Anna

Re: WSZYSTKO O PODRĘCZNIKACH

czwartek 08 cze 2017, 18:37

U nas biuro edukacji przysłało pismo, że jeśli chodzi o 4- 5 i 1- 2 gimn możemy pobierać opłatę na konto szkoły i będzie to dochód własny szkoły. Powiem szczerze jeśli chodzi o 5 i 2 gimn to wolę jak odkupią podręcznik choć zdaje się nie wolno tak robić. Ale zastanawiam się czy za kwotę jaką zapłaciliśmy w zamówieniu dotowanym ( a nie wolno nam wziąć od ucznia więcej) kupimy podręcznik na wolnym rynku. Z tego co widzę w księgarni wydawnictwa to raczej nie. No to co to za biznes. Ustaliłyśmy z dyr, ze 4 i 1 gimn płacą a 5 i 2 gimn kupują podręcznik.

elkat1

poniedziałek 21 sie 2017, 15:31

Dzień dobry :)
Mam pytanie odnośnie zwrotów podręczników do wydawnictw.
Dostałam dzisiaj polecenie-prośbę od dyrektora, żeby zostawić 1 - 2 nieopieczątkowane komplety, żeby nie trzeba było płacić za nadwyżkowe podręczniki, których nie wykorzystamy - związane jest to z ruchem uczniów, którzy mają egzaminy poprawkowe (kl. 4 - 5). Mam problem wobec tego, jak opisać faktury, żeby nie zrobić sobie bałaganu w księdze inwentarzowej. Sprawy tych uczniów rozstrzygną się dopiero 31 sierpnia.
Mam nadzieję, że wyraziłam się jasno i przede wszystkim, że macie jakieś dobre rozwiązania tego problemu.

Zuzza

poniedziałek 21 sie 2017, 21:12

Bez bałaganu się nie da. U mnie np w klasach szóstych nie wpisuję 5 szt, bo są ucz. do poprawki, i jeszcze ktoś może się przeprowadzić, na każdym roczniku mam około 90-130 ucz, więc muszę tak robić, bo mi skarzą zapłacić z poborów.

Beata8

poniedziałek 21 sie 2017, 21:49

elkat1 pisze: jak opisać faktury, żeby nie zrobić sobie bałaganu w księdze inwentarzowej. Sprawy tych uczniów rozstrzygną się dopiero 31 sierpnia.
Myślę, że zwyczajnie trzeba poczekać do 1 września, dopisać wtedy, co potrzeba jeszcze i opisać fakturę, inaczej się nie da. Chyba, że antycypujesz. 8) Ja też zostawiam kilka kompletów bez wpisywania. Nie powinno być problemów z fakturami, bo dyrekcja rozlicza się do 15 grudnia.

elkat1

poniedziałek 21 sie 2017, 22:04

Beata8 pisze:
elkat1 pisze: jak opisać faktury, żeby nie zrobić sobie bałaganu w księdze inwentarzowej. Sprawy tych uczniów rozstrzygną się dopiero 31 sierpnia.
Myślę, że zwyczajnie trzeba poczekać do 1 września, dopisać wtedy, co potrzeba jeszcze i opisać fakturę, inaczej się nie da. Chyba, że antycypujesz. 8) Ja też zostawiam kilka kompletów bez wpisywania. Nie powinno być problemów z fakturami, bo dyrekcja rozlicza się do 15 grudnia.
To jest jeden problem - chyba najmniejszy ;) ale większym dla mnie problemem jest, jak zachować kolejność numerów inwentarzowych gdy odłożę kilka "rezerwowych" kompletów?
Może to głupie pytanie, ale w poprzednich latach miałam wszystko bez problemu ruchu uczniów.

elkat1

poniedziałek 21 sie 2017, 22:07

Zuzza pisze:Bez bałaganu się nie da. U mnie np w klasach szóstych nie wpisuję 5 szt, bo są ucz. do poprawki, i jeszcze ktoś może się przeprowadzić, na każdym roczniku mam około 90-130 ucz, więc muszę tak robić, bo mi skarzą zapłacić z poborów.
Zuzza jak wtedy wygląda kolejność w inwentarzu? Wpisujesz te rezerwowe komplety na końcu i dopiero później opisujesz faktury?

