow.html

ajnancy

środa 20 maja 2015, 13:42

Witajcie!
U mnie w podstawówce żaden elementarz nie został zniszczony, ale okazało się, że w nowych klasach I będzie więcej dzieci niż dotychczas, co oznacza, że muszę zamówić kilka elementarzy. Czy to ja mam robić, czy dyrektor?

Beata8

środa 20 maja 2015, 21:23

U mnie zamawia dyrektor, bo ma jeszcze drugie i czwarte klasy.

wichrowe wzgórze

czwartek 21 maja 2015, 13:50

No własnie - czy rodzic musi zapłacić za zniszczony elementarz? Moja dyrekcja powiedziała mi , że nie musi ponieważ to od niej, czyli dyrekcji zależy czy zażąda. Z tego co wiem to nie żąda, więc rodzice nie płacą. Jak wspomniałam, że nie wydam kolejnego egzemplarza dziecku dopóki nie przyniesie mi kwitu z potwierdzeniem zapłaty za zniszczony elementarz od razu dowiedziałam się od w/w dyrekcji ze nie mam prawa go żądać....
I co Wy na to ? bo mnie już ręce opadają....

Kate

czwartek 21 maja 2015, 16:30

wichrowe wzgórze pisze:No własnie - czy rodzic musi zapłacić za zniszczony elementarz? Moja dyrekcja powiedziała mi , że nie musi ponieważ to od niej, czyli dyrekcji zależy czy zażąda. Z tego co wiem to nie żąda, więc rodzice nie płacą. Jak wspomniałam, że nie wydam kolejnego egzemplarza dziecku dopóki nie przyniesie mi kwitu z potwierdzeniem zapłaty za zniszczony elementarz od razu dowiedziałam się od w/w dyrekcji ze nie mam prawa go żądać....
I co Wy na to ? bo mnie już ręce opadają....
To pokaż jej ten komunikat:
http://men.gov.pl/ministerstwo/informac ... k-men.html
Pozdrawiam serdecznie
Kate

wichrowe wzgórze

wtorek 26 maja 2015, 13:57

Ona go zna. Chodzi o frazę "może żądać" czyli może , ale nie musi i tego się trzyma HA! I co zrobisz jak nic nie zrobisz, no nic nie zrobisz , bo co zrobisz !

Kate

środa 27 maja 2015, 20:21

:lol: :lol: :lol: no tak
Pozdrawiam serdecznie
Kate

dudyslaw89

środa 27 maja 2015, 21:43

Na szczęście nie miałam takiej sytuacji. Moi rodzice od razu zapłacili za podręczniki.

kalta

poniedziałek 15 cze 2015, 09:23

Witam.
Przeczytałam cały wątek i mam pytanie:
Kto w Waszych szkołach zamawia te wszystkie podręczniki: sekretariat czy nauczyciel bibliotekarz?
Bardzo proszę o odpowiedzi. Pozdrawiam.

Panibiblioteczka

poniedziałek 15 cze 2015, 09:29

U nas zamówieniami zajmuje się sekretariat

ksanna

poniedziałek 15 cze 2015, 10:41

W mojej szkole dyrekcja.

Aqa

poniedziałek 15 cze 2015, 12:48

Dyrekcja, z kim sobie tam chce /czy musi/. Ja przygotowuję dyrekcji rozliczenia w tabelce: ilość otrzymana, ilość wydana: część 1, 2... Ilość oddana część 1 , 2 .. Liczba niezwróconych egz. /klasa, nazwisko- uwagi: zapłacono /pokazano dowód/

Mnie interesuje /pewnie nie tylko mnie/, na jakiej podstawie mamy dokonywać ubytków podręczników z bazy danych:
nie ma dowodu wpływu
jak dokonywać odpisu, w zasadzie protokolarnie?
Protokół- do czego ma się odwołać? Nieistniejącego dowodu wpływu elementarza? Notatka o otrzymaniu elementarza nie jest, jak dotąd, dowodem wpływu.

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”