Beata8

wtorek 22 sie 2017, 09:39

Już rozumiem, jedna faktura, jedna data zainwentaryzowania.
Trudno, na fakturze będą dwie daty i dwa razy "od nr... do nr...", bo tak faktycznie było. U mnie było tak samo w zeszłym roku z 4 klasą, wpisywałam na raty, ale dyrekcja martwiła się tylko, czy nie zabraknie jakiegoś podręcznika. Tyle, że to inna szkoła i księgowość.

elkat1

wtorek 22 sie 2017, 20:53

Beata8 pisze:Już rozumiem, jedna faktura, jedna data zainwentaryzowania.
Trudno, na fakturze będą dwie daty i dwa razy "od nr... do nr...", bo tak faktycznie było. U mnie było tak samo w zeszłym roku z 4 klasą, wpisywałam na raty, ale dyrekcja martwiła się tylko, czy nie zabraknie jakiegoś podręcznika. Tyle, że to inna szkoła i księgowość.
Dziękuję Beata - takiego konkretu było mi trzeba :)
Tak zrobię, bo dzisiaj cały dzień się nad tym zastanawiałam i inaczej się nie da - zrobię protokół uzupełniający do faktury i tam będę szczegóły opisywała.
Pozdrawiam walczących z podręcznikami ;)

KaWa

wtorek 22 sie 2017, 21:29

Ja jeszcze nie walczę. Z Nowej Ery nie dotarła jeszcze ani jedna paczka z zamówionymi podręcznikami. Jedynie WSiP wywiązał się i już są paczki z podręcznikami dla pierwszaków.

Moroszka

wtorek 22 sie 2017, 22:09

Jeszcze nie otrzymałam nowych podręczników , a już zastanawiam się co zrobić ze "starymi". W tym roku po 3 latach będą do odpisania podręczniki klasy I i ze względu na reformę chyba podręczniki dla klasy 4 ( zmiana podstawy programowej). Jestem początkującym bibliotekarzem więc nie bardzo wiem jak to ugryźć. Tym bardziej że pani Dyrektor się mnie dziś zapytała czy do odpisania podręczników będę potzrebować "zarządzenia dyrektora" a jeśli tak to jakiej treści. Proszę o pomoc.

Zuzza

wtorek 22 sie 2017, 23:13

Przy podręcznikach uproszczona praca, po co walka z fakturami, skoro podręczniki maja nie być wliczane do wartości. Poza tym na podr. z MEN nie ma faktur, są wartości, ale podliczanie tego nie da wartości zgodnej z fakturami. Na fakturach są tez ceny ćwiczeń, które wydajemy uczniom

Anna

wtorek 22 sie 2017, 23:49

Już nie ma podręczników z MEN. Faktury na wszystko są i nie ma znaczenia czy razem z ćwiczeniami. U mnie do tej pory kazali wliczać do wartości księgozbioru i nic mi nie wiadomo by się im odmieniło. Każda faktura musi być opisana i musi się zgodzić z tym co przyjęłaś. Do każdej faktury muszę jeszcze wypełnić jakiś świstek nie pamiętam jak się nazywa gdzie podaję numer faktury, kiedy przyjęta, gdzie, kwotę, jakie numery inwentarzowe .

Aqa

środa 23 sie 2017, 08:30

Anno, nadal są podręczniki z MEN, mamy je w klasach 2 i 3. Nowa podstawa i nowe podręczniki MOŻNA wprowadzić w klasie 1, ale też szkoła może zdecydować się na używanie tych z MEN. W klasach 2-3 jeśli trzeba, zamawia się brakujące egz. podręczników.
Faktury- różnie firmy je wydają. Jeśli są ceny podręczników wraz z ćwiczeniami, to w opisie można wyraźnie zaznaczyć, np.:
poz. .... /podręczniki/ wpisana do księgi .... pod numerami.... Czyli zaznaczyć, co z faktury zostało wpisane do księgi broszur i podręczników. Księgowi dla swoich potrzeb opisują sobie to jeszcze inaczej /na tej samej fakturze, wbijają pieczęcie i opisują- co nas już nie interesuje.

Nie przeszkadza w niczym opisywanie faktur z numeracją nie kolejną- wymusza to sytuacja i jest to do wyjaśnienia jakby komuś z władz chciało się awanturować z niczym. Bo z czym wojować? z opisem: podręczniki do j. ang. ... wpisano pod numerami: p.1545- 1549, 1611-1618.... itp.? Nie można z siebie robić wariata, skoro można wpisać do baz danych TYLKO tyle podr., ilu uczniów zgłosi się w dniu 1 IX, to innej opcji nie ma. Niech urzędnik OP przyjdzie 1go po południu wpisać 5 tys podr. by wydawać je od 2 IX /w tym roku od 4 go/.

Jak większość z nas, na widok podręczników i urzędników wszelkiego szczebla, tracę apetyt i mam nerwicę. Co jeden to większy egocentryk, nieomylny, czapki w głów i dywan czerwony pod nogi. Każdy podkreśla swoją manię wielkości.
Ależ ja mam dość.

elkat1

środa 23 sie 2017, 13:05

Moroszka pisze:Jeszcze nie otrzymałam nowych podręczników , a już zastanawiam się co zrobić ze "starymi". W tym roku po 3 latach będą do odpisania podręczniki klasy I i ze względu na reformę chyba podręczniki dla klasy 4 ( zmiana podstawy programowej). Jestem początkującym bibliotekarzem więc nie bardzo wiem jak to ugryźć. Tym bardziej że pani Dyrektor się mnie dziś zapytała czy do odpisania podręczników będę potzrebować "zarządzenia dyrektora" a jeśli tak to jakiej treści. Proszę o pomoc.
Przy ubytkowaniu z księgozbioru głównego robisz protokół ubytkowania - tam na końcu jest adnotacja, co z tym zrobić (przekazanie, makulatura, itp. - teraz nie pamiętam dokładnie ;) ) i podpis dyrektora - u mnie to wystarcza; później przekazujesz ten prot. do księgowości, ale przy podręcznikach - jeśli nie powiększają stanu biblioteki, to księgowość tego nie potrzebuje.
Wzór protokołu znajdziesz w "Vademecum bibliotekarza".

elkat1

środa 23 sie 2017, 13:09

Aqa pisze:Nie przeszkadza w niczym opisywanie faktur z numeracją nie kolejną- wymusza to sytuacja i jest to do wyjaśnienia jakby komuś z władz chciało się awanturować z niczym. Bo z czym wojować? z opisem: podręczniki do j. ang. ... wpisano pod numerami: p.1545- 1549, 1611-1618.... itp.? Nie można z siebie robić wariata, skoro można wpisać do baz danych TYLKO tyle podr., ilu uczniów zgłosi się w dniu 1 IX, to innej opcji nie ma. Niech urzędnik OP przyjdzie 1go po południu wpisać 5 tys podr. by wydawać je od 2 IX /w tym roku od 4 go/.

Jak większość z nas, na widok podręczników i urzędników wszelkiego szczebla, tracę apetyt i mam nerwicę. Co jeden to większy egocentryk, nieomylny, czapki w głów i dywan czerwony pod nogi. Każdy podkreśla swoją manię wielkości.
Ależ ja mam dość.
Aqa - dziękuję za utwierdzenie mnie w moich domysłach, bo w tym roku mam taką sytuację pierwszy raz - tzn. nakaz zostawienia rezerwy. Nowa Era pozwala na 5% ilości zamówienia na klasę - u mnie w kl. 1 to wynosi... 0,75 egz. 8)

Wróć do „Biblioteka w Szkole - Forum Ogólne